Plenković: Obećavam 7.600 kuna prosječne plaće - Monitor.hr
23.07.2020. (16:30)

Čitajmo mu s usana!

Plenković: Obećavam 7.600 kuna prosječne plaće

Popis Plenkovićevih obećanja: 100.000 novih radnih mjesta, prosječna plaća 7.600, minimalna 4.250 kuna, tri milijarde kuna za modernizaciju zdravstvenog sustava, izgradnja Nacionalne dječje bolnice u Zagrebu, revitalizacija Imunološkog zavoda, povećanje mirovina za najmanje 10 posto, smanjenje stope PDV-a za svu hranu s 25 na 13 posto, pet milijardi kuna za reformu školstva i digitalizaciju u obrazovanju, povećanje poljoprivredne proizvodnje za 30 posto, na 22 milijarde kuna, prepolovit će  broj lokalnih dužnosnika, omogućiti funkcionalno povezivanje općina… ima toga još, ali, shvatili smo, obećao je SVE!

 


Slične vijesti

02.04. (15:00)

Kupi manje za više love

Još jedna analiza mandata HDZ-ove vlade: Rasle plaće i mirovine, ali i siromaštvo

Vlada će se pohvaliti kako je u ovom mandatu osigurala rekordan rast plaća, ne samo u državnim i javnim službama, koje je ove godine po prvi puta počastila i uskrsnicom, već na cijelom tržištu. No, tome je pridonio i nedostatak radne snage. Od listopada 2016. plaće su rasle 490 eura u neto iznosu, što je točan podatak kada se promatra nominalan rast plaća. Kada se u kretanje prosječne bruto i neto plaće u promatranih nepunih osam godina ukalkuliraju inflatorna kretanja, izračun pokazuje kako su plaće rasle i nominalno i realno, realan rast je nešto više od 30 posto, dok je medijalna plaća rasla oko 26. U snažniji rast mirovina nije se ulagalo, već se provodilo samo redovito zakonsko usklađivanje. Da nije bilo bunta liječnika, sudaca, pravosudnih dužnosnika i sudskih službenika i namještenika, a potom i dijela obrazovnog sustava, Vlada bi se mogla pohvaliti kako je u mandatu imala idiličan odnos sa socijalnim partnerima. Paralelno s rastom prosječnih plaća, raslo je i siromaštvo, u riziku od siromaštva je više od 743 tisuće ljudi. Faktograf

27.04.2021. (10:16)

Rentanje eufemizama

Plenković bio rekao da nema kupovine automobila u krizi, ministarstva ih nabavila

Ministarstva su koncem prošle ili početkom ove godine naručila 20 vozila niže srednje klase i 16 vozila srednje klase, što je ukupno 36 automobila, no sve su ih uzeli u najam jer je Plenković zabranio kupovinu (u planu kupovine ih je bilo 30; što, 6 unajmljenih vrijedi kao 5 kupljenih?!?). Za najam je potrošeno 2 milijuna kuna. MUP je unatoč zabrani kupovao vozila  – motocikle, auta i kombije (ukupno 143 vozila), što je plaćeno 62 milijuna kuna. Index

01.11.2020. (15:00)

Očekivana mediokritetska sredina

Objavljeno istraživanje: Kako građani ocjenjuju prvih 100 dana vlade?

Nakon 100 dana Vlade u drugome mandatu Hrvati su joj u istraživanju NOVE TV dali prolaznu ocjenu, 2,8. Podijeljeni su oko njiovih odluka pa tako 48 % odobrava odluke dok 47 % ne odobrava, a 7 % ne zna. Najboljim potezom ocijenena je najava porezne reforme koju podupire 52 % građana, a najgore procjenjuju kupnju borvenih aviona koju ne podupire 42 %. Iznad 50 % građana očekivalo je ovakvu Vladu i premijera, dok se samo 7 % pozitivno iznenadilo Vladom, a 8 % premijerom. Zanimljiv je podatak da čak 76 % građana smatra kako neće dobiti bitku s korupcijom, dok ih 52 % smatra da će se s koronom uspješno izboriti. Također, 57 % građana smatra da Vlada neće uspješno izaći iz recesije. Index

16.07.2020. (17:30)

Generation '74

Prosjek godina nove Plenkovićeve vlade – 46

Najmlađi vjerojatni ministri, Josip Aladrović i Ivan Malenica, imaju 35 godina, a najstariji član Plenkovićeve vlade trebao bi biti Gordan Grlić Radman, sa 62 godine. Plenković proljetos navršio 50. 12 ministara ostaje, nekima će biti promijenjeni resori, u novoj Vladi vjerojatno četiri žene. Jutarnji

16.07.2020. (14:30)

