Šajatović: Dvije zamke za Damira Vanđelića - Monitor.hr
09.06.2022. (17:00)

Svi bi se samo okupljali

Šajatović: Dvije zamke za Damira Vanđelića

Mjesta za promišljanje nikako da zažive u Hrvatskoj. Pokušaj bivšega bankara Frane Lukovića (Ideje) usprkos kvaliteti radova nije previše utjecao na politiku. Udruga Lipa nakon početnog se entuzijazma uspavala. Mnoge druge inicijative tiho su se ugasile. Svi upadaju u zamku da će okupiti velik broj ‘uglednih stručnjaka’. Neki koji su vidjeli kako to izgleda u nekim prijašnjim pokušajima i danas se čude da od deset ‘uglednih stručnjaka’ njih osam nije bilo u stanju napisati nekoliko stranica. A oni koji su domaću zadaću predali, bolje da se nisu sramotili. U ovdašnjim okolnostima osnivač udruge jest taj koji ima ili nema viziju. Možda uz suradnju jednoga ili dvaju istomišljenika. Svi ostali koje će se angažirati zaduženi su za opjevavanje pojedine dionice. Ako inicijator računa na pedeset ‘uglednih stručnjaka s karakterom’ čije će prijedloge ukomponirati u neku cjelinu, osuđen je na neuspjeh. Da se ne spominje predzadatak – ocjena stanja i prognoza budućnosti. Miodrag Šajatović za Lider.


Slične vijesti

Jučer (11:00)

Zašto planirati kad možemo iznenaditi sami sebe

Šajatović: Hrvatska vlada mora osnovati ministarstvo vanjske trgovine

I dok sve ozbiljne države imaju ministarstvo vanjske trgovine i pripremaju se na dugotrajne trgovinske ratove (carine su tek vrh ledenoga brijega), u Hrvatskoj vlada blaženi spokoj. Dežurni su analitičari nonšalantno za TV kuće komentirali da naša razmjena s SAD-om nije velika, pa nema razloga za brigu. U Vladi su to jedva dočekali pa i oni ponavljaju istu priču. Ali ne, nama institucija koja bi se bavila pomaganjem poslovnoj zajednici da se lakše probije na strana tržišta ne treba. Za svaki slučaj ukinuta je čak i Agencija za investicije i izvoz. Imamo mi fondove EU-a kao generatore rasta. Kad zagusti, dok samo od sebe ne prođe, ako se baš mora, osnujemo međuresorno povjerenstvo. Zna se da je to najefikasnije rješenje za nerješavanje nekog problema. Miodrag Šajatović za Lider

01.05. (12:00)

Reci mi u što ulažeš i reći ću ti tko si

Šajatović: Sudbina svijeta ovisi o državnim obveznicama

Svjetski dug dostiže rekordne razine. Velike sile, za koje se čovjek pita odakle im toliko novca za naoružavanje, istraživanje svemira, ulaganje u robotizaciju, financiranje obavještajnih službi te sto drugih stvari, postižu rekorde. Udio je javnoga duga u BDP-u Sjedinjenih Država 121 posto. Kina, koja se počela zaduživati desetljećima poslije, već je na devedeset posto. Jedina stvar koje se Trump dosad istinski uplašio jest opasnost da bi se moglo urušiti trgovanje američkim državnim obveznicama. Zato savjet svima nama: obratimo pozornost na državne obveznice i njihovo tržište. Ti signali diktiraju poteze svjetskih čelnika. Više od signala iz trgovina i s dioničkih i deviznih burzi. Miodrag Šajatović za Lider.

24.04. (13:00)

SF vlada

Šajatović: Zašto Plenković ne bi za potpredsjednika Vlade imenovao AI?

Nakon što 1. lipnja prođe i drugi krug lokalnih izbora, sljedeće tri godine političari ne bi trebali biti opterećeni izlascima na političko tržište. Tako i premijeru Plenkoviću ostaju tri godine mandata tijekom kojih bi napokon mogao učiniti nešto veliko. Po čemu će biti upamćen. Njegov veliki politički finale. Svih dosadašnjih godina Plenkovićeva premijerovanja u fokusu su bili iznuđeni odgovori na krizne situacije (Agrokor, korona, rat u Ukrajini, sada Trumpove carine…). Krizni menadžment, treba priznati, i nije bio tako loš. Ali za održivu budućnost države i zajednice uz političare vatrogasce nužni su oni koji mogu artikulirati dugoročne scenarije i strateško usmjeravanje države.

