Hrvatski inovatori osvojili 15 medalja u Nürnbergu - Monitor.hr
03.11.2015. (15:01)

Hrvatski inovatori osvojili 15 medalja u Nürnbergu

Na 67. Međunarodnom sajmu inovacija iENA koji se od 29. listopada do 1. studenoga održavao u Nürnbergu u konkurenciji više od 750 inovacija iz 37 zemalja, hrvatski inovatori zabilježili su izniman uspjeh osvojivši čak 15 medalja, dok je predstavljeno 18 hrvatskih inovacija.

Zlatnu medalju osvojila je inovacija za zbrinjavanje komunalnog otpada Đure Horvata iz tvrtke Tehnix d.o.o. te plutača na daljinsko upravljanje za spašavanje utopljenika Mladena Horvatina iz Karlovca. Zlato je osvojila i ionizacijska tehnologija snižavanja točke tečenja fosilnih goriva bez upotrebe kemikalija Antuna Drvara iz Pušćina koja je osvojila i zlatnu medalju kineske asocijacije inovatora. I mladi inovatori, Dejan Čurčić i Alen Britvić osvojili su zlato za inovaciju 3D digitalizator.

Upravo je HGK prepoznala i u okviru sajma inovacija ARCA, dodijelila prvu nagradu najboljim mladim inovatorima Čurčiću i Britviću iz Bjelovara za 3D digitalizator. „Navedena nagrada pokrivala je troškove puta, smještaja i predstavljanje inovacije na sajmu iENA. Upravo smo zato posebno ponosni što je njihova inovativnost prepoznata i nagrađena i na ovom sajmu“, direktorica Sektora za industriju HGK Tajana Kesić Šapić.

Tom prilikom Dejan Čurčić zahvalio je Komori što mu je omogućila predstavljanje na prestižnom sajmu. „Ostvarili smo brojne kontakte u vezi s poslovnom suradnjom, a pomoć nam je ponudilo i jedno njemačko sveučilište, i to u vezi sa zaštitom patenta“, naglasio je Čurčić.

Srebrnu medalju na ovogodišnjoj iENI dobile su inovacije sklopivi ured uz kontejner mobilnoga reciklažnog dvorišta Emila Butala iz tvrtke Veta d. o. o. iz Karlovca te sustav za mjerenje brzine i registraciju događaja na pružnim vozilima Zvonimira Viduke iz tvrtke Altpro d. o. o. i Cool Vision by Bernarda Bernarde Cecelje iz tvrtke Bernarda d. o. o.

Broncu je osvojila inovacija Energypip tvrtke PIP d. o. o., a posebno priznanje poljske agencije za promociju inovatora dobila je termo torba Miljenka Vuka iz Zagreba, dok je inovativan Mirela balzam za kožne bolesti Mirele Rogine iz Zagreba dobio srebrnu medalju njemačkog Instituta ERINES za istraživanje i razvoj.

Od mlađih inovatora, srebrnu medalju osvojili su Josip Sever iz Strojarske tehničke škole Faust Vrančić za novi način prijenosa brzina u mjenjačkoj kutiji automobila, studenti Luka Grgar, Filip Črpić, Ivica Juršić i Darija Simić za jednokratni hidrofilni urinarni kateter u kompletu s antiseptičkim sredstvom te studenti Adrijan Ostrun, Josip Barbić, Luka Ivir i Martin Sokolović za Cave Pi – sustav kućne automatizacije.

Brončane medalje osvojili su Dominik Žitković iz Strojarsko tehničke škole Faust Vrančić za energetsku torbu, Ivan Golubić za Gmobile – vozilo budućnosti te Luka Ivir, Martin Sokolović i Adrijan Ostrun za Smart Fuse. Za kosilicu na daljinsko upravljanje broncu je osvojio i srednjoškolac Zlatko Dražić iz Požege


Slične vijesti

11.11.2024. (12:00)

Lijenost je upravo dobila novu dimenziju

Spoj robotike i namještaja: Stolić koji hoda i donosi pivo ili kavu

Nizozemski programer nakon 12 godina rada uspio je u svojem naumu – izradi hodajućeg stolića za kavu s jedinstvenim načinom kretanja. Hod je inspiriran kinetičkim skulpturama “divova s plaže” pokretanima vjetrom, pa tako stolić “Carpentopod” može hodati dovoljno mirno da ne prolije kavu koja se na njemu nalazi. Osnova svega je zaštićeni zglobni mehanizam s ekscentričnim kretanjem, na temelju kojeg je šesteronožni stolić i stabilan okretan. Ugrađena tehnologija mu daje razne mogućnosti, pa tako može biti “kućni ljubimac”, donijeti vam kavu ili čak iz jedne prostorije u drugu i slično.  Bug

02.10.2024. (19:00)

Društvo neznanja

Hrvatska 43. na globalnoj ljestvici inovacija, stagnira i zaostaje za očekivanjima

Hrvatska je zauzela 43. mjesto na ovogodišnjem Globalnom inovacijskom indeksu (GII) među 133 gospodarstva, što predstavlja blagi pad u odnosu na prethodne godine. Iako je stabilna unutar intervala od 41. do 45. mjesta, inovacijski učinak Hrvatske i dalje je ispod očekivanja u odnosu na razinu razvijenosti. Zemlja se najbolje pozicionirala u području infrastrukture (23. mjesto), no bilježi slabije rezultate u institucijama (68.) i poslovnoj sofisticiranosti (54.). Ulaganja u inovacije opadaju globalno, što je djelomično posljedica porasta kamatnih stopa i pada investicija u istraživanja i razvoj. Nacional

29.04.2024. (20:00)

