Ulaganje u kriptovalute za početnike - Monitor.hr
23.02. (16:13)

No easy money

Ulaganje u kriptovalute za početnike

Kriptovaluta je digitalni ili virtualni oblik valute koji koristi kriptografiju za sigurnost i djeluje neovisno o središnjem tijelu, poput vlade ili financijske institucije. Investiranje u kriptovalute nosi određene rizike i prednosti koje treba uzeti u obzir prije donošenja odluke o ulaganju. Evo pregleda nekih ključnih rizika i prednosti:

Rizici:

  • Visoka volatilnost: Cijene kriptovaluta mogu naglo varirati u kratkom vremenskom razdoblju. Ovo može rezultirati brzim gubicima ili dobitcima za investitore.
  • Sigurnosni rizici: Kriptovalute su podložne sigurnosnim prijetnjama kao što su krađa sa mjenjačnica, hakiranje digitalnih novčanika i phishing napadi. Gubitak privatnog ključa može rezultirati trajnim gubitkom pristupa sredstvima.
  • Regulatorni rizici: Regulatorni okvir za kriptovalute je nepredvidljiv i može se razlikovati od zemlje do zemlje. Promjene u zakonodavstvu ili propisi mogu utjecati na vrijednost i dostupnost kriptovaluta.
  • Tržišni rizik: Kriptovalute su osjetljive na tržišne faktore kao što su promjene u tržišnom sentimentu, konkurencija drugih kriptovaluta i tehnološke inovacije.
  • Operativni rizik: Tehnički problemi, mrežne prekide ili greške u softveru mogu utjecati na funkcionalnost kriptovaluta i platformi za trgovanje.

Prednosti:

  • Potencijal za visoke povrate: Kriptovalute su poznate po svojoj visokoj volatilnosti, što može rezultirati brzim i značajnim povratima za investitore.
  • Diversifikacija portfelja: Investiranje u kriptovalute može pružiti diversifikaciju portfelja i dodatnu zaštitu od tradicionalnih tržišnih rizika.
  • Transparentnost i imutabilnost: Tehnologija blockchaina osigurava transparentnost i nepovredivost transakcija, smanjujući mogućnost prijevara i manipulacije.
  • Nisko granično sudjelovanje: Kriptovalute omogućuju pristup investiranju bez potrebe za posrednicima ili visokim početnim ulaganjima.
  • Inovacija i potencijalna disruptivnost: Kriptovalute predstavljaju inovativnu tehnologiju s potencijalom za promjenu načina na koji se obavljaju financijske transakcije i upravlja imovinom.

Prije nego što odlučite ulagati u kriptovalute, važno je pažljivo razmotriti ove rizike i prednosti te izvršiti vlastitu dubinsku analizu i istraživanje. Također je preporučljivo konzultirati se s financijskim savjetnikom ili stručnjakom prije donošenja investicijskih odluka.

  1. Edukacija: Posvetite vrijeme razumijevanju što su kriptovalute, kako funkcioniraju i koja je tehnologija iza njih. Možete pronaći mnogo resursa na internetu, uključujući članke, videozapise i forume posvećene edukaciji o kriptovalutama.
  2. Odaberite pouzdanu burzu: Istražite i odaberite uglednu kriptovalutnu burzu za kupnju i prodaju kriptovaluta. Neke popularne burze uključuju Coinbase, Binance, Kraken i Gemini. Provjerite ima li burza koju odaberete dobar ugled, nudi li kriptovalute koje vas zanimaju i ima li snažne sigurnosne mjere.
  3. Kreirajte račun: Registrirajte se za račun na burzi po vašem izboru. Obično je potrebno pružiti neke osobne podatke i verificirati svoj identitet, u skladu s propisima o poznavanju klijenta (KYC) i sprečavanju pranja novca (AML).
  4. Osigurajte račun: Omogućite dvofaktorsku autentifikaciju (2FA) na svom računu na burzi kako biste dodali dodatni sloj sigurnosti. Razmislite o korištenju hardverskog novčanika ili softverskog novčanika za pohranu svojih kriptovaluta izvan mreže za dodatnu sigurnost.
  5. Počnite s malo ulaganja: Počnite s malim ulaganjem koje si možete priuštiti izgubiti. Tržišta kriptovaluta mogu biti izuzetno volatilna, pa je važno biti spreman na mogućnost gubitka ulaganja.
  6. Diverzificirajte portfelj: Nemojte stavljati sva jaja u jednu košaru. Razmislite o diverzifikaciji svog kriptovalutnog portfelja ulaganjem u više kriptovaluta umjesto samo jedne. To može pomoći u smanjenju rizika i potencijalno povećati vaše povrate.
  7. Budite informirani: Budite ažurirani s najnovijim vijestima i razvojem u svijetu kriptovaluta. Pratite pouzdane kriptovalutne vijesti na web stranicama, blogovima i društvenim medijima kako biste bili informirani o trendovima na tržištu, promjenama u regulativi i novim investicijskim prilikama.
  8. Budite strpljivi i disciplinirani: Investiranje u kriptovalute može biti nepredvidljivo, a cijene mogu izrazito fluktuirati u kratkom roku. Ostanite strpljivi i pridržavajte se svoje investicijske strategije, izbjegavajući donošenje impulsivnih odluka na temelju kratkoročnih promjena cijena.
  9. Razmislite o dugoročnom investiranju: Dok se neki trgovci bave kratkoročnim trgovanjem kako bi iskoristili fluktuacije cijena, drugi preferiraju dugoročni pristup investiranju. Razmislite o svojim investicijskim ciljevima i toleranciji na rizik kako biste odredili najbolju strategiju za vas.
  10. Potražite profesionalni savjet: Ako niste sigurni gdje započeti ili kako ulagati u kriptovalute, razmislite o traženju savjeta od financijskog savjetnika ili investicijskog stručnjaka s iskustvom u području kriptovaluta.

Zapamtite da ulaganje u kriptovalute nosi inherentne rizike i važno je obaviti vlastito istraživanje i donositi informirane odluke. Nikada nemojte ulagati više nego što si možete priuštiti izgubiti i uvijek budite oprezni pri navigaciji kroz tržišta kriptovaluta.


Slične vijesti

16.07. (14:00)

Njihovih pet minuta slave (i dobre zarade)

Nakon neuspjelog atentata na Trumpa jedan od dobitnika je – tematski memecoin MAGA

U nekoliko sati nakon šokantnog događaja, cijena jednog digitalnog tokena s oko 6 američkih je dolara poskočila za više od 50%, na oko 10 dolara. Kako se situacija smirila, tako je i cijena splasnula na oko 8 dolara. Ovaj altcoin tako je dobio na ukupnoj tržišnoj valuaciji 30-ak posto u samo jednom danu, a oni najspretniji mogli su u kratko vrijeme trgovanjem zaraditi popriličan iznos – jer to je, u konačnici, i cilj većine špekulanata koji ulažu u ovakve kriptovalute. Sam Donald Trump, pak, ne podržava niti taj memecoin i jasno je istaknuto da nije riječ ni o kakvoj službenoj kriptovaluti MAGA pokreta, a pokretači su u startu naglasili i humanitarnu notu, dio svoje zarade doniraju američkim udruženjima veterana i udrugama za borbu protiv krijumčarenja djece. Bug

14.07. (20:00)

The Force is disturbed

Nedavna prodaja 50.000 bitcoina vrijednih preko 2 milijarde eura koju je izvela njemačka vlada izazvala je turbulencije na tržištu kriptovaluta i zabrinula investitore

U siječnju 2024. godine, njemačke vlasti, uključujući saveznu državu Sasku, zaplijenile su približno 50.000 bitcoina (BTC) s ilegalne web stranice za streaming filmova Movie2k.to. Ova zapljena, inicijalno vrijedna gotovo 3 milijarde dolara, predstavljala je jednu od najvećih zapljena kriptovaluta u njemačkoj povijesti. Sad ih, od 19. lipnja, prodaje putem kripto mjenjačnica. Ova masovna prodaja podudarila se sa značajnim padom cijene bitcoina. Reakcija tržišta bila je izrazito negativna. Međutim, analitičari smatraju kako je dno dotaknuto i da se stvari vraćaju na normalu. No, kritike raspolaganjem kriptovaluta ne jenjavaju – neki ih vide kao ekonomsku rezervu, dok drugi vide propuštenu priliku da se razvije sveobuhvatnija strategija za kriptovalute. Bug

25.06. (16:00)

Novosti iz kriptokuhinje

Electrocoin Trade – nova usluga koja omogućuje plaćanje računa kriptovalutama

Electrocoin, vodeća hrvatska tvrtka za posredovanje u trgovanju kriptovalutama i provođenje kriptovalutnih plaćanja, predstavila je novu uslugu plaćanja računa kriptovalutama. Kriptovalutama je od sada moguće platiti bilo kakve virmanske račune, odnosno bilo koji račun koji se plaća bankovnim nalogom ili općom uplatnicom. Kriptovalutama se tako mogu plaćati brojni računi, primjerice fakture ili računi za električnu energiju, grijanje, telekomunikacijske usluge i sl., ali i troškovi kao što su računi za kupovinu automobila, putovanja ili čak nekretnine. Poslovni

24.06. (15:00)

Sve legalno

Tržište kriptoimovine napokon dobiva pravila i stječe status kao klasično financijsko

Već krajem lipnja na snagu stupaju određene odredbe Uredbe o tržištima kriptoimovine (MiCA). Kako bi bila moguća provedba Uredbe, koja napokon donosi regulaciju i nadzor nad izdavateljima i pružateljima usluga kriptoimovine, te koja štiti potrošače. Trenutačno se na poslovanje s kriptoimovinom primjenjuje samo Zakon o obveznim odnosima i odredbe Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Oni koji se bave pružanjem usluga povezanih s kriptoimovinom, poput mjenjačnica kriptovaluta, (skraćeno CAPS), morat će ishoditi odobrenje za rad od nadležnog tijela države članice. Izdavatelji kriptoimovine, odnosno oni koji nude kriptoimovinu trećim stranama ili je uvrštavaju za trgovanje, morat će nadležnom tijelu (HNB-u ili HANFA-i, ovisno o kojoj se vrsti kriptoimovine radi) dostaviti “bijelu knjigu”. Poslovni

21.05. (00:00)

Solarne kriptovalute

Trendovi u kriptovalutama 2024: Veća sigurnost na platformama i nova ‘zelena’ rješenja

Dok će etablirane kriptovalute poput Bitcoina i Ethereuma i dalje dominirati, pojavit će val kriptovaluta u usponu koje će se boriti za dobivanje pozornosti. Predviđeni tržišni lideri kao što su Cardano, Polkadot i Solana spremni su napraviti značajne korake u 2024. Ove kriptovalute nude inovativna rješenja i pridobile su značajan interes ulagača. Budući da korisnici sve više teže i zahtijevaju savršeno, korisničko iskustvo, ove platforme za trgovanje kriptovalutama usredotočit će se na poboljšanje korisničkih sučelja i funkcionalnosti trgovanja.

Usvajanje zelene energije jedan je od novih kripto trendova za 2024.. Potaknut je značajnim utjecajem kriptovaluta (osobito onih koje troše puno energije za rudarenje i obradu transakcija) na okoliš. Trend je dobio sve veći interes javnosti nakon otkrića negativnog utjecaja popularnih sredstava poput BTC-a na okoliš. Zelene kriptovalute, poput Cardano (ADA) i Solana (SOL), dizajnirane su da troše manje energije. Za razliku od starijih mreža, ekološki osviješteni blockchain projekti često koriste energetski učinkovitije mehanizme konsenzusa. Green

17.05. (09:06)

Velike banke i investicijski fondovi sve više kupuju bitcoin

13.05. (13:00)

