SDP i Most se složili da predsjednik Sabora bude Robert Podolnjak - Monitor.hr
02.12.2015. (16:21)

Dogovor sve bliže

SDP i Most se složili da predsjednik Sabora bude Robert Podolnjak

Prema neslužbenim saznanjima Tportala, predstavnici koalicije Hrvatska raste i Most složili su se oko toga da sutra za predsjednika Sabora bude predložen Robert Podolnjak, zastupnik Mosta i izvanredni profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. S obzirom da je Most prvo odradio razgovor s SDP-om, a tek nakon toga krenuo popričati s HDZ-om, ostaje vidjeti hoće li HDZ pristati na ovaj prijedlog. Ako jedna od koalicija ne pristane, postoji ideja da Josip Leko i Željko Reiner dijele mandat predsjednika Sabora. Telegram,


Slične vijesti

04.03.2016. (11:10)

Živi zid raste na Mostu, Domoljubna koalicija ispred Hrvatska raste

Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocije plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop, koje je provedeno u razdoblju između 01.-03. ožujka pokazuje nekoliko vrlo zanimljivih trendova na hrvatskoj političkoj sceni.

Da su parlamentarni izbori provedeni početkom ožujka (cijela Hrvatska jedna izborna jedinica uz izlaznost 54-60%), na ljestvici preferencija koalicijskih lista (koalicije kakve su bile na posljednjim izborima) Domoljubna bi koalicija bila u blagoj prednosti u odnosu na lijevo-liberalnu koaliciju Hrvatska raste i bila bi relativni pobjednik u izborima (u deset izbornih jedinica, bez dijaspore i manjinskih lista). HDZ-ova Domoljubna koalicija je prva s izborom od 31,4 posto glasova (u odnosu na 32,7 posto), dok je SDP-ova koalicija Hrvatska raste na drugom mjestu s izborom od 30,9 posto (u veljači 32,3 posto).

Najveće iznenađenje posljednjih parlamentarnih izbora, Most nezavisnih lista i dalje je na trećem mjestu s izborom od 8,9 posto (prije mjesec dana 9,1 posto, a početkom siječnja 11,7 odnosno 15,4 posto prije tri mjeseca što je bio i zenit izborne potpore ovoj listi). Tako se Mostu u tri postizborna mjesečna istraživanja istopila potpora za 6,6 postotnih bodova, dok su obje vodeće koalicije zabilježile rast potpore (Domoljubna koalicija za 2,0, odnosno Hrvatska raste za 0,6 postotnih bodova). Ovaj pad potpore Mostu imalo je učinka na potporu Živom zidu koji je treći s izborom od 4,4 posto (u odnos na 3,2 posto u veljači). Koalicija okupljena oko stranke Milana Bandića bilježi 2,3 posto izbora, a slijede IDS-ova koalicijska lista s 1,8 posto i Orah s 1,6 posto. Četiri su liste zabilježile izbornu potporu manju od 1,5 posto: HDSSB (1,3%), Hrid i U ime obitelji (0,8%), koalicija Reformisti-Naprijed Hrvatska (0,7%) i koalicija HSP-HKS-OS (0,6%). Ostale liste bilježe skupni izbor od 1,4 posto, uz 13,1 posto neodlučnih.

Na ljestvici samostalnih političkih stranaka vrh pripada HDZ-u s izborom od 29,3% (u veljači 30,0%), a SDP je drugi s 28,2% (u veljači 28,8%). I na ovoj je ljestvici Most zabilježio pad izborne podrške od 1,4 postotnih bodova u mjesec dana, odnosno 6,9 u dva mjeseca (sadašnjih 8,6 posto, prema 10 posto u veljači, odnosno prosinačkih 15,6%). Živi je zid s 4 posto na četvrtom mjestu (prije mjesec dana 3,1%), a slijede HNS s 2,3 posto i HSS s 1,8 posto. Šest je stranaka s izborom iznad 1 posto: Stranka Milana Bandića i HDSSB (obje po 1,4%), HSP AS i IDS (po 1,3%), Orah (1%) i Hrvatski laburisti (1,0%). Ispod jedan posto su Hrid, HSLS, HSU i NS Reformisti (po 0,6%). Ostale stranke bilježe izbor od 2,1%, dok je 13,8% neodlučnih.

