Teroristi iz naše mahale - Monitor.hr
17.08.2015. (06:00)

Teroristi iz naše mahale

Dugo je trebalo Bosni da se stiša nakon rata. Teško je bilo zaboraviti krv i zlo prosuto po cijelom njenom teritoriju, zlo koje nije biralo ni vjeru ni naciju – to smo samo mi mislili kako ono nas voli, a njih ne voli. Zamrznuta usred sukoba, raspamećena i ostavljena u WTF stanju, Bosna se polako privikavala na neki novi životni raspored. Uspjela se toliko unormaliti da su nedavni štrajkovi i pobune građana bili usmjereni protiv političara, a ne protiv drugih naroda.

E, ali onda se dogodi da grupica alkoholom ohrabrenih mladića hrvatske nacionalnosti odluči… što? Osvetiti nedavnu nesretnu pogibiju sunarodnjaka u Egiptu?

I postave tako ti veseli mladići plinsku bocu pred džamiju, puste iz nje plin da se veselo raspršuje po dvorištu, psuju i galame, groze se nevjernicima i njihovim bogomoljama, pa je tako i izvjesni Z.Đ. morao potražiti spas u štali. Pijano se nacionalističko orgijanje nastavilo kratko vrijeme dok se nisu počeli okupljati stanovnici Omerovića, kad hrabri bojovnici započinju taktičko povlačenje pred nadmoćnijim osmanlijama, razbivši pritom strateški važan prozor na kući A.R. i povukavši se na pričuvne položaje negdje u pravcu Posušja.

O, hrabri bojovnici, nasljednici Zrinskih i Frankopana! O, sveti branitelji predziđa kršćanstva! O, hrabri osvetnici! Vaša su djela herojska, vaš otpor starijim seljanima legendaran, a vaš taktički uzmak pred folksosmanlijama predavat će se na vojnim akademijama!

Šteta je samo što, u svom pravedničkom zanosu, niste naišli na kakvu staricu pa joj oteli mučki štap jatagan i slomili ga preko koljena, smanjivši tako mobilnost neprijateljske žive sile za barem 50%.

No, naše su hrabre bojovnike uhitili u relativno kratkom vremenu, i dok su ih pripadnici neprijateljskih sigurnosno-džihadističkih snaga uhićivali, zlokobno su ispod glasa pjevušili onu staru pjesmicu “Jeste li vidjeli moga sinka Janka”, sve se ispod brka osmjehujući, te fesove nakrivljujući, na stihove “…tri turčina mlada…” sveudilj u odorama pocupkujući.

Zapravo, da situacija nije posljedica alkoholom podgrijanog kretenizma, bila bi ozbiljna. Imali bismo tako prve hrvatske teroriste na području BiH. Jer, staviti plinsku bocu pred vjerski objekt sa potencijalnom nakanom detonacije iste danas ne može biti okarakterizirano nego kao teroristički čin. Da su pijane budale nekim nesretnim slučajem detonirali plinsku bocu, danas bi za njih znao cijeli svijet. Srećom nisu, pa su postali samo regionalna atrakcija, ali sa potencijalno vrlo ozbiljnom optužbom za vratom i ozbiljno narušenim dobrosusjedskim odnosima – upravo onim što ISIL priželjkuje vidjeti.

U vremenu u kojem smo kako-tako uspjeli zaboraviti ratne strahote i zla koja smo nanosili jedni drugima, u vrijeme kad u Rijeci imamo jednu od najljepših džamija u Europi (kažu neki, baš najljepšu) i u vrijeme kad efendija Hasanović lijepo kaže kako se muslimansko stanovništvo u Hrvatskoj osjeća posve integrirano u društvo (a da mu pritom nitko nije pred ulazna vrata trebao postaviti plinsku bocu), najmanje nam trebaju samozvani osvetnici, pijani bojovnici koji će ionako ne pretjerano stabilan mir narušavati vigilantizmom induciranim hidroksilnim skupinama.

