Kako je to kada si novi klinac - Monitor.hr
18.11.2015. (07:54)

Kako je to kada si novi klinac

Drugog dana nastavljamo u „familijarnoj“ atmosferi, već od rane, novinarske projekcije u Tuškancu. Na programu je bosanski film ‘Naša svakodnevna priča’ koji dolazi s pozitivnom reputacijom iz Sarajeva i za koji se kaže da svakako pomera fokus bosanske kinematografije s ratno-poratnih priča na svakodnevne, životne teme. Znate šta to znači: tranzicija, socijalizam, kapitalizam, naivnost starijih, besperspektivnost mlađih i ogorčenost i jednih i drugih.

Porodica kojom se ovde bavimo su Sušići, uhvaćeni u kovitlac svakodnevice. Otac Muhamed (Emir Hadžihafizbegović) je ceo život vredno radio i vodio svoju firmu koja je sad pred privatizacijom i novim vremenima. Majka Marija (Jasna Beri) je školska nastavnica u penziji i još uvek na prvom mestu majka, ali je njena celoživotna žrtva na nju ostavila zdravstvene posledice. Odrasli sin Saša (Uliks Fehmiu) živi u leru, što je delom posledica rata, a delom razočaranja, dok je takođe odrasla kćerka Senada u Ljubljani i trudna je… Sled događaja će ionako krhki balans gurnuti preko ruba.

Kada smo kod priča, svakodnevnih ili ne, opet dolazimo do one boljke balkanskih i post-jugoslovenskih kinematografija: kao da se niko više ne trudi da ispriča priču, kakvu god, ali jednu i da je ispriča dobro. Autorica Ines Tanović ipak nekako uspeva da održi fokus, ali svejedno ne uspeva da pobegne od toga da zapravo priča nekoliko potpuno različitih priča. U retkim trenucima ‘Naša svakodnevna priča’ uspeva da uhvati vibracije urbane, ne samo sarajevske, nego ex-yu i balkanske depresije, ali ti momenti su retki. Uglavnom imamo ono što smo već gledali: govor kroz likove, i to u parolama, melodramu i opšta mesta tranzicije kao takve.

Porodica se, ne bez razloga, smatra osnovnom ćelijom društva i neki događaji i reperkusije se prenose s jednog nivoa na drugi. Međutim, nemojmo se zavaravati da se društvo može potpuno prikazati i razumeti samo na osnovu četiri zida u kojima živi nekoliko ljudi u dve generacije. Nakon domaćeg odgoja, dolazi veliki svet sa svojim pravilima i zakonitostima i ono što kod dece nazivamo socijalizacijom. I tu dolazimo do škole, institucije u kojoj provedemo veći deo mladosti i našeg prvog susreta sa sistemom i određenim društvenim zakonitostima.

‘Le nouveau’, prvenac Rudija Rosenberga, bavi se jednom specifičnom situacijom u školi: kako je to kada si novi klinac. Sudeći po filmovima na tu temu, to iskustvo je traumatično. Lično, ne bih znao, i osnovnu i srednju sam odgulio u istom razredu od početka do kraja i ne sećam se da smo kao kolektiv uzimali novajlije na zub, a mnogo ih se prošetalo kroz naš razred u tim ratnim i poratnim godinama. Ali da smo imali hijerarhiju čopora i da smo se ponašali kao divlje zveri, naročito u osnovnoj školi, to apsolutno stoji.

‘Le nouveau’ se oslanja na filmske klišee koji su nam dobro poznati iz većine filmova o školi, posebno o nekim mlađim uzrastima od napaljenih tinejdžera. I likovi su tipski, naš naslovni novajlija je stidljivko, jedini s kojima se može sprijateljiti su razredni čudaci i otpadnici. Na suprotnoj strani imamo razredne klaune, siledžije (u dosta blažoj, evropskoj formi), popularne cure i njegovu prvu simpatiju. Možda je teško, ali nema razloga za očajanje.

