Brammertz: I Tužiteljstvo je frustrirano zbog presude Šešelju - Monitor.hr
01.04.2016. (08:33)

Baš utješno

Brammertz: I Tužiteljstvo je frustrirano zbog presude Šešelju

Glavni haški tužitelj Serge Brammertz pokušava smiriti val kritika zbog sramotne presude Vojislavu Šešelju, kaže kako to nije posljednja riječ te da će pozorno biti razmotrene sve osnove za žalbu. I Tužiteljstvo ICTY-a je frustrirano zbog ovakvog ishoda, kaže Brammertz. Dodaje i kako u presudi Šešelju ima elemenata koji su činjenično netočni. Monitor


Slične vijesti

01.04.2016. (12:20)

Odricanje Šešelja

Vučić: Poštujemo sve žrtve, i majke Almire i Enesa i Stipe i Franje

“Vlada Srbije štitila je zakon i dostojanstvo građana Srbije i građanina Šešelja. Nemam nikakav animozitet prema njemu. Imamo problem samo sa njegovom politikom, koja gura Srbiju u prošlost, probleme, muke, koja bi nas izolirala od drugih naroda na Balkanu i šire. Žestoko ćemo joj se suprotstavljati”, izjavio je srbijanski premijer Aleksandar Vučić na konferenciji povodom oslobađanja Vojislava Šešelja, dan nakon presude. “Naša obveza je da budemo drugačiji od onih koji nam drže prodike, da poštujemo hrvatske i muslimanske žrtve. I majke i Almire i Enesa i Stipe i Franje”, kaže Vučić.

01.04.2016. (14:19)

Vučić o presudi Šešelju: ‘Velika Srbija’ nije naša politika, ICTY nije ispunio svoj cilj

Haški tribunal nije ispunio svoj temeljni cilj – doprinos poslijeratnoj pomirbi naroda bivše Jugoslavije, rekao je u petak premijer Aleksandar Vučić poručivši da politika ‘Velike Srbije’ nikad nije bila niti će biti politika srbijanske vlade te će se on “žestoko suprotstaviti” politici Vojislava Šešelja koja “gura Srbiju u prošlost i izolaciju od drugih naroda na Balkanu”.

Na tiskovnoj konferenciji koju je izravno prenosila RTS, Vučić je rekao da je jedan od tri osnovna cilja pri formiranju Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bio pomirenje naroda zaraćenih u krvavim sukobima 90-ih.

ICTY taj cilj nije ispunio već je “zabijao čavle u kovčeg usnulog Balkana koji bi se, valjda, opet trebao baviti krvlju i zločinima”, rekao je i ocijenio da su neke od presuda razotkrile su “da ICTY djeluje kao politički sud, a ne kao pravna insititucija”.

Presude Radovanu Karadžiću i Vojislavu Šešelju izrečene su u trenutku kad se Srbija našla na političkom, ekonomskom i moralnom raskrižju”, ocijenio je Vučić te poručio “politika ‘Velike Srbije’ nikad nije bila niti će biti politika vlade Srbije”.

Srbija hoće biti “stabilna i sigurna zemlja” koja se ne želi vraćati u prošlost i vrijeme neizvjesnosti, naglasio je.

Pozvao je “sve građane Srbije da budemo drukčiji od onih koji nam drže prodike svakog dana. Mi trebamo poštovati i muslimanske i hrvatske žrtve i u tome pokazati kolika je razlika između nas, da pokažemo kako možemo i umijemo razgovarati sa svima i tuđu bol i patnju prihvatiti i razumjeti kao bol i patnju naših ljudi”.

Proces Šešelju bio od samog početka politički

Na izravna pitanja odriče li se projekta ‘Velike Srbije’ i politike iz 90-ih godina kad je s Vojislavom Šešeljem dijelio uvjerenja u Srpskoj radikalnoj stranci, Vučić je rekao kako je prije osam godina vratio mandat i napustio politiku SRS i s “drugom politikom dobio povjerenje naroda”.

“Mislim da je to najpošteniji pristup. Podsjećam i da se za tih osam godina nešto i dogodilo”, rekao je i ponovio da politika ‘Velike Srbije’ nije nikad bila niti će biti politika srbijanske vlade te poručio “Vaših pitanja se ne plašim jer mi je savjest čista”.

