Sedamnaest domaćih dokumentaraca premijerno na ZagrebDoxu - Monitor.hr
23.02.2017. (17:45)

Sedamnaest domaćih dokumentaraca premijerno na ZagrebDoxu

Sedamnaest domaćih dokumentaraca bit će premijerno prikazano na 13. izdanju ZagrebDoxa (26. veljače – 5. ožujka, Kaptol Boutique Cinema), od toga devet naslova u regionalnoj konkurenciji, pet u službenim programima (Majstori doxa, Teen Dox, ADU dox), a dokumentarni serijal 65+ u sklopu posebnih programa. Dva su naslova već premijerno prikazana na inozemnim festivalima pa će na ZagrebDoxu po prvi put biti prikazani u Hrvatskoj: jedan u regionalnoj konkurenciji, drugi u programu Kontroverzni dox. Na festivalu će ukupno biti prikazano 27 domaćih dokumentaraca.

Od 21 naslova u regionalnoj konkurenciji devet je hrvatskih filmova, od čega osam ima svjetsku premijeru na ZagrebDoxu. Bojnik Kristijana Milića govori o početku Domovinskog rata iz perspektive prve trupe dragovoljaca koji su djelovali izvan okvira MUP-a. Sastavljen od sjećanja i razmišljanja zapovjednika 1. samostalne satnije Podsused, film obrađuje burni dio novije prošlosti s naglaskom na ljudskoj strani događaja. Postratnim temama bave se i filmovi Maratonci Biljane Čakić i Dvije škole Srđana Šarenca. Maratonci govore o najdužoj utrci u Europi, dugoj 227 kilometara, koja se proteže od Vukovara do Srebrenice. Središnji likovi tri su ratna veterana različitih nacionalnosti kojima trčanje i pripreme za maraton imaju terapeutsko djelovanje u borbi i procesu izlječenja postratnih trauma. Dvije škole prikazuje etničko odvajanje u travničkoj gimnaziji, u kojoj potpuno izolirani jedni od drugih uče i odrastaju hrvatski i bošnjački učenici, te pokušaj njihova ravnatelja da ih upozna i integrira u školi.

Djevojka od nula dolara Damira Terešaka neobična je priča o diplomiranoj teologinji koja se već nekoliko godina profesionalno bavi boksom. Usprkos tome što je sportske organizacije i institucije ignoriraju, Ivana se bori za naslov prvakinje u sva četiri svjetska saveza u velter kategoriji. U potragu za novim početkom krenuo je dugogodišnji novinar i urednik Robert Tomić Zuber. Njegov film Možeš biti sve što hoćeš nastao je kada je autor nakon jednog desetljeća ostao bez posla i odlučio kroz osobno iskustvo dokumentirati sustav kroz koji prolaze nezaposlene osobe u Hrvatskoj.

Neuspješan skroz Ljiljane Šišmanović, dokumentarni portret (ne)uspješnog umjetnika, funkcionira kao ironična kritika društvene zbilje i novca kao primarnog mjerila uspjeha. Pozicijom nekonvencionalnih umjetnika u društvu iz sfere ulične umjetnosti bavi se Silvestar Kolbas. Njegov film Simpl donosi četiri portreta grafitera, njihove kreativne procese, razmišljanja o društvu i određivanje vlastite pozicije. Dokumentarac Oni samo dolaze i odlaze Borisa Poljaka vizualna je posveta splitskim Bačvicama u jutarnjim satima. Naslov filma odnosi se na protagoniste koji s različitim ciljevima posjećuju plažu.

Goran Dević na ZagrebDoxu premijerno predstavlja dva projekta; u regionalnoj konkurenciji bit će prikazan njegov dokumentarac Buffet Željezara, koji nas vodi unutar zidova kafića na autobusnom kolodvoru u Sisku, gradu koji je nekada imao najveću željezaru u istočnoj Europi. Film bilježi kavanske razgovore vlasnika prije nego što zauvijek zatvore kafić i otvore novo poglavlje u životu. 65+ dokumentarni je serijal čiji će dio biti premijerno prikazan u posebnim programima. Tri epizode – Druga ljubav, Izbori i Umjetnik nikad ne ide u penziju – prate nekoliko pojedinaca u poodmakloj životnoj dobi i na intrigantan način preispituju teme ljubavi nakon smrti životnog partnera, političke aktivnosti i umjetničkog djelovanja u trećoj životnoj dobi.

Posljednji domaći film iz regionalne konkurencije, film prošlogodišnjeg dobitnika Velikog pečata u regionalnoj konkurenciji Đure Gavrana na ZagrebDoxu će imati hrvatsku premijeru. Jedi, spavaj, jedi, spavaj portret je Nigerijca Ebuka Okeke zvanog Prince koji je zbog homoseksualizma morao pobjeći iz matične zemlje, a azil je zatražio u Hrvatskoj.

