Rusi ukrali softver koji se koristio za precizno nadziranje radioaktivnosti u Černobilu - Monitor.hr
05.06.2022. (08:00)

Premda ga neće moći koristiti jer je izrađen baš za tu NE

Rusi ukrali softver koji se koristio za precizno nadziranje radioaktivnosti u Černobilu

Ukupno 698 računala. 344 vozila. 1500 radijacijskih dozimetara. Softver izrađen isključivo za potrebe elektrane u Černobilu. Gotovo svi komadi vatrogasne opreme. Jedno od najopasnijih područja na svijetu postalo je još opasnije nakon mjesec dana ruske okupacije. … Direktor ekskluzijske zone Černobil Jevgen Kramarenko kaže da su ruske su trupe sustavno krale i uništavale opremu i podatke iz pogona. Tvrdi da sada mogu pratiti pojedine dijelove opreme na kojima je još aktivan GPS transmiter. “Vidimo da je dio smješten na teritoriju Bjelorusije, duž granice, a dio se kreće po Bjelorusiji: Gomel, Minsk, druge lokacije”, rekao je Kramarenko. Procjenjuje kako je ukupna vrijednost ukradene opreme oko 135 milijuna dolara. Jutarnji


Slične vijesti

25.04. (23:00)

Kad priroda cvjeta, a Geiger svira

Černobil: Četiri desetljeća između nuklearne katastrofe i ratne ugroze

Ukrajina obilježava 40. godišnjicu černobilske katastrofe iz 1986. godine, koja je trajno kontaminirala golema područja i promijenila percepciju nuklearne energije. Dok zona isključenja oko Pripjata ostaje nenastanjiva za iduća tisućljeća, lokacija je ponovno postala kritična točka zbog rata. Nakon ruske okupacije 2022. i oštećenja zaštitne strukture dronom 2025. godine, stručnjaci upozoravaju na povećan rizik od novog ispuštanja radioaktivnih tvari. Iako je priroda preuzela napuštene gradove, narušeni integritet modernog zaštitnog luka i starog sarkofaga predstavlja stalnu prijetnju sigurnosti Europe. HRT