Na nekim mjestima snimanje selfieja moglo bi uskoro biti kažnjivo, previše je tragičnih ishoda - Monitor.hr
02.02.2024. (18:00)

Nema tog selfieja života vrijednog

Na nekim mjestima snimanje selfieja moglo bi uskoro biti kažnjivo, previše je tragičnih ishoda

Nedavni incident u Veneciji, gdje je gondola prevrnula zbog neopreznosti putnika zaluđenih selfie-snimanjem, podsjeća na ozbiljnost situacije. Studija objavljena u Journal of Travel Medicine otkriva da je broj smrtonosnih slučajeva povezanih sa selfiejima četiri puta veći od onih uzrokovanih napadima morskih pasa. Popularne destinacije sve više razmatraju regulacije, uključujući upozorenja, novčane kazne i čak prijetnje zatvorom za neodgovorne selfie-entuzijaste. Primjeri nesreća, poput pada s litica ili opasnih susreta s divljim životinjama, ukazuju na rastući problem. Turističke atrakcije, uključujući Plitvička jezera, suočavaju se s izazovima kako bi spriječile tragedije uzrokovane neopreznim selfijima. Kroz sve ove slučajeve, postavlja se pitanje kako društva mogu intervenirati kako bi zaštitila ne samo pojedince već i opću sigurnost na turističkim destinacijama. (Tportal)


Slične vijesti

08.06. (21:00)

Selfiji ispod pojasa: kad estetika i ego ne stanu u isti kadar

Slanje intimnih fotografija: Zašto žene šalju lice, a muškarci samo… ostatak?

U digitalnoj igri zavođenja žene češće šalju fotografije cijelog tijela s licem, dok muškarci biraju kadrove bez glave – doslovno (oni koji su skloni egzbicionizmu). Razlike proizlaze iz društvenih normi, rodnih stereotipa i različitih shvaćanja seksualnosti. Dok žene pažljivo grade vizualni dojam i traže emocionalnu potvrdu, muškarci idu “ravno na stvar”, često anonimno – iz želje za kontrolom ili straha od osude. Ukratko: žene snimaju kao da su na audiciji za ulogu fatalne zavodnice, a muškarci kao da šalju dokaznu dokumentaciju. Monitor

08.06. (15:39)

Anatomija selfija u doba požude: tko pazi na kadar, a tko na anonimnost?

Slanje intimnih fotografija: Zašto žene šalju lice, a muškarci samo… ostatak?

Razlike u načinu na koji žene i muškarci šalju intimne fotografije obično nisu slučajne – one odražavaju psihološke, društvene i kulturološke faktore. Evo nekoliko glavnih razloga zašto žene češće šalju fotografije cijelog tijela (uključujući lice), dok muškarci često šalju fotografije bez lica:


🔍 1. Različite društvene percepcije seksualnosti

  • Ženska seksualnost se često prezentira kroz cjelokupnu pojavu – tijelo, lice, kontekst. Estetika i senzualnost igraju važnu ulogu.

  • Muška seksualnost je u kulturi često fokusirana na genitalije – pa su fotke često “tehničke”, konkretne i bez dodatne estetike.


😬 2. Strah od prepoznavanja i osude

  • Muškarci češće šalju fotke bez lica zbog:

    • straha od sramote ako procuri (jer se takve fotke i češće ismijavaju),

    • potencijalnih posljedica na poslu ili u društvu.

  • Žene se više trude kontrolirati dojam i ostaviti “bolju sliku” – i često vjeruju da je lice ključno za povezivanje i potvrdu autentičnosti.


💌 3. Različite namjere kod slanja

  • Žene češće šalju slike kao dio emocionalno-seksualne igre – žele potvrdu privlačnosti, zavesti, uključiti cijeli kontekst.

  • Muškarci ponekad šalju eksplicitne slike više kao “ponudu” ili inicijativu, pa idu “direktno na stvar”.


📸 4. Društveni pritisci i stereotipi

  • Žene su društveno više “uvježbane” za poziranje, samoprezentaciju, i pažnju na detalje u fotografiji.

