Izmišljene cipele koje "rastu" zajedno sa stopalom - Monitor.hr
19.04.2015. (12:39)

Gle kako sam se ponovio! Prije pet godina.

Izmišljene cipele koje "rastu" zajedno sa stopalom

Američki izumitelj Kenton Lee dizajnirao je “cipele koje rastu” s dječjim stopalom. Leejeva tvrtka Because International osmislila je mekane sandale koje se uz pomoć kopči i remenčića te vrlo mekanog savitljivog gumenog potplata vrlo jednostavno prilagođavaju dječjem stopalu koje do puberteta vrlo brzo raste i mijenja se. Zamišljeno je da svako dijete dobije manji i veći par sandala, koje će moći nositi otkad prohoda pa sve do četrnaeste ili petnaeste godine. Svaki par može se prilagoditi u pet različitih veličina. Oko dvije milijarde ljudi u svijetu pati od bolesti što ih prenose razni paraziti koji žive u tlu. Daily Mail, Huffington Post


Slične vijesti

16.12.2023. (08:00)

Ja bez tebe ko sandale bez čarapa

Jezikova juha: Čizma glavu čuva

Evolucijski gledano, obuća je relativno nedavan izum. Smatra se, na osnovi arheoloških istraživanja, ali i promjena u strukturi kostiju stopala, da je Homo sapiens počeo koristiti obuću prije nekih 50 000 godina (odjeću puno prije). Čini se, stoga, da su odlučujuću ulogu odigrala dva istovremena događaja – dolazak nove ljudske vrste u Euroaziju, izuzetno kreativne i vješte u izradi oruđa te znatno zahlađenje u razdoblju koje obično zovemo ledeno doba. Tako, iz prijeke nužde, nastaje prva obuća, vjerojatno omatanjem kože i krzna oko stopala, a pred nekih 40 000 godina dobiva i pravi tvrdi đon. No, najstariji očuvani primjer obuće su sandale pronađene u Kaliforniji. Kad smo kod sandala, tu imamo malu jezičnu zavrzlamu. Riječ dolazi od latinskoga sandalium, što pak potječe od grčkoga sandalion, umanjenice od sandalon, riječi i za tip obuće i za ribe plosnatice. No, u Europu ta riječ dolazi tek u 14./15. stoljeću, a označava najskuplje drvo, za razliku od prethodnog latinskog naziva, koji označava riječ “dno”. Sat lingvistike

20.01.2016. (13:34)

Kako se riješiti mrlja od soli na obući

18.09.2015. (12:11)

Recycling makes the world go round

Od 1. studenog jednostavnije i dostupnije recikliranje odjeće i obuće

“Od početka studenog građani će moći lakše reciklirati odjeću, obuću i ostali tekstil. Sve trgovine koje prodaju tekstil i obuću površine veće od 400 kvadrata morat će imati spremnike za tu vrstu otpada”, izjavio je povodom objave Pravilnika o otpadnom tekstilu i obući ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović. Pravilnik na snagu stupa 1.11. kako bi se trgovine stigle prilagoditi. Otpadni tekstil i obuća jedna su od sedam kategorija koju je potrebno reciklirati, čime se štiti okoliš. Poslovni, Monitor

08.07.2015. (13:30)

Otpadni tekstil i obuća prikupljat će se u trgovinama

08.07.2015. (13:02)

Otpadni tekstil i obuća prikupljat će se u trgovinama

Svi veći prodavači tekstila i obuće u svojim će prostorima morati prikupljati stari tekstil i obuću, stoji u prijedlogu Pravilnika o otpadnom tekstilu i obući, koji je upravo pušten u javnu raspravu.

„Otpadni tekstil i obuća jedna je od sedam kategorija otpada koju želimo odvojeno prikupljati i reciklirati. Građani više neće trebati ići do reciklažnih dvorišta već će otpadni tekstil moći ostaviti u posebnim spremnicima koji će se nalaziti u trgovinama tekstilom i obućom. Važno je i za gospodarstvo jer će se tvrtkama koje recikliraju otpadni tekstil smanjiti troškovi proizvodnje i na taj način podupiremo otvaranje zelenih radnih mjesta“, rekao je ministar Zmajlović.

Pravilnikom se predlaže da svi proizvođači tekstila i obuće u prodajnom prostoru većem od 400m2 ili njegovoj blizini na vidljivom mjestu postave spremnike za skupljanje otpadnog tekstila i obuće za vrstu robe koju prodaju. Primjerice, trgovine tepisima morale bi osigurati spremnike za otpadne tepihe a dućani s robom spremnike za otpadnu robu. Propis bi važio za sve tvrtke, građane i obrtnike koji se profesionalno bave razvijanjem, proizvodnjom, preradom, obradom, prodajom, te uvozom ili izvozom proizvoda od tekstila.

Sakupljeni otpadni tekstil i obuća predavali bi se tvrtkama ovlaštenim za sakupljanje te vrste otpada. Kako bi se trgovci tekstilom i obućom mogli prilagoditi novim propisima Pravilnik će se početi primjenjivati od 1. siječnja 2016.

Podaci Agencije za zaštitu okoliša pokazuju da je 2013. proizvedeno 1.299.577 tona miješanog komunalnog otpada. Prema analizi Ministarstva zaštite okoliša i prirode otpadni tekstil i obuća čine 3,71% sastava miješanog komunalnog otpada. Tako je svaki građanin Hrvatske u prosjeku godišnje proizveo oko 12 kilograma otpadnog tekstila i obuće.