Traže se radnici: problem nije nestašica čipova, nego stručnjaka koji će ih napraviti - Monitor.hr
30.06.2022. (17:00)

Deficitarno zanimanje

Traže se radnici: problem nije nestašica čipova, nego stručnjaka koji će ih napraviti

Japansko udruženje industrije elektroničke i informacijske tehnologije (JEITA) procijenilo je da će osam velikih proizvođača u sljedećih 10 godina morati zaposliti oko 35.000 inženjera kako bi održali korak s tempom ulaganja. Često se kaže da nedostaju poluvodiči, ali najveći nedostatak su inženjeri, upozoravaju japanski proizvođači. Nedostatak čipova, uzrokovan poremećajima lanca opskrbe povezanim s pandemijom, povećanjem potražnje nakon prelaska na rad na daljinu i tekućim trgovinskim ratom između SAD-a i Kine, trenutno utječe na mnoge industrije koje se oslanjaju na tehnologiju. Promjene na bolje zasad nisu na vidiku. Bug


Slične vijesti

22.06.2021. (19:30)

Čak će i posjeti ljekarnama postati prošlost

Razvija se implantat koji će kontrolirati cikluse spavanja i proizvoditi lijekove u ljudskom tijelu

Aparat koji je trenutno u embrionalnom stupnju razvoja, takozvana implantabilna živa ljekarna razvija Agencija za napredne istraživačke projekte obrane (DARPA) u suradnji s nekoliko sveučilišta. Istraživači zamišljaju minijaturiziranu tvornicu, ugrađenu u mikročip, koja će proizvoditi lijekove unutar tijela. Lijekovi bi se dostavljati precizno određenim ciljevima na zahtjev mobilne aplikacije. Prvi cilj ovog četveroipolgodišnjeg programa jest ublažavanje jet laga. “Živa ljekarna” zamišljena je kao spoj dva odvojena uređaja, implantiranog mikročipa i trake koja se nosi oko ruke. Implantat će sadržavati sloj živih sintetičkih stanica, senzor, bežični odašiljač kratkog dometa i detektor fotografije. Bug.hr

24.11.2017. (15:27)

Krenule kontrole mikročipiranja pasa, kazne 6000 kuna

S novim Zakonom o zaštiti životinja, između ostalih, nastupila je na snagu i obaveza izvršenja kontrole mikročipiranja pasa, odnosno sve lokalne zajednice dužne su do 30. lipnja 2018. godine osigurati nadzor provedbe obaveznog mikročipiranja pasa. Udruga Prijatelji životinja obavijestila je sve gradove i općine o ovoj novosti u Zakonu te apelira na njih da u proračunu za sljedeću godinu osiguraju sredstva za kontrolu mikročipiranja i donesu pravovremeni plan za njezinu provedbu.

Zakonska obaveza označavanja pasa mikročipom na snazi je još od 2004. godine, no neodgovorni građani koji krše zakon stvaraju problem cijeloj zajednici jer se procjenjuje da oko 30 posto pasa još nije mikročipirano. Nužno je tome stati na kraj ne samo radi zaštite životinja i ljudi nego i radi značajnog smanjivanja sredstava koje lokalne zajednice moraju izdvajati za zbrinjavanje, kastraciju, oglašavanje i udomljavanje pasa zbog onih koji su napustili pse.

Zakon propisuje da nadzor provedbe obaveznog mikročipiranja pasa provode komunalni redari. S obzirom na preopterećenost komunalnih redara, Prijatelji životinja predložili su lokalnim zajednicama zapošljavanje novih komunalnih redara koji će zajedno s postojećima lakše provesti kontrolu i obići sva kućanstva na svojem području. U svrhu što učinkovitije provedbe ove odredbe do sredine sljedeće godine komunalnim redarima korisna je suradnja s veterinarima i drugim službama koje mogu pomoći.

Građani su dužni komunalnom redaru dokazati da su ispoštovali svoje zakonske obveze i mikročipirali psa, a komunalni redar može provjeriti očitanjem mikročipa vjerodostojnost navedenog u dokumentima. Čitači mikročipa dostupni su i nužna je njihova nabava te svaka lokalna zajednica ima pravo pristupa bazi upisanih pasa.

Veće sredine već su krenule i u „brze akcijske kontrole” koje su najavile uz pomoć lokalnih medija i letaka upozorenja. Takve akcije redovito rezultiraju time da mnogi građani odluče izvršiti svoju obavezu pa veterinari nakon svake takve akcije bilježe značajan porast mikročipiranja pasa. Prema dosadašnjem iskustvu, vrlo mali broj građana (oko tri posto) radi probleme komunalnim redarima jer su svjesni da ponovni dolazak s policijom povlači i za njih znatno veće sankcije te je u većini slučajeva dovoljno napomenuti da mikročipiranje stoji 90 kuna, a kazna za nemikročipiranje i do 6000 kuna.

Svi koji su krenuli u kontrolu svih pasa na svojemu području ubrzo su dobili konkretne rezultate i našli načine da što učinkovitije izvrše provjeru te su odmah i uvidjeli koliko navedena mjera može pomoći lokalnoj zajednici s obzirom na to da je mikročipirani pas odgovornost skrbnika.

Mikročip sadrži jedinstveni identifikacijski broj koji otkriva podatke o skrbniku (adresa, broj telefona, OIB i sl.), kao i osnovne informacije o životinji te podatke o obavljenoj kastraciji, cijepljenju i sl. U slučaju da netko napusti ili izgubi psa, skloništa i veterinarske ambulante mogu očitanjem podataka na mikročipu saznati tko mu je skrbnik. To je posebno korisno u skloništima za napuštene životinje jer omogućava da se mikročipirani psi odmah vrate skrbnicima.

04.11.2017. (11:18)

Novo vrijeme

Posjetitelji tech festivala umjesto ulaznica dobit će mikročipove

Iako su komercijalno dostupni modeli još u ranim fazama razvoja i mogu pohraniti tek ograničenu količinu informacija, mikročipovi veličine zrna riže bit će usađeni ispod kože ruku deset dragovoljaca koji planiraju posjetiti tehnološki festival Pause Fest u gradu Melbourneu. Zahvat koji će mikročip smjestiti između palca i kažiprsta ne bi trebao boljeti više od piercinga ili vađenja krvi. Čip će između ostalog otvarati vrata i služiti kao karta za javni prijevoz. T-Portal, The Next Web

03.08.2017. (14:32)

BBC: Problem mikročipova koje tvrtke ugrađuju radnicima nije u nedostatku privatnosti nego u – lakom hakiranju

09.02.2017. (00:27)

Kao kućnim ljubimcima

Belgijska tvrtka radnicima želi implantirati čip za ulazak u zgradu

Belgijska marketinška tvrtka NewFusion ponudila je svojim zaposlenicima besplatnu implantaciju mikročipa kao alternativu nošenju identifikacijskih kartica na posao. Čipovi veličine zrna riže usadili bi se između palca i kažiprsta, a na njemu bi se nalazili podaci o radniku, te bi služili za ulazak u zgradu i pristup računalima. Isto je već napravila švedska tvrtka Epicenter. Jutarnji, Daily Mail

23.11.2015. (14:05)

Inovacija u medicini: Praćenje zarastanja slomljene noge – mikročipom ugrađenim na kost