Umjetnička akcija 'Sjene' u Zagrebu protiv antifašizma i zanemarivanja žena - Monitor.hr
26.10.2017. (15:00)

Žene u crvenom

Umjetnička akcija ‘Sjene’ u Zagrebu protiv antifašizma i zanemarivanja žena

Prosvjednom akcijom i umjetničkom intervencijom ‘Sjene’ Antonija Grgića na Trgu bana Jelačića u Zagrebu srijedu, 25. listopada, službeno je otvoren 11. Vox Feminae Festival. Nakon Drugog svjetskog rata spomenik Jelačiću prekriven je daskama i na daske su postavljeni spomenici jednoj partizanki i seljakinji što je bio početak političke ženske emancipacije, ali proces nikad nije dovršen pa zato ova intervencija. Više o novoj bonbon ponudi…


Slične vijesti

26.10.2017. (14:29)

Umjetnička akcija ‘Sjene’ u Zagrebu protiv antifašizma i zanemarivanja žena

Prosvjednom akcijom i umjetničkom intervencijom ‘Sjene’ Antonija Grgića na Trgu bana Jelačića u Zagrebu srijedu, 25. listopada, službeno je otvoreno 11. izdanje Vox Feminae Festivala. Spomenik banu Jelačiću je 1945. godine, poslije oslobođenja Zagreba, prekriven drvenom konstrukcijom u obliku kvadra visokom 14 metara te skriven postamentom koji je služio kao podloga novom spomeniku. Žena je bila prvi motiv koji je postavljen na drvenom daščanom postamentu povodom Prvog kongresa Antifašističke fronte žena Hrvatske, čime je stvoren je novi spomenik na mjestu starog.

Tim činom žena u javnom prostoru više nije bila objekt uzvišene religijske veneracije, nego politički subjekt kako u ratnoj borbi tako i u radnom procesu: s jedne strane tog kvadra je bio gipsani reljef kolosalne partizanke s puškom, a s druge seljanke sa seoskim alatom. Taj kratkotrajni i privremeni prekid u unitarizmu reprezentacije patrijarhata u na glavnom gradskom trgu je naznačio stvarni početak političke ženske emancipacije poslije oslobođenja zemlje i uključenje žena u političke procese. Ipak, proces nije nikad dovršen, žene nisu nikad zauzele ravnopravno mjesto u projektiranoj utopiji.

Ovom prosvjednom notom Vox Feminae Festival kritizira sve veće jačanje fašističkih tendencija u hrvatskom društvu posljednjih godina, na momente i institucionalne napade na antifašističke tekovine moderne države ali i na generalnu podzastupljenost spomenika ženama u javnom prostoru diljem Hrvatske (ovdje fotografije intervencije).

Vox Feminae Festival do 29. listopada nastavlja problematizirati pitanja roda i statusa žena u društvu kroz međunarodni filmski program, radionice, diskusije, predstavljanja i popratne zabavne sadržaje. Festival se ove godine po prvi put održava u Ozaljskoj 16, prostoru koji svoja vrata otvara u petak, 27.10. u 18h uz izložbu ‘Mama je bila u pravu’ ilustratorice Rine Barbarić, inače autorice festivalskih vizuala. Program u petak se nastavlja predstavljanjem projekta ‘Nevidljive sile: Žene koje su oblikovale naš grad’ Zaklade Sveučilišta u Rijeci te ‘Predstavljanjem istraživanja praksi i politika prostitucije u Hrvatskoj’ u suradnji sa znanstvenicama Ivanom Radačić i Carol Harrington.

Unutar filmskog programa u Centru za kulturu Trešnjevka posebno je atraktivna projekcija hrvatskog kandidata za nagradu Oscar, filma Hane Jušić ‘Ne gledaj mi u pijat’ u subotu 28.10. u 18h te dokumentarni film ‘Play Your Gender’ koji tematizira rodni jaz u glazbenoj industriji uz intervjue s ponajboljim kanadskim glazbenicama u nedjelju 29.10. u 16h.