Jeste li uočili vijest da je Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata upravo odobrila pokretanje prvoga integriranog regulativnog ekosustava na svijetu temeljenoga na umjetnoj inteligenciji? Pojednostavnjeno, zakone će pisati i kontrolirati – na temelju najboljih svjetskih praksi – umjetna inteligencija. Miodrag Šajatović ima prijedlog za premijera… za Lider.

10.04. (10:00)

Kapitalizam na skliskim stepenicama

Šajatović: Tko samo popusti ucjenjivaču Trumpu, gotov je

U podjeli rada, svjetski ratovi počinju na Balkanu, a svjetske recesije u Americi. Bilo je tako 1929. Ponovilo se i bliže nam 2008./2009. Sve je bilo zrelo za novu spontanu recesijsku detonaciju. Donald Trump, kojeg je legitimno izabralo frustrirano američko biračko tijelo, izazivanjem carinskog, tj. trgovačkog rata s gotovo svim zemljama svijeta samo je spontanost zamijenio svjesnom detonacijom. Okvir posrnuloga kapitalizma može se dalje popunjavati ostalim državama. Osnovno pitanje je kako reagiraju na ‘kvartovskog ucjenjivača‘. Tko na koljenima traži milost i niže carine, nema mu pomoći. EU i Hrvatska nisu snažni kao Kina da se mogu otvoreno suprotstaviti Trumpu, ali mogu postupno smanjivati ovisnost o SAD-u. Miodrag Šajatović za Lider.

03.04. (11:00)

Kad roboti tipkaju

Šajatović: Uzbudljivo je nadmetati se s umjetnom inteligencijom

Bilo bi glupo da se, po uzoru na amiše, odreknemo nove tehnologije. Trebamo se njome koristiti u pripremama tekstova. Već smo u nekoliko tema objavili zasebne tekstove koje je na zadanu temu napisao AI. I to je bio dobar štos. Dobili smo korektne novinske uratke. Ali ne više od toga. Nedostajale su emocije i, nazovimo to, intelektualne novinarske vratolomije. Sve dok humanoidni roboti pogonjeni AI-jem budu groteskni kao što su danas, mi iz medija bit ćemo nadmoćni bar u jednoj novinskoj formi. Reportaži. Ne može AI sjesti u automobil i otići do Đurđevca te napraviti reportažu punu dojmova o proizvodnji prvoga komunalnog vozila na vodik. Miodrag Šajatović za Lider.

27.03. (17:00)

Ne bi se šteli zameriti

Šajatović: Došao Trump, naši neoliberali ostali bez teksta

Donald Trump u dva je mjeseca zgazio temelje neoliberalnoga koncepta Miltona Friedmana, a od glasnih neoliberalnih ekonomista ni riječi. Neki od dojučerašnjih borbenih i isključivih promicatelja ideje slobodnog tržišta možda bi svoju šutnju objasnili rečenicom: ‘Kad se promijene činjenice, i ja promijenim mišljenje.‘ Nezgoda je što se ta rečenica pripisuje Johnu Maynardu Keynesu, ocu škole državnog intervencionizma, protiv čijih su se ideja baš neoliberali desetljećima borili. Sve dok, koje li nesreće, Keynesovo učenje nije preuzeo moćni Donald Trump. U nadi da će ekonomski neoliberalni ekonomisti i hobisti (oni koji nisu ekonomisti, ali ‘mogu pogledati‘) s vremenom steći hrabrost i promicati svoje stare vrijednosti, pogotovo sada kada se klatno previše nagnulo prema sirovom, nasilničkom državnom intervencionizmu. Miodrag Šajatović za Lider.

21.03. (08:00)

I dalje smo poželjni u turizmu, pa zašto da brinemo o cijenama...

