U obnovi nakon potresa država sudjeluje sa 60%, lokalna samouprava 20%, vlasnici 20% - Monitor.hr
24.07.2020. (15:30)

U obnovi nakon potresa država sudjeluje sa 60%, lokalna samouprava 20%, vlasnici 20%

Na današnjem zasjedanju Vlada je u saborsku proceduru Vlada uputila Zakon o obnovi Grada Zagreba i okolice nakon potresa. Financiranje konstrukcijske obnove zgrada išlo bi prema modelu da 60 posto financira Vlada, 20 posto jedinice lokalne samouprave i 20 posto vlasnici, rekao je premije Plenković. Istaknuo je i kako su razmjeri štete veliki te da će biti 10 godina posla za obnovu. Zakon će saborski zastupnici raspraviti idući tjedan, drugo čitanje na dnevnom redu će biti krajem kolovoza, što znači da će ga početkom rujna i usvojiti. 24sata


Slične vijesti

22.01.2021. (09:30)

Problem veći od Banije

Boris Vlašić: Nema logike ni zdravog razuma u odluci da se jednima pomaže maksimalno, a drugima pod uvjetima

Nije normalno da se odlukom premijera jednako bogati i jednako siromašni građani dijele po principu teritorija. Onima na potpomognutom području će cijela država, svi mi, sanirati štetu, isti takvi u Sisku će plaćati 20 posto. To nema smisla. Riječ je o obnovi doma, a ako država sudjeluje, onda to mora biti prema principu oštećenja i financijskih mogućnosti svakog pojedinog. Žrtve su ljudi, a ne ekonomska područja – piše Boris Vlašić.

15.01.2021. (14:30)

Statičar Atalić: Građani ne razlikuju pregled statičara i procjenu štete

Dosad je pristiglo 41 tisuća prijava, ali neke prijave su duple i neke se odnose na Grad Zagreb. Statičari volonteri dobivaju 150 kuna dnevnice i to je iznos koji je isti za sve. Sigurno da nije dovoljno 12 kuna po satu, ako gledamo stručnost i odgovornost koju kolege imaju. Ali mi smo ovdje došli volontirati i dati ekspertizu, ne možemo na to gledati kao na plaću – kaže Atalić. N1

15.01.2021. (12:30)

Banija - cvijetak nezaboravak

Vladin program za obnovu života na Baniji zvuči lijepo. Samo, gdje su bili svih ovih godina propadanja?

Iako je trenutno u fokusu obnova stambenih objekata, kako bi se ljudima osigurao dom koji su izgubili, to dugoročno neće značiti ništa ako se ne obnovi i ekonomska aktivnost, otvore poslovi. Iz poduzetničkih krugova mogli su se čuti prijedlozi da bi se pogođenim područjima mogao dati poseban porezni status, o čemu razmišlja i Vlada i ministar Ćorić. No, kakav god da bude Vladin program revitalizacije, najveća bojazan je, da kao i bezbroj puta do sada, od realizacije ne bude ništa – piše Marko Repecki za Telegram.

13.01.2021. (09:30)

Lude devedesete

Čačić: Nisam čuo da je ikad itko postupio po dokumentaciji koju sam predao DORH-u, a bilo je svega

Čačić u Otvorenom o obnovi kuća: 1995. se krenulo. Bilo je nereda i svega. Bio je to jedan strašan pothvat. Doneseni su propisi koji su 15-20% novi objekti, a i oni se rade na starom ili djelomično starom temelju. Bilo je svega, i korupcije i nekvalitetnog materijala… Ugrađivali su se neodgovarajući materijali, nije bilo željeza, kvalitetnog betona, agregata…

09.01.2021. (00:30)

Ziđanje bez pameti

Boris Dežulović: Tajna hrvatskog serklaža

O loše izvršenoj obnovi kuća na Baniji piše Boris Dežulović: Prije četrdesetak godina – ne znam jesam li vam se već time pohvalio – završio sam srednju građevinsku školu, i da sam kojim slučajem za maturalni rad donio projekt obiteljske kuće bez horizontalnih i vertikalnih serklaža, mene bi po kratkom postupku strijeljalo iza škole. I dandanas tako pamtim čemu serklaži služe – da amortiziraju djelovanje horizontalnih sila, dakle potresa. Točno toliko trebalo je, eto, znati za dvojku iz konstrukcija. Oni koji niti to nisu uspjeli naučiti, četrdeset godina kasnije – kako vidimo – otvorili su privatne građevinske tvrtke i uzeli ozbiljne pare na ugovorima s Vladom, mašući diplomom završenog petogodišnjeg studija na onom čuvenom građevinskom fakultetu u danskom Billundu. – Pet godina? – zainteresirat će se državni tajnik u Središnjem uredu za obnovu. – Da, tri godine za prvostupnika, i pet za master. Evo, piše tu gore: LEGO junior constructions, 3-5 years.

08.01.2021. (14:30)

Tajni dokument

Državni ured ne otkriva tko je odradio nadzor poslijeratne obnove kuća na Baniji

Na području Sisačko-moslavačke županije nakon rata je obnovljeno 25 tisuća stambenih objekata, a vrijednost te obnove bila je 2,5 milijardi kuna. U obnovi je sudjelovalo dvjestotinjak izvoditelja radova i 80-ak projektanata i nadzornika, no Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje ne otkriva tko su bile tvrtke koje su obnavljale i gradile kuće na Baniji te tko je odradio nadzor. Novi list

07.01.2021. (00:30)

Krivac joj ide na živac

Sanja Modrić: Zašto je realno očekivati da krivci za lopovski obnovljene kuće nakon rata nikad neće završiti u zatvoru

Od kaznenih djela prošlo je više od 20 godina. Do eventualnih optužnice, ne gine nam još najmanje dvije, a do pravomoćnih presuda još novih pet. I gotovo. Ćorak. Spašeni svi do jednoga. Do kraja postupaka svi će imati u džepu zastaru od 25 godina. Jure Radić, nadležni Tuđmanov ministar za ‘obnovu i razvitak’, više nije živ. Premijer Zlatko Mateša danas je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i može angažirati najskuplje advokate. Dakle, ne glumatajte. Platit ćemo još jednu obnovu tim jadnim obiteljima jer su ostale bez svega – piše Sanja Modrić.

06.01.2021. (10:30)

Da tragedija ne padne u zaborav

Goranka Jureško: Prijeti li i Baniji zagrebački ‘scenarij’

Uz prioritet obnove ne bi li građani što prije dobili natrag svoje kuće, nužno je inzistirati na tome da javnost zna tko je i pod čijim patronatom obnavljao Banovinu nakon rata i u čijem je džepu završio “armirani” novac, odnosno gdje je nestao “armirani beton”. Ne, nije tu bila riječ o nemaru već o svjesnom kriminalu i ratnom profiterstvu koji je potres na Banovini potpuno razotkrio – piše Goranka Jureško.