Mentalni teret
Dok je poznata činjenica kako svi mi nosimo neku vrstu emotivnog tereta (ovaj ili onaj osjećaj koji nas obuzme s vremena na vrijeme), u poduzetničkom svijetu jako dobro je poznat i pojam mentalnog tereta.
Mentalni teret su sve one situacije iz poslovanja za koje trebamo iznaći (mentalno / racionalno) rješenje, a zbog njih imamo problema u izvršavanju poslovnih zadataka, planova i ciljeva. Gotovo pa uobičajeno je da se mentalni teret nakalemi na emotivno stanje, koje onda dovodi do cijelog vrtloga neželjenih situacija i stanja.
U praksi ima različitih situacija mentalnog tereta:
- odnos s djelatnikom koji ne shvaća svoje zadatke
- nezatvorena potraživanja koja prijete redovnom poslovanju
- neočekivani marketinški rezultati na temelju kojih nam ovise buduće aktivnosti
- odnos među partnerima i njihovim / vašim očekivanjima
- neprovjerene informacije iz čudnih izvora
- nesigurnost tržišta
Mentalni teret je nešto s čime se svako jutro budi 99% poduzetnika i njihov mozak najviše energije i vremena troši na iznalaženju različitih rješenja kako bi ga se riješio. Jer, on je “tu” i smeta u daljnjem djelovanju, u daljnjem razvoju ideje…
U praksi se zna desiti da se 10% svog vremena bavite aktivnostima radi kojih ste stvorili tvrtku, dok ostalih 90% vremena bavite se vođenjem i upravljanjem tvrtke tj. rješavanju i iznalaženju rješenja za različite mentalne terete i mentalne izazove.
Rješenje? Žao mi je, no rješenja nema. Barem ne u obliku da ćete se kao poduzetnik ikada riješiti mentalnih tereta.
Zapravo, postoji rješenje koje padne na pamet barem 8 od 10 poduzetnika nakon prve godine poslovanje – prodaja tvrtke. No, to je već jedna druga priča i druga epizoda Business Klinike, jer da bi se nešto prodalo, mora postojati interes za time.
No, vratimo se mi na ovaj trenutak i terete koje nosimo te kako ih se ipak riješiti? Za sada, koliko ja znam iz svog i tuđeg iskustva, najbolja tehnika je u osvještavanju “što mi se dešava” te dijeljenju tog tereta s nekim tko će pomoći u njegovom nošenju i njegovom rješavanju.
Sve ću sam tj. “Rambo stil” rijetki prežive i uspiju u njemu, a već i ako uspiju, ožiljci su izrazito duboki i bolni.
Sviđa vam se ovaj savjet/tehnika? Prijavite se na Business klinika mailing listu i direktno primajte tekstove o prodajnim vještinama i poslovnim tehnikama uz koje ćete unaprijediti poslovanje. Korisno, vrijedno i konkretno.
Ni mi ne volimo primati SPAM, stoga možete biti sigurni kako ga nećete dobiti od nas. Nakon prijave provjerite svoj email kako biste potvrdili svoju odluku (double opt-in).