Ono u čemu ‘Le nouveau’ uspeva je svojevrsna iskrenost tih klinačkih odnosa uprkos tome što su likovi tipski. Za svaku pohvalu je gluma celokupne mlade postave. Njima je to bio prvi film i Rosenberg je uspeo u nimalo lakom zadatku da ih opusti i iz njih izvuče maksimum. Oni su spontani i prirodni i zaista popravljaju utisak o filmu koji bi bez njih bio suhi prosek, ni po čemu pamtljiv.

Ostajemo na porodičnom kursu i s brazilskim filmom ‘The Second Mother’ i opet imamo širi socijalni kontekst. Val je već godinama kućna pomoćnica kod Carlosa i Barbare i praktički je odgojila njihovog sina Fabinha, tako da on s njom ima više porodični odnos nego sa svojim roditeljima. Fabinho je uz nju odrastao, ali je bez nje odrasla njena kćerka Jessica. I ona dolazi kod majke u veliki grad u nadi da će upisati fakultet i sa svojim modernim stavovima o socijalnoj mobilnosti svakako unosi pometnju u dom.

‘The Second Mother’ veoma suptilno prožima elemente porodičnog i socijalnog filma, uz povremena skretanja u komediju. Iako je rad s glumcima savršen i oni savršeno drže pažnju, ‘The Second Mother’ pati od dva ne tako zanemarljiva problema. Prvi je trajanje, koje samo po sebi ne bilo problematično, ali je spojeno s relativnom ograničenošću ili čak skučenošću prostora (kuća i okućnica) na kojem se radnja odvija. Drugi problem je utisak već viđenog i to baš u brazilskom kontekstu. Naime, ‘The Second Mother’ u pojedinim momentima i naročito svojom tematikom podseća na prošlogodišnji ‘Casa Grande’, koji se opet može povezati s impresivnim ‘Neighboring Sounds’.

Kad već pominjem familije, odrastanje i mladost, moram se osvrnuti i na svojevrsnog “slona u sobi”, odnosno ‘Mladost’ / ‘Youth’ / ‘La giovinezza’. Mladost jeste tema, makar nominalno, kao što je i u ‘Velikoj lepoti’ tema ta lepota, odnosno traganje i čežnja za njom. ‘Youth’ svakako zaslužuje opsežniju recenziju i ja vam je obećavam u redovnom terminu. Za sada ću završiti s tim da je Sorrentinov postupak dosta sličan kao u prethodnom filmu, da se oslanja na impresivne vizuale i na dekadentni bogataški milje. ‘Youth’ je za nijansu fokusiraniji, ali ne ostavlja utisak kao prethodnik, pa se može posumnjati da se jedan od najvećih autora današnjice odao kalkulacijama i počeo ponavljati.

Opet, kako je utisak svež, a ‘Youth’ iziskuje neko vreme da se sve slegne, ogradiću se od ove konstatacije i nazvati je varljivim prvim utiskom. Film je svakako vredan gledanja, iako ima i svojih mana. Sačinjen je od momenata koji su sami po sebi dobri. Dajte mi malo vremena da dokontam uklapaju li se oni u celinu onako kako treba i da li ovakav film iziskuje i drugo gledanje.

Filmski kritičar Marko Stojiljković porijeklom je iz Beograda, a živi i radi u Sloveniji. Pratite ga i na blogu Film na dan.


Slične vijesti

10.11.2024. (11:00)

Prošao još jedan tjedan u znaku kokica

‘Julie je odlučila šutjeti’ dobitnik glavne nagrade ovogodišnjeg ZFF-a

Glavna filmska nagrada ide zrelom, odmjerenom i precizno kalibriranom dugometražnom prvijencu koji odaje zavidno vladanje tonom, strukturom i tempom. Psihološka drama i unutarnja napetost prekrasno su obrađene, obogaćene stilskim dodacima i ponavljanjima, što polako pojačava unutarnji nemir lika impresivnom suzdržanošću i složenošću – pojašnjenje je žirija za dobitnika glavne nagrade. Film je o tenisačici koja jedina ne odluči progovoriti o slučaju suspendiranog trenera. U kategoriji kratkometražnog igranog filma Zlatna kolica osvojio je film ‘Jelen’ tajlanskog redatelja An Chua, dok je španjolski ‘Ideja otoka’, u režiji Carmen Pedrero nominiran za Europsku filmsku nagradu. Zlatna kolica za najbolji hrvatski film u programu Kockice osvojila je Sara Alavanić s filmom ‘Fleka’. Nagradu Kinokino za najbolji film u dječjoj konkurenciji osvaja slovenski redatelj Klemen Dvornik za film Blok 5. Detaljnije na tportalu. HRT

