Reiner: Svugdje se u svijetu plaća hitni pregled, ako nije hitan - Monitor.hr
06.04.2016. (12:53)

Reiner: Svugdje se u svijetu plaća hitni pregled, ako nije hitan

“Ako ne morate dolaziti u hitnu bolničku službu, a dođete jer vam se prohtjelo, nigdje u svijetu to ne možete napraviti besplatno”, rekao je Željko Reiner, predsjednik Sabora, akademik i ugledni liječnik, dugogodišnji šef Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb, na najave da bi pacijenti koji dođu na objedinjeni hitni bolnički prijem, a nisu hitni, morali platiti dio pregleda.

“To je tako svugdje u svijetu”, izjavio je Reiner i protumačio kako se ne radi samo o trošku, nego i o tome da pacijenti koji stvarno trebaju dobiti brzu pomoć moraju čekati jer su liječnici, medicinske sestre i dijagnostički aparati “pretrpani” onima koji su pregled mogli obaviti u neko drugo vrijeme i na drugom mjestu, ali im se prohtjelo baš taj dan u bolnici.

“Naravno, to je komotnije, ali to ima financijske posljedice i posljedice po efikasnost hitne službe u bolnicama”, poručio je Reiner.


Slične vijesti

09.04.2016. (06:59)

Ministar o reformi hitne: Viši standard, veća sigurnost i ušteda

Povećati standard hitne medicine, podići sigurnost za bolesnike i uštedjeti na nepotrebnim dijagnostičkim pretragama – ciljevi su reforme hitne pomoći, kako je ministar zdravlja Dario Nakić jučer predstavio županijskim pročelnicima za zdravstvo, ravnateljima zavoda za hitnu medicinu i domova zdravlja, te sanacijskim upraviteljima bolnica i voditeljima objedinjenih bolničkih prijema.

Županije će uložiti 6 milijuna kuna, a HZZO 15 milijuna

Nakić je najavio da će županije u ovoj godini u mrežu HMS-a uložiti dodatnih 6 milijuna kuna, a HZZO 15 milijuna. Prema prijedlogu mreže, u 19 gradova, manjih sredina kojima prijeti odljev stanovnika, bit će uvedeni timovi 1, koje čine liječnik, medicinski tehničar i vozač, kako bi se stanovnike motiviralo da ostanu na tim područjima.

Reformom se, kaže Nakić, želi poboljšati način dolaska pacijenata u objedinjene bolničke hitne prijeme (OHBP) i u izvanbolničku hitnu pomoć, odnosno županijske zavode za hitnu medicinu, kako nehitni pacijenti ne bi ugrožavali one koji su doista hitni.

“Krajnji cilj je da postignemo uštede na nepotrebnim laboratorijskim i radiološkim pretragama, te nepotrebnom slanju pacijenta u OHBP-e”, rekao je Nakić.

Medicinske sestre osposobljene za trijažu

Ponovio je da će trijažna medicinska sestra u OHBP-u procjenjivati je li neki pacijent hitan, te ako nije uputiti ga da se javi svom liječniku ili u izvanbolničiku hitnu. “Ako će on i dalje inzistirati na pregledu u OHBP-u, prijedlog je da mu se naplati 150 kuna, a ako dobije ikakvu intervenciju (injekcija, parenteralna terapija), taj će mu se iznos umanjiti za pola i iznosit će 75 kuna”, kazao je ministar.

Smatra kako su medicinske sestre, suprotno nekim tvrdnjama, osposobljene za obavljanje tog posla jer su za to educirane, a one zaposlene u OHBP-ima taj posao i sada obavljaju. Sestre danas završavaju fakultete i visoko su obrazovane, a prijedlog je da trijažu rade prvostupnice sestrinstva s najmanje godinom rada u hitnoj službi. No, kako ih nema dovoljno u cijeloj zemlji, Nakić ostavlja i mogućnost da trijažu rade sestre sa srednjom medicinskom školom s najmanje tri godine iskustva u hitnim službama.

Nedostatak liječnika za hitnu medicinu

Na pitanje jesu li zavodi za hitnu medicinu dovoljno ekipirani za očekivani povećani priljev pacijenata, Nakić odgovora kako će najveći problem biti nedostatak liječnika, što namjerava riješiti kroz povećanje upisa studenata na medicinske fakultete, povećanjem dobne granice za odlazak u mirovinu za pojedine kategorije liječnika, te omogućavanjem liječnicima iz bolnica ili primarne zaštite da dopunski rade u hitnoj, što omogućava novi pravilnik o dopunskom radu.

