Ženska mreža: Zaštita trudnica i jednaka prava za isti rad!
Ženska mreža Hrvatske kao i svake godine do sada, povodom Dana žena, pripremila je zahtjeve Vladi koji se tiču zaštite ljudskih prava žena. Suprotno praksi svih dosadašnjih saziva Vlade da bar na taj dan saslušaju žene, ova Vlada odbila je bilo kakvu komunikaciju s prosvjednicama.
Takvo ponašanje samo potvrđuje političke najave udara na ženska prava i civilno društvo općenito te strahove da će žene zaštitu svojih prava morati potražiti na međunarodnim pravnim i političkim institucijama.
Podsjećamo da je jedan od prvih zaključaka i preporuka UN Odbora za praćenje provedbe Konvencije o eliminacije svih oblika diskriminacije žena osiguravanje ustavnog i zakonodavnog okvira za zaštitu prava žena te funkcioniranje sekularne države. To je također jedno od pet ključnih područja zabrinutosti koje smo istakle u svojim zahtjevima Vladi.
Danas, na 8. mart, Međunarodni dan žena, organizacije članice Ženske mreže Hrvatske, zabrinute za stanje ljudskih prava žena u Republici Hrvatskoj, obraćaju se Vladi RH radi hitnih zakonodavnih i izvršnih aktivnosti s ciljem zaustavljanja trenda regresije prava žena te poboljšanja položaja žena u svim područjima društva, a osobito u sljedećim:
1. U području političke podzastupljenosti žena tražimo:
- – Hitnu primjenu izbornih kvota već kod sljedećih izbora, bili oni redovni ili izvanredni, te lokalni/područni, nacionalni ili za EP;
- – Primjenu kvota u tijelima zakonodavne, izvršne i sudske vlasti;
- – Primjenu kvota u nadzornim i upravnim odborima javnih ustanova i poduzeća.
- – Osnivanje Ministarstva za žene.
Danas je samo 20% žena u Saboru, između 10 i 20% žena na lokalnoj/područnoj razini i samo 14% posto ministrica u Vladi RH, što jest pokazatelj diskriminacije žena u politici i kočnica provedbe politike zaštite prava žena i ravnopravnosti spolova na svim drugim područjima. To mora prestati. Ženama je dosta!
2. U području radnih prava žena i tržišta rada tražimo:
- – Izmjenu Zakona o radu koji će zaštiti trudnice i žene na roditeljskom dopustu;
- – Ugovore o radu na neodređeno kao standardne ugovore o radu;
- – Smanjivanje mogućnosti neplaćenog i potplaćenog ženskog rada;
- – Aktivne mjere kojima će se osigurati jednake plaće za isti rad;
- – Uvođenje menadžerskih kvota i aktivne mjere zapošljavanja mladih majki;
- – Zaustavljanje agencijskog rada i nasilnog premještanja poslova u javnim službama u kojima su pretežno zaposlene žene u privatnu sferu.
Stopa radne aktivnosti žena iznosi samo 44,6%. Stopa nezaposlenosti žena je 16,8% dok je stopa zaposlenosti samo 37%. Žene su za svoj rad neplaćene, potplaćene ili manje plaćene. Ne želimo biti jeftina radna snaga! Ne želimo gubiti radna prava kako bi se pogodovalo kapitalu. Ženama je dosta!
3. U području nasilja nad ženama tražimo:
- – Osudu nasilja na način da počinitelji partnerskog nasilja budu kazneno odgovorni;
- – Da osuđeni nasilnici kaznu služe u zatvoru a ne na javnim radovima;
- – Da policija pravi razliku između partnerskog nasilja, tj. muškog nasilja nad ženama u intimnoj vezi i nasilja među ostalim članovima obitelji;
- – Zaustavljanje prijavljivanja žena kao počiniteljica nasilja, najčešće u slučajevima kad su se branile od nasilja;
- – Hitne i ozbiljne promjene u državnoj politici prema nasilju nad ženama i njihovu primjenu u praksi odmah;
- – Osiguranje trajnog, sustavnog i dostupnog financiranja autonomnih ženskih skloništa i savjetovališta;
- – Ratifikaciju i primjenu Konvencije VE o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.
Svake godine u Hrvatskoj bude ubijeno između 20 i 30 žena od strane partnera. Država ne poduzima odgovarajuće mjere da to spriječi. Žene su tako diskriminirane od počinitelja nasilja i od sustava. Primjena Istambulske konvencije značit će promjenu zakona i praksi. Ženama je dosta!
4. U području zdravstvene zaštite i seksualnog i reproduktivnog zdravlja žena tražimo:
- – Dosljednu primjenu Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece;
- – Hitnu promjenu čl. 20. Zakona o liječništvu i onemogućavanje priziva savjesti na pružanje zdravstvene zaštite u javnom zdravstvu;
- – Onemogućavanje kolektivnog priziva savjesti u nizu bolnica i kliničkih centara;
- – Sankcioniranje liječnika koji diskriminiraju žene i uskraćuju im zdravstvenu skrb;
- – Opće pokrivanje pobačaja i suvremene kontracepcije iz sredstava HZZO-a, uključivši tablete RU 486 i ellaOne tablete sukladno pravu Europske unije;
- – Osiguravanje dostupnosti i pristupačnosti suvremenih oblika kontracepcije i reproduktivnih usluga svim ženama, uključujuci skupine žena koje su u nepovoljnijem položaju;
- – Uvođenje kvalitetnog programa seksualnog odgoja u škole, s odgovarajućim brojem sati.
Zdravstvena zaštita, posebno pravo na pobačaj, medicinski potpomognutu oplodnju i kontracepciju je sve teže ostvarivo jer veliki broj liječnika i liječnica (70%) i drugog medicinskog osoblja uskraćuje pravo ženama na zdravstvenu zaštitu. Za nerad i diskriminaciju, te uskraćivanje zdravstvene skrbi liječnici nisu kažnjeni. Ženama je dosta diskriminacije u sustavu javnog zdravstva!
5. U području zaštite ustavnog poretka i primjene međunarodnih konvencija i preporuka tražimo:
- – Dosljedno poštivanje ustavne odredbe o odvojenosti crkve od države;
- – Osiguranje zaštitite i poštivanje ženskih ljudskih prava od negativnog utjecaja religijskih i drugih sociokulturalnih stavova i vrijednosti;
- – Osiguranje primata UN Konvencije o eliminaciji svih oblika nasilja prema ženama nad Vatikanskim ugovorima;
- – Poštivanje preporuka UN Odbora za ljudska prava, UN Odbora za ukidanje diskriminacije žena, UN odbor protiv torture i Univerzalnog periodičnog pregleda UN-a, sve iz 2015. godine.
Ženama je dosta kršenja i urušavanja njihovih prava i sloboda kao ravnopravnih građanki!
Pozivamo Vladu da članstvo u međunarodnim asocijacijama koristi radi hitne uspostave mira i sigurnosti kako bi se izbjeglice postupno mogle vratiti kućama. Zahtijevamo solidarnost s izbjeglicama, otvaranje granica, omogućavanje dobivanja pomoći i azila. Odlučno se protivimo slanju hrvatske vojske na izbjeglice.
I kao temeljni uvjet za oživotvorenje prava žena tražimo dosljedno poštivanje ustavnih vrednota, nezavisnosti medija i kulture te otpor svim oblicima fašizacije društva, završava Ženska mreža Hrvatske u svom priopćenju.