Puno ideja, loša realizacija
Stvaranja ideja je jedan predivan proces. U svojim mislimo vidimo i/ili osjećamo kako ćemo uz ideju ostvariti puno novaca, ljubav života, riješiti problem s osobom x, realizirati projekt…
Roje se rješenja kako će X dovesti do Y, a onda će radi tog Y doći do Z. U sebi osjećamo zadovoljstvo jer bi model mogao dobro funkcionirati, stvari bi mogle jako dobro klapati.
Za svaki slučaj počnemo razmišljati i o potencijalnim zaprekama, nedostacima i situacijama koje bi mogle srušiti ideju, jer ipak, ne želimo se zanositi da neće biti problema, pa i to relativno dobro rješavamo – “ako X, onda ću Y”.
Lijep proces, bez daljnjeg. Ipak je lijepo stvarati.
Nakon što je većina toga isplanirana i/ili zamišljena, kreće realizacija ideje. Korak 1, korak 2, korak 3, korak… Hmmm… da, lijepo je krenulo. Ali… pa kud baš sad… A ovo nisam predvidio… Kako sam uopće to mislila…
Ovo je vjerojatno scenarij koji vam je jako dobro poznat i scenarij koji je već puno puta doveo do toga da odustanemo od ideje. Scenarij koji nam je pokazao kako smo loše isplanirali realizaciju… scenarij o kojem ne želimo razmišljati prije nego što smo krenuli.
No, stvari ne moraju biti baš takve. Postoji odlična tehnika koja značajno može pomoći kada zapnete u realizaciji, koja vam izrazito dobro može vratiti vjeru u inicijalnu ideju i koja će u konačnici pomoći da bez grižnje savjesti ideju odbacite ako ona stvarno nema smisla.
Tehnika je vrlo jednostavna – sve što treba napraviti je da zapišete (DA, ZAPIŠETE!) svoje osjećaje kada ste stvarali ideju ili koncepciju ideje. Zapišite kako ste se osjećali u trenutku planiranja ideje, što vam se vrtjelo u glavi, koja super rješenja ste “vidjeli”, kako je okolina reagirala…
Tako zapisani osjećaji (ako ste zaboravili, emocije su te koje nas pokreću) služe kao podsjetnik i energija koju koristimo kada zapnemo, kada realizacija ideje ne ide baš najbolje i kada počnemo razmišljati da odbacimo ideju.
Tajna ove tehnike je u tome što su osjećaji zapisani jer kada zapnete i osjećate nešto negativno, teško da ćete u svojim mislima prizvati pozitivne i motivirajuće osjećaje koje ste imali kada ste ideju planirali i realizirali u svojim mislima.
Vrlo jednostavno, zar ne? Pokušajte uz svoju buduću ideju ili projekt osim excel tablice, project datoteke ili mentalne mape ubaciti i polje – osjećaji.
Osim što ćete već u samom početku uvidjeti ima li smisla dalje razvijati ideju, dobit ćete snažan alat koji će vam pomoći u najtežim trenucima.
Goran Blagus, konzultant i poslovni trener (business coach), radi s poduzetnicima na implementaciji prodajnih vještina i tehnika, povećanja poslovne produktivnosti, edukaciji te izradi prodajnih koreografija za različite branše (od IT-a do veleprodaje). Ako su vam ovakve teme interesantne i želite na njima raditi te napraviti zaokret u životu, možete mu se javiti za kratke konzultacije & coaching. Ne košta ništa, a benefit koji ćete dobiti sigurno će imati veliku vrijednost.
U njegovu “Business kliniku” se možete javiti na 0955050290 ili slanjem emaila na goran@business-klinika.com.