Vodič kroz Eurosong: Prve probe odrađene, poznato je kako će Baby Lasagna izgledati na nastupu - Monitor.hr
28.04. (08:00)

U rim tim tagi dim ritmu

Vodič kroz Eurosong: Prve probe odrađene, poznato je kako će Baby Lasagna izgledati na nastupu

Eurosong 2024. godine održat će se od 7. do 11. svibnja u Švedskoj. Kako to inače biva, i kladionice predviđaju tko je najizgledniji za pobjedu, a glazbene ljestvice u Europi nerijetko budu pune pjesama predstavnika. Duže vremena prvo mjesto na kladionicama držao je naš predstavnik Baby Lasagna s pjesmom Rim Tim Tagi Dim koja je oduševila fanove, no nedavno ga je s tog trona skinuo Švicarac Nemo s pjesmom The Code. Prve probe u Švedskoj su odrađene i sada napokon znamo kako će izgledati nastup Baby Lasagne na Eurosongu. Objavljene su i skice kostima koje će naš predstavnik nositi. O ostalim detaljima donosi Journal


Slične vijesti

Danas (02:48)

I zastava im je veliki plus

Švicarska je pobjednik Eurosonga! Presudili su bodovi žirija

Hrvatski predstavnik nastupio je u trenutku dok je glavni favorit natjecanja s čak 50% šanse za pobjedu, prema kladionicama. Oduševljenja nije nedostajalo, kako u samoj dvorani, gdje je publika plesala i pjevala s njim u glas, tako i na društvenim mrežama. Pratilo ga se uživo i na Europskom trgu (N1, Index). Nakon glasanja žirija Baby Lasagna završio je treći. Srpski žiri dao nam je 12 bodova, kao i ciparski (Index). Prema televotingu, Hrvatska je dobila 337 bodova i osvojila ukupno 547. U finišu je bilo pitanje – ili Hrvatska ili Švicarska. Švicarska je dobila 226 bodova i zasjela na prvo mjesto. Iduće godine Eurosong ide u znaku Alpi, čokolade i preciznih satova (za razliku od eurovizijskih kladionica). (Index) Pogledajte što kažu na Forumu. Hrvatska je završila na i dalje povijesno visokom drugom mjestu (Index). Podforum, nižu se reakcije i na društvenim mrežama.

Prekjučer (03:28)

Za 20 godina i ja ću biti rezerva na Dori

Baby Baby Lasagna


– Najslađi cover koji ćete ikada vidjeti!
– Jebemti, trebala sam uzet godišnji ovaj tjedan, ne stignem vas sve popratiti, a toliko divnoće na temi!
(Tema je na Forumu, imamo cijeli podforum zapravo – Eurosong)

Četvrtak (01:00)

A naši napokon konkurentni

Stajčić analizira prvu večer Eurosonga: Više je favorita

Favorita ima, posebno ako se sluša glazba i pokušava osluškivati društveni moment u Europi, ali i pratiti agenda Eurosonga koji svake sezone želi donijeti neki novi preokret, a to baš i nije lako uz huk euforije. Prva je Bambie Thug – nebinarna osoba koja predstavlja Irsku. Njen „Doomsday Blues“ koji u vizualnom smislu koketira s biblijskim elementima pakla i sa samim vragom na pozornici u glazbenom dijelu unosi i dovoljno inovativnosti u glazbenu strukturu pop formata, a u konačnici je izazvala šok moment kod najšireg auditorija, time i nedvojbeni osjećaj originalnosti, tj. nečeg dosad neviđenog na Eurosongu. Ukrajinke alyona alyona & Jerry Heil imaju dobru pjesmu i to eurovizijsku, uz to i prilično empatičan vizual usporenog vatrometa na velikim ekranima iza i oko njih što nam se svima urezalo u memoriju kao slike koje je lako povezati s raketnim napadima što ih svako malo gledamo u dnevnicima. Predstavnik Litve je solidan, ali parnjaci su mu Šveđani Marcus & Martinus koji su bolji. Zoran Stajčić za Ravno do dna.