08.11.2024. (20:00)

Tjedan u kojem se svaki dan jedu kokice

Pavičić o ZFF-u: Program “Kockice” nametnuo se kao najprestižnija premijerna platforma za hrvatske kratke igrane filmove, ali ove godine…

Pavičić za Jutarnji opisuje najbolje što se prikazivalo jučer, u četvrtak, a dotaknuo se i programa Kockica, za kratke domaće filmove: ZFF je mjesto gdje su se posljednjih godina mogli vidjeti neki od važnijih domaćih kratkih naslova. Nažalost, ovogodišnje “Kockice” nisu ni približno na razini na kakvoj obično budu. Natjecateljski program domaćih kratkih filmova na ovogodišnjem ZFF-u imao je samo osam naslova, a dojam je da u nekim ranijim i jačim izdanjima ni jedan ovogodišnji ne bi dobio nagradu. Koji je razlog tome? Jedan može biti naprosto slabija produkcija. Drugi mogući razlog je i taj što je nekoliko hrvatskih kratkih filmova doživjelo međunarodni uspjeh, pa su na njegovu valu premijerno prikazani još ljetos. ZFF se prati i na Forumu.

03.11.2024. (14:00)

Uskoro se ponovno vozamo u zlatnim kolicima

Osnivač ZFF-a: Na našim je projekcijama uvijek navijačka atmosfera

Ove godine smo imali najviše prijava do sada – po nekoliko stotina filmova u svakoj od kategorija – pa je proces selekcije bio dug, ali smo jako zadovoljni odabranim. I u dugometražnoj i kratkometražnoj konkurenciji prikazujemo po deset filmova, od kojih je film zatvaranja izvan konkurencije. Izbor je prilično šarolik i publika će moći pogledati po našem sudu izvrsne filmove iz svih krajeva svijeta – od Tajlanda preko Litve do Srbije – koji se razlikuju po odabranim temama i redateljskim pristupima. Prikazat ćemo i feel good filmove i zanimljive obiteljske drame, naslove koji se bave odrastanjem i one koji se bave određenim povijesnim periodom. Uz Glavni program, tu su i stalni programi – natjecateljski “Ponovno s nama”, u kojem se autori čije smo prve ili druge filmove prikazali na prijašnjim izdanjima festivala bore za nagradu Zlatni bicikl. Tu je i “Velikih 5”, u kojem prikazujemo uratke iz pet najvećih europskih zemalja, “Kino Kino”, program za najmlađe, a imamo i novi-stari “Program plus”, koji je namijenjen srednjoškolcima i malo starijima od njih. Kaže Boris T. Matić za Novosti.

01.11.2024. (10:00)

Od pankerskog štosa do prestižne scene

ZFF je od ove godine kandidacijski festival za Europsku filmsku nagradu

ZFF i ove godine donosi vrhunsku filmsku selekciju, uključujući prvi put filmove kandidirane za Europsku filmsku nagradu. Festivalska publika može očekivati intrigantne naslove poput “Santosh”, snažnu priču o detektivki u patrijarhalnom društvu, te litvanske favorite “Vikendica” i “Toksično”. Osim u Zagrebu, filmovi će biti dostupni u gradovima diljem Hrvatske, od Rijeke do Korčule. Festivalski duh prenosit će se i kroz zabave uz sjajnu glazbu, a povoljnije ulaznice prodane u pretprodaji već su obradovale vjerne filmofile. tportal Festival kreće 4.11. a traje do 10. studenog. Program

13.09.2024. (19:00)