Smatra “lošom porukom” da se poslije oslobađajuće presude Vojislavu Šešelju “bilo tko bahati”. “Hoćemo da Srbija bude poštovana u regiji, a ne da budemo vraćeni na mjesto gubavaca, da nas svi čine lošijima nego što jesmo”, poručio je jer “za Srbiju bi bila velika opasnost ako bi takve snage dobile većinsku podršku naroda”, rekao je.

Suđenje Šešelju u Den Haagu je “bio politički proces – i kad su ga tražili u Den Haag i kad su ga puštali i kad su ga ponovno tražili. A možete misliti kakvoj bismo sramoti bili izloženi da smo ga izručili (za izricanje presude), a oni su tu presudu već znali i napisali – pa da nam ga poslije te presude vrate”, rekao je Vučić.

Ponosi se time što je njegova vlada “štitila zakone i dostojanstvo građana Srbije i građanina Šešelja”, prema kojemu kao građaninu ne gaji nikakav animozitet, ali se protivi njegovoj politici.

“Žestoko ćemo se suprotstaviti njegovoj politici jer ona gura Srbiju u prošlost, gura je u političke i ekonomske nedaće i politiku koja bi nas izolirala od svi drugih naroda na Balkanu”, naglasio je.

Vučić: nikome nećemo dozvoliti da ruši Srbiju i Republiku Srpsku

Pozvao je građane Srbije da se ujedine u politici koja će Srbiju učiniti poštovanom i uvaženom na Balkanu i u svijetu.

Ustvrdio je da je Beograd nakon objave presude bivšem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, poslala “najodgovorniju, najjasniju i najozbiljniju” poruku, ne želeći ulaziti u sadržaj presude.

“Izgovorili smo samo jednu rečenicu, a to je da nikome nećemo dozvoliti da na osnovu presuda Haškog tribunala ruši Srbiju i Republiku Srpsku. To su naše ustavne i zakonske obveze”, rekao je Vučić.

O mogućnosti da Šešelj bude uhićen ako krene u Hrvatsku koja ga je proglasila nepoželjnom osobom, Vučić je rekao kako se nada da će “histerija utihnuti”.

Srbija će se “truditi da čuva interese i ljudska prava svih građana”, ne ulazeći u politiku koju zastupaju.

O planiranim posjetima Mostaru i Jasenovcu, uz obljetnicu formiranja ustaškog logora, Vučić je rekao da niti jedan od tih posjeta nije doveden u pitanje presudama Karadžiću i Šešelju.

“Ne možete da ne obilježite 75 godina od genocida u Jasenovcu, mislim da su i oni (Hrvati) s time suglasni. U Mostar ću svatko ići i očekujem dobre razgovore i s hrvatskim i s bošnjačkim predstavnicima. Za sve razgovore sam uvijek spreman, ali nikome neću dopuštati da ponižava Srbiju”, rekao je Vučić

01.04.2016. (09:50)

Brammertz: U presudi Šešelju ima netočnosti

Oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju, koju je izreklo sudsko vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), nije posljednja riječ u tom slučaju i bit će pozorno razmotrene sve osnove za žalbu, potvrdio je glavni haaški tužitelj Serge Brammertz u intervjuu za sarajevski “Dnevni avaz” od petka istaknuvši kako prvostupanjska presuda ne može dovesti u pitanje čvrsto utvrđene činjenice u ranijim postupcima.

“Prvostupanjska presuda koju je iznio predsjedatelj sudskog vijeća Jean-Claude Antonetti samo je jedan korak u pravnom procesu. Iako ova presuda predstavlja mišljenje većine članova raspravnog vijeća, ona nije posljednja riječ i na nju se može uložiti žalba”, kazao je Brammertz.

Istaknuo je kako Tužiteljstvo ICTY-a razumije razočarenje i ljutnju koju mnogi osjećaju nakon ovakve sudske odluke. Kazao je kako su i u tužiteljstvu frustrirani zbog takvog ishoda.

Najavio je kako će sada u tužiteljstvu pozorno razmotriti način na koji je donesena ovakva odluka, uključujući tu i suprotna mišljenja ali i zaključke sudskog vijeća “koji odstupaju od dosljedne prakse Tribunala”, a nakon toga će biti donesena odluka postoje li osnove za žalbu na presudu.