Osam hrvatskih filmova bit će prikazano u službenim festivalskim programima, od čega će pet naslova imati svjetsku premijeru, a jedan hrvatsku. U programu Majstori doxa premijerno će biti prikazan film Svaka dobra priča je ljubavna priča u režiji Rajka Grlića i Matjaža Ivanišina. To je film o kazališnoj predstavi Boris, Milena, Radko i četiri poznate osobe koje stoje iza predstave: scenaristu i redatelju Dušanu Jovanoviću, glumici Mileni Zupančić i dvojici glumaca Radku Poliču i Borisu Cavazzi.

Program Teen Dox uključuje dva domaća naslova. Premijerno će biti prikazan film Uzdanica Antona Mazulića, priča o mladom studentu prava koji se želi profesionalno ostvariti kao konzervativni političar. Ne žalim ni za čim Lucije Strugar kratkometražni je dokumentarni portret mladog plesača s otoka Visa, deklariranog homoseksualca, koji prati njegovu integraciju i život u izoliranoj sredini.

Tri su premijere domaćih naslova u programu ADU dox. U središtu filma Franko Elek – slike iz života jednog emigranta Silvija Mirošničenka hrvatski je politički imigrant u poodmakloj životnoj dobi koji se želi vratiti u rodni kraj. Druga dva naslova donose portrete dviju protagonistica koje na različite načine pokušavaju zaraditi novac: Kamo idemo? Lucije Špegar prati mladu taksisticu iz Zagreba, a Kika Mirne Zgrabljić istoimenu djevojku koja obavlja neobičan noćni posao kako bi sakupila novac za večernju školu. Pomutnje Lane Kosovac pak prati kreativni proces i zbivanja iza scene Eurokazova projekta s Brankom Brezovcem u New Yorku.

Hrvatsku premijeru u programu Kontroverzni dox ostvarit će najnoviji film Irene Škorić Neželjena baština. To je film o spomenicima NOB-u kojih je u razdoblju od 1945. do 1990. u bivšoj državi izgrađeno na tisuće i o odnosu ljudi prema vrijednoj umjetničkoj baštini.

Retrospektiva 20 godina Factuma uključuje osam naslova prema izboru Vetona Nurkollarija, umjetničkog direktora DokuFesta u Prizrenu, koji se u odabiru fokusirao na kratku formu i starije naslove kako bi upoznao mlađu publiku s Factumovim opusom. Tu su Bag Dalibora Matanića, Tomislava Rukavine i Stanislava Tomića, Blokada Igora Bezinovića, Čuvar tegljača Silva Mirošničenka, Dečko kojem se žurilo Biljane Čakić, Godine hrđe Andreja Korovljeva, Nemam ti šta reć’ lijepo Gorana Devića, Pitka voda i sloboda III Rajka Grlića i Sve5! Dane Budisavljević.

Posebni programi uz spomenutu svjetsku premijeru serijala 65+ Gorana Devića uključuju novi program Majke i kćeri o složenim i intrigantnim odnosima dviju generacija žena u istoj obitelji. Program uključuje i jedan domaći naslov, film Naslijeđe Sanje Šamanović o majci i kćeri koje su nakon slučajnog zajedničkog obiteljskog obrasca prisiljene ponovno živjeti zajedno.


Slične vijesti

20.03. (16:00)

Glazba je filmska radost

Glazbeni dokumentarci koje možete pogledati na Netflixu

Mixer.hr donosi 15 zanimljivih naslova glazbenih dokumentaraca iz svih glazbenih žanrova, a sve ih možete pogledati na Netflixu. Mi izdvajamo ovih šest naslova, dok cijeli popis možete pogledati ovdje.

Rolling Thunder Revue
Filmska priča o Bobu Dylanu koju je ekskluzivno za Netflix napravio Martin Scorsese. Djelomično dokumentarno karaktera, djelomično koncertni film i djelomično izmišljena priča koja djeluje kao san, film predstavlja jedinstveno iskustvo.

Whitney: Can I Be Me
Whitney Houston je sinonim za superzvijezdu: “Američka princeza” i najnagrađivanija glazbenica u povijesti.

Keith Richards: Under the Influence
Kao što i sam naslov sugerira (‘Pod utjecajem’) ovaj film dokumentira kako gitarist The Rollings Stonesa, uz sve poroke koje je isprobao tijekom karijere, svih tih godina uspijeva biti jedan od najprofiliranijih glazbenika na svijetu.

Motley Crue: The Dirt
Nastao kao adaptacija istoimene knjige memoara slavnog, no kontroverznog glam rock benda Motley Crue.

Taylor Swift: Miss Americana
Originalni Netflixov dokumentarni film otkriva ključne događaje, ali i konstantne dobre odnose sa medijima, u uzlaznoj karijeri američke kantautorice Taylor Swift.

Michael Jackson’s This Is It
Američki dokumentarno-koncertni film o probama i pretkoncertnim ritualima Michaela Jacksona snimljen je 2009. u vrijeme priprema za veliku turneju čiji je start bio planiran za srpanj te godine.