Ali, zaista – gospodo draga, ako u vama plamti vatra pravde, imate križarsko srce ili snažnu želju za osvetom, ostavite raju na miru. Odite lijepo u Siriju i pridružite se Kurdima kojima svaka pomoć dobro dođe. Suočite se sa glavosječama licem u lice i pokažite kakvo je srce u junaka i kako su mu muda rutava.

Mda, ne sumnjam da se tako što neće dogoditi; jedna je stvar prijetiti seljanima (i to dok ih se ne skupi dovoljan broj), a sasvim druga suočiti se sa neprijateljem čiji je lifestyle vrlo otvoreno beheadonistički i koji ga živi punim plućima.

Zato ni ovaj proizvod alkoholnih para ne treba shvatiti previše ozbiljno. Nije tu bilo nekog pravog plana, baš poput one jednako ozbiljne i još urnebesnije epizode u kojoj je samouki džihadist Mevlid Jašarević odlučio uzeti svjetsku pravdu u svoje ruke, pa je malo kalašnjikovim šarao po pročelju američkog veleposlanstva, ozljedivši pritom pripadnika osiguranja.

Valjda se takav terorizam može dogoditi samo u Bosni, da napadač dolazi bez plana i pripreme, otvara nasumičnu paljbu po zgradi, a ženi koja se pritom našla u blizini dovikuje: “Bježi, tetka!”, da jadna žena ne bi stradala u unakrsnoj vatri.

Pa vi tog terorista sad shvatite ozbiljno.

Ozbiljno ili ne, Jašarević je osuđen na petnaest godina zatvora zbog svog suludog terorističkog čina.

Inače, uočite na linku koji vodi na DW sliku opakog terorista i one znatiželjnike što ga promatraju udaljeni tek dvadesetak metara od potencijalno smrtonosne situacije. Eto, to je Bosna. Pa je ti shvati ozbiljno.

Ozbiljno ili neozbiljno, valja nam znati da je riječ o prostoru na kojem smo se vrlo entuzijastično klali prije samo dvadeset godina, sve u ime vjere i nacije. Postiglo se nije ništa – niti je Bosna podijeljena između Hrvatske i Srbije, niti je stvorena islamska država. Jedino čega je bilo u izobilju bile su boli i patnje ljudi koji tamo žive, te poneko sretno političko uhljebljenje i malo ratnog profiterstva.

Danas, dva desetljeća kasnije, gdje god dođem u toj državi osjećam se dobro i nigdje mi se ne čini kako me netko mrzi što nisam “njihov”. To je ta krhka stabilnost koju je raja sama od sebe postigla, a koju je nažalost vrlo jednostavno urušiti. Dovoljna je uistinu mala količina idiota sa obje strane.

Tako i ovi naši hrabri bojovnici, wannabe teroristi – osramotiše vlastiti narod svojim bezumnim činom od kojeg se lokalna hrvatska zajednica odmah ogradila, ne razmišljajući kakve su mogle biti posljedice njihovog pijanog orgijanja.

Najmanje što mogu učiniti, čim se otrijezne, je ispričati se Z.Đ. i A.R. i platiti počinjenu štetu – ako hrabri bojovnici imaju muda sebi i okolini priznati da su počinili posvemašnju glupost.

A svećeniku na ispovijed jer ste se, veliki vjernici, opili na blagdan (ranom zorom!) i na blagdan išli maltretirati ljude druge vjere.

Autor je jedan od vodećih domaćih informatičara i ekspert za slobodni softver, informatički novinar, bivši stručni savjetnik za informatiku u poglavarstvu Grada Zagreba i vlasnik tvrtke Operacijski sustavi. Jedan je od 25 najboljih IT konzultanata u Hrvatskoj, prema izboru korisnika tih usluga. Autor je i SF knjige ‘Umišljena inteligencija’, koju u obliku e-booka možete besplatno skinuti na svoj Android uređaj s Google Play.


