HND: Prodaja Novog lista je netransparentna; Faripress: Iza J&T fonda stoji HDZ - Monitor.hr
04.04.2016. (16:05)

HND: Prodaja Novog lista je netransparentna; Faripress: Iza J&T fonda stoji HDZ

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) pozvalo je temeljem informacija o prodaji “Novog lista” nadležna državna tijela da “posvete dužnu pažnju transparentnosti vlasništva nad medijima, pogotovo tiskanih” ocjenjujući da se prodaja riječkog dnevnika odvija netransparentno, ispod stola i s fiktivnim vlasnicima, što je u suprotnosti s odredbama Zakona o medijima.

“Država mora zaštiti medije od netransparentnog vlasništva i skrivenih vlasnika, jer time štiti javni interes, odnosno interes građana ove zemlje”, poručuje HND u priopćenju na svojim mrežnim stranicama u povodu informacija o prodaji “Novog lista” koje su se pojavile u medijima, a koje još nisu dobile službenu potvrdu od strane uprave i dosadašnjeg vlasnika.

Prema objavljenim informacijama u vlasničku strukturu “Novoga lista” ulazi jedan inozemni financijski fond, odnosno jedna medijska grupacija iza koje stoji taj fond, zbog čega je osobito važna transparentnost cijelog postupka, naglašava HND te upozorava da je važeći Zakon o medijima nedvosmislen kada se radi o vlasništvu u medijima, zahtijevajući transparentnost vlasničke strukture.

Na portalu Fairpress pojavila se informacija da “Novi list” kupuje medijska kompanija JOJ Media House u ime češko-slovačkog J&T fonda iza kojeg navodno stoji stranačka struktura HDZ-a.

Zakon o medijima u člancima 31. 32. i 33., koji se odnose na transparentnost vlasničke strukture u medijima, naglašava HND, zahtijeva da dionice nakladnika koji obavlja djelatnost javnog informiranja moraju glasiti na ime, zabranjuje prikrivanje vlasničke strukture nakladnika ili vlasništva stjecatelja dionica ili udjela u pravnoj osobi nakladnika bilo kojim pravnim poslom, proglašavajući sve pravne poslove kojima se prikriva vlasnička struktura nakladnika ili vlasništvo stjecatelja dionica ili udjela u nakladniku ništetnima.

“Te odredbe o ograničenju vlasništva primjenjuju se i na strane pravne i fizičke osobe bez obzira na to u kojoj državi imaju svoje sjedište, odnosno prebivalište. Ovo je osobito važno jer se već tjednima u medijima pojavljuju informacije o hrvatskim akterima ovog preuzimanja, koji se skrivaju iza inozemnog fonda, kao i skrivenim političkim i stranačkim interesima pri preuzimanju Novoga lista, što nitko nije pokušao uvjerljivo demantirati”, ističe HND.

Upozorava i da bez točnih i potpunih podataka o vlasniku/vlasnicima nije moguće provesti niti postupak ispitivanja dopuštenosti eventualne koncentracije nakladnika (radi se o zaštiti tržišnog natjecanja i zabrani stjecanja tržišnog udjela većeg od 40 psoto općeinformativnih dnevnika ili tjednika.

Sprječavanje nedopuštene koncentracije temeljna je pretpostavka postojanja i opstanka pluralizma medijskih grupa, što je jedna od iznimno bitnih sastavnica slobodnog javnog komuniciranja, naglašava HND.

“Kada je prije nekoliko godina isti financijski fond, odnosno njegova medijska tvrtka, pokušao kupiti najvažniji slovenski dnevni list, susjedna država to je preuzimanje spriječila okarakteriziravši ga kao neprijateljsko”, dodaje HND.

Stoga nadležna državna tijela poziva “da napokon posvete dužnu pažnju transparentnosti vlasništva nad medijima, pogotovo tiskanih”. “Prodaja Novog lista odvija se netransparentno, ispod stola i s fiktivnim vlasnicima. Pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu još od prošle godine traje sudski spor u čijem je središtu ortački ugovor između bivšeg i novog vlasnika EPH što ukazuje da ortački ugovori o vlasništvu nad medijima nipošto nisu stvar prošlosti već dio hrvatske medijske stvarnosti”, piše HND.

“Mediji čiji su stvarni vlasnici skriveni iza investicijskih fondova ili ortačkih ugovora sve manje služe građanima i demokraciji, a sve više postaju poluga u rukama nevidljivih, ali moćnih vlasnika i njihovih partikularnih interesa”, upozorava na kraju HND.