Šajatović: Potrošači bi morali nešto znati o pricingu

Nakon što je odumro bojkot trgovačkih lanaca, uskoro će politika cijena opet postati tema broj jedan. Dolazi turistička sezona. Poduzetnici i menadžeri, teško će to priznati, ovih su tjedana, kad je pricing u pitanju, jako nervozni. Znaju da se ne smiju uljuljkati u zadovoljstvo zato što su lani dobro određivali cijene. Bila je to godina u kojoj se samo trebalo držati općeg vala poskupljenja. Ove godine, pogotovo nakon potresa koje svakodnevno svojim carinsko-trgovinskim ratom izaziva novi američki predsjednik Donald Trump, politika cijena opet postaje rješavanje deset jednadžbi s petnaest nepoznanica. Lanjske oklade više ne vrijede. A opća javnost trebala bi shvatiti da je prejednostavno politiku cijena svesti na nečiju pohlepu. Miodrag Šajatović za Lider

13.03. (17:00)

Nismo baš u poziciji da se bahatimo

Šajatović: A da prestanemo podgrijavati defetizam?

Nevjerojatno je koliko je u Hrvatskoj plodno tlo za cipelarenje unije zemalja čija smo članica od 2013. godine. Velik se broj analitičara, političkih influencera i aktivista na društvenim mrežama natječe tko će više ocrniti Europsku komisiju i EU u cjelini. Istina je da postoji stotine primjera zbog kojih vlada u sjedištu EU-a zaslužuje žestoke kritike. Ali to je granatiranje izvršeno proteklih mjeseci. Dobronamjerni bi se sada trebali okrenuti intelektualno zahtjevnijem zadatku – predlagati što da se radi u kratkom i duljem roku. Uzimajući u obzir samu prirodu Europske unije. Miodrag Šajatović za Lider

06.03. (11:00)

On bi o BDP-u, a oni o SDP-u...

Šajatović: Javnost ignorira rast BDP-a jer si Plenković prisvaja zasluge

Kod političara je često teško razlučiti kad su ozbiljno razočarani, a kad je riječ o predstavi za medije i opću javnost. U ovom slučaju, međutim, može se povjerovati da je predsjednik HDZ-a i Vlade iskreno razočaran i uvrijeđen što se ne reagira na rast BDP-a od 3,8 posto. Prema onoj staroj narodnoj o svekrvi koja ‘kćerku kara (psuje – nap. a.), snahi prigovara‘, Plenković prigovarajući medijima zapravo indirektno prigovara glasačima koji u anketama ne nagrađuju rast BDP-a, nego se razlika između HDZ-a i SDP-a smanjila na 26,3 posto prema 25,7 posto. Premijer ima pravo biti razočaran i začuđen medijima i biračima. Ali bilo bi korisno pogledati stvari iz drugoga kuta. Iz njega bi se moglo vidjeti da je za ignoriranje podataka o rastu BDP-a možda najviše kriv sâm premijer. Miodrag Šajatović za Lider.

27.02. (09:00)

Afere nisu problem, to će se zataškati

Šajatović: Kako ostati ministar – Ne dosađuj šefu i ne zamjeraj se interesnim skupinama

Možda naivni Dabro, a i niz prijašnjih nadobudnih ministara ne bi najprije medijski, a onda i dorhovski stradali da postoji neki privatni tečaj (ne u Travniku) za one koji bi u životu htjeli biti ministri. Ili im se, ničim izazvano, dogodilo da to postanu. Druga lekcija na tečaju za ministre imala bi naziv ‘Pravi se da nešto mijenjaš‘. Počneš li nešto ozbiljno mijenjati, vrijeme poluraspada tvoga ministarskog staža naglo se skraćuje.

Primjeri? Ministar Tihomir Jakovina morao je onomad otići kad je pokušao domaće mljekare zaštititi od rušenja cijena mlijeka. Mirela Holy ​otišla je zbog e-maila u korist svoje prijateljice, a zapravo jer je nadobudno krenula s promjenom triju zakona iz zaštite okoliša. Ministra zdravstva Sinišu Vargu ​fotkali su na skijanju i mjerili dužinu stola kupljenoga za kabinet. Teško je sjetiti se primjera u ovih trideset godina da je neki premijer smijenio svog ministra uz obrazloženje da je loše radio, da nije ispunio zadane ciljeve. Miodrag Šajatović za Lider.