Slične vijesti

12.03. (22:00)

Kako izbjeći uhićenje? Napišite vlastiti ustav

Nalog za Dodikovo privođenje otvorilo je veliku krizu u susjednoj nam državi

Dodik je osuđen jer nije poštovao odluke visokog predstavnika. Na presudu je odgovorio zakonima kojima se zabranjuje djelovanje državnih organa na teritoriju RS. Uz njega još su dvojica osumnjičena za ugrožavanje ustavnog poretka BiH separatističkim zakonima usvojenim nakon presude Suda BiH Miloradu Dodiku od 26. veljače. Dodik je prisustvovao sjednici Narodne skupštine RS-a na kojoj se raspravljalo o novom entitetskom ustavu, koji RS definira kao suverenu i nedjeljivu, s pravom na samoopredjeljenje i uspostavu vlastite vojske. Dokument je u sukobu s ustavom BiH, a analitičari i međunarodni akteri upozoravaju na sigurnosne rizike i moguću eskalaciju. Premijer RS-a Radovan Višković poručio je kritičarima da “pucaju iz prazne puške”, dok situacija izaziva sve veće napetosti. Zasad se ne čini da će do uhićenja doći, a međunarodne snage pomno prate situaciju, spremne na mogućnost sukoba. Novosti

Nitko ne ugrožava teritorijalni integritet. Teritorij BiH nema teritorijalni integritet, ona je teritorij postavljen iz dva entiteta i tri konstruktivna naroda. Od ta dva entiteta jedan je monoetnički, a to je Republika Srpska, a drugi je dvoetnički, bošnjačko-hrvatski. Hrvati i Bošnjaci pristali su da imaju to. Ja bih volio da Hrvati imaju poseban entitet, ja sam to od početka zagovarao, ali očigledno je da su Hrvati iz Bosne platili cijenu hrvatske samostalnosti i onda su strpani u ovu priču koja se zove Federacija, ali mislim da njima pripada pravo na visoku autonomnu oblast Herceg Bosne, ili kako već hoće, i to će se na kraju tako završiti… rekao je sam Dodik za Dnevnik Nove TV.

07.03. (09:00)

ZBrčko

Distrikt Brčko: I Daytonski sporazum nalaže mogućnost izmjene arbitražne odluke

Arbitražni tribunal za Brčko je 1999. godine donio odluku da Brčko bude distrikt pod „ekskluzivnim suverenitetom Bosne i Hercegovine (BiH)”, s vlastitim organima vlasti. Nakon što je Republika Srpska osporila ingerencije državnih institucija, uključujući Sud i Tužiteljstvo BiH te Državnu agenciju za istrage i zaštitu SIPA, ponovno se otvara pitanje što će biti s Brčkom. Predsjednik RS-a Milorad Dodik ne odustaje od teze da je Brčko vlasništvo tog entiteta, iako Brčko nikada nije pripadalo isključivo jednom entitetu ili jednom narodu. No, ako bi se to dogodilo i Brčko pripao RS,  onda bi bila nagrađena zločinačka ideologija koju je VRS provodila i u Brčkom, kaže vojno-politički analitičar za DW.

26.02. (18:00)

A što dalje?

Dodik: Presuda je politički motivirana. Moramo biti veseli

Milorad Dodik proglašen je krivim zbog neizvršavanja odluka visokog međunarodnog predstavnika Christiana Schmidta, što je potonji ranije proglasio kaznenim djelom. U prvom reagiranju na nepravomoćnu presudu od godine dana zatvora i mjeru zabrane obnašanja pozicije predsjednika Republike Srpske, srpski čelnik u BiH Milorad Dodik rekao je u srijedu da nema razloga za zabrinutost.Danas donosimo zakon o zabrani rada tužiteljstva i suda BiH na području Republike Srpske, formirat ćemo vlastiti VSTV i odbaciti odluke nametnute od strane državnih institucija. Dodikov odvjetnik Anto Nobilo izjavio je da je presuda donesena pod pritiskom međunarodnih diplomata. Presuda Dodiku izazvala je brojne reakcije u BiH i regiji. tportal