U svakom slučaju previše

U novoj vladi 13 starih i 3 novih ministara

Večernji piše da će Tomislav Sokol, zastupnik u Euro-parlamentu, preuzeti Ministarstvo obrazovanja kojem će se pripojiti i resor mladih (sadašnje Ministarstvo obitelji, demografije i mladih se razbija). Demografija će biti dio resora rada i mirovinskog sustava, koji će i dalje voditi Josip Aladrović, a socijalna politika pripojit će se Ministarstvu zdravstva (Beroš). Nikolina Brnjac vodit će ministarstvo koje će objediniti turizam i sport, a položaj ministrice regionalnog razvoja i fondova EU pripast će Nataši Tramišak. Još ćemo, spojena, imati ministarstvo pravosuđa i uprave, ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, ministarstvo graditeljstva i državne imovine, ministarstvo kulture još će u nazivu dobiti i medije. Plenković je otišao kod Milanovića i odbio se rukovati s njim, malo ga bocnuo rekavši da korona baš i nije karijes, pa dobio mandat. Izglasavanje vlade idući tjedan. Potpredsjednici vlade bit će Zdravko Marić, Davor Božinović, Tomislav Medved i Boris Milošević.

09.07.2020. (22:30)

Bit će puno "ignore"

Ivica Đikić: Plenković će voditi politiku desnog centra s bunkerima prema desnici

Kolumnist Novosti predviđa da će Plenković u svom drugom mandatu voditi politiku koja je bliža njegovom stavu i svjetonazoru, njegovom shvaćanju mjesta koje je na političkom spektru namijenjeno HDZ-u: bezuvjetno proeuropski desni centar s pipcima pruženim malo ulijevo te s bunkerima i rovovima posađenima prema desnijima od sebe, uz stalne diverzantske akcije u protivničkim redovima.

08.07.2020. (15:30)

Spajanje i prekrajanje

Plenković spaja ministarstva: Tomo Medved i Tomislav Ćorić dobivaju nove resore

Zdravko Marić ostaje na poziciji ministra financija i potpredsjednika Vlade, Davor Božinović ministar unutarnjih poslova, Vili Beroš na čelu Ministarstva zdravstva, Nina Obuljen Koržinek i dalje će biti ministrica kulture, a Josip Aladrović ministar rada i mirovinskog sustava. Ministar prometa ostaje Oleg Butković, a Gordan Grlić Radman vanjskih poslova. Spajaju se Ministarstva obrane i branitelja na čelu s Tomom Medvedom, kao i Ministarstva zaštite okoliša i energetike te rada i poduzetništva na čelu s Tomislavom Ćorićem. Poljoprivredu bi mogao preuzeti Tugomir Majdak, obrazovanje Radovan Fuchs ili Saša Missoni, a turizam Kristjan Staničić ili Anton Kliman (ako se to ministarstvo ne pripoji sektoru gospodarstva). Ministarstvo uprave i Ministarstvo pravosuđa mogli bi se spojiti u jedno.

26.05.2020. (15:30)

Sirove strasti

Nacional: Plenković hrvatsku naftu šalje na preradu u Mađarsku

Nacional je objavio sadržaj tajnog memoranduma potpisanog 2018. prema kojem se nafta koju se crpi u naftnim bušotinama u Hrvatskoj šalje u mađarske rafinerije. Ministar Ćorić rekao je da je ovo dugoročno isplativije, a Davor Bernardić kaže da je riječ o izdaji nacionalnih interesa. Inače, kad je odgovarao na pitanje novinara Hrvoja Krešića, Ćorić se izdao rekavši “u jednoj novinarskoj grupi u kojoj komunicirate jasno ste izrazili svoje nezadovoljstvo… Pogledajte svoje poruke u grupama, što pišete”, što sugerira da ima uvid u internu komunikaciju novinara, što bi moglo biti dokaz prisluškivanja novinara.

21.07.2019. (13:30)

Krpanje prije izbora

Kako rekonstrukcija vlade izgleda iz perspektive dugoga roka

“Od sljedećih izbora dijeli nas 12-15 mjeseci. Jasno je kako ni mnogo iskusniji set ministara ne bi mogao puno toga napraviti u tako kratkom razdoblju. Ozbiljnije aktivnosti zaustavljaju se znatno prije izbora kada se sve podređuje pridobivanju glasova. Uz to, premijer će u prvoj polovici sljedeće godine biti zauzet predsjedanjem EU-om, a sveobuhvatne pripreme za to počinju čim minu ove vrućine” – Velimir Šonje za Ekonomski lab.

20.07.2019. (11:30)

A da netko ne zna svoj posao?

Plenković nakon promjena u vladi: Ne dam nikome da mi lijepi etikete korupcije

Kaže premijer da je mijenjanje ministara imalo tri cilja: nastaviti rad na našem programu, kvalitetno konsolidirati HDZ, pripremiti se angažirano za odgovornost predsjedanja Europskom unijom, “a to je podrazumijevalo i pomlađivanje ljudi koji su na dužnostima. Mislim da se to vidi u sazivu ovoga Sabora. Nije bilo nikad više mladih ljudi”. Pohvalio se i uspjesima vlade: “ostvarujemo suficit, smanjujemo kamate na ono što su bila zaduživanja države, dižemo prosječnu plaću, dižemo minimalnu plaću, dižemo mirovine, turistička sezona je u okvirima protekle, bilježimo gospodarski rast”.