Na vrhu ljestvice pozitivnog doživljaja hrvatskih političara nalazi se hrvatska predsjednica, Kolinda Grabar Kitarović s izborom od 20,1 posto (prema 24,6 posto iz veljače). Aktualni premijer Tihomir Orešković zabilježio je značajan porast izbora za najpozitivnijeg hrvatskog političara i sa 16,5 posto se nalazi na drugom mjestu (prije mjesec izbor je bio 9,9 posto, a prije dva mjeseca 2,2 posto). Zoran Milanović je na trećem mjestu s izborom od 8,0 posto (prema 10,3 posto iz veljače), dok je Josip Leko četvrti s izborom od 6,7 posto (u veljači 7,2 posto), a slijedi Tonino Picula s izborom od 5,1 posto (u veljači 4,2 posto). Izbor Ivana Sinčića je s 1,1 posto u veljači skočio na ovomjesečnih 4,6 posto, te je time na ovoj ljestvici potisnuo Božu Petrova na sedmu poziciju s izborom od 3,4 posto (prije mjesec dana 4,7 posto, u siječnju 6,7%, a u prosincu 10,8%). Među deset najpozitivnijih političara još su Boris Lalovac (3,0%), Tomislav Karamarko (2,5%) i Milan Bandić (2,1%).

Vrh ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara uvjerljivo i već poprilično dugo drže dva lidera vodećih hrvatskih političkih stranaka: Tomislav Karamarko (33,9%) i Zoran Milanović (31,4%). Svi političari, kao zasebna kategorija odgovora, i ovaj su mjesec bili vrlo čest izbor za najnegativnije hrvatske političare (11,2%), a na četvrtom je mjestu Božo Petrov s izborom od 4,7 posto. Među prvih deset najnegativnijih domaćih političkih osoba još su Kolinda Grabar Kitarović (2,1%), Ivo Sanader (1,3%), Nenad Stazić ( 1,0%), Milijan Brkić (0,8%), Vesna Pusić (0,8%) i Zlatan Hasanbegović (0,7%).

U izboru za najvažniju temu/događaj mjeseca najčešća je ona koja se odnosi na izbjegličku krizu i zaoštravanje odnosa između europskih država (25,9%), dok su poteškoće oko izbora zamjenika i pomoćnika ministara izbor za temu mjeseca u 19 posto slučajeva. Nešto češći izbor su zabilježile sljedeće teme: sporovi oko smjene ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića (8,6%), rasprave o državnom proračunu za 2016. godinu (6,1%), rasprave o prodaji državne imovine i o privatizaciji auto-cesta ( 5,4%), ukidanje zdravstvenog programa “72 sata” (5,0%), rasprave o ponovnom uvođenju obveznog vojnog roka (4,8%), rasprave o ukidanju Ministarstva branitelja i spajanju s obranom (4,7%). Jedina pozitivna tema (po svom implicitnom sadržaju) je ona s objavom rezultata o rastu BDP-a u 2015. godini koja je s izborom od 2,9 posto tek na devetom mjestu, malo više od rasprave o potrebi provođenja lustracije (s izborom od 2 posto). Sve ostale teme i događaji bilježe manji izbor od 2 posto.

Smjer kretanja zemlje podupire 20,6 posto građanki/građana (u odnosu 24,1 posto iz veljače, odnosno 29,4 posto iz siječanja), dok ih 64,8 posto misli da Hrvatska ide u pogrešnom smjeru (prema 58,6 posto iz veljače, odnosno 49,4 iz siječanja). Ne zna njih 14,6 posto (u veljači 17,3, u siječnju 21,4%). Najveći udio društvenih optimista bilježi se među glasačima stranaka koji čine trenutnu parlamentarnu većinu. Da se opće stanje u zemlji kreće u dobrom smjeru smatra 59,3 posto birača HDZ-a (u veljači je to bilo 67,9%), pola birača Stranke Milana Bandića, dok je nešto rijeđe zabilježen među glasačima HSP AS (45,5%) i Mosta (39,5%). Među glasačima koalicijskih partnera najmanje su optimistični glasači HSS-a (svega 14,3%), dok među glasačima HSLS-a nije zabilježena udio pozitivnog smjera (0%). Isti je rezultat zabilježen i među glasačima tri oporbene stranke (Hrvatski laburisti, NS Reformisti i Orah). Među glasačima ostalih stranaka opozicije zabilježena je prilično niska razina društvenog optimizma: SDP (6,3%), Živi zid (8,6%), IDS. Hrid i HNS (20%). Među neodlučnima i apstinentima je zabilježen niski udio društvenih optimista (16,5% među neodlučnima i 4,6% među apstinentima).

Vlada RH je u ovomjesečnom istraživanju zabilježila sličnu razinu potpore za svoj rad kakva je zabilježena prije mjesec dana. Ona početkom ožujka iznosi 52,4 posto (u odnosu na prošlomjesečnih 52,0 posto). Vladinu politiku ne podržava 30,1 posto građana (prema 30,4% iz veljače), uz 17,5 posto neodlučnih. I dok se u potpori politici i radu Vlade izražava dio očekivanja iz tzv. postizbornog medenog mjeseca, događaji u Vladi su utjecali na samu ocjenu njezinog rada. Tako je ocjena rada Vlade znatno brže izgubila taj psihološki učinak promjene vlasti. Tako je Vlada za svoj rad dobila ocjenu 2,31 (što je manje od one zabilježene u veljači, kad je iznosila 2,41). Međutim, ona je nešto niža i od one kojom je završila svoj mandat prethodna Vlada koja je u posljednjem mjesečnom istraživanju dobila ocjenu 2,52, ali je i znatno manja od ocjene koju je Vlada Z. Milanovića zabilježila u istom mjesecu prije četiri godine (u ožujku 2012. godine je iznosila 2,94).