Program VFF-a formalno završava u nedjelju od 17h kada će u Ozaljskoj 16 biti predstavljena društvena igra ‘Strašne žene’ nastala u produkciji K-zone i uredničkog tima portala Voxfeminae.net. Osim što će se društvena igra moći nabaviti po promotivnim cijenama za vrijeme festivala, u nedjelju će je sve zainteresirane moći i zaigrati.

21.10.2017. (15:52)

11. Vox Feminae Festival počinje 25. listopada, na programu između ostalog predstava Šareni gavrani, a tu je i predavanje o ženskim likovima iz Harry Pottera

21.10.2017. (00:14)

11. Vox Feminae Festival počinje 25. listopada

11. izdanje Vox Feminae Festivala održava se od 25. do 29. listopada u Zagrebu te i ove godine promovira stvaralaštvo žena i problematizira pitanja roda kroz međunarodni filmski, diskusijski, prezentacijski, radionički te zabavni program.

Filmski program smješten je u CeKaTe (Park stara Trešnjevka 1) dok se forumski održava u Ozaljskoj 16 („Šesnaestici“), novom kulturno-društvenom centru za građane/ke na zagrebačkoj Trešnjevci.

Vlastita soba za Trešnjevčane i Trešnjevčanke svoja vrata otvara u petak, 27.10. s izložbom „Mama je bila u pravu“ ilustratorice Rine Barbarić, inače autorice ovogodišnjih festivalskih vizuala.

Uz Antonia Grgića organizatorice pripremaju prosvjednu akciju za samo festivalsko otvorenje 25.11. na Trgu bana Jelačića gdje će od 11h biti rađena spomen-sjena uklonjenom spomeniku Antifašističke fronte žena. U izvedbenom se programu ističe i performans umjetnice Luke Prelas „Jesam dobra?“ kroz kojeg predstavlja proces prilagodbe sebi i društvenim očekivanjima prilikom tranzicije u drugi spol.

Ove godine Vox Feminae Festival ima i program za najmlađe (kao i one koje se tako osjećaju) u jutro subote, 28.10.: kamišibaj predstavu „Šareni gavrani“ organiziranoj u suradnji s udrugom Kozlići.

Predstavi slijedi i interesantno predavanje o ženskim likovima u Harry Potter serijalu.

Festivalski program donosi i brojne druge društvene i edukativne aktivnosti za posjetitelje/ice! Ravno s društvenih mreža na metlama slijeću voditeljice Facebook stranice „Sve su to vještice“ s kojima će se izrađivati anti-seksistički stickeri i stripovi. Jasna Jasna Žmak prisutne će upoznati s prvom bojankom za odrasle posvećenoj ženskom tijelu Cunt Coloring Book; dok će Ivana Radačić i Carol Harrington informirati prisutne o rezultatima istraživanja o prostituciji u Hrvatskoj.

Osim nove festivalske lokacije, posebnost je ovogodišnjeg festivala i predstavljanje društvene igre „Strašne žene“, kojom jednoj od omiljenih rubrika portala Voxfeminae.net udišemo novi život i selimo u ruke svih ljubitelja društvenih aktivnosti i umjetnosti. Svaka karta pravo je malo umjetničko djelo Ane Kovačić, Rine Barbarić, Tee Šokac, Željke Tkalčec, Nataše Rašović, Ivane Štrukelj, Branke Hollingsworth i Sanje Stojković. Igra će biti predstavljena u nedjelju 29.10. u „Šesnaestici“, a tim će je povodom publika moći zaigrati i kupiti.

Unutar filmskog programa u CeKaTe-u posebno se ističu ostvarenja „Zasviraj svoj rod“ (Play Your Gender) koji tematizira rodni jaz u glazbenoj industriji (27. i 29.10.); svojevrsni dokumentarac ceste „Feminista“ kojem će nazočiti redateljica Myriam Fougère (26.10.); te projekcija hrvatskog kandidata za nagradu Oscar – filma Hane Jušić „Ne gledaj mi u pijat“ (28.10.).