Dobra godina za filmofile

Ovogodišnji ZFF otvara film Proslava, laureat ovogodišnje Pule

Zagreb Film Festival, sinonim za kvalitetnu filmsku ponudu, iz godine u godinu predstavlja najzanimljiviju recentnu svjetsku produkciju, a ususret 22. izdanju, koje će se održati od 4. do 10. studenoga, otkriva i prve naslove iz ovogodišnjeg programa. Debitantski dugometražni film Bruna Ankovića, Proslava, imat će zagrebačku premijeru na otvorenju 22. ZFF-a. Ljubitelje crnog i pomaknutog humora mogla bi razveseliti dva filma. Švedsko-norveški Hypnosis, u režiji Ernsta de Geera i nizozemsko-belgijski Three Days of Fish redatelja Petera Hoogendoorna, koji je humorna kronika kompleksnog odnosa oca i sina. Natjecateljski program ZFF-a prvi put uključuje i jedan animirani film – hvaljeni Flow latvijskog autora Gintsa Zilbalodisa (Away, 2019). tportal

12.11.2023. (18:00)

Mladi i nezavisni

Pobjednički film 21. ZFF-a je ‘Kako se poseksati’, a Festival zatvorili ‘Čuvari formule’ Dragana Bjelogrlića

Na ovogodišnjem festivalu prikazano je 115 ostvarenja, a za nagrade Zlatna kolica natjecalo se 26 filmova od čega 8 u dugometražnoj i nacionalnoj kratkometražnoj konkurenciji Kockice te 10 u međunarodnoj kratkometražnoj konkurenciji. Pobjednik je britanski film How to have Sex. U sedam dana na pet gradskih lokacija i tri online adrese svoje filmove prestavilo je niz filmaša iz regije i svijeta. Dok je službeni dio gotov, filmski program se nastavlja i u nedjelju, a Čuvari formule 16. studenog kreću u pohod na hrvatske kinoblagajne. Ravno do dna

07.11.2023. (10:00)

Filmska svetkovina u naše gradu

Otvoren 21. Zagreb Film Festival

Producentica Selma Mehadžić rekla je da će se prikazati preko stotinu filmova u SC-u, Kinoteci i MSU, gdje su već udomaćili, a od ove godine, zbog sanacije kina Tuškanac, glavni program ide na novoj festivalskoj lokaciji, u Cinestaru Branimir. ‘U konkurenciji za Zlatna kolica je 26 filmova u kategorijama međunarodnog dugometražnog i međunarodnog kratkometražnog filma te nacionalnog kratkometražnog programa Kockice. Za nagradu Zlatni bicikl konkuriraju filmovi u programu Ponovno s nama, a publika odlučuje o najboljem filmu u programu Mreža festivala Jadranske regije’. Tportal

07.10.2021. (14:00)

Kikiriki i kokice

Zagreb film festival održat će se od 14. do 21. studenog

Dio glavnog programa ovogodišnjeg ZFF-a bit će prvi tuniski film nominiran za Oscara, Čovjek koji je prodao svoju kožu redateljice Kaouther Ben Hanie, ljubavna priča o mladom sirijskom izbjeglici koji, želeći se ponovno
sastati s voljenom ženom, završava kao eksponat u europskim muzejima. Održat će se i hrvatska premijera Zbornice, dugoočekivanog prvijenca Sonje Tarokić, te novi film Joachima Lafossea, moćna belgijska drama Nemirni. ZFF

13.11.2020. (23:57)

Maske i distanca

U šumi – prvi hrvatski film na temu pandemije koronavirusa

‘U šumi’ se zbiva dan nakon potresa u Zagrebu. Gradom hara virus, sprema se zabrana putovanja, pa mladi par (Lana Meniga, Josip Ledina) putuje vlakom u Gorski kotar u vikendicu. Tijekom 17 minuta filma veza se dvoje mladih urušava – ali, ne smiju nikamo i zatočeni su tu gdje jesu. Film je prikazan u programu Kockice ZFF-a i rad je studentice ADU Sare Grgurić. Jutarnji