Brammertz je upozorio na činjenicu kako je u Šešeljevu slučaju sudsko vijeće napravilo znatno širu analizu sukoba i njegovih aspekata. U Tužiteljstvu pak drže kako to nije sukladno činjeničnoj stvarnosti te kako se već sada može slobodno kazati da u presudi Šešelju ima elemenata koji su činjenično netočni.

“Jasno je da jedna prvostupanjska presuda nema veću težinu od činjenica koje su dosljedno utvrđene u predmetima pred Tribunalom. Te istine ostaju temelj za pomirenje i odbacivanje svake ideologije mržnje i međunacionalnog sukoba”, kazao je Brammertz.

Podsjetio je i na to da je ICTY objavio optužnice i raspisalo uhidbeni nalog za trojicu Šešeljevih suradnika uključujući dva člana tima njegove obrane zbog prijetnji, zastrašivanja i nuđenje mita svjedocima Tužiteljstva.

Uz sve to Šešelj je do sada tri puta osuđen za nepoštivanje suda i otkrivanje identiteta zaštićenih svjedoka, za što su mu izrečene kazne od u ukupnom trajanju od četiri godine i devet mjeseci zatvora.

31.03.2016. (13:53)

Hartmann šokirana oslobađajućom presudom Šešelju, predstavnik Srbije iznenađen

Bivša glasnogovornica Haškog suda Florence Hartmann šokirana je oslobađajućom presudom Vojislavu Šešelju, a takva presuda je iznenađenje i glavnom pravnom savjetniku Srbije Saši Obradoviću.

“Šokirana sam ne samo zbog oslobađanja Vojislava Šešelja od svake krivnje, nego i zbog načina na koji je to napravljeno, kojim se poriču ratni događaji, poriče da se politički projekt izvršavao kroz zločine, poriče uloga Šešelja i da su njegovi govori mržnje poticali na zločine. Ovim su napisali jednu priču koju nitko nije doživio, niti vidio kao promatrač”, rekla je bivša glasnogovornica Haškog tužiteljstva Florence Hartmann.

“Ja sam dosta pratila stanje na terenu, u Hrtkovcima, istočnoj Slavoniji, istočnoj Bosni, gdje su Šešeljevci stalno bili. Apsolutno je šokantno da Sudsko vijeće kaže da je u Hrtkovcima bila razmjena stanova s izbjeglicama”, rekla je Hartmann.

Hartmann je prošli tjedan prije izricanje presude Radovanu Karadžiću uhićena ispred sjedišta suda u Haagu, koji joj je ranije zbog nepoštivanje suda zabranio pristup.

“Oni koji su pisali o ratu i Haškom tribunalu završavaju u zatvoru, a ne oni koji su počinili zločine. Čemu onda nada žrtava da će pravda biti izvršena, čemu arhiv Haškog suda ako se sve može staviti na jedan papir u kojem se kaže ‘nikom ništa'”, rekla je Hartmann.

Pravni savjetnik u srbijanskom ministarstvu vanjskih poslova Saša Obradović izjavio je da i za njega presuda bila iznenađenje.

“Bilo je to prilično neočekivano. Kolege iz ostalih diplomatskih predstavništava očekivale su da će Šešelj biti osuđen, a ono što smo danas čuli je osuda tužiteljstva za njegov cjelokupan rad u ovom predmetu”, rekao je Obradović.

Dodao je da je Sud ovom presudom demonstrirao koliko je važan “za ukupne odnose u regiji” te izrazio zadovoljstvo što su predsjedatelj Sudskog vijeća Jean Claude Antonetti i član Vijeća Mandiaye Niang potvrdili “neke od navoda koje je pravni tim Srbije iznosio pred Međunarodnim sudom pravde.

31.03.2016. (13:22)

Documenta: Šokirani smo oslobađajućom presudom Šešelju

Šešelj kao simbol širenja etničke mržnje i ratnohuškačke politike koja je za posljedicu imala protjerivanje desetina tisuća ljudi i ubojstva njih gotovo 905, kao i razaranja cijelih sela i vjerskih objekata, mučenja i silovanja civila i ratnih zarobljenika u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, oslobođen je od strane MKSJ-a po svih devet točaka optužnice.