Predsjednica republike je za svoj rad dobila vrlo čvrstu trojku, odnosno 3,31 prema 3,47 iz veljače, dok najviše predstavničko tijelo u zemlji, Hrvatski sabor, za svoj rad bilježi ocjenu od 2,28.

28.01.2016. (16:54)

Koalicija Hrvatska raste u saborsku je proceduru poslala prijedlog za pokretanje pitanja povjerenja ministru branitelja Miji Crnoji

22.12.2015. (08:53)

GOGO i picigin

Miroslav Šimić napustio Most; pitanje imaju li s SDP-om dovoljno potpisa

Nakon što je Most nezavisnih lista ušao u završne razgovore s koalicijom Hrvatska raste, iz njega je istupio Miroslav Šimić, predstavnik Glavnog odbora opcije grada Osijeka (GOGO). “Razlozi za ove odluke su nedefinirani odnosi između Građanske opcije grada Osijeka i stranke Most te Nacionalnog vijeća Mosta”, objasnili su iz GOGO-a na Facebooku. Time Most sad ima 14 zastupnika. U jučerašnjem Otvorenom[video_icon] Željko Reiner ustvrdio je da je “očito da koalicija Hrvatska raste s Mostom nema 76 potpisa. Oni će kod predsjednice doći, tražeći još nešto vremena”. T-Portal, Telegram

17.12.2015. (23:55)

U Božinoj režiji

Petrov: U utorak novi mandatar ili novi izbori!

Čelnik Mosta Božo Petrov izjavio je kako će se sutra sastati s Domoljubnom koalicijom u 12 sati, a u 19 sati održat će sastanak za izbor mandatara i sve ključne pozicije, uključujući Sabor. Hrvatska raste može sudjelovati na oba sastanka sutra, kazao je, dodavši kako je sasvim jasno da se treba formirati tripartitna vlada te da nema više “šamaranja”. “Ili ćemo imati u utorak mandatara ili imamo nove izbore”, poručuje Petrov. Koalicija Hrvatska raste odazvat će se sutrašnjem sastanku Mosta i Domoljubne koalicije, ali ne Milanović, jer je u Bruxellesu, no poručio je “neka gospodin Petrov bude kandidat za mandatara”. HRT, T-Portal

04.12.2015. (11:13)

Naknadni izbori

Anketa: SDP jači od HDZ-a, prvi put u godinu i pol

SDP podržava 28,2% hrvatskih građana, a HDZ 27,6%, pokazalo je istraživanje CRO Demoskop provedeno krajem studenog i početkom prosinca, dakle, tri tjedna nakon izbora. Ovime su vlastodršci prvi put nakon svibnja pretekli glavne oporbenjake. Na treće mjesto zasjeo je Most sa 15,6%, dok je Živi zid sa 3,2% na četvrtom mjestu. Što se koalicija tiče, SDP-ova Hrvatska raste prva je s 30,3% glasova, a HDZ-ova Domoljubna druga 29,4%. Večernji, Poslovni

29.11.2015. (21:10)

"Vi ste pristojni i kompetentni ljudi"

Hrvatska raste na reformske zahtjeve Mosta: Pristaju na skoro sve

Koalicija Hrvatske raste poslala je Mostu odgovor na njihove tražene reforme. U dokumentu od gotovo 200 stranica koalicija premijera Milanovića složila se s velikom većinom zahtjeva Mosta, a svojim je potencijalnim partnerima premijer poslao i osobno pismo, u kojem je naveo uspjehe svoje vlade, a Mostove zastupnike opisao pristojnim i kompetentnim ljudima. Telegram

11.10.2015. (20:31)

Očajnom radovanje

Što je SDP obećao u svom gospodarskom programu

Koalicija „Hrvatska raste – Nema povratka na staro“ pod vodstvom SDP-a i premijera Zorana Milanovića objavila je svoj gospodarski program kojim zemlju u idućem mandatu planira izvući iz krize. Koalicija obećava da će posebnu pozornost posvetiti unapređenju konkurentnosti i povećanju poljoprivredne proizvodnje, da će značajna EU i nacionalna sredstva uložiti u projekte navodnjavanja i ribarstvo, kao i da će podići iznos minimalne plaće. T-Portal

10.10.2015. (19:35)

Program vladajuće koalicije ‘Hrvatska raste’ ide samo na internet