Zašto Dr. House nema svoju kliniku?
Za one koji ne gledaju TV, dr. House je imaginarni lik istoimene američke serije i vrlo vješt liječnik/dijagnostičar s osebujnim pristupom koji gotovo uvijek (98%) nađe rješenje i spasi pacijenta.
U posljednje vrijeme reprizira se serija ‘House’ i bez da vas lažem, pogledam ponekad neku od epizoda. Vrlo zanimljiv i zabavan sadržaj koji mi je ovih dana otvorio jedno pitanje i dao materijal za razmisliti.
Dakle, naš junak dr. House je pametan, školovan, vješt manipulator, osebujan u nekim svojim nastupima, relativno imućan (može si kupiti što god poželi – u okvirima normale), poželjan kod pacijenata i u konačnici poprilično uspješan.
No, ako je sve to tako, zbog čega nema svoju vlastitu kliniku te se redovito bori sa svojim nadređenim i podređenima kako bi sproveo neku “suludu” ideju u praksu?
Zar ne bi bilo logično da, ako ste uspješni, radite za sebe i odgovarate sebi, a ne da nekom drugom polažete račune za svoje postupke? Zar dr. House ne bi mogao kupiti sebi polikliniku ili zašto ga uprava ne bi stavila na pijedestal kao osobu kojoj je dozvoljeno sve – jer daje najbolje rezultate kod najtežih situacija.
Radi se o tome da dr. House zna u čemu je dobar i u to se daje maksimalno.
Nije stvar u tome da on druge poslove ne bi mogao napraviti relativno dobro ali je dovoljno svjestan kako ulog vremena i energije te u konačnici dobiveni rezultat vrlo vjerojatno ne bi bili takvi da ih odradi osoba koja je puno prikladnija/bolja u tom poslu.
Direktor tvrtke sasvim sigurno zna naručiti wc papir, liječnik sasvim sigurno zna vaditi krv pacijentu, računovotkinja bi sasvim sigurno znala podesiti outlook za emailove ili relativno mlad krovopokrivač složiti SEO optimizaciju svoje web stranice.
Nije poanta u tome da sami ne možemo uraditi svaku ili većinu poslova, već u tome da trebamo dozvolite drugim, boljim ili prikladnijim od sebe da odrade posao za nas.
To što radimo sve i svašta i što se u sve i svašta moramo uključiti jer mislimo/tvrdimo da znamo bolje, da trebamo biti upoznati i pazimo kako ne bi došlo do greške na kraju “pojede” energiju za one stvari u kojima bi se trebali posebno iskazati.
Ideju koju želim podijeliti s vama je da malo “opustite” ako ste control-freak i ne morate baš sve znati. Pustite druge da odrade posao, pa iako i ponekad pogriješili ili vas s vremena na vrijeme frustrirali…
Razvijajte svoje talente, što god oni bili. Bez ljutnje, ali talent “znati sve i svašta” ili “znati sve pomalo” ili “kreativno se snalaziti” i nije neki poseban talent – to je vještina.
Vještine se mogu naučiti, dok se talent gradi. Izgradite svoj!
Sviđa vam se ovaj savjet/tehnika? Prijavite se na Business klinika mailing listu i direktno primajte tekstove o prodajnim vještinama i poslovnim tehnikama uz koje ćete unaprijediti poslovanje. Korisno, vrijedno i konkretno.
p.s. I mi ne volimo primati SPAM, stoga možete biti sigurni kako ga nećete dobiti od nas. Nakon prijave provjerite svoj email kako biste potvrdili svoju odluku (double opt-in).