Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.
Bruxelles daje 29 milijuna kuna za posjetiteljski centar NP Sjeverni Velebit
29,6 milijuna kuna dat će Europska unija za izgradnju Centra za posjetitelje Krasno u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit. Bruxelles će ovime platiti 95% cijelog iznosa gradnje centra, a koji će posjetitelje upoznati prvenstveno sa spiljama i jamama.
Početak radova očekuje se sredinom ove godine, a završetak krajem 2016. Puni iznos je 31 milijun kuna, što znači da će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, NP Sjeverni Velebit te Ministarstvo zaštite okoliša i prirode dati 1,5 milijuna kuna.
„Cilj projekta je sagraditi prepoznatljiv, moderan i atraktivan centar za posjetitelje koji će privlačiti nove goste u nacionalni park i njegovu okolicu. Novi centar će omogućiti još kvalitetniju prezentaciju prirodnih i kulturnih vrijednosti Sjevernog Velebita i turističkih sadržaja čitave Ličko-senjske županije“ – izjavila je ravnateljica Nacionalnog parka Sjeverni Velebit Mirjana Javor.
U centru se posjetiteljima planiraju prezentirati informacije o klimi, ekosustavima, vrstama, kulturnoj baštini i geološkim osobitostima Nacionalnog parka Sjeverni Velebit. Fokus će biti na spiljama i jamama po kojima je park poznat. Gostima će se približiti proces nastanka jama i spilja, povijest njihova istraživanja, te životinje koje u njima obitavaju. Najveća atrakcija centra bit će dočaravanje iskustva ulaska u jamu za što će se sagraditi posebno dizalo.
Novi posjetiteljski centar Krasno gradit će se u skladu s energetskom učinkovitošću, a arhitektura će se slagati s krajolikom koji ga okružuje. Jedan dio postava centra bit će usmjeren na upoznavanje posjetitelja s ekološkim modelom gradnje čime će se promicati svijest o važnosti i mogućnostima energetski učinkovite gradnje.