UNESCO zaštitio još jedan park prirode u Hrvatskoj - Monitor.hr
19.11.2015. (11:36)

UNESCO zaštitio još jedan park prirode u Hrvatskoj

„Hrvatska se može pohvaliti još jednom prirodnom ljepotom koja se odsadnalazi pod zaštitom UNESCO-a. Park prirode Papuk proglašen je našim prvim UNESCO geoparkom. Ovo priznanje omogućit će kvalitetniju promociju Papuka na međunarodnoj razini i još veću razinu zaštite parka. To je od velikog značaja za lokalnu zajednicu i održivi razvoj šireg područja parka. Dolazak većeg broja posjetitelja lokalnom stanovništvu omogućit će nove poslovne prilike kroz razvoj turističke i poljoprivredne ponude“ – izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović nakon što je Park prirode Papuk u utorak uvršten na listu UNESCO geoparkova.

UNESCO je na sjednici uspostavio novi Međunarodni program za geoznanost i geoparkove te brend UNESCO svjetski geoparkovi. Danas postoji 120 svjetskih geoparkova u 33 države svijeta. Ti parkovi od jučer su pod zaštitom UNESCO-a.

„Papuk je prvi i zasad jedini geopark u Hrvatskoj koji je svoj status dobio zbog iznimne geološke baštine gora Papuka i Krndije te je uvršten na kartu vrijednih UNESCO lokaliteta. Vjerujem kako će novo brendiranje potaknuti daljnji razvoj Geoparka Papuk i pridonijeti bržem i kvalitetnijem ostvarenju tri temeljna cilja, a to su: bolja zaštita geološke baštine, razvoj geoedukacije, te razvoj geoturizma i lokalne zajednice“ – izjavila je ravnateljica Parka prirode Papuk Kristina Kožić.

Utemeljitelji svjetske mreže geoparkova su četiri geoparka iz Francuske – Reserve Géologique de Haute Provence, Njemačke – Vulkaneifel Geopark, Grčke – Petrified Forest of Lesvos i Španjolske – Maestrazgo Cultural Park. Cilj je bio potaknuti veću zaštitu lokacija od iznimne geološke važnosti. Prva konferencija svjetske mreže geoparkova na kojoj se govorilo o važnosti očuvanja tih lokacija održana je 2004. u Pekingu. Danas tu mrežu čini 120 geoparkova čiju je važnost prepoznao UNESCO te ih je uzeo pod svoju zaštitu. UNESCO na taj način želi istaknuti važnost upravljanja vrijednim geološkim lokalitetima i krajolicima u skladu s održivim razvojem.

S novim brendom ‘UNESCO svjetski geoparkovi’ nastoji se podići svijest o georaznolikosti i promovirati najbolje prakse zaštite prirode, obrazovanja i turizma.

Od naših susjednih država geoparkovima se mogu pohvaliti Slovenija – Geopark Karavanke, Mađarska – Bakony Balaton i Italija koja ima osam geoparkova.

Svjetski geoparkovi pričaju priču o našoj planeti staru 4,6 milijardi godina. Priča je to o geološkim procesima koji su oblikovali Zemlju, ali i o evoluciji samog čovječanstva.

Prikazuju dokaze prošlih klimatskih promjena i tako nas podsjećaju na aktualne klimatske izazove. Zajedno s lokacijama svjetske baštine i rezervatima biosfere geoparkovi daju doprinos ostvarivanju ciljeva održivog razvoja. Na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine iz Hrvatske nalazi se i Nacionalni park Plitvička jezera.

U PP Papuk provode se i drugi projekti. U posjetiteljsku infrastrukturu u posljednje četiri godine investirano je 5,6 milijuna kuna. Uređen je prezentacijski centar Eko-točka Jankovac te staza prilagođena osobama s posebnim potrebama. Park je u sklopu projekta „Zelena linija“ nabavio dva hibridna i jedno električno vozilo i postavljene su tri punionice za električna vozila. U tijeku je i energetska obnova upravne zgrade vrijedna 1,2 milijuna kuna.