Srijeda (01:17)

There's no going baaaaack, whoooaaaaaah

Baby Lasagna prošao u finale Eurosonga

Natjecanje se ove godine održava u Švedskoj, točnije u Malmöu, a Hrvatsku predstavlja Baby Lasagna s pjesmom Rim Tim Tagi Dim. Kao i svake godine, društvene mreže pune su reakcija obožavatelja ovog glazbenog natjecanja. Komentira se sve – nastup, outfiti, pjevačke sposobnosti… Za našeg predstavnika vladaju samo pozitivni komentari. Nakon nastupa u polufinalu Baby Lasagna skočio na kladionicama (Index). U finale su prošli predstavnici: Srbije, Portugala, Slovenije, Ukrajine, Litve, Finske, Cipra, Hrvatske, Irske i Luksemburga. Index

Utorak (18:00)

Rim Tim Tagi Dim, pjeva cijela Europa

Stilin: Skromni dečko iz Umaga nije napravio ništa pogrešno, a iako drugi jesu, nije mu naškodilo

Hrvati su poznati po, u ovom slučaju, timarenju mačka u vreći obilnim porcijama lazanja, pa tako na Redditu već čitamo o rentanju stanova u kvartu oko Arene idućeg svibnja za 200 eura na dan ili o upitima šefova Arene HRT-ovoj delegaciji smiju li nedajbože organizirati neki koncert u travnju jer će im Eurosong potpuno zauzeti dvoranu. Zabavljamo se i čitajući prijedloge za moguće voditelje Eurosonga. Ako se već nakon eventualne pobjede Hrvatske treba nešto raspasti, neka to bude upravo hrvatska eurosongovska kletva. Nakon svih užasa koje smo u posljednjih 20 godina slali na Eurosong, ako pobijedi mladić iz naroda, bez zaleđa u glazbenoj industriji, koji je do jučer rifovima i produkcijskim trikovima hranio niže rangirane njemačke metalce, Eurosong će još malo odgoditi strmoglavljivanje popularne glazbe niz brdo ukazanja umjetne inteligencije. Bojan Stilin za tportal.

08.03. (11:00)

Ma, samo u ritmu Rim Tim Tagi Dim - i sve će biti u redu!

Baby Lasagna dominira eurovizijskim kladionicama, a fanovi sanjaju o Eurosongu 2025. u Zagrebu

No, što ako njegova pobjeda postane stvarnost? Domaćinstvo može biti bilo gdje u Hrvatskoj, ali HRT-u bi trebalo oko 20 milijuna eura za organizaciju. To je ogroman izazov, s obzirom na troškove koje nosi Eurosong. Primjeri iz prošlosti, poput izraelskog Eurosonga 2019., upućuju na moguće financijske probleme. Izrael je posudio gotovo 19 milijuna dolara od vlade za organizaciju događaja. Azerbajdžan je 2012. godine utrošio između 64 i 75 milijuna eura, uključujući i izgradnju stadiona za Eurosong. U pravilniku Eurosonga stoji da većina troška organizacije Eurosonga pada na leđa javnog servisa države koja ga organizira. Od članarina EBU svake godine se skupi oko 10 milijuna eura, a organizacija natjecanja košta i do 30 milijuna. Ostatak sredstava mora osigurati zemlja domaćin. (Index)

01.03. (21:00)

Be strong, be wrong!

Stajčić o “obožavanju Manntre odjednom”, bivšeg benda Baby Lasagne: Nismo ih pratili ni mi jer su nam bili loši

Imam osjećaj da se sada ekspresno vrti neki orvelovski scenarij brzog procesa promjene povijesti u kojem se ističe značaj spomenute grupe i u kojem mnogi osjećaju važnost istaknuti kako su od početka simpatizeri Baby Lasagne (koji je kao član benda prije nastupao na Dori). Otvaranje pitanje o podršci Manntri činilo se dodatnom otegotnom okolnošću, jer naime nitko osim članova Manntre ne zna bolje koliko podrške je tu bilo od hrvatskih medija. Naime, Manntra pripada onoj sferi domaće scene koju se uglavnom ne doživljava domaćom.