  • Muškarci su naučeni da njihova vrijednost ne leži u vizualnom dojmu, pa često šalju fotke impulzivnije i manje estetski.


💬 5. Uloga moći i kontrole

  • U nekim slučajevima, muškarci čuvaju anonimnost kako bi zadržali kontrolu u odnosu (npr. ako je riječ o neobaveznom chatu ili aferi).

  • Žene pak ponekad žele potvrdu svoje osobnosti kroz lice – “to sam stvarno ja” – osobito ako im je stalo do osobe s kojom razmjenjuju slike.

11.05.2023. (20:00)

Otvoriti OPG za selfieje i naplaćivati

Jesu li lajkovi na Instagramu vrijedni štete u polju?

Tko god da ima priliku, stat će uz tablu uljane repice i “opaliti” jednu, dvije, više njih, sve dok ne uspije, fotografiju koja će na društvenim mrežama prikupiti more lajkova i komentara. Uskoro će i pšenica krenuti s klasanjem pa će i ona biti vrlo dobra pozadina za ljubitelje prirode i Instagrama, Facebooka i drugih platformi na kojima će moći objaviti svoje uratke. Negdje imaju problema s turistima i influencerima koji idu dotle da beru ili čak čupaju lavandu s korijenom kako bi dobili savršenu fotografiju. Ono o čemu većina ne razmišlja je – kakvu štetu pravi dok traži savršen kadar? Netko će reći – polje je ogromno, tih nekoliko izgaženih metara nikome neće naštetiti. No, polomljena stabljika podložna je bolestima koje se onda mogu proširiti i na ostale. Agroklub

09.03.2018. (13:20)

Hehehe: Baš super selfie kraljevskih pingvina

23.12.2017. (20:56)

Muzej selfija

20.12.2017. (15:36)

Zanimljiv malo poduži esej: Kineska opsjednutost selfiejima mijenja značenje pojma ljepota

07.11.2017. (14:52)

Dokaz naše ovisnosti

Kratki film napravljen od Mona Lisa selfija

Mona Lisu u Louvreu svake godine fotografira oko šest milijuna posjetitelja i zatim te slike objavljuje na društvenim mrežama. Upravo taj fenomen – ljudska potreba da bilježe svoja iskustva i doživljaje te ih prenesu drugima, bio je zanimljiv Danielu McKeeju koji je koristeći slike Mona Lise s različitih Instagram profila napravio kratki film [video_icon]. BoingBoing

18.09.2017. (18:28)

Melfie: Selfie fotografija u odjeći na kojoj je vlastiti lik

11.09.2017. (16:32)

Narcis na proizvodnoj traci

Autorica knjige o selfijima: Svi izgledaju jednako

“Za razliku od klasičnog dualizma filozofskog koji govori o dvije ekstenzije, tijelu i duhu, suvremeno društvo forsira dualizam slike tijela i podataka o njemu. Privatnost je valuta današnjeg vremena. Sve što kupujemo danas košta nešto plus privatnost. Selfie jest paradoksalan žanr, on dok se bavi sobom zapravo negira sebe som se koriste uhodane forme i taktike koje svaku individuu svode na istu ili sličnu nekoj drugoj. Autor je generički – jednak mnogim drugima koji zauzimaju jednaku grimasu ili pozu”, kaže Ana Peraica, teoretičarka umjetnosti i autorica knjige Kultura selfija: H-alter

20.08.2017. (22:30)

Kad misliš da si sam kod kuće

Horor koji će prepasti ovisnike o selfijima i Instagramu

Djevojka se dosađuje sama kod kuće pa uzima mobitel i okine selfie, te ga podijeli na Instagramu. No ubrzo se u stanu počnu događati čudne stvari, a netko joj promijeni status poručujući joj da ipak nije sama. #NotAlone je kratki horor film koji se bavi ovisnošću društvenim mrežama i opasnostima koje se kriju u tome. Fast Company