04.08.2023. (19:00)

Dopunska nastava

Gledaj i uči! Najbolji edukativni kanali na YouTubeu

Dobar edukativni sadržaj je nikad dostupniji. Samo treba znati u moru svega i svačega pronaći kvalitetu. Netokracija je napravila svoj popis Youtube bisera:

 

  • Crash Course – Na tom kanalu možete popuniti rupe u znanju ili steći nove vještine iz čak 44 područja, a teme se kreću od klasičnih školskih poput povijesti, književnosti, biologije, geografije, psihologije…
  • Ted Ed – Još jedan kultni edukativni kanal, a za ovaj je karakteristično da su sve lekcije kreativno animirane i da sve traju oko 5 minuta
  • Kurtzgesagt – skoro pa mješavina prethodna dva i jednako tako, donosi video lekcije na svu silu tema. Lekcije su animirane, dobro prezentirane i lako probavljive
  • Veritasium – mozgalice ili teška pitanja iz prirodnih znanosti i svijeta oko nas
  • Vsauce – Ako vas zanima saznati kako se točno Zemlja (o)kreće, imaju li trokuti zapravo 4 strane ili koliko točno otvora ima u ljudskom tijelu, ovo je kanal na kojem ćete to saznati i to na vrlo zabavan način
  • ASAPScience – za one koje zanimaju znanstvena objašnjenja aktualnih fenomena
  • It’s OK to be Smart – ovdje možete naučiti što ste propustili naučiti kroz formalno obrazovanje
  • Voxmini dokumentarci, trajanja od 5 do 10 minuta, u kojima autor istražuje neku suvremenu temu
  • Great Art Explained – priče i značenja iza najpoznatijih djela likovne umjetnosti
26.09.2021. (20:00)

Neumoran i nemiran

Goran Milić ponovno je “na cesti”: ‘Novinarski posao lakši je u starosti nego mladosti’

Poznati putopisni novinar ove godine ne snima online, kao što je radio sa serijalom “What’s up America”, nego je opet u žiži događanja pa čekamo serijal putovanja po Parizu, Londonu i Berlinu, a područje interesa su mu odnosi u EU te, kao uvijek, zanimljivosti vezane uz specifične lokacije. Među sugovornicima imat će uspješne poduzetnike, političare, studente, ali i vrhunske kuhare s Michelinovim zvjezdicama te pokušati interpretirati položaj Europe u suvremenosti, tijek njezine budućnosti te sam sebe demantirati u misli kako Europa odumire. Proslavit će tako 50 godina rada za koji kaže da je lakši nego ikad. N1

27.08.2021. (15:00)

Za ljubitelje povijesti

The Boleyns – dokumentarac o skandaloznoj obitelji

Anne Boleyn ostala je poznata u povijesti kao žena koja je uspjela navesti engleskog kralja Henryja VIII da se odrekne supruge i katoličke crkve, što je započelo protestantsku revoluciju, da bi njezin život završio optužbama za urotu i javnim smaknućem. No manje su poznati detalji o njenoj ambicioznoj obitelji koja se uzdignula na engleskom dvoru vještim manipulacijama i političkim potezom. BBC je napravio dobru dokumentarnu seriju o obitelji Boleyn, ali i o politici tog vremena – brakovima sklopljenim iz računice, statusu žena…

20.08.2021. (16:30)

Zanimljiv dokumentarac: Ideal djevičanstva

Dokumentarni film u produkciji Deutsche Wellea bavi se idejom djevičanstva – od novih pokreta diljem SAD-a i Europe koji promiču apstinenciju, do država Magreba gdje su brojne djevojke i danas prisiljene prolaziti test djevičanstva prije braka. VoxFeminae

19.08.2021. (01:30)

Zašto smo ovisni

Dokumentarac o društvenim mrežama ‘The Social Dilemma’ dostupan je besplatno

Autori filma razgovarali su sa stručnjacima i bivšim zaposlenicima velikih tehnoloških kompanija iz Silicijske doline koji su pokušali običnom korisniku razjasniti kako ga društvene mreže uvlače u svoju zamku, potiču ga da im se što češće vraća, te u konačnici kako pokušavaju reprogramirati našu civilizaciju po svojem ukusu. Bug

30.04.2021. (20:30)

Par pojedinaca i jedan forum stvorili kaos

Dokumentarna serija ‘Q: U središtu oluje’ – o razornosti dezinformacija na internetu

Pouka bi trebala biti spoznaja o razornosti dezinformacija koje posredstvom interneta putuju trenutno u svaki zakutak svijeta, jer ovaj dokumentarni serijal upravo pokazuje da ako su ciljano usmjerene u stanju su otvoriti dovoljno veliku provaliju fanatizma koja će progutati mnoge. Miješanje fikcije i stvarnosti nikad nije bilo toliko izvedivo kao danas, primjećuje tako u filmu Fredrick Brennan, a u tom duhu bi bilo dobro izdvojiti njegov citat: Internet nije virtualna stvarnost, već je stvarnost jednaka kao i prava stvarnost. S tom spoznajom bi trebalo doći i odgovorno ponašanje, jer sva negativnost iz virtualnog prostora začas se pretoči u stvarnost. Ravnododna