80. godišnjica strašne bitke o kojoj mediji i škole danas šute
Bitka na Sutjesci

Sutjeska nije samo dolina heroja – to je dolina užasa. To je mjesto nadljudskog napora, izgladnjelosti na smrt, mjesto gdje su se živi saplitali o mrtve drugove, gdje su borci na maršu praćeni molbama ranjenika da ih ubiju i da ih ne ostave neprijatelju. Mjesto gdje je muž ubio voljenu ženu da bi je poštedio muka, da bi zatim poginuo u sljedećem jurišu. Planinska pustoš ispresjecana dubokim provalijama na koju su Nijemci navukli preko 300 aviona koji su koristili svaki trenutak svjetla i osam artiljerijskih divizija koje su pokrivale svaku stopu tla. Mjesto gdje je u svakom trenutku svatko bio u dometu. Mjesto gdje je razlika između preživljavanja i pogibije postala nejasna, slučajna i beznačajna. Mjesto gdje je trećina poginula, a od onih koji su preživjeli, nitko nije ostao isti. Znao sam čovjeka koji je preživio tako što mu se metak zaglavio u kostima lica, koji je ležao dan ili dva onesviješten, da bi se na kraju probudio okružen mrtvima i sablasnom tišinom. Ovo sam saznao od njegovog prijatelja, također ranjenika, s kojim se susreo i udružio kasnije tog dana. Do kraja života nije progovorio niti jednu riječ o onome što je doživio. Radiogornjigrad/Slobodna/Nacional
Šimun Cimerman svoju knjigu ne vidi samo kao izraz fascinacije prirodom i partizanskim filmovima; on joj pridaje i jasnu etičku dimenziju. U njegovu čitanju, mladići iz više od šest stotina općina tadašnje Jugoslavije – većinom dvadesetogodišnjaci i većinom seljaci, od kojih su tek petina bili članovi Partije – danas nose stigmu da su “doveli komuniste na vlast”. Ne slaže se s time i poentira usporedbom s dragovoljcima Domovinskog rata. Kriviti partizane za komunizam, kaže, “isto je kao osuđivati dragovoljce Domovinskog rata za malverzacije u pretvorbi i privatizaciji 1990-ih u Republici Hrvatskoj”. Opis bitke nije samo impresivan već i detaljan, tako da knjigu treba čitati polako i pomno. Ovo je knjiga koja oduzima dah dok čitate neizrecive strahote, ali ju ne bi smjeli čitati u jednom dahu. Uzmite si vremena i pravite bilješke… U cijelosti knjiga nije bez mana, zato ocjena četvorka, pročitajte što kažu na portalu 