I katedralu z biškupom

Najveći 3D pisač na svijetu može ispisati sve – od kuće do aviona

Najveći 3D pisač za polimere na svijetu, službenog naziva Factory of the Future 1.0, je u stanju rastaliti i precizno ispisati do 230 kilograma materijala na sat. Pisač je namijenjen brzom i održivom ispisivanju kuća, mostova, vjetroturbina, vodenih turbina, plovila ili letjelica. Stručnjaci smatraju da će donijeti revoluciju u brojne industrije. (Bug)

20.03.2024. (22:00)

Smanjuje i broj ralica

Novi beton koji sam otapa snijeg na cestama

Znanstvenici su razvili beton koji se sam zagrijava i može otapati snijeg na cestama, bez korištenja soli. Ovaj inovativni materijal koristi tekući parafin koji ispušta toplinu kada se smrzne, čime održava cestu toplom i bez snijega čak i pri niskim temperaturama. Testiranja su pokazala da beton s parafinom može značajno smanjiti nakupljanje snijega i poboljšati sigurnost vožnje, pružajući novi način održavanja cesta u zimskim uvjetima. (HAK)

08.03.2024. (17:00)

SF Velika Gorica

Robopas šeće Velikom Goricom

Ovaj ‘pas‘ trenutno je na daljinskom upravljanju, ali poanta je da radi sam, da je autonoman, da ima zadatak koji obnaša i po završetku istog vrati se napuniti – objasnio je Milan Rajčević iz goričke tvrtke Notum Robotics gdje smatraju da robopas može imati i značajniju ulogu u društvu. Naime, ideja da se programira robopsu za spašavanje, gdje se on, umjesto ljudi šalje na teško dostupna mjesta nesreća, kao na primjer požara – samo je jedna od mogućnosti koje ovaj zanimljiv ljubimac može ostvariti. (Jutarnji list)

08.03.2024. (09:00)

Tehnološka rješenja koja pružaju ravnopravnost i praktičnost

Inovacije koje su transformirale svakodnevni život

Predmeti dizajnirani za osobe s tjelesnim poteškoćama koji su postali nezamjenjivi i korisni za širu populaciju:
1. Pisaći stroj/tipkovnica: Izumitelj Pellegrino Turri 1608. stvorio je pisaći stroj kako bi olakšao pisanje za slijepe.
2. Električna četkica za zube: osmišljena kako bi pomogla je osobama s ograničenom pokretljivošću u održavanju oralne higijene.
3. Aplikacije za prepoznavanje govora: Razvijene u 1990-ima, omogućile su ljudima s poteškoćama u pisanju lakši pristup komunikaciji.
4. Fidget spinner: Izvorno namijenjen osobama s autizmom ili ADHD-om, postao je popularan kao sredstvo za smirivanje i koncentraciju.
5. Odrezani rubnjaci: Dizajnirani za korisnike invalidskih kolica, postali su korisni i drugima.
6. Savitljiva slamka za piće: Iako nije izravno namijenjena osobama s invaliditetom, pružila je olakšanje pacijentima u bolnicama.
7. Audio knjige: Razvijene kao alternativa za čitatelje s oštećenjem vida, postale su popularne kod šire populacije zbog praktičnosti.
Ove inovacije ne samo da olakšavaju život osobama s invaliditetom, već su postale neizostavan dio svakodnevnog života za mnoge ljude diljem svijeta. (N1)

07.03.2024. (09:00)

Vodek - moj superheroj u borbi protiv žeđi

Prva dizajnerska česma za pitku vodu, nazvana “Vodek”, puštena u pogon

Ova česma predstavlja odgovor na potrebu za većom dostupnošću besplatne pitke vode u javnom prostoru. Dizajnirao ju je zadarski arhitektonsko-dizajnerski studio PIN, a predstavlja inovativan pristup pružanju pitke vode u javnim prostorima. Vodek pruža vodu na više načina, od direktnog konzumiranja do točenja u boce i hranjenja životinja, istovremeno sprječavajući nepotrebno rasipanje vode. Dosad je Vodek vodu donio građanima u Zadru, Kastvu, Novskoj i Biogradu, što je korak naprijed prema većoj dostupnosti pitke vode u gradovima. (Viz kultura)

17.02.2024. (09:00)

Kad se male ruke slože...

Njegovanje inovacijskog ekosustava Hrvatske: Izazovi i mogućnosti

Hrvatska se sve više prepoznaje po potencijalu za inovacije i poduzetništvo. Unatoč izazovima poput odljeva mozgova i nedostatka pristupa financiranju, zemlja ima bogatu povijest kreativnosti i stručnosti. Ključni su koraci podizanje svijesti o poduzetništvu, olakšavanje regulatornih procesa te poticanje suradnje između javnog i privatnog sektora. Inicijative kao što su HAMAG-BICRO i EU-fondirani programi pružaju podršku startupima. Kroz zajednički napor, Hrvatska može postati globalni lider u inovacijama i poduzetništvu. Monitor

07.02.2024. (15:00)

Svašta se može s njima

Revolucionarni solarni paneli stvaraju vodu, ne električnu energiju

U svijetu gdje je voda postala neprocjenjiva roba, inovacija je ključna. Cody Friesen, iz Državnog sveučilišta Arizone, predvodi revoluciju sa svojim hidropanelima na solarni pogon. Umjesto električne energije, ovi paneli proizvode vodu iz zraka, koristeći Sunčevu svjetlost. Ova tehnologija već je instalirana na lokacijama diljem svijeta, od luksuznih odmarališta u pustinjama do osnovnih škola u Africi. Paneli se koriste Sunčevom energijom za izvlačenje vlage iz zraka, stvarajući četiri do pet litara vode dnevno po panelu. Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, učinkovitost ovih panela može se dodatno poboljšati, čineći ih vitalnim izvorom vode u sušnim područjima. (Tportal)