U pripremi su tri nova projekta procijenjena na oko 48 milijuna kuna. Riječ je o projektu izgradnje Geo info centra Voćin vrijednoga 42 milijuna kuna koji će se financirati sredstvima EU fondova. Dovršena je i dokumentacija za projekt Eko kamp Duboka vrijedan 2,5 milijuna kuna. Eko kamp Duboka bit će smješten u turističkoj zoni naselja Velika i bit će namijenjen za održavanje škola u prirodi i za boravak rekreativaca te drugih posjetitelja. A u upravnoj zgradi parka u mjestu Velika uredit će se prezentacijska dvorana za posjetitelje što je procijenjeno na 3 milijuna kuna.


Slične vijesti

16.10.2023. (17:49)

Aktivan odmor u novoj turističkoj destinaciji Vrata Papuka: planinarenje, bicikliranje i boravak u prirodi

15.03.2023. (09:00)

Jednostavan život je najbolji život

Samodostatni život na Papuku: Gotovo svu hranu dobiva s imanja i u trgovini nije bio 3 mjeseca

Uvijek sanjam velike snove, a oni se uvijek i ostvare' | Lifestyle

Nikola Borić živi na Papuku s djevojkom Zoranom s kojom vodi Šumsku farmu i proizvodi organsku hranu. Nedavno su postigli 80 % samodostatnosti i mogli su izdržati tri mjeseca bez odlaska u trgovinu. Žive u kući koju su sami sagradili od zemlje, drva i slame. Nastoje živjeti u skladu s prirodom i ne proizvoditi otpad. Nikola vjeruje da sve više ljudi počinje shvaćati da je život u gradu neodrživ. Nikolu na Facebooku prati više od 53.000 ljudi, od onih koji su fascinirani njegovom pričom i zanima ih kako izgleda njegov mnogima neobičan život do onih koji sami razmišljaju o off-grid načinu života. Prošle godine objavio je i knjigu o svom životu u šumi, u skladu s prirodom: “Šuma je moj dom“. Green

 

05.10.2019. (11:30)

Top of the Cros

Najbolje turističke destinacije: Rovinj, Papuk, Lopar…

Hrvatska turistička zajednica dodijelila je sinoć top deset godišnjih turističkih nagrada: nagradu za održivi turizam dobio je PP Papuk za Geopriče UNESCO geoparka, plaža godine je Lopar na Rabu, marina godine je Olive Island u Sutomišćici, restoran godine je porečki Spinnaker, turistički događaj godine je Renesansni festival, kamp godine je Aminess Maravea Camping Resort u Novigradu, hotel Valamar Collection Girandella Resort u Rabcu, turistička agencija godine je Katarina Line iz Opatije, destinacija godine je Rovinj. HRT

20.10.2016. (20:31)

Veliko zelenilo

90 milijuna kuna za multimedijski centar, adrenalin-park i vidikovce na Papuku

Multimedijski Geo-info centar i Kuća Panonskog mora u Voćinu, Centar za posjetitelje Parka prirode Papuk u Velikoj, adrenalinski park u Ekokampu Duboka kod Velike, šest vidikovaca na području Parka i rekonstrukcija ceste od Slatinskog Drenovca preko Jankovca do granice Virovitičko-podravske županije s Požeško-slavonskom županijom najznačajniji su objekti koji će biti izgrađeni ili adaptirani i opremljeni realizacijom projekta Parka prirode Papuk pod nazivom Geopriče UNESCO geoparka. Riječ je o projektu vrijednom 90 milijuna kun, piše Glas Slavonije.

27.10.2015. (23:35)

Vukovi se pojavili na Papuku – na slavonskoj planini zadnji put viđeni 50-ih; lovci krive zabranu odstrela