Slične vijesti

23.12.2024. (23:00)

Svima na znanje

Otvoreno pismo HND-a: HRT mora biti glas građana – ne političkih ili privatnih interesa

Pritisci na novinare i uredništvo, politička kadroviranja i cenzura ozbiljno narušavaju vjerodostojnost i profesionalizam HRT-a. Umjesto da bude nepristran izvor informacija, HRT se sve češće koristi kao alat političkih i ekonomskih moćnika. Novinari koji se odupiru pritiscima sustavno su marginalizirani ili uklonjeni, dok ključne teme ostaju neobrađene.

Poslovni planovi rukovodstva HRT-a pokazuju opasnu tendenciju komercijalizacije sadržaja i preusmjeravanja javnog novca prema privatnim interesima. Umjesto da se ulaganja usmjere u jačanje vlastite proizvodnje i povećanje kvalitete programa, HRT sve više ovisi o vanjskim produkcijama, dok se opravdanost njegova postojanja kao javnog servisa dovodi u pitanje.

Posljedice su katastrofalne: HRT gubi vjerodostojnost kao javni servis, povjerenje građana u neovisnost medija sustavno se urušava, profesionalni standardi padaju, dok ključne emisije informativnog, dokumentarnog i kulturnog sadržaja nestaju iz programa, novinari i drugi profesionalci suočeni su s nesigurnošću, pritiscima i neadekvatnim uvjetima rada. HND

04.05.2024. (10:00)

Današnji Prometeji

HND-ove nagrade: Viktor Ivančić dobitnik nagrade za životno djelo, Dora Kršul novinarka godine

Novinar Novosti Hrvoje Šimičević primio je nagrade HND-a za istraživačko i pisano novinarstvo, kolumnist Viktor Ivančić dobio je priznanje za životno djelo, dok je Dora Kršul iz Telegrama novinarka godine (Novosti). Najbolja novinarska fotografija prikazuje Peđu Grbina i Ivanu Kekin kako zajedno drže pressicu, vidjet ćete zašto (Index), HND donosi cijeli popis uz obrazloženja.

26.07.2023. (09:00)

Ili si njihov ili nisi novinar

Nije poznato kako bi Ministarstvo kulture novim Zakonom o medijima štitilo novinare

U novi Zakon o medijima uvode se nove prakse pomaganja medijima, prije svega tiskanima, koje bi možda mogle utjecati na kritičnost vlasnika tih medija prema vlastima, međutim, u prijedlog je Ministarstvo uvrstilo i nekoliko instituta koji do sada nisu postojali u zakonima, niti u općeprihvaćenim domaćim i međunarodnim kodeksima novinarske profesije, a izbacilo neke bez kojih će novinarima biti teško doći do sadržajnih informacija, poput načela zaštite izvora. Ministarstvo želi uvesti ne samo upisnik svih medija, već i registar profesionalnih novinara i fotoreportera. U ovom prijedlogu na više se mjesta izrijekom spominje kako je cenzura zabranjena, no po tumačenju HND-a to bi moglo biti upravo to. U ovlasti novog Vijeća za medije prepisane su i neke koje nisu životne, a mogu se tumačiti i kao pokušaj političke kontrole medija. Faktograf

17.07.2022. (17:00)

Temeljne vlasničke strukture nekih medija i dalje su skrivene

Europska komisija zabrinuta zbog neovisnosti javnih medija u Hrvatskoj, transparentnosti vlasništva i državnog oglašavanja te SLAPP-tužbi

Europska komisija objavila je Izvješće o vladavini prava za 2022.  koje donosi pozitivna i negativna kretanja u državama članicama u četiri ključna područja vladavine prava: pravosudnom sustavu, okviru za borbu protiv korupcije, medijskom pluralizmu i slobodi medija te u drugim institucionalnim pitanjima povezanima sa sustavom uzajamne kontrole i ravnoteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti. … Istraživanje Hrvatskog novinarskog društva u ožujku 2022. godine navodi 951 aktivnu tužbu protiv novinara i medija (u usporedbi s 924 u 2021. godini i 905 u 2020.). Ove tužbe, koje često ciljaju na novinare osobno (a ne medijsku kuću), i dalje snažno utječu na medije prijeteći opstanku manjih, lokalnih medija i slobodnih novinara. I dalje ima niz primjera da tužbe protiv novinara pokreću političari ili javni dužnosnici, uključujući i suce. Mnogi slučajevi SLAPP-a protiv novinara temelje se na optužbama za klevetu, sramoćenje ili vrijeđanje. Novosti

03.05.2022. (22:00)

