Rovinj zabranio skupljanje boca - Monitor.hr
25.12.2016. (22:20)

50 lipa

Rovinj zabranio skupljanje boca

Rovinj je prvi grad u Hrvatskoj koji je zabranio skupljanje boca iz kanti i bilo kakvog drugog komunalnog otpada. Komunalni redari kažnjavat će sve koje uhvate u kopanju po kantama, a iako još uvijek nije poznato kolike će biti kazne zasigurno će biti višestruko veće od 50 lipa koliko sakupljači dobiju za bocu. Dnevnik.hr


Slične vijesti

02.08.2022. (18:00)

U Hrvatskoj postoji kao ekotlon

Skandinavski fenomen koji je zaludio svijet: plogging. Trči i beri!

Pojam “plogging” nastao je od engleske riječi jogging i švedskog izraza plocka upp, koji u prijevodu znači “pokupiti”, a u ovom slučaju misli se na otpad. Ova vrsta aktivnosti svidjet će se svim ekološki osviještenim trkačima. Austrija, Njemačka, Francuska, Finska, Belgija, Bugarska, Češka, Mađarska, Španjolska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija – samo su neke od europskih zemalja koje su prihvatile plogging. Prate ih i SAD te neke afričke i azijske države – među kojima se posebno ističe Indija, koja je 2018., zbog njegove izrazite popularnosti, proglasila plogging fitness trendom godine. Prošle godine Val Pellice u talijanskoj pokrajini Pijemont postao je globalna prijestolnica ovog pokreta. Čak sto trkača dobilo je priliku sudjelovati u ovom dosad neviđenom natjecanju, a ono što se dogodilo na kraju utrke pokazalo je koliko ovaj trend spaja ljude. Naime, prvi su put svi sudionici jednog svjetskog natjecanja zajedno stigli na cilj, noseći pritom teške vreće pune otpada. 24sata

21.04.2016. (14:39)

Ministar Dobrović: Otok Krk primjer je kako treba gospodariti otpadom

„Sustav gospodarenja otpadom razvijen na otoku Krku može biti ogledni primjer za bilo koju sredinu u Hrvatskoj”, rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović na Krku gdje je obišao reciklažni centar sa sortirnicom i kompostištem. Ovaj je centar dio lokalnog ekološki zasnovanog sustava gospodarenja otpadom koji je omogućio da se odvojeno prikuplja više od 50% otpada, što je iznad EU prosjeka i ciljeva koje Hrvatska mora ispuniti na nacionalnoj razini do 2020.

„Jedini način izbjegavanja značajnog povećanja cijena komunalnih usluga u trenutku zatvaranja odlagališta otpada i početka rada Marišćine je dodatno povećanje stupnja odvojeno prikupljenog otpada. Stoga smo lani započeli primjenjivati sustav odvoza otpada od vrata do vrata“ – kazao je direktor komunalne tvrtke Ponikve eko otok Krk Frane Mrakovčić istaknuvši kako im je cilj do 2020. stupanj odvojenog prikupljanja otpada povećati na 80%.

U sustavu prikupljanja otpada „od vrata do vrata“ radi se o promjeni načina skupljanja otpada iz domaćinstava na način da se postepeno povlače zajednički kontejneri s javnih površina, a svako domaćinstvo dobiva svoj set posuda za odvojeno prikupljanje otpada. Tako se omogućava smanjenje intenziteta odvoza otpada i povećavaju količine korisnog otpada.

Izgradnja sustava uključivala je sanaciju starog dijela odlagališta otpada te uređenje novih ploha za odlaganje, izgradnju reciklažnog dvorišta sa sortirnicom i kompostištem, sedam manjih reciklažnih dvorišta u naseljima, te nabavu spremnika za odvojeno prikupljanje otpada i komunalnih vozila. Ukupna investicija iznosila je 61,4 milijun kuna. Projekti su sufinancirani i sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Ponikve eko otok Krk u vlasništvu su sedam jedinica lokalne samouprave. Tvrtka godišnje prikupi oko 20.000 tona otpada, od čega je 70% za vrijeme ljetnih mjeseci kada se broj stanovnika sa 19.500 podigne na 120.000. Sustav se krenuo razvijati 2006. te je s početnih 16% odvojeno prikupljenog otpada u 2015. dosegnuo 50%.