Zlu ne trebalo

Novi šef kripto giganta Tether tvrtku priprema za apokalipsu

Većina kripto svijeta prošla je iznimno loše u posljednjem padu na tržištu šokiranom kolapsom FTX-a i drugih giganta, Tether je cvjetao. Tržišna kapitalizacija njegovog stablecoina USDT-a dosegla je 111 milijardu dolara – trostruko više od drugog najvećeg USDC-a kojeg izdaje Circle. Zahvaljujući višim kamatnim stopama američkih obveznica koje čine većinu rezervi za održavanje vrijednosti digitalnih stablecoina, Tether je u zavidnoj poziciji jer je izvor njegovog kapitala zapravo slobodan. Za razliku od tradicionalnih banaka, klijenti koji valute polažu u Tether u zamjenu za tokene, ne zarađuju kamate. Samo u prvom kvartalu ove godine, Tether je prijavio “financijske rezultate” od 4,5 milijardi dolara i neto kapital od 11,4 milijarde dolara. Punih riznica, Tether sada rast traži izvan stablecoina. Prošlog mjeseca je kompanija, koja sjedište ima na Britanskim Djevičanskim Otocima, najavila strateško restrukturiranje i proširenje u tri nova odjela: rudarenje bitcoina, umjetnu inteligenciju i obrazovanje.

Planirana ekspanzija Tethera nije samo stvar mudre diverzifikacije, već je i filozofska. “Vjerujemo kako se 90 posto, ako ne i više, tehnologije gradi za najbolje moguće scenarije, ali nitko ne gradi tehnologiju za najcrnje scenarije”. Forbes

30.04. (01:00)

Kupiš jeftino, prodaš skupo

Kako prodati kripto i pretvoriti ga u fiat novac

Nakon što odaberete koje kriptovalute želite prodati, sljedeći korak je odabir odgovarajuće platforme za trgovanje. Postoji mnogo različitih platformi, a neke od najpopularnijih uključuju Coinbase, Binance i Kraken. Pri odabiru platforme važno je uzeti u obzir provizije, likvidnost, sigurnost i dostupnost odabranih kriptovaluta. Kada je korisnički račun verificiran, potrebno je postaviti prodajni nalog za kriptovalute koje želite prodati. Ovisno o odabranoj platformi, možete odabrati tržišni nalog koji se izvršava po trenutnoj cijeni ili postaviti limitni nalog s određenom cijenom po kojoj želite prodati.

Kriptovalute su također poznate po svojoj inherentnoj volatilnosti. Cijena također može varirati među mjenjačnicama, što je važno imati na umu kada je vaš cilj kupnja ili prodaja. Nakon što se nalog izvrši, kriptovalute će se prodati po odabranoj cijeni, a sredstva će biti dostupna na vašem računu na platformi za trgovanje. Da biste pretvorili ta sredstva u fiat valutu, možete ih povući na vaš bankovni račun povezan s platformom. Također, ništa bez naknade. Lider

15.04. (20:00)

Klimavo tržište

Kripto tržište izgubilo preko 400 milijardi dolara zbog kratkog pada bitcoina za 10 tisuća dolara

Samo 48 sati prije subote cijena bitcoina kretala se iznad 70 tisuća dolara. Ipak, situacija se promijenila u petak navečer nakon govora visokih dužnosnika američke središnje banke kada su rekli da Fed ne planira početi snižavati kamatne stope u skorije vrijeme. Bitcoin se uspio malo oporaviti u subotu ujutro i skočio je na nešto više od 67 tisuća dolara. Međutim, tada je došlo do brze eskalacije napetosti između Irana i Izraela i cijena kriptovalute ponovno je pala. Kao što se obično događa kada bitcoin snažno padne, to prati i većina altcoina. Iako su se mnogi oporavili, pad u posljednjih 7 dana i dalje pokazuje dvoznamenkasti postotak za većinu. Lider

09.04. (01:00)

Zatišje pred buru

Trenutačni pad bitcoina od 18 posto prije halvinga nije neuobičajen i točno je prema rasporedu

Bitcoin je u prvoj fazi svog halving mini ciklusa i na pravom je putu prema predviđanjima kripto trgovca i analitičara Rekt Capital. Tri faze halving mini ciklusa bitcoina uključuju: pad prije halvinga, ponovna akumulacija i parabolični uzlazni trend. Prva faza se obično javlja 28 do 14 dana prije događaja i može trajati tjednima. Druga faza dolazi nakon što je pad dosegnuo dno i može trajati do pet mjeseci, dok treća može trajati više od godinu dana. Ciljevi razdoblja pada prije halvinga uključuju ponudu konačne prilike za povoljnu kupnju, postavljanje sljedeće faze u ovom određenom ciklusu i formiranje najniže razine budućeg raspona ponovne akumulacije. Lider