Šešeljev doprinos udruženom zločinačkom poduhvatu koji se po navodima optužnice ogledao u regrutiranju dobrovoljačkih paravojnih četničkih formacija, planiranju prisilnog osvajanja teritorija u Istočnoj i Zapadnoj Slavoniji te u BiH, prisilnim zatvaranjem nesrba u logore gdje su bili podvrgnuti mučenjima i ubojstvima te zapaljiva i ekstremno nacionalistička retorika i ratna propaganda kojom je poticao na činjenje zločina, za sudsko vijeće suca Antonettija tek je odraz Šešeljeve političke strasti usmjerene ka podizanju morala i legitimna podrška ratnim naporima srpskih paravojnih formacija.

Konfuzna optužnica tužiteljstva, kontinuirane opstrukcije sudskog procesa te neadekvatan procesni kapacitet sudskog vijeća da se takvi pojave neutraliziraju, rezultiralo je najporaznijom prvostupanjskom presudom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) do sada.

Šokirani smo odlukom koja predstavlja proturječje ustaljenoj međunarodnoj praksi te posebno izražavamo solidarnost sa svim žrtvama rata u Hrvatskoj i BIH. Vjerujemo da će se patnja u žalbenom dijelu postupka prepoznati i pravda u konačnici ostvariti, poručuje Documenta.

31.03.2016. (13:12)

Orešković: Poraz tužiteljstva i sramota suda

Predsjednik Vlade Tihomir Orešković izjavio je u četvrtak u Vukovaru kako oslobađajuća presuda Vojislavu Šešelju predstavlja poraz haškog tužiteljstva i sramotu haškog suda.

“To je čovjek kojeg svi znamo i koji je činio zlo za koje nikada nije pokazao kajanje ni onda, niti sada”, izjavio je Orešković novinarima, dodavši kako je riječ o čovjeku koji i danas pali hrvatske zastave i zastave EU.

Orešković je izrazio nadu da će doći do reakcije Srbije.

“Put prema EU je pravi put i nadamo se da ćemo vidjeti prave odluke i ponašanje našeg susjeda”, rekao je Orešković.

Ponovio je kako su uvjeti ulaska Srbije u EU od početka jasni. “Kako smo mi ispunili sve uvjete morati će i Srbija”, rekao je Orešković i naglasio kako haška presuda Šešelju “tu nije ništa promijenila”.

“Srbija sada mora pokazati da će reagirati u pozitivnom smjeru”, poručio je Orešković koji se nalazi u dvodnevnom posjetu Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju oslobodio je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svih devet točaka optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

31.03.2016. (13:07)

Šešelj: Ne osjećam se krivim ni za što

Čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj izjavio je u četvrtak, u prvim reakcijama nakon presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), koji ga je oslobodio krivnje po svih devet točaka optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, kako se ni za što ne osjeća krivim te da će presuda “skinuti ljagu sa srpskog naroda” za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

“Ne osjećam se krivim ni zašto. Ova presuda je pridonijela da se skine ljaga sa srpskog naroda za ratne zločine u ratovima na području bivše Jugoslavije”, izjavio je vođa radikala Šešelj reagirajući na oslobađajuću presudu u Den Haagu.

On je na tiskovnoj konferenciji ocijenio da “međunarodni tribunali nemaju nikakvog pravnog smisla” jer “samo provode interese zapadnih sila”.

Šešelj je također na Twitter računu, u svoj prvoj poruci nakon izricanja presude, poručio hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar Kitarović: “Draga moja Kolinda, spremi se, spremi. Uskoro ti dolazim u službeni posjet!”

Šešelj je u studenome 2014. pušten iz pritvora u Den Haagu iz zdravstvenih razloga, a nakon što su ti razlozi prestali sud je očekivao njegov povratak, no nije naložio srbijanskim vlastima da ga vrate u pritvor, jednako kao što ranije nije bio objavio niti uvjete njegova privremenog puštanja na slobodu. Također ICTY je, objavivši datum izricanja presude, zatražio Šešeljevu nazočnost njenom izricanju, a nakon što je on to odbio ponudio mu je mogućnost da videlinkom prati izricanje presude, što je Šešelj također odbio ostavši u Beogradu, gdje je i dočekao izricanje presude.