Po podacima Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) za prošlu godinu, timovi izvanbolničkog HMS-a obavili su ukupno 853.212 intervencija i pregleda, od čega 342.454 na terenu. Preostalih 510.758 pacijenata pregledano je u prostorima u kojima su smješteni izvanbolnički hitni medicinski timovi, od čega čak 74 posto pregleda nije bilo hitno. Istodobno, u OHBP-u je pregledano 569.645 pacijenata, među kojima 58 posto pregleda nije bilo hitno.

Po podacima HZHM-a, dosad su edukaciju iz trijaže za rad u OHBP-u završile 523 medicinske sestre, koje su osposobljene razvrstavati pacijente u pet stupnjeva hitnosti.

HZHM navodi da pacijenti čija stanja nisu hitna traže pomoć HMS-a zbog drugih problema u zdravstvu – slabe dostupnosti dežurnih ambulanti liječnika obiteljske medicine vikendom i praznicima, kolizije radnog vremena pacijenata i njihovih liječnika obiteljske medicine, čekanja na pregled i čestog telefonskog naručivanja za preglede, dugih lista čekanja za specijalističke usluge i sl.

Nezadovoljni u Međimurju, zadovoljni u Dalmaciji i Primorju

Prijedlogom nove mreže HMS-a nije zadovoljan župan Međimurske županije Matija Posavec, budući da se Čakovcu, koji ima 27.000 stanovnika, a s prigradskim naseljima i preko 40.000, smanjuje broj timova hitne medicine s 10 na 5.

“Smatram da mora ostati najmanje 10 timova jer je Čakovec administrativno središte županije. S druge stane, dobro bi bilo da jedan tim ide u još jedan grad u našoj županiji, i vjerujem da će ga Ministarstvo odobriti”, rekao je Posavec.

Prijedlogom nove mreže HMS zadovoljan je pak ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije Leo Luetić jer smatra da su ispravno detektirana mjesta gdje je smanjena protočnost hitne i dolazi do gužvi.

“Na području Trilja dobivamo tim 1 umjesto tima 2 (medicinska sestra i vozač), što je važno ne samo za grad Trilj nego i cijelu Cetinsku krajinu koja broji oko 60.000 stanovnika. Time će se rasteretiti tim 1 iz Sinja, koji zbog veličine područja i broja stanovnika nije mogao udovoljiti svakom zahtjevu za hitnom intervencijom”, kaže Luetić. Prema novom mreži, ta će županija umjesto 70 imati 75 timova 1, ali će se broj timova 2 s 30 smanjiti na 25 timova.

Pročelnica Odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Julija Malatestinić kaže da će u toj županiji biti ponovno uspostavljena hitna helikopterska služba i povećan broj timova na području Crikvenice.

“Uvaženi su argumenti našeg zavoda za hitnu medicinu, pa su na području Crikvenice dodatno uvedeni timovi 2, gdje se broj stanovnika u turističkoj sezoni poveća i za 20 puta”. Osim toga, za vrijeme turističke sezone Ministarstvo turizma i županija će dodatno povećati broj timova u domovima zdravlja i zavodu za hitnu, te na autocesti, dodala je Malatestinić.

09.04.2016. (08:58)

Bit će super!

Ministar o reformi hitne: Viši standard, veća sigurnost i ušteda

Reformom hitne pomoći povećat će se standard hitne medicine, podići sigurnost za bolesnike i uštedjeti na nepotrebnim dijagnostičkim pretragama, rekao je ministar Nakić. Najavio je će u sklopu reforme županije uložiti dodatnih 6 milijuna kuna, a HZZO 15 milijuna kako bi se u 19 gradova i manjih sredina uvelo dodatne timove hitne pomoći, koje čine liječnik, medicinski tehničar i vozač. Ponovio je da će trijažna medicinska sestra u OHBP-u procjenjivati je li neki pacijent hitan, a s obzirom da će biti potrebni dodatni liječnici najavio je povećanje upisa studenata na medicinske fakultete, povećanjem dobne granice za odlazak u mirovinu te omogućavanjem liječnicima da dopunski rade u hitnoj. Monitor

06.04.2016. (14:59)

