Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.
Hrvatskoj iz Bruxellesa 43 milijuna eura za pomoć najsiromašnijima
Europska unija osigurala je Hrvatskoj 43 milijuna eura u razdoblju od 2014. do 2020. godine kao pomoć najsiromašnijima. Novci stižu iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD), instrument Europske unije koji predstavlja dodatak postojećim nacionalnim programima borbe protiv siromaštva i materijalne deprivacije. Cilj Fonda je poticanje socijalne kohezije i uključenosti istodobno smanjujući sve oblike siromaštva te osobito teške oblike poput dječjeg siromaštva, beskućništva i nedostatka hrane. Fond ne pomaže samo nezaposlenima i korisnicima socijalne skrbi, već i većem broju korisnika, poput ljudi koji ne mogu ostvariti pravo na socijalnu skrb zbog dohodovnog cenzusa.
Operativni program za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014. – 2020., kojeg je izradila Hrvatska, predstavlja osnovni strateški dokument za korištenje i provedbu Fonda, identificira najpotrebitije osobe i definira vrste materijalne pomoći koje se putem Fonda pružaju.
Krajem kolovoza 2016. godine potpisana su 22 ugovora u okviru natječaja „Osiguravanje školske prehrane djeci u riziku od siromaštva“. Natječaj je vrijedan 13,6 milijuna kuna, a financiran je iz sredstava Fonda europske pomoći za najpotrebitije uz nacionalno sufinanciranje od 15 posto kroz Zakladu „Hrvatska za djecu“. Natječaj je dio šireg Poziva na dostavu projektnih prijedloga pod nazivom „Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći“, vrijednog više od 34 milijuna kuna. Potpisivanje ovih ugovora predstavlja prvi korak zbrinjavanja djece u riziku od siromaštva osiguravanjem školske prehrane, dok drugi korak slijedi do kraja rujna kada se potpisuju novi ugovori, namijenjeni nabavljanju školske opreme i humanitarne pomoći. Predviđeno je da će potpisivanjem ovih ugovora pomoć dobiti 23 tisuće djece iz 636 škola u svim županijama u Republici Hrvatskoj.