Teaser filma 'ZG80' - Monitor.hr
16.10.2015. (13:16)

Teaser filma ‘ZG80’

Nakon dugih priprema i snimanja uz film ZG80 već se vežu brojna očekivanja, a teaser otkriva tek djelić zanimljive priče o nostalgiji, prijateljstvu i surovom kodeksu koji vlada svijetom navijača.

Debitantski film redatelja Igora Šeregija svojevrstan je prednastavak filma Metastaze. Film je sniman prema scenariju Ive Balenovića scenarista Metastaza i Roberta Cukine koji je u scenarij uveo elemente stvarnih događaja i likova iz perioda kada je nastajala navijačka skupina Bad Blue Boys.

Film gledatelje vodi u posljednje mjesece predratne Jugoslavije u kojima susrećemo nešto mlađeg Krpu, Kizu, Deju, Filipa, te upoznajemo neke nove likove koji ih prate na gostovanje Bad Blue Boysa u Beogradu.

U svojim kratkim filmovima mladi redatelj Igor Šeregi već je oblikovao stil prepoznatljiv po autentičnom humoru koji će u ovom filmu biti prisutan unutar navijačkih sukoba i pregršta akcije te dovesti naše likove do neočekivanih odnosa i situacija. Upravo zato ne čudi da na pitanje kako bi okaratkerizirao film ZG80, Šeregi uz smješak odgovora: ‘’Ovo je zapravo komedija s elementima nasilja, ali je isto tako i film ceste.’’

Naime, iako film donosi priču koja je nastala u vrijeme predratne Jugoslavije, ovaj mladi redatelj vjeruje da će publika u filmu vidjeti više od stereotipnog sukoba između dvaju navijačkih ili nacionalnih skupina. ‘’Vjerujem da će ovaj film pokazati kako ljubav i strast prema nečemu, apsolutno brišu granice koje nameću nacionalnost, politička oprijedjeljenost ili stupanj obrazovanja, te da usred kaosa svih mogućih zbivanja i sukoba može nastati prijateljstvo. Stoga, ZG80 nije samo još jedan film o surovom svijetu navijačkih skupina. Junaci filma pričaju priču o nostalgiji i prijateljstvu, priču o jednoj sasvim drugačijoj supkulturi, o društvu i problemima koji su okupirali tadašnju mladež.’’ – zaključuje Šeregi.

Lik Krpe ponovo tumači Rene Bitorajac, uz kojeg su Marko Cindrić, Filip Detelić. Marko Janketić, Matija Kačan, Domagoj Mrkonjić, Mijo Jurišić, Igor Hamer, Mario Petreković, Miloš Timotijević, Mladen Andrejević, Srđan Miletić, Danica Maksimović i drugi.

Film je nastao u produkciji hrvatske produkcijske kuće Kinoteka, distributer je 2i Film, a sufinanciran je sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra.

Premijera filma očekuje se sljedeće godine.

ZG80 – teaser from KINOTEKA on Vimeo.


Slične vijesti

22.07.2017. (17:30)

Trijumfirali Tomić, Grlić, Jušić...

‘Kratki izlet’ Igora Bezinovića dobio pulsku Zlatnu arenu

Veliku Zlatnu arenu 64. pulskog filmskog festivala dobio je Kratki izlet Igora Bezinovića. Nagradu za režiju osvojila je Hana Jušić (Ne gledaj mi u pijat), za scenarij su nagrađeni Rajko Grlić i Ante Tomić (Ustav Republike Hrvatske), a u glumačkoj kategoriji slavili su Negojša Glogovac (Ustav Republike Hrvatske) i Mija Petričević (Ne gledaj mi u pijat). ZG80 Igora Šeregija s ocjenom 4,32 osvojio je nagradu publike. Večernji

27.12.2016. (15:58)

Kako smo se proveli u Beogradu

‘ZG80’ najgledaniji hrvatski film

Tijekom 2016. u domaćoj kinodistribuciji bila su 22 naslova, od kojih je 20 sufinancirao HAVC, a sedam je manjinskih koprodukcija. Završeno je i javno prikazano 14 dugometražnih dokumentarnih te stotinjak kratkometražnih filmova, koji su prodali gotovo 134.000 ulaznica, obavijestio je HAVC u svojem pregledu godine. Najgledaniji domaći film bio je ZG80 u režiji Igora Šeregija – njega je u kinima pogledalo 65.685 ljudi; slijede Ustav Republike Hrvatske i Gazda. Hrvatsku filmsku godinu oblježili su i inozemni uspjesi. T-Portal

