Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.
Hrvatskoj i susjedima 12 milijardi kuna za prekograničnu suradnju
U razdoblju od 2014. do 2020. godine Hrvatska i susjedne države imaju na raspolaganju 12 milijardi kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj bez ograničenja, a za 13 programa europske teritorijalne suradnje: 5 prekograničnih, 4 transnacionalna i 4 međuregionalna programa. Novce Hrvatska dijele s drugim državama članicama i nečlanicama Europske unije. 2016. godine ugovoreno je 29 projekata kroz koje je osigurano gotovo 80 milijuna kuna.
U financijskom razdoblju 2007.-2013. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, u ulozi nacionalnog tijela, sudjelovalo je u koordinaciji i provedbi 6 programa prekogranične suradnje i 2 programa transnacionalne suradnje. Hrvatski projektni partneri u tom su razdoblju sudjelovali u više od 500 projekata, s ukupno ugovorenim iznosom većim od 850 milijuna kuna.
„Korištenjem programa europske teritorijalne suradnje kroz zajednički pristup smanjit će se negativan utjecaj granica i promovirati društveno-gospodarska kohezija. Naravno, dodatno će se doprinijeti povećanju međunarodne konkurentnosti hrvatskih regija, smanjenju društvene i gospodarske nejednakosti među hrvatskim regijama i ujednačavanju njihova razvoja“, izjavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Tomislav Tolušić.
Programi europske teritorijalne suradnje su u početnoj fazi provedbe, a odabranim projektima financirat će se promicanje inovacijskih kapaciteta i suradnja u području inovacija, razvoj strategija vezanih za nisku razinu emisije CO2, prometno povezivanje programskih područja uključujući pomorski prijevoz, zaštita i promicanje prirodnih i kulturnih resursa, doprinos razvoju turizma, obrazovanje, poboljšanje kvalitete socijalnih i zdravstvenih usluga te jačanje konkurentnosti i razvoja poslovnog okruženja u programskom području.
Programi prekogranične suradnje glavni su izvor financiranja regionalnoj i lokalnoj razini u pograničnim područjima i uvelike doprinose gospodarskom razvoju, izgradnji kapaciteta lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija za provedbu EU programa, održivom razvoju okoliša te generalno poboljšanju kvalitete života u pograničnim područjima.