U godini kada je postao zatornik i svega sprskog i svega hrvatskog

Boris Dežulović je novinar godine

U velikoj dvorani Novinarskog doma u Zagrebu održana je Svečana dodjela nagrada HND-a za najbolja novinarska ostvarenja u 2021. godini. Nagrade HND-a dodijeljene su na Svjetski dan slobode medija za najbolje radove objavljene od 1. siječnja do 31. prosinca 2021.godine, a dobitnik nagrade za Novinara godine je kolumnist N1 Boris Dežulović. Nagradu je dobio ispred finalista Ilke Ćimića, Jelene Jindra i Danke Derifaj. N1

25.03.2022. (19:00)

Enfant terrible-i za vlast i elitu

HND: Ćimić, Derifaj, Dežulović i Jindra finalisti za novinara ili novinarku godine

Kolegice i kolege natječu se u kategorijama za pisano, televizijsko, radijsko, internetsko i istraživačko novinarstvo, za najbolju novinsku fotografiju i snimateljski rad te za životno djelo i novinarku, odnosno novinara godine. Za posljednju je kategoriju stiglo osam prijava. Čak 149 kandidatura u devet kategorija konkurira za nagrade Hrvatskog novinarskog društva za 2021. godinu, koje će biti dodijeljene 3. svibnja 2022. u Novinarskom domu u Zagrebu na svečanosti u povodu Svjetskog dana slobode medija. Među njima je i četvero finalista za novinara, odnosno novinarku godine, i to Ilko Ćimić, Danka Derifaj, Boris Dežulović i Jelena Jindra. HND

31.08.2019. (15:30)

Narajcani mrav koji šepa

HND novinarima i urednicima: Bojkotirajte Bandića

HND je zatražio ispriku od Milana Bandića zbog seksističkog napada na novinarku N1 Televizije Mateu Dominiković i pozvao novinare i urednike da ubuduće bojkotiraju gradonačelnikove javne nastupe. Nakon što ga je na ispriku pozvalo i Povjerenstvo za ravnopravnost spolova, Bandić se novinarki “ispričao” riječima “Što se babi htilo, to se babi snilo, ispričavam se. Bez vas bih bio mali šepavi mrav”. Index

 

21.06.2019. (19:30)

Nit kukavičja nit ikakva jaja

HND prozvao SDSS i SDP zbog Katje Kušec: Gdje ste bili kad se izglasavalo fotelju članici udruge koja sije mržnju

“Za HDZ, bez obzira na to tko ga vodio, Katja Kušec, Velimir Bujanec, Marko Jurič, Siniša Kovačić i ostalo društvo iz HNIP-a, sekte koja se pretvara da ima veze s novinarstvom, jesu pravo društvo za prljave poslove koje treba obaviti. I zato, normalno, bivaju nagrađeni sinekurama” – piše HND o imenovanju Katje Kušec u Vijeće za elektroničke medije, o čemu nitko iz SDP-a ili SDSS-a u Saboru niti riječi nije rekao. I zato “sljedeći put kada se sjetite nešto progovoriti o govoru mržnje, nemojte zaboraviti da su vaši partneri i kolege Katja Kušec, Velimir Bujanec, Marko Jurič”.

04.06.2019. (12:00)

HND i Sindikat novinara Hrvatske osuđuju američku vladu u pokušaju kaznenog progona suosnivača WikiLeaksa Juliana Assangea

04.05.2019. (01:30)

Čestitke kolegama!

Hrvoje Krešić novinar godine, Ilku Ćimiću i Oriani Ivković Novokmet nagrada za istraživačko novinarstvo

Indexovi novinari Ilko Ćimić i Oriana Ivković Novokmet dobitnici su HND-ovih nagrada za istraživačko novinarstvo kao i za internetsko novinarstvo. Nagradu za novinara godine dobio je Hrvoje Krešić s N1 (borba za odgovorom sumirana u njegovom odbijanju predsjednice da mu oduzme mikrofon). Nagradu za pisano novinarstvo dobio je Mario Pušić iz Jutarnjeg za tekst Ušli župnik, paroh i hodža u kafić…, za novinsku fotografiju Robert Anić za snimku nabujale Save koja prijeti naselju i ljudima (ilustracija gore), za radijsko novinarstvo Iva Črnjar Ivančan s Radio Rijeke o oboljenom dječaku kojem zdravstvo odbija pomoći, za televizijsko novinarstvo Ranko Stojanac za izvještavanje o Uljaniku i 3. maju, za TV-prilog Goran Bunjevac i Milan Živković. Sanja Modrić dobila je nagradu za životno djelo.