Pa si ti razmisli

Reforma Hitne: 150 kuna za nepotrebni hitni prijam, 70 kn za opravdani

Sto pedeset kuna participacije bit će cijena hitnog bolničkog prijama za one pacijente za koje se utvrdi da im nije potrebna nikakva terapija, a inzistiraju da budu bolnički obrađeni, rekao je ministar Nakić. Za dolazak na hitni bolnički prijam, pacijenti će uvijek prethodno trebati nazvati 194, a zdravstveni djelatnici po skali pitanja odredit će jesu li oni hitni slučajevi te ih dalje uputiti. Predsjednik Sabora Željko Reiner inzistira da se posvuda u svijetu plaća hitan prijam. Monitor

06.04.2016. (14:48)

Reforma Hitne: 150 kuna participacije za prijam pacijenata koji nisu hitni

Sto pedeset kuna participacije bit će cijena hitnog bolničkog prijama za one pacijente za koje se utvrdi da im nije potrebna nikakva terapija, a inzistiraju da budu bolnički obrađeni, rekao je u srijedu ministar zdravlja Dario Nakić koji je nakon sjednice Vlade objasnio novinarima kako će izgledati planirana reforma Hitne zdravstvene službe koja će početi tijekom svibnja i lipnja.

Po redovitoj proceduri, pacijenti će se prvo trebati javiti svom liječniku obiteljske medicine ili zavodima za hitnu medicinu.

Za dolazak na hitni bolnički prijam, pacijenti će uvijek prethodno trebati nazvati 194, a zdravstveni djelatnici, liječnici ili educirane medicinske sestre, po skali pitanja odredit će jesu li oni hitni slučajevi te ih dalje uputiti.

Ako netko zaobiđe sve te mogućnosti i inzistira ga se pregleda na hitnom bolničkom prijamu, a utvrdi se da mu nije ništa, naš je prijedlog da taj pregled plati 150 kuna, rekao je Nakić.

U slučaju ako liječnik takvom pacijentu odredi terapiju ili infuziju, ta će se naknada prepoloviti.

„U tom slučaju pacijenti će trebati platiti 70 kuna. Ovime želimo da ljudi, koji su stvarno bolesni i koji su stvarno hitni slučajevi, na vrijeme dobiju uslugu, a ne da čovjek koji ima infarkt čeka 10 sati na pregled, jer onda ugrožavamo tog čovjeka“ , poručio je ministar Nakić.

Na pitanje koje će biti posljedice ako pacijentu kojem je kod kuće pozlilo, na trijaži utvrdi da nije hitan slučaj, a on nakon toga umre u krevetu, uzvratio je da su to teorijska pitanja:

„Poznajete li i jednu zemlju koja ima bolje razrađen sustav od ove za hitne pacijente, to mi recite? Što će se dogoditi ako prelazite cestu i udari vas auto. Hoćete li zatvoriti cestu? Jesmo li napravili i poduzeli sve u sustavu za najbolju sigurnost naših građana? Jesmo i to je ono što je važno“, istaknuo je ministar zdravlja.

Vezano uz dopunsko zdravstveno osiguranje, novinare je zanimalo boji li se ministar da će mladi ljudi iz HZZO-a prelaziti privatnim osiguravateljima te može li to narušiti sustav, na što je Nakić odgovorio da nema takvih bojazni.

Podsjetio je da su prije koju godinu korisnici plaćali policu dopunskog zdravstvenog osiguranja i 130 kuna te da Vlada sada predlaže da se ona poveća sa 70 na 89 kuna.

„Privatne osiguravajuće kuće će se natjecati s HZZO-om. Po svim saznanjima koje imam, očekujem da će sve privatne kuće, koje ne mogu izdržati ovako nisku raznu dopunskog zdravstvenog osiguranja, povećati svoju cijenu. Ljudi imaju izbor“, poručio je.

30.03.2016. (09:08)

Dodatna i dopunska

Riječki liječnici fušaju u Mariboru, kod kuće otkazuju operacije

20 riječkih anesteziologa radi vikendom u mariborskoj bolnici, a još 40 anesteziologa iz drugih bolnica čeka dopuštenje za rad u Mariboru, dok s druge strane, kako piše Jutarnji, pati bolnički operacijski program petkom koji je naglo skraćen “zbog nedostatka potrebnih nalaza” anesteziologa. List piše i kako 1500 do 2000 hrvatskih liječnika radi kod privatnika, a bez dopuštenja ravnatelja bolnica u kojima su zaposleni (kontrolira ih samo 6 inspektora). Novi pravilnik o dopunskom radu liječnika trebao bi omogućiti liječnicima da rade kod privatnika, ali i u drugim bolnicama gdje postoji potreba. HRT