Airscooter - najnovija letjelica za jednu osobu - Monitor.hr
25.08.2023. (12:00)

Tvoj mali osobni helikopter

Airscooter – najnovija letjelica za jednu osobu

Ime Frankieja Zapate veže se uz mlazni hoverboard, leteću dasku kojom je ovaj Francuz nastupao na brojnim događajima, ali i 2019. godine uspio njome preletjeti La Manche. Od tada nije imao pretjeranog uspjeha u komercijalizaciji svojeg izuma. No, Zapata je u međuvremenu radio na novom izumu, ponovno namijenjenom osobnom letenju. U malenu hibridno-električnu multirotorsku letjelicu može se smjestiti tek pilot, koji sjedi u ostakljenoj kapsuli oblika jajeta. Na web stranicama se navodi kako je ovo “najnaprednija osobna letjelica na svijetu”. Tako Airscooter može letjeti brzinom od 100 km/h (krstareća brzina je 80 km/h), nosivost mu je 120 kilograma, a u zraku može ostati oko 2 sata. Pogonjen je “patentiranim benzinsko-električnim sklopom” s 12 propelera i 8 elektromotora, za koji nisu objavljene detaljne tehničke karakteristike. Ima rezervoar za benzin kapaciteta 18,9 litara, može se pogoniti i ekološki održivim gorivom, a ugljični otisak usporediv je s osobnim automobilom. Bug


Slične vijesti

02.10. (17:00)

Društvo neznanja

Hrvatska 43. na globalnoj ljestvici inovacija, stagnira i zaostaje za očekivanjima

Hrvatska je zauzela 43. mjesto na ovogodišnjem Globalnom inovacijskom indeksu (GII) među 133 gospodarstva, što predstavlja blagi pad u odnosu na prethodne godine. Iako je stabilna unutar intervala od 41. do 45. mjesta, inovacijski učinak Hrvatske i dalje je ispod očekivanja u odnosu na razinu razvijenosti. Zemlja se najbolje pozicionirala u području infrastrukture (23. mjesto), no bilježi slabije rezultate u institucijama (68.) i poslovnoj sofisticiranosti (54.). Ulaganja u inovacije opadaju globalno, što je djelomično posljedica porasta kamatnih stopa i pada investicija u istraživanja i razvoj. Nacional

29.04. (20:00)

I katedralu z biškupom

Najveći 3D pisač na svijetu može ispisati sve – od kuće do aviona

Najveći 3D pisač za polimere na svijetu, službenog naziva Factory of the Future 1.0, je u stanju rastaliti i precizno ispisati do 230 kilograma materijala na sat. Pisač je namijenjen brzom i održivom ispisivanju kuća, mostova, vjetroturbina, vodenih turbina, plovila ili letjelica. Stručnjaci smatraju da će donijeti revoluciju u brojne industrije. (Bug)

20.03. (22:00)

Smanjuje i broj ralica

Novi beton koji sam otapa snijeg na cestama

Znanstvenici su razvili beton koji se sam zagrijava i može otapati snijeg na cestama, bez korištenja soli. Ovaj inovativni materijal koristi tekući parafin koji ispušta toplinu kada se smrzne, čime održava cestu toplom i bez snijega čak i pri niskim temperaturama. Testiranja su pokazala da beton s parafinom može značajno smanjiti nakupljanje snijega i poboljšati sigurnost vožnje, pružajući novi način održavanja cesta u zimskim uvjetima. (HAK)

08.03. (17:00)

SF Velika Gorica

Robopas šeće Velikom Goricom

Ovaj ‘pas‘ trenutno je na daljinskom upravljanju, ali poanta je da radi sam, da je autonoman, da ima zadatak koji obnaša i po završetku istog vrati se napuniti – objasnio je Milan Rajčević iz goričke tvrtke Notum Robotics gdje smatraju da robopas može imati i značajniju ulogu u društvu. Naime, ideja da se programira robopsu za spašavanje, gdje se on, umjesto ljudi šalje na teško dostupna mjesta nesreća, kao na primjer požara – samo je jedna od mogućnosti koje ovaj zanimljiv ljubimac može ostvariti. (Jutarnji list)

08.03. (09:00)

Tehnološka rješenja koja pružaju ravnopravnost i praktičnost

Inovacije koje su transformirale svakodnevni život

Predmeti dizajnirani za osobe s tjelesnim poteškoćama koji su postali nezamjenjivi i korisni za širu populaciju:
1. Pisaći stroj/tipkovnica: Izumitelj Pellegrino Turri 1608. stvorio je pisaći stroj kako bi olakšao pisanje za slijepe.
2. Električna četkica za zube: osmišljena kako bi pomogla je osobama s ograničenom pokretljivošću u održavanju oralne higijene.
3. Aplikacije za prepoznavanje govora: Razvijene u 1990-ima, omogućile su ljudima s poteškoćama u pisanju lakši pristup komunikaciji.
4. Fidget spinner: Izvorno namijenjen osobama s autizmom ili ADHD-om, postao je popularan kao sredstvo za smirivanje i koncentraciju.
5. Odrezani rubnjaci: Dizajnirani za korisnike invalidskih kolica, postali su korisni i drugima.
6. Savitljiva slamka za piće: Iako nije izravno namijenjena osobama s invaliditetom, pružila je olakšanje pacijentima u bolnicama.
7. Audio knjige: Razvijene kao alternativa za čitatelje s oštećenjem vida, postale su popularne kod šire populacije zbog praktičnosti.
Ove inovacije ne samo da olakšavaju život osobama s invaliditetom, već su postale neizostavan dio svakodnevnog života za mnoge ljude diljem svijeta. (N1)

07.03. (09:00)

Vodek - moj superheroj u borbi protiv žeđi

Prva dizajnerska česma za pitku vodu, nazvana “Vodek”, puštena u pogon

Ova česma predstavlja odgovor na potrebu za većom dostupnošću besplatne pitke vode u javnom prostoru. Dizajnirao ju je zadarski arhitektonsko-dizajnerski studio PIN, a predstavlja inovativan pristup pružanju pitke vode u javnim prostorima. Vodek pruža vodu na više načina, od direktnog konzumiranja do točenja u boce i hranjenja životinja, istovremeno sprječavajući nepotrebno rasipanje vode. Dosad je Vodek vodu donio građanima u Zadru, Kastvu, Novskoj i Biogradu, što je korak naprijed prema većoj dostupnosti pitke vode u gradovima. (Viz kultura)

17.02. (09:00)

Kad se male ruke slože...

Njegovanje inovacijskog ekosustava Hrvatske: Izazovi i mogućnosti

Hrvatska se sve više prepoznaje po potencijalu za inovacije i poduzetništvo. Unatoč izazovima poput odljeva mozgova i nedostatka pristupa financiranju, zemlja ima bogatu povijest kreativnosti i stručnosti. Ključni su koraci podizanje svijesti o poduzetništvu, olakšavanje regulatornih procesa te poticanje suradnje između javnog i privatnog sektora. Inicijative kao što su HAMAG-BICRO i EU-fondirani programi pružaju podršku startupima. Kroz zajednički napor, Hrvatska može postati globalni lider u inovacijama i poduzetništvu. Monitor

07.02. (15:00)

Svašta se može s njima

Revolucionarni solarni paneli stvaraju vodu, ne električnu energiju

U svijetu gdje je voda postala neprocjenjiva roba, inovacija je ključna. Cody Friesen, iz Državnog sveučilišta Arizone, predvodi revoluciju sa svojim hidropanelima na solarni pogon. Umjesto električne energije, ovi paneli proizvode vodu iz zraka, koristeći Sunčevu svjetlost. Ova tehnologija već je instalirana na lokacijama diljem svijeta, od luksuznih odmarališta u pustinjama do osnovnih škola u Africi. Paneli se koriste Sunčevom energijom za izvlačenje vlage iz zraka, stvarajući četiri do pet litara vode dnevno po panelu. Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, učinkovitost ovih panela može se dodatno poboljšati, čineći ih vitalnim izvorom vode u sušnim područjima. (Tportal)

23.01. (15:00)

Nema više – još jedna putna pa idemo

Inovativna tehnologija za detekciju alkoholiziranih vozača

Vodeća tehnološka tvrtka za mobilnost, Magna, predstavila je revolucionarnu sigurnosnu tehnologiju usmjerenu na detekciju alkoholiziranih vozača. Integrirano rješenje koristi kombinaciju kamere i senzora kako bi precizno odredilo sposobnost vozača za sigurnu vožnju. Infracrvena senzorska tehnologija prati zjenice vozača, dok senzori u blizini mjere razinu alkohola i ugljičnog dioksida u izdisajima. Ovo inovativno rješenje predstavlja ključni korak prema poboljšanju sigurnosti na cestama. (Revija HAK)