Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.
Bruxelles daje 258 milijuna kuna za 29 projekata vodoopskrbe
Danas su u središtu Hrvatskih voda u Zagrebu ministar i direktor svečano potpisali 29 ugovora u vodoopskrbi vrijednih 382 milijuna kuna, a od čega će 258 milijuna kuna bespovratno dati Bruxelles. Riječ je o natječju „Financiranje provedbe investicijskih projekata koji se odnose na manje dijelove sustava javne vodoopskrbe/odvodnje“.
Ova operacija Hrvatskih voda, nazvana još i „Male intervencije 2“, odnosi se na projekte kroz koje se ulaže u izgradnju, sanaciju i rekonstrukciju sustava vodoopskrbe i sustava odvodnje, kondicioniranje vode za piće na uređajima za obradu pitke vode te nabavu opreme za sustave javne odvodnje i javne vodoopskrbe. Od 66 prijavljenih projektnih prijedloga, za sufinanciranje je prihvaćeno 29 prijedloga projekata javne vodoopskrbe i odvodnje.
U prvih 6 mjeseci – 239 milijuna kuna iz Bruxellesa
U prvoj polovici ove godine Hrvatske su vode iz fondova Europske unije ostvarile projekte ukupne vrijednosti od 239,8 milijuna kuna, a najveći dio sredstava realiziranih u prvih šest mjeseci 2016. godine odnosi se na velike infrastrukturne projekte, i to Poreč, Čakovec, Osijek, Vodice, Slavonski Brod, Drniš, Knin, Sisak, Vukovar, Županja, Nova Gradiška i Virovitica. Projekt u Poreču, ukupne vrijednosti 501 milijun kuna i ujedno jedan od najvećih projekata javne infrastrukture na području Istre, donijet će Poreču i općinama Tar-Vabriga, Funtana i Vrsar četiri nova uređaja za pročišćavanje otpadnih voda membransko-biološkom tehnologijom. Projekt u Čakovcu usmjeren je na proširenje mreže odvodnje otpadnih voda na dodatnih 8.500 korisnika u gradu i susjednim općinama, kao i rekonstrukciju postojeće mreže odvodnje u duljini od 14,7 kilometara. Cilj ovoga projekta je smanjenje nekontroliranog ispuštanja otpadnih voda i zaštita vodnih resursa i podzemnih voda. Sredstva realizirana u prvih šest mjeseci također su bitna za nastavak rada na projektu regionalnog vodoopskrbnog sustava Osijeka i susjednih općina koji uključuje izgradnju glavnih vodoopskrbnih cjevovoda i mreže u duljini od 65 kilometara, rekonstrukciju vodoopskrbne mreže (17 kilometara) i proširenje uređaja za obradu pitke vode. Rezultat ovog projekta bit će 99% priključenost na sustav javne vodoopskrbe u Osijeku i susjednim općinama.