25. Dani hrvatskog filma od 21. do 24. travnja
Dvadeset i peti Dani hrvatskog filma – DHF održat će se od 21. do 24. travnja u Zagrebu, u kinima Europa i Tuškanac i u klubu Vinyl.
U svojem slavljeničkom izdanju Dani hrvatskog filma ponovno u programima konkurencija (hrvatski filmovi i manjinske hrvatske koprodukcije kratkog, srednjeg i dugog metra svih rodova osim dugometražnih igranih filmova) donose selekciju najboljih domaćih ostvarenja nastalih u protekloj godini. Na 25. Dane hrvatskog filma prijavljeno je ukupno 256 filmskih ostvarenja, a konačna selekcija bit će poznata 1. travnja.
25. izdanje Dana hrvatskog filma rođendansko je festivalsko izdanje koje će biti u potpunosti posvećeno slavlju domaćeg filma. Uz natjecateljski program, kao i svake godine, DHF je pripremio i bogat popratni filmski program.
“Na prošlogodišnjem DHF-u započeli smo s prikazivanjem studentskih radova danas poznatih redatelja i redateljica, što i ove godine nastavljamo s još zanimljivijim izborom naslova. Bavimo se i ‘psihotroničkim filmom’, modelom koji je postavio filmski publicist Michael Weldon, a koji se bavi pojmom rubnog i kultnog, terminima u kojima presudnu ulogu imaju gledatelji. Tu prikazujemo naslove Jakova Sedlara i cjelovitu retrospektivu Zvonimira Maycuga, prvu u domaćem kontekstu, jer će neki njegovi filmovi biti doslovno izvađeni iz podruma i prvi put pokazani javnosti. Obilježavamo i tradiciju koju DHF jedini drži u Hrvatskoj: jedini imamo kategoriju namjenskog filma, i tu ćemo ući u slavnu povijest zagrebačkog Studija za crtani film i pokazati najbolje reklame eminentnih autora poput Dušana Vukotića, Nedeljka Dragića i Nikole Kostelca”, najavio je umjetnički direktor Željko Luketić.
U programu Psihotronički film: retrospektiva Zvonimira Maycuga na Danima hrvatskog filma prvi put će biti predstavljen cjelovit redateljev opus, koji uključuje tri cjelovečernja filma. To su “ljubavna drama u svijetu mašte” Ja sam tvoj Bog iz 1983., erotski film Oaza (1984./1988.) te melodrama Kalvarija (1996.), jedan od prvih nezavisno snimljenih filmova u nezavisnoj Hrvatskoj.
Program Psihotronički film predstavit će i retrospektivu Jakova Sedlara, koja uključuje adaptaciju klasične Krležine drame glembajevskog ciklusa obilno začinjene eksplicitnim erotizmom, Agonija (1988.), s Enom Begović, Božidarom Alićem, Svenom Medvešekom, Nives Ivanković, Zojom Odak, Tarikom Filipovićem i Špirom Guberinom. U programu je i Ne zaboravi me (Fergismajniht) iz 1996., nostalgična slika Zagreba 1950-ih koja prati susret dvojice starih prijatelja (Boris Miholjević i Boris Pavlenić) te Sjećanje na Georgiju (2002), film koji je izazvao dosta komentara, ali i kontroverzi jer su sporedni likovi nazvani imenima stvarnih hrvatskih filmskih kritičara i književnika.
Na 25. DHF-u bit će prikazana još jedna retrospektiva, ona multimedijalnog umjetnika Dalibora Barića koja uključuje devet ostvarenja nastalih od 2010. do 2013. godine. Barić je autor niza eksperimentalnih filmova u kojima istražuje tradicionalne žanrove znanstvene fantastike i horora. Koristeći pronađenu građu kao polazište, Barić tehnikom kolaža proizvodi sofisticirane psihodelične pripovijesti koje zamagljuju granice naših izvanjskih i unutrašnjih realnosti.
Zanimljivost ovogodišnjeg izdanja svakako je i program Još raniji radovi s ADU-a, svojevrsni nastavak prošlogodišnjeg programa Rani radovi s Akademije dramske umjetnosti, u kojem će publika moći pogledati studentska ostvarenja danas etabliranih umjetnika i filmaša: Snježane Tribuson, Ivana Salaja, Darka Rundeka, Branka Schmidta, Zorana Peze, Vedrana Mihletića i Jasne Mesarić.
Ove godine programom 25 godina DHF-a festival donosi izbor filmova prikazanih u proteklih četvrt stoljeća, dok je jedan program posvećen domaćem televizijskom nasljeđu. Riječ je o programu Hrvatski TV film koji donosi odabir dokumentarnih ostvarenja iz ciklusa Zadnja pošta Zagreb urednika Angela Miladinova.
Popratni filmski programi uključuju i projekcije starih reklamnih filmova iz radionice Zagrebačke škole animacije, izbor filmova s Festivala slovenskoga filma, ovogodišnjeg partnera Dana hrvatskog filma, koji potpisuje Igor Prassel te program Novi dokumentarni filmovi iz susjedstva, čiji je selektor Oliver Sertić.
Tu su i dvije radionice – radionica filmske kritike, u suradnji s Hrvatskim društvom filmskih kritičara, Hrvatskim filmskim ljetopisom i udrugom Lanterna Magica te pod vodstvom Višnje Vukašinović, te radionica Kako razvijati i predstaviti projekte u početnoj fazi za međunarodno tržište pod vodstvom jedne od najpoznatijih europskih producentica, Roshanak Behesht Nedjad, realizirana u suradnji s Deskom Kreativne Europe – Uredom MEDIA.
Program je besplatan.