Jean François Porchez u Zagrebu - Monitor.hr
12.06.2015. (13:50)

Jean François Porchez u Zagrebu

Sutra (13. lipnja) u Zagrebu, u sklopu programa ususret 6. međunarodnom festivalu dizajna Dan D 2015., gostuje Jean François Porchez, poznati francuski dizajner i jedan od najznačajnijih europskih tipografa današnjice.

Porchez će se zainteresiranoj javnosti predstaviti predavanjem u Oris Kući arhitekture (Ulica kralja Držislava 3) u 19 sati, a ranije istog dana, u 12 sati, u Hrvatskom dizajnerskom društvu (Boškovićeva ulica 18) održat će radionicu za studente dizajna, mlade dizajnere i ostale zainteresirane dizajn entuzijaste.

Gostovanje gospodina Porcheza u Zagrebu organizira HDD u suradnji s Rendez-vous, festivalom Francuske u Hrvatskoj i Oris Kućom arhitekture. Ulaz je slobodan i svi su pozvani.

Jean Francois Porchez osnivač je digitalne slovolivnice Typofonderie i tipografski direktor studija ZeCraft, posvećenog dizajniranju logotipa i slova za posebne namjene. Praksa g. Porcheza obuhvaća široko područje dizajna pisama i logotipa te stručnog savjetovanja u tim poljima, a u njegove klijente ubrajaju se planetarno poznati pojedinci, tvrtke i brendovi poput proizvođača papira Arjowiggins, utjecajnih francuskih novina Le Monde, modnih marki Luis Vuitton i Yves Saint Laurent Beauty, pop-megazvijezde Beyoncé Knowles i mnogih drugih. Njegova pisma svijetom distribuira typofonderie.com.

Pokretač je strukovne konferencije Type@Paris 2015, počasni je predsjednik Međunarodnog udruženja tipografa, a često održava predavanja na manifestacijama diljem svijeta. Jean Francois Porchez za svoj rad i javno djelovanje primio je mnoge nagrade, među kojima se ističu Nagrada Charles Peignot 1998. i titula Viteza u Redu umjetnosti i pisma 2015., koju dodjeljuje francusko Ministarstvo kulture i jedno je od najvećih priznanja koja se uopće mogu dobiti u toj zemlji.

Rođen 1964., g. Porchez učio je za grafičkog dizajnera, a s vremenom se u potpunosti posvetio tipografiji. Kao umjetnički direktor specijaliziran za tipografiju radio je za Dragon Rouge, a poslije u novinama Le Monde. Od 2012. djeluje kao direktor programa MA studija na visokoj školi ECV u Francuskoj. Tipografske kolegije također je predavao na Sveučilištu Cooper Union (SAD) i Sveučilištu Reading (UK), dok radionice redovito održava posvuda po svijetu. Jean Francois Porchez jedan je od osnivača francuskog tipografskog društva Le Typographe 2003., a također i autor bilingualne knjige (na francuskom i engleskom) “Lettres Francaises”, sveobuhvatnog pregleda suvremene francuske tipografije.

Jedno od njegovih najvećih postignuća u dizajnu svakako je vrlo uspješan revival tipografije Sabon slavnog Švicarca Jana Tschicholda 2002. godine (koja je i sama revival tradicionalnog Garamonda). Jean Francois Porchez bio je član žirija mnogih natječaja, festivala i konferencija, a kumovao je i osnivanju popularnog francuskog događanja TypoCamp. Sada po prvi put posjećuje Zagreb.


Slične vijesti

21.11.2021. (08:00)

Budućnost stanovanja

Ambiciozan projekt: Gradit će plutajući grad koji može izdržati nalet uragana pete kategorije

Grad Busan u Južnoj Koreji osvarit će snove ljubitelja SF-a i na svojim će prostorima dati izgraditi plutajući grad, a učinit će to dizajner  OCEANIX u suradnji s UN-ovim programom ljudskih naselja (UN-Habitat). Heksagonalne platforme obložene vapnencem proizvodile bi vlastitu hranu, energiju i pitku vodu, a kavezi ispod njih služili bi za uzgoj školjkaša te bi bile otporne na poplave i dizale se s razinom mora, a pedviđen je utrošak oko 200 milijuna dolara i jedan prototip bio bi gotov do 2025. Jutarnji list

03.08.2021. (15:30)

Dizajnerski izazov

Otvoren natječaj za dizajn hrvatske strane eurokovanica

Od danas do 15. rujna sve punoljetne fizičke osobe, državljani Republike Hrvatske mogu sudjelovati u natječaju za dizajn hrvatske strane eurokovanica koji je raspisao HNB, a autori se mogu javiti samostalno ili u koautorstvu s drugim fizičkim osobama. Uz već zadane motive autori moraju uključiti i obvezne elemente koji proizlaze iz Uredbe Vijeća (EU) br. 729/2014 o apoenima i tehničkim specifikacijama eurokovanica namijenjenih za optjecaj. Ukupni fond naknada iznosi najviše 500.000 kuna, a isplatit će se za tri najuspješnija prijedloga po motivu, za prvorangirani 70 000 kuna, drugorangirani 35 000 kuna te trećerangirani 20 000 kuna. N1

19.10.2019. (16:30)

Za plakat od sreće

Boris Bućan – prvi hrvatski umjetnik u novom stalnom postavu MoMA-e

Jedan od najvažnijih muzeja na svijetu uvrstio je čak tri Bućanova rada, plakata. Novi postav se službeno otvara 21. listopada, a prije otvorenja ga je obišao hrvatski dizajner Mirko Ilić i slikao se ispred Bućanovih plakata – “jedan od rijetkih radova grafičkog dizajna u stalnom postavu. Uz to, nitko od grafičkih dizajnera nije dobio tako velik i dramatičan prostor kao što ga je dobio Bućan”. “Toulousea-Lautreca su uvrstili u Louvre dan prije smrti. Kod mene su malo uranili, dvije do tri godine”, kaže Bućan.

Juliet Kinchin (Curator of Department of Architecture and Design at MoMA) and me hiding in Boris Bucan poster in the new MoMA The Museum of Modern Art.

Objavljuje Mirko IlićUtorak, 15. listopada 2019.

 

22.04.2019. (18:30)

I dizajn je bitan

Mirko Ilić dobio spor (nepravomoćno) protiv Croatia Recordsa za nedozvoljeno korištