Dobro protrljajte oči
Ulični umjetnici crtaju 3D grafite-iluzije
Pogledajte, ima još!
Pogledajte, ima još!
Da bi spriječio taj vandalizam, kako gradska vlast naziva crtanje raznih simbola i poruka po gradskim fasadama, Grad Zagreb financirat će čišćenje i uklanjanje grafita u središtu grada u stopostotnom iznosu, a za ostale dijelove grada spreman je financirati 80 posto tih troškova. Za Zagrepčane koji su suvlasnici tih privremeno uništenih fasada postoji samo jedan uvjet: da čišćenje svakoga sljedećega grafita financiraju sami, odnosno iz pričuve, kako bi se ilegalne grafitere obeshrabrilo da ponovno troše boju i riskiraju da budu uhvaćeni. Pojačat će komunalne redare, ali i kazne za one koji budu uhvaćeni. One se penju i do 2 tisuće kuna. Lider
Grafit od mahovine ili eko-grafiti oblik je vrtne umjetnosti koji je nastao kao otpor nemilosrdnom konstantnom nastajanju betonskih ulica. Geometrijski uzorci, razni ornamenti, natpisi, životinje samo su neki od motiva u koje se prirodna mahovina pretvara pod rukama umjetnika, a čija djela krase neugledne zidove diljem svijeta. Baš poput izrade svakog grafita, i ovaj iziskuje pripreme u vidu skica na papiru kasnije i na zidu, samo što ova priprema uključuje i jedan “sitan” detalj – šetnju šumom. Green
Sveučilišna bolnica Blato, umjesto najvećeg kliničkog centra u regiji, od 1985. stoji kao sablasni čuvar izlaza iz grada Zagreba. Napušteni projekt preuzela je priroda, a čini se i – grafiteri. Express…
View this post on Instagram
Kako su vremena takva gdje nam planet govori da pati i da smo ga iscrpili do samog kraja, a tu je i potres koji nas je snašao, a da ne govorim o Covidu-19 koji nas je sve postavio u jednu nama neprirodnu situaciju, htio sam poručiti svima nama da se probudimo i da se počnemo odgovornije ponašati prema samom planetu i naravno jedni prema drugima kao cijeloj ljudskoj rasi – objašnjava Miro “Modul” Petković svoj novi grafit na zagrebačkoj Peščenici – pijetla koji izranja iz crne rupe i poziva na buđenje, uz stihove iz pjesme ‘Black Hole Sun’ Soundgarden.
“Prošlo je gotovo tri godine i Balkan me stvarno inspirira za stvaranje murala” – kaže Anthony Brooks, grafiter čiji korijeni vuku u Novsku i Bihać, koji je odrastao u Americi, a sad živi u Beogradu. U Hrvatskoj je oslikao Zagreb i Opuzen, a Telegram ga je uspio uloviti za intervju.