Zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime? - Monitor.hr
20.06.2015. (13:49)

Nomen nije amen

Zašto muškarci ne žele uzeti ženino prezime?

Što je to što muškarce priječi da uzmu ženino prezime? Ponos? Tradicija? Nešto treće? Istraživanje provedeno u SAD-u pokazalo je kako se stav muškaraca po tom pitanju nije puno promijenio u posljednjih 30 godina – i dan-danas među 3000 muškaraca tek je nekolicina onih koji su spremni na to. Iako se kao razlozi protivljenja često navode administrativne zapreke, sociolozi tvrde kako su pravi razlozi ukorijenjena očekivanja od muškog i ženskog spola u heteroseksualnim odnosima. Na anketi Večernjeg konzervativan stav (trenutno) zastupa 55% glasača.


Slične vijesti

08.03.2016. (22:32)

A, kako se kaže "Marija" na kineskom?!

Najčešće prezime na svijetu – Wang, u Hrvatskoj – Horvat

Stranica Forebears skuplja genoološke podatke iz brojnih povijesnih knjiga iz cijelog niza zemalja, a zatim prikupljene podatke svrstava po mapi svijeta. Tako možete otkriti da je najčešće prezime na svijetu – Wang, ima ih preko 76 milijuna! Od 10 najčešćih prezimena u svijetu čak ih je sedam iz Kine, a preostala tri su iz druge najmnogoljudnije zemlje na svijetu – Indije. Moguće je izvaditi i podatke za Hrvatsku. Najčešće prezime je Horvat (preko 25.000 osoba nosi ovo prepoznatljivo hrvatsko prezime), po stranici Croatian Genealogy tkđ., slijede Novak, Marić, Kovačević… 24sata

11.01.2015. (12:15)

Stvar ponosa nastala iz potrebe

Fenomen prezimena: “Izum” koji je trebao spriječiti rodoskvrnuća

Prva prezimena pojavljuju se u Veneciji, u 9. stoljeću, val širenja prezimena zahvatio je ubrzo Provansu te se prelio preko Rajne i La Manchea, prodirući na istok i sjever. No, trebala su stoljeća da se moda nošenja prezimena raširi europskim zapadom. Taj proces zahvatio je u u Hrvatskoj prvo primorje i Dalmaciju, krajem 12. i u 13. stoljeću. Tridentski koncil u 16. stoljeću odlučio je stati na kraj skandaloznim ženidbama krvnih srodnika i uveo prezimena kao obavezna, piše Glas Slavonije.