11.10.2024. (14:00)

I kad kamen počne kliziti, ne možeš ga zaustaviti ni vezama ni koncesijama

Katastrofa u Jablanici otkrila ilegalne radnje i drugih kamenoloma te otvorila pitanje odgovornosti

Nedavne poplave i odroni u Bosni i Hercegovini, koji su najteže pogodili Jablanicu, ponovno su otvorili pitanje sigurnosti kamenoloma. Kamenolom u Donjoj Jablanici, koji je nastavio s radom unatoč odbijenicama za koncesiju, navodno je doprinio katastrofi. Stručnjaci i vlasti istražuju utjecaj ilegalnih iskopavanja na nedavne odrone koji su usmrtili najmanje 15 ljudi. Istraga uključuje moguće ljudske faktore, a katastrofa je naglasila potrebu za strožom regulacijom sektora eksploatacije prirodnih resursa u BiH. Novosti

04.10.2024. (19:30)

18 mrtvih u BiH, mjesta sravnjena sa zemljom. Proglašeno nacionalno stanje prirodne katastrofe

  • Samo na području Jablanice u poplavama i odronima koji su tijekom protekle noći pogodili BiH poginulo je 16 osoba, dok su se u Fojnici utopile tri osobe pa se ukupan broj smrtno stradalih popeo na 19, a strahuje se da bi taj broj mogao biti i znatno veći (Nacional)
  • Hrvatski Crveni križ pokrenuo je apel za pomoć stanovništvu stradalom u poplavama u BiH, evo kako možete pomoći: pozivom na donatorski telefon 060 90 11, uplatom na žiro račun otvoren u Erste banci: IBAN: HR0524020061500137627 MODEL: 00, POZIV NA BROJ ZA APEL: 754 (N1)
  • Jablanica je odsječena od ostatka Bosne i Hercegovine u pravcu Mostara, Prozora i Blidinja, dok je u smjeru Konjica uspostavljen promet za putnička, kombi i terenska vozila (tportal)
  • Gradovi odsječeni, kuće srušene, kritično i u Kreševu i Kiseljaku (HRT)
  • Općina Drvar proglasila je stanje elementarne nepogode, Lokalne ceste su blokirane, a poplavljena je i regionalna cesta prema Glamoču (N1)
  • Srbija nudi pomoć, Vučić: Dovoljno je da nam iz BiH kažu i odmah šaljemo helikoptere, čamce... (Index)
  • U Hrvatskoj na nekim mjestima kritično, Kupa se približava kritičnoj razini, prešla 800 cm: interventne snage u Karlovcu (N1), u Ogulinu ugroženo 20-ak objekata i oko 40-50 podrumskih prostora, rastu i Sava i Odra (HRT)
03.05.2024. (10:00)

Tisuće djece rođene nakon silovanja tijekom rata u BiH konačno dobile svoja prava

Djeca rođena uslijed ratnog zločina silovanja u Bosni i Hercegovini dobila su status civilne žrtve rata gotovo 30 godina nakon okončanja nasilja u toj zemlji, priopćilo je jučer Ministarstvo rada i socijalne politike Federacije BiH. BiH nema službene podatke o tome koliko je djece rođeno nakon silovanja. Procjene udruženja “Zaboravljena djeca rata” govore da ih je između 3000 i 5000. Izmjenama Zakona o civilnim žrtvama rata Federacije BiH djeca rođena nakon silovanja u ratu prvi su put dobila status civilne žrtve rata. Tim izmjenama žrtvama rata daje se prednost u korištenju zdravstvenih usluga i povoljnijih uvjeta školovanja do 35. godine te se nalaže prioritetno zapošljavanje i stambeno zbrinjavanje. Index

29.01.2024. (14:00)

Mostarska kuhinja

Starešina: Ili će Plenković osigurati da Dragan Čović ode ili će Čović postići da odu obojica