ICTY je od Srbije tada tražio da ih se do 15. ožujka izvijesti o mogućim teškoćama vezanim uz dovođenje Šešelja na sud, što je Srbija učinila, nakon čega je ICTY ponudio Šešelju vezu videolinkom.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda oslobodilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Raspravno vijeće ICTY-a utvrdilo je u presudi da je dio govora vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, za koje je tužiteljstvo tvrdilo da su huškački, predstavljalo poziv na progon ali ga je oslobodilo krivnje jer nije dokazana uzročno-posljedična veza tih govora s konkretnim zločinima.

31.03.2016. (12:58)

Savez udruga zatočenih i nestalih zaprepašten oslobađajućom presudom Šešelju

Ljiljana Alvir, predsjednica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih u Domovinskom ratu, osudila je u četvrtak oslobađajuću hašku presudu Vojislavu Šešelju, poručivši kako je zaprepaštena presudom na temelju koje se, rekla je, može postaviti pitanje postoji li pravda i je li pravda zapravo politika.

“Ova presuda mi je nevjerojatna i čovjek se pita postoji li pravda. Svi smo mi svjedoci da je on (Šešelj) sudjelovao i poticao na zvjerstva iz zločine, od Ovčare preko cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine”, izjavila je Alvir za Hinu.

“Toliki je broj masovnih grobnica po cijeloj Hrvatskoj i BiH i toliki je broj osakaćenih obitelji, da se može postaviti pitanje je li pravda politika ili nešto što mi ljudi smrtnici ne možemo shvatiti”, dodala je.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu oslobodilo je vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH. Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek, kazao je predsjednik Sudskog vijeća Jean Claude Antonetti.

31.03.2016. (12:44)

Srbijanski mediji: Srbiji Šešelj kriv i bez Haaga

“Šešelj oslobođen svih optužbi”, “Haag oslobodio Šešelja”, “Šešelj od danas slobodan čovjek”, “Oslobođen svih optužbi”, “Izricanje presude: Lider radikala je slobodan čovjek” – prvi su naslovi internetskih portala i elektroničkih medija u četvrtak u Srbiji nakon vijesti da je Haški tribunal (ICTY) oslobodio vođu Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja optužbi za ratne zločine.

“Haški tribunal oslobodio je lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja po svih devet točaka optužnice, koja ga teretila da je govorom mržnje poticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom ratnih sukoba te za protjerivanje Hrvata iz Vojvodine”, navodi Radiotelevizija Srbije.

“ICTY je danas donio presudu da Vojislav Šešelj nije kriv ni po jednoj točki optužnice za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja”, navodi list Danas.

Beogradski list Blic u svojem današnjem tiskanom izdanju, međutim, na naslovnici poručuje “Srbiji je Šešelj kriv i bez Haaga”, a u tekstu podsjeća na političko djelovanje, brojne incidente u parlamentu i na političkoj sceni te u javnom životu.

“Polijevanje vodom, čupanje mikrofona, iznošenje na rukama iz parlamenta, potezanje pištolja i tuče – to je dekor koji je u Skupštinu Srbije uveo Vojislav Šešelj”, piše Blic.

List istodobno podsjeća na Šešeljevo djelovanje u predvečerje ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije i kasnije, tijekom rata.

“Tijekom rata u Hrvatskoj sastavio je popis od 17 nepoželjnih Hrvata u Hrtkovcima, a ime sela je promijenio je u Srbislavci. Mnoge hrvatske obitelji su se iselile iz svojih kuća iz straha. Popise su pratile njegove fotografije u vojnoj uniformi, s oružjem i s ispraćaja dragovoljaca na ratišta”, navodi Blic.

List podsjeća da se “svojih nacionalističkih govora (Šešelj) nije odrekao ni u sudnici u Den Haagu, dok je s govorima mržnje nastavio i po povratku u Srbiju”.

“On je zaista unizio srpsku političku scenu primitivizmom, nasilnim i prostačkim ponašanjem. Ne treba zaboraviti ni njegove dolaske u TV studije s gomilom papira koji su trebali nešto pokazati i dokazati, a koji su zapravo samo služili za laži i manipulaciju, podsjeća za Blic politički analitičar Milan Nikolić. On kaže i da je “Šešelj jedan od faktora koji je svojim ponašanjem doveo do spuštanja kvalitete demokratskih načela”.