Za ludi festivalski provod brinu se tranđeli iz kolektiva House of Flamingo i sestrinskog festivala DRAGram; kroz suorganizaciju izložbe Ines Kotarac „My Queens“, drag show programa u Močvari i nagradnim kvizom na zatvaranju festivala.

Sav festivalski program, izuzev drag show programa u Močvari, je besplatan.

08.10.2016. (11:10)

O boksu, odrastanju i transu

‘Napadaji’ otvaraju Vox Feminae Festival

Debitantski film američke redateljice Anne Rose Holmer Napadaji prikazuju se večeras u KIC-u, na otvaranju 10. Vox Feminae Festivala. Priča prati jedanaestogodišnjakinju Toni, tomboy djevojčicu koja dane provodi u lokalnom sportskom centru, trenirajući boks. Fascinirana plesnom rutinom ženske grupe The Lionesses, Toni se priključuje. Zaplet počinje kada djevojke počinju dobivati neobične napadaje. Vox Feminae

10.11.2015. (13:45)

Završio deveti Vox Feminae Festival

U sklopu devetog Vox Feminae Festivala (3. do 8.11.) publika je u Zagrebu sudjelovala u nizu panela na temu “Zločinke”, gledala sadržajan i društveno angažiran filmski program te prisustvovala dvama umjetničkim izvedbama.

U programu panela udruga RODA – Roditelji u akciji upoznala je publiku s projektom MA#ME koji se bavi pomoći majkama zatvorenicama. Osim iskustava bivših zatvorenica navedenih u brošuri Roditeljstvo iza rešetaka, prisutne na panelu kao najveće potrebe ove ugrožene društvene skupine izdvojile su pravo na rad, poboljšanje brige o zdravlju te daljnje umrežavanje nadležnih pravobraniteljstava, socijalne službe i udruga civilnog društva u svrhu poboljšanja njihovog statusa.

Na panelu “Prema sustavu podrške žrtvama seksualnog nasilja” u suradnji sa Ženskom sobom, kao jedinim specijaliziranim centrom za žrtve, razgovaralo se o seksualnom nasilju koje je kao tema uvijek na margini a prate ga zastrašujuće statistike: 95% žena uopće se ne odluči prijaviti počinitelja a svega 15% prijava završi sudskim postupkom koji je za žrtve mučan i spor.

Na panelu “Humanitarna kriza i položaj žena” aktivistice Inicijative Dobrodošli Tea Vidović i Sara Kekuš iznijele su nekoliko ključnih problema rada na terenu s izbjeglicama: od odvajanja muškaraca i žena prilikom prelaska granica, nepostojanje konkretne zaštite ženama izbjeglicama u kampovima do niza kulturoloških razlika kojima treba pristupiti s razumijevanjem s obje strane.

Publiku je u velikom broju privukao popratni program “Žene s video kamerama”. Za razliku od redateljskog posla kakav je predstavljen u mainstream kulturi, i kako ga većina koji se ne bave filmom zamišlja, posao domaćih redateljica izrazito je osoban – zaključile su sudionice. Iako njihovi radovi nisu zamišljeni kao politički, odašilju jasnu političku poruku po pitanju senzibilizacije publike o suživotu s osobama s mentalnim poteškoćama (Eva Kraljević, Lijepo mi je s tobom, znaš) ili LGBT osoba (Dana Budisavljević, Nije ti život pjesma Havaja) a često su osobni te govore o prevladavanju obiteljskih trauma (Tiha Gudac, Goli). Autorice su istaknule da je proces montaže uvjerljivo najzahtjevniji, i to zbog povezanosti sa snimljenim materijalom koji u jednom trenutku prestaje biti osoban i pretvara se u tržišni proizvod namijenjen gledatelju/ici i koji, sukladno tome, treba oblikovati.

Marie Vermeiren, redateljica i voditeljica belgijskog filmskog festivala Elles Tournent – Dames Draaien, svoje je predavanje fokusirala na izazove borbe za rodnu ravnopravnost u filmskoj industriji u Europi: od smanjene zastupljenosti u obrazovnim kurikulumima do poražavajućih statistika o podzastupljenosti žena u filmskoj industriji te manjem prosjeku plaće.

