U sjeni lex Agrokora donosi se zakon o privatizaciji komunalija - Monitor.hr
18.04.2017. (06:02)

Smrdi, smrdi, užasno smrdi

U sjeni lex Agrokora donosi se zakon o privatizaciji komunalija

Govoreći prošli tjedan o nacrtu novog Zakona o komunalnom gospodarstvu, ministar Kuščević nazvao ga je grubim nacrtom, no njegove su temeljne postavke jasne – radi se o privatizaciji komunalnih usluga: uvode se koncesije, javna trgovačka društva u kojemu udjele mogu imati privatni subjekti, ugovori o povjeravanju poslova i udruge kojima osnivači mogu biti i privatni subjekti. Većina ozloglašenih primjera privatizacije komunalnih usluga u svijetu – od vodnih usluga, gospodarenja otpadom pa sve do javnog prijevoza – realizirala se upravo korištenjem tih upravljačkih instrumenata. Pri tome su najčešći ishod bili povećani profiti privatnih tvrtki, povećani računi građanima i smanjena kvaliteta komunalnih usluga, upozorava Zelena akcija.


Slične vijesti

18.06.2017. (07:58)

Ne može bez pitanja

Najavljeni prosvjedi diljem otoka i priobalja; Ne daju plaže u koncesije

Inicijativa Pokret otoka ne odustaje od zahtjeva za uključivanje javnosti u raspravu o izmjenama Zakona o koncesiji, koji je već poslan u saborsku proceduru. Traže i da se lokalna zajednica uključi u proces odlučivanja o koncesioniranju plaža. Za danas najavljuju prosvjede diljem otoka i priobalja, po uzoru na nedavno održan na bolskom Zlatnom ratu nakon kojeg je Vlada odlučila poništiti natječaj zbog naknadno utvrđenih nepravilnosti. Organizatori za ponedjeljak najavljuju i mirno okupljanje ispred zgrade Vlade. HRT

30.04.2017. (14:22)

Javno zlo

Koncesije, nasipavanja, granje: Plaže na udaru

Od masakra stabala u uvali Lapad na plaži Sumartin u Dubrovniku, preko građanskom akcijom u posljednji čas spašenih Galebovih stijena u Puli, do prosvjeda građana Krila Jesenice zbog plana o izgradnji goleme luke na šljunčanoj plaži, H-alter navodi primjere kako “svako misto svoj Zlatni rat ima”, s različitom sudbinom – neke su plaže zauvijek uništene, kao ona u Primoštenu, dok neke borbe još traju, kao na Rabu. Tu su i Bene, Prva voda, Žnjan…

20.04.2017. (19:59)

Zlatni rat i mir

Prepiranja i žalbe oko dodjele koncesije nad plažom Zlatni rat

Nakon što je Skupština Splitsko-dalmatinske županije 15-godišnju koncesiju nad plažom Zlatni rat dala zagrebačkoj tvrtki Sport B, tvrtke Grabov rat i Kamen sreće najavile su žalbu tvrdeći da su njihove ponude nepravedno odbačene. Grabov rat tvrdi da će zbog izgubljene koncesije morati otpustiti 30 radnika, dok je Kamen sreće ogorčen zbog objašnjenja da im je ponuda odbijena na temelju nepravilne grafičke ilustracije na prijavi. Premijer Plenković stoga je naredio Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture da provede nadzor nad postupkom dodjele koncesije i provjeri moguće nezakonitosti. Večernji.hr

29.06.2016. (12:04)

Kap po kap

O stanju vodnih izvora u Hrvatskoj

Vodni izvori u kojima se eksploatira i pitka voda za kućanstva još su uvijek u državnom, tj. javnom vlasništvu i za njih su odgovorne Hrvatske vode, osim posebnih oblika uporabe koji se odnose na koncesije za odvojeno korištenje – u čemu je najuspješnija Agrokorova Jamnica kao najveći privatni crpitelj u Hrvatskoj s 82 milijuna kuna dobiti u 2014. i više nego povoljnom cijenom od tri lipe po litri. O mogućnostima, modelima i posljedicama privatizacije kroz koncesije i studiji Naša voda [pdf] koja razotkriva nerasvijetljenost sustava pišu Novosti.

30.06.2015. (23:16)

Lukšići pristali Dubrovniku plaćati oko 6 milijuna kuna godišnje koncesije za žičaru

09.04.2015. (22:36)

Kupari idu u koncesiju na 99 godina, ulaganje 100 milijuna eura