17.10.2016. (14:00)

Heroji ulice

Dežulović: Večernjakovi huligani

“Divnom i uigranom ironijom sudbine, slučaja, uređivačke politike, grafičkog dizajna i suvremene povijesti, nostalgična huliganska hagiografija ‘Kolcem i lancem prebijali su Delije’ na naslovnici Večernjakova sajta ovoga se utorka, eto, našla točno ispod dramatične vijesti ‘Šipkama i bokserima napadnut Bruno Marić’. Toliko blizu da sam zaista, bez zaj…….., umjesto teksta o huliganima iz Torcide otvorio tekst o huliganima iz Bad Blue Boysa. U čemu je dakle stvar, zašto su u Hrvatskoj dopušteni ‘kolci i lanci’, a zabranjene ‘šipke i bokseri’?”, komentira Boris Dežulović za Novosti.

05.09.2016. (23:48)

Ići u kino je fino

‘ZG80’ – jedno od najboljih kino-otvaranja u Hrvatskoj

Igrani film ‘ZG80’ redatelja Igora Šeregija u prvom vikendu prikazivanja u Hrvatskoj vidjelo je 13.810 gledatelja, što je treće najveće kino-otvaranje (ispred su ‘Svećenikova djeca’ s 33.759 gledatelja i ‘Šegrt Hlapić’ s 21.693). Najavljen kao “navijačka komedija”, film prati skupinu Dinamovih navijača koji odlaze u Beograd na utakmicu s Crvenom Zvezdom. Scenarij je napisao Ivo Balenović, autor ‘Metastaza’. Ovdje isječak. Jutarnji

02.09.2016. (12:56)

Mizoginija, batinanje, zabava

ZG80 – film koji kroz priču navijača dočarava atmosferu skorog raspada Jugoslavije

ZG80 nesvakodnevan je hrvatski film, krcat je akcijom i zabavan i politički krajnje nekorektan, nisam baš siguran da će se dopasti gledateljicama jer je u njemu mizoginija najnormalnija stvar, a spominjanje velike i male nužde valjda je najčešći motiv, dakako, uz opijanje i batinanje. Ipak, sve to u dramskom sklopu vrlo suvislo funkcionira, nisu to junaci na koje ćete se ugledati nego tipovi zbog kojih najčešće prelazite ulicu”, piše Nenad Polimac o novom filmu Igora Šeregija. Jutarnji

16.08.2016. (21:01)

Tako je dobro vidjeti te opet

Hrvatski film o rivalstvu Bad Blue Boysa i Delija ispraćen ovacijama u Sarajevu

Publika 22. Sarajevo Film Festivala ovacijama je ispratila debitantsku komediju Igora Šeregija ZG80, svojevrsni “prednastavak” Metastaza Branka Schmidta, ponovno s Reneom Bitorajcem u jednom od glavnih uloga. Scenarij Roberta Cukine i Ive Balenovića tematizira rivalstvo između Dinama i Crvene zvezde pred raspad Jugoslavije, kada su stadionski sukobi dobili posebnu političku dimenziju. Jutarnji

16.10.2015. (15:44)

Teaser filma ‘ZG80’

03.10.2015. (18:13)

Crtica iz povijesti

Film o BBB-ima: Petreković kao mladi Mamić prodaje stiropore u dresu Crvene zvezde

“S BBB-ima u Beograd putuje dugokosi Zlatkec, to je mladi Zdravko Mamić. Iako će gledatelji odmah shvatiti o kome je riječ, namjerno sam mu promijenio ime. Mladog Mamića glumi komičar i imitator Mario Petreković: Zlatkec na Marakani u Zvezdinu dresu prodaje stiropore za sjedenje na tribinama”, govori za Jutarnji redatelj Igor Šeregi o svojem uratku Zg80, filmu o posljednjem derbiju Zvezda-Dinamo, a koji će premijeru imati u veljači sljedeće godine. Glavnog BBB-ovca glumi Rene Bitorajac, imaginarni Krpa iz Metastaza. Jutarnji