Festivalsku publiku oduševio je film Kći Indije koji je zaslužio najviše glasova i najbolje ocjene. Film propituje kulturu silovanja i nasilja nad ženama koje je rašireno u Indiji, ali i diljem svijeta, te strastveno zagovara promjenu. Programu festivala putem Skypea nakon projekcije pridružila se i redateljica, Leslee Udwin, koja je naglasila potrebu za edukacijom i poticanjem suosjećanja za druge od najranije dobi na globalnoj razini.

03.11.2015. (09:50)

Večeras se otvara 9. Vox Feminae Festival

Deveti Vox Feminae Festival, koji djeluje s misijom promocije kreativnih rodnih praksi i strašnih žena, otvara se danas, 3.11. u 20h izvedbom Nicole Hewitt “Ova žena se zove Jasna 07: Sjene” u Dvorani Müller Kina Europa.

Posebno mjesto u ovogodišnjem festivalskom programu zauzima i durativni performans Adele Jušić “Svilena košulja boje lavande” koji je na programu u četvrtak (5.11.) od 17 do 21 h u Galeriji Miroslav Kraljević. Kao glavnim elementom performansa, Adela Jušić služit će tekstom prepiski sa suđenja Biljani Plavšić kao i njenim memoarima, izjavama za medije i drugim relevantnim materijalima.

Obje su izvedbe odabrane na natječaju za umjetnički program devetog Voxa, a kulminacija su rada VF Platforme u ojačavanju domaće rodno osviještene i društveno angažirane umjetničke produkcije.

Program panela devetog Vox Feminae Festivala

Osim umjetničkim programom, deveti Vox Feminae Festival kontekstualizirati će temu “Zločinke” putem panela:

4. 11. u 11 h, Kino Europa (Müller): Stanje prava zatvorenica u hrvatskom pravosudnom sustavu

U organizaciji udruge RODA – Roditelji u akciji, panel će pokrenuti raspravu među ključnim akterima, institucijama, pravobraniteljstvima, organizacijama civilnoga društva i medijima, o stanju prava zatvorenica u hrvatskom pravosudnom sustavu te o posebnim izazovima s kojima se susreću žene zatvorenice u postupku suđenja, izvršenja kazne zatvora, probacijskog nadzora i resocijalizacije.

5. 11. u 15 h, Booksa: Prema sustavu podrške žrtvama seksualnog nasilja

Cilj panela je nastaviti javnu debatu koja je kulminirala na 1. međunarodnoj konferenciji o seksualnom nasilju u Hrvatskoj, održanoj u Hrvatskom Saboru krajem listopada ove godine. U suradnji sa Ženskom sobom – Centrom za seksualna razgovarat ćemo o postojećim praksama, sustavu javnih politika i dostupnosti podrške za žrtve seksualnog nasilja te ćemo definirati preporuke za njihovo poboljšanje.

5. 11. u 17h, Booksa: Humanitarna kriza i položaj žena

O iskustvu rada na terenu, od kampa u Opatovcu, na graničnim prelazima Bapska-Berkasovo, do Harmice i Bregane, preko kampa u Brežicama u Sloveniji, kao i aktivističkog rada na promjeni restriktivnih migracijskih politika Europske unije, govore volonterke Inicijative “Dobrodošli”.

6. 11. u 13h, Dokukino KIC: Seksualna i reproduktivna prava žena

Seksualna i reproduktivna prava žena jačanjem desničarskih struja pod posebnim su udarom, ali i povećalom javnosti. Na devetom Vox Feminae Festivalu smatramo bitnim problematizirati pitanje kontrole ženskog tijela i pobačaja kao zločina te utjecaja Crkve na definiranje društvenih stavova kroz suradnju s udrugom CESI i inicijativom Znaj znanje.

Sav program devetog Vox Feminae Festivala je besplatan. Detaljan program po danima, uključujući i filmske projekcije, nalazi se na službenom siteu.