Po ocjeni Nataše Kandić iz Fonda za humanitarno pravo, iznesenoj u Blicu, “Srbija anatemu ratnih zločina nosi dijelom i zbog Šešelja”.

“On je glavni propagandist ratova devedesetih godina. Izgovarao je tisuću laži koje je uvjerljivo ponavljao i zbog kojih je na tisuće mladih ljudi preko SRS otišlo u rat. U Haagu su potom svjedočili da je za njih bilo strašno kada su slušali Šešelja kako Hrvati i muslimani ubijaju srpsku djecu i da su upravo zbog toga išli na ratište, gdje su tek shvatali da dosta toga nije istina”, kaže Kandić za Blic.

Nekadašnja predsjednica Fonda za humanitarno pravo i antiratna aktivistica drži da se Šešelju “moralo suditi u Srbiji, u najmanju ruku za zastrašivanje Hrvata u Vojvodini i formiranje matrice njihovog iseljavanja”.

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda oslobodilo je u četvrtak vođu srpskih radikala Vojislava Šešelja po svim točkama optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Raspravno vijeće ICTY-a utvrdilo je u presudi da je dio govora vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, za koje je tužiteljstvo tvrdilo da su huškački, predstavljalo poziv na progon ali ga je oslobodilo krivnje jer nije dokazana uzročno-posljedična veza tih govora s konkretnim zločinima.

31.03.2016. (12:11)

Sud: dio Šešeljevih govora jeste poziv na progon, ali nema uzročno-posljedične veze sa zločinima

Raspravno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) utvrdilo je u četvrtak u presudi da je dio govora vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, za koje je tužiteljstvo tvrdilo da su huškački, predstavljalo poziv na progon ali ga je oslobodilo krivnje jer nije dokazana uzročno-posljedična veza tih govora s konkretnim zločinima.

“Vojislav Šešelj je po izricanju ove presude slobodan čovjek”, kazao je predsjedavajući sudac Jean Claude Antonetti nakon što je pročitao da Šešelj nije kriv ni po jednoj od devet točaka optužnice koja ga je teretila za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja počinjene u okviru udruženog zločinačkog pothvata cilj kojeg je bio stvaranje etnički čistog prostora ‘velike Srbije’.

Vijeće je zaključilo da je Šešelj zaista održao govore na put za Vukovar i u samom Vukovaru u kojima je pozvao na obračun “s ustašama” međutim većina sudaca nije mogla “odbaciti razumnu mogućnost da su održani u kontekstu sukoba” i da je cilj bio podizanje morala a ne da se šešeljeve dobrovoljce pozove da nemaju milosti ni prema kome.

Većina članova vijeća nije mogla zaključiti van razumne sumnje da je pozivom Srbima da očiste Bosnu “od balija” u Zvorniku pozivao na etničko čišćenje nesrba iz BiH, kazao je Antonetti. Većina sudaca smatra da dokazi koje je predočilo tužiteljstvo nisu dovoljni da se isključi mogućnost da je sudjelovao u ratnom naporu da se ohrabruje snage.

Po sucima riječi koje je Šešelj izgovorio u vojvođanskim Hrtkovcima predstavljaju jasan poziv na protjerivanje Hrvata međutim većina sudaca ocijenila je da tužiteljstvo nije dokazalo da su one i dovele do prisilnog odlaska Hrvata ili do kampanje njihova progona.

Većina sudaca zaključila je i da su dva Šešeljeva govora u skupštini Srbije predstavljala jasne pozive na protjerivanje i prisilno premještanje Hrvata.

Iako većina misli da ti govori predstavljaju poziv na protjerivanje, Antonetti je kazao kako većina smatra da su oni bili izraz protivljenja aktualnoj srbijanskoj politici i predstavljala su “alternativni politički program koji nikad nije proveden”.

Većina stoga nije mogla zaključiti da je postojalo poticanje na zločine, istaknuo je sudac.

“Tužiteljstvo nije dokazalo da je postojala uzročno-posljedična veza između govora i zločina te oni nisu actus reus poticanja”, kazao je Antonetti.