Umjesto da se u interesu Hrvata u BiH i Hrvatske povuče iz politike (uz bilo koje obrazloženje), Čović je bacio Washingtonu rukavicu u lice i pohitao svomu političkom savezniku i ruskom ovisniku Miloradu Dodiku da pripreme reformu izbornoga zakonodavstva uoči dolaska Tima Europa. Tada je stigla druga važna poruka, ovoga puta iz američkog veleposlanstva u Sarajevu: promjena izbornoga zakona nije moguća bez promjene Ustava, za koju je potrebna dvotrećinska većina. Dakle, plan izmišljenog uspjeha je propao. A s njime i planirani efekti ‘strateškog posjeta‘ Tima Europa Sarajevu. Mark Rutte dobro zna tko odlučuje o glavnom tajniku NATO-a. Ursula von der Leyen jednako dobro zna čije je mišljenje presudno u izboru predsjednika/ce Europske komisije. Andrej Plenković i Dragan Čović ​u ringu su ostali sami. Višnja Starešina za Lider.

19.09.2023. (20:00)

Spaliti vunu, kaže, grehota je, i priča kako je neki čovjek s Pešteri to učinio, pa mu udarila bolest u ovce i sve mu pomrle

Sinan Gudžević: Nekada je vuna bila jedno od mjerila imetka, a danas nije ništa

U BiH pale ovčju vunu, a u svijetu za kilogram daju 30 KM - Stočarstvo | Agroklub.ba

Ovoga ljeta mi često u sjećanje dođe davni rođak Rahim Gudžević. Čobanin tuđih ovaca, cijeli život najamnik od Đurđevdana do Mitrovdana, nije čitao ni pisao, a mnogoj je zvijezdi na nebu dao ime. Imao je odgovor na svako pitanje koje bismo mu mi dječaci kraj ovaca postavili. Kad smo ga jednom upitali, kad će biti kraj svijeta, rekao je: “Ovo naše selo je na kraju svijeta. A svijetu će doći kraj kad kraj počne kod nas. A to će biti kad nestane pčela, i kad ovcama ne poraste vuna, te se ne mogne ništa s njih šišati.” Selo je tada, kad je Rahim ovo kazao, imalo više stotina ovaca, a pčele je imalo nekoliko kuća. Pčele nisu bile neka jaka zanimacija mojih rođaka, ovce jesu. Čudno ljeto ove godine prizvalo je Rahimove riječi. U pčele je udarila kuga i ne množe se, a ovaca je u selu samo osam. U ovce nije udarila kuga, nego je selo spalo na tri stanovnika, pa nema ni ovaca. A kuga je udarila u vunu. Sudbina ovčije vune pouzdan je znak da selo umire, kako se to kaže, u prisustvu vlasti. Umrli su razboji, kudelje, vretena, preslice i prelje, umire drndanje, povesma i pređa. Vunu ne otkupljuje niko, stočari ne znaju šta bi s njome. Novosti

28.05.2023. (13:00)

Posljednji iz generacije one prave gospode

Sjećanje na Dževada Karahasana – čovjeka, književnika, profesora

“Došla sam u posljednjoj generaciji doktoranata i rekao je da će završiti akademsku karijeru sa jednim od nas. To sam bila ja, neko tko radi u njegovoj Zenici. Izabrali smo temu, krenuli u rad i onda su krenule bolesti. To je bio jedan atipičan odnos, pravi mentorski odnos, gdje je Dževad Karahasan meni mentor života”, ispričala je Merima Handanović. “U nekim trenucima kada je zaista bilo teško lijepim očima promatrati život, kad sam doktorat pisala u bolničkom krevetu, zbog njegovih poziva i e-mailova, meni je život čak i tada izgledao lijep”, rekla je Handanović. “Mislim da je Dževad Karahasan posljednja generacija one prave gospode. To je čovjek lijepih manira, koji je poštovao svakog – od siromaha do akademika, dijelio ljude samo po tome koliko su dobri. Šetajući s njim do utvrde Schloßberg u Grazu ljudi su ga zaustavljali i molili da se slikaju s njim. Saznala sam da je jesenas, kad je bio zadnji put u Sarajevu, odgodio svoju kemoterapiju da bi meni potpisao doktorsku disertaciju. Bio je spreman riskirati svoje zdravlje samo da njegova studentica ne bi ispaštala”, prisjeća se Merima. Aljazeera

