Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.
56 milijuna kuna Bruxellesovog novca za obnovu stare jezgre Sinja
Grad Sinj dobit će 56,8 milijuna kuna iz fonda Europske unije, a za obnovu jezgre grada, čime se želi potaknuti turistički razvoj grad.
Svečano potpisivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Sinj u sridu“ održano je jučer, vrijednost projekta iznosi 71.637.539,30 kuna, a bespovratnim sredstvima EU fonda financirat će se ukupno 56.843.992,20 kuna. Nakon Šibenika, Virovitice i Suhopolja, ovo je četvrti potpisani ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u okviru EU natječaja „Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine“.
Projekt „Sinj u sridu“ obuhvaća obnovu, rekonstrukciju i revitalizaciju Tvrđave Grad, Tvrđave Kamičak i kule sa satom, Muzeja Cetinske krajine te obnovu ulica povijesne cjeline Sinja. Ova revitalizacija bit će osnova za razvoj niza tematski povezanih kulturnih i turističkih sadržaja poput festivala, predstava, prezentacija tradicijskih zanata i proizvoda i sl., koji će se održavati tijekom cijele godine. Projekt će biti popraćen i intenzivnim marketinškim i promotivnim aktivnostima.