Ako ćemo o podršci medija većine toga što dolazi iz sfere heavy metala i srodnih nišnih podžanrova, onda je isto poštenije reći da ta scena ne bi ni postojala u Hrvatskoj da ne postoji jaka internacionalna povezanost cijele te scene. Nema se što previše inspirativno pisati o takvim generičkim pojavama u ovo vrijeme kad je koncepcija sve, i da, činjenica je da je Purišić tu napravio najveći pomak upravo onog trenutka kad je odlučio sebe ne shvaćati tako jako ozbiljno i kad je izmislio igralište zvano Baby Lasagna kako bi sve to neopterećujuće i zajebantski izbacivao kao usputni projekt. Zoran Stajčić za Ravno do dna.

27.02. (09:00)

Ako tražiš originalnost, nećeš je ovdje naći

Marjanović: Rim Tim Plagi Dim?

Da, Hrvatska u Švedsku šalje pjesmu o kojoj se, otkako se pojavila, između ostalog piše i u kontekstu dviju pjesama koje neodoljivo podsjećaju na ovogodišnju predstavnicu Hrvatske, a pobjeda je ovu raspravu ponovno učinila aktualnom. Prvi dio priče prilično je lako riješiti jer radi se o sampleu koji je uzet sa Splicea, stranice s koje producenti diljem svijeta skidaju sampleove, i ti sampleovi, ako uredno plaćate pretplatu, postaju vaši. Je li tužno da stvari tako funkcioniraju? Možda. U svakom slučaju, ovaj pristup govori ponešto o kreativnosti u stvaranju glazbe. Kod dijela publike postoji averzija prema pjesmama koje zvuče slično i nikada nećete promijeniti njihovo mišljenje bez obzira koliko puta ponovite “ali svi kradu sve”. Je li plagiranje problem? Apsolutno. No, daleko je veće pitanje kome je problem. Dori nije, jer da jest, diskvalificirali bi ga još prije mjesec dana kada se pojavio prvi video u kojem uspoređuju tri pjesme. Eurosongu još uvijek nije. Publici definitivno nije, jer da jest, mnogi svjetski hitmejkeri ne bi imali karijere. Hrvoje Marjanović za Index.

26.02. (15:00)

Rokenrol uvijek pobjeđuje

Stajčić o Dori: Poluproizvodi koji nikog ne zanimaju, autsajder im sinoć održao lekciju

https://www.youtube.com/watch?v=EBsgTJQFl9k

Let 3 je prošle godine spasio Doru. Ove godine su igrali za Doru. Ne za Eurosong. Otišli su u krindž do kraja. Doveli i Severinu. Koliko god iskakali iz paštete i napravili sulud potez da se opet jave u želji novog kruga medijskog mljevenja i hiper angažmana u neku ruku su u svom anti-stilu s „Babarogom“ zatvorili jednu mini epohu koju su upravo oni započeli i obilježili. HRT im treba biti vječno zahvalan. Medo (HRT) se konačno probudio iz zimskog sna. Shvatio je moć dobrog zabavnog showa. Shvatio je da treba investirati. Od jedne večeri je napravio tri. Automatski i tri večeri prihoda od televotinga. Well done.

Marko Purišić iz Umaga ušao je kao autsajder, ali je osvojio simpatije i prije samog natjecanja tom činjenicom otvorio dubinski prostor za komentiranje kompetentnosti onih koji žiriraju pjesme. Uz to opći je dojam da su ga do favorita pogurali upravo mediji koji su ga nesebično isticali. I televoting je tu bio brutalno precizan. Baby Lasagna je od publike dobio 247 bodova, a prvi iza njega po broju bodova bio je Alen Đuras s „A Tamburitza Lullaby“ s 27 bodova. Svi ostali su dobili manje od toga. Ovo je stoga bila jako čudna Dora, Dora koja kao da je bila postala taoc Baby Lasagne. Unaprijed se činilo da bi drugačiji ishod od onog koji se dogodio bio kontra želje involvirane većine. Zoran Stajčić za Ravno do dna.