21.05.2023. (12:00)

U povodu smrti jednog od najvećih glasova bosanske i europske književnosti

Dževad Karahasan: Uplašen čovjek nije sposoban za slobodu

Dževad Karahasan - Tragač za fitrom | Preporod.info

Književnik Dževad Karahasan preminuo je 19. svibnja u 70. godini, javila je njegova obitelj. Tim povodom donosimo nekoliko ulomaka o njegovim oštroumnim promišljanjima o ljudima, sebi, pisanju, svijetu i životu:

  • Ja imam dojam da sam od samog rođenja sa svojom smrću na „ti“, s njom nemam nikakvih problema, nemam straha. Ozbiljno mislim da su ove biologističke teorije poput Darvinove i njegovih učenika o tome kako je naš temeljni strah, strah od smrti, netočne. Čisto logički, kako bih se ja mogao bojati svoje smrti?! Ona je u meni kako sam ja na svijetu. Rastao ja, rasla ona.U neko doba ja prestao rasti, ona nastavila.
  • Nametnuta nam je nepodnošljiva kič ideja života. Sve je to unutar tretmana ljudi kao izvora kapitala. Tvrtke nam pokazuju da nas tretiraju kao svoje vlasništvo. Jer bolest košta. Ako smo bolesni, proizvodimo manje, bogata kopilad zarađuju na nama.
  • Ovo je svijet egzaktnih znanosti koje svijet shvaćaju samo prema činjenicama, jednostrano. Svijet koji pokazuje bizaran strah od duha i svega unutarnjeg, subjektivnog. Ne volim taj svijet jer je to svijet moći. U svim ljudskim društvima imali smo ljude željne moći, ali nikada nije bilo takvog poricanja svega unutarnjeg kao danas.
  • Strah je važan dio naših „nacionalističkih fantazmi“ (hvala na formulaciji), strah od onih drugih, koji „pripremaju naše uništenje“. Drugi dio tih fantazmi je uvjerenje da smo zbog puke pripadnosti ovom narodu bolji od onih drugih (ljudi silno vole da budu bolji od drugih). Treći dio tih fantazmi je narativ o našoj veličanstvenoj prošlosti i strašnom stanju u kojem se danas nalazimo. U tom narativu je sadržano obećanje da ćemo, čim dovoljno poludimo, vratiti sve ono što smo u slavnoj prošlosti imali. Iz iskustva znam da se najteže trijeznimo ako smo se napili miješajući pića, a u ovim našim fantazmama imate upravo mješavinu pića.
  • Čvrsto vjerujem da je rad vredniji i važniji od kapitala, a to je ‘ljevičarska anomalija’ koja se danas ne oprašta.
  • Mene najviše pogađa barbariziranje svijeta koje nužno ide uz neoliberalni kapitalizam ili ‘kapitalizam skakavaca’ – skakavci ne mogu zavladati svijetom jer pojedu sve, baš sve na što naiđu, pa na kraju i oni umru od gladi. Taj kapitalizam poznaje samo jednu vrijednost – onu financijsku – a svaki pogled na svijet koji priznaje samo jednu vrijednost je totalitaran.
  • Barbarska društva funkcioniraju kao masa u kojoj je osjećaj pripadnosti i čežnja za totalnim poistovjećivanjem s masom izrazito snažna. Civilizirano društvo sastoji se od pojedinaca, slobodnih ljudi koji svoju pripadnost artikuliraju, misle, propitkuju.Trenutno nisu veliki izgledi da bi na Balkanu moglo doći do stvaranja jednog takvog društva koje razmišlja kritički, ali mogu i želim da se nadam da će ga moji studenti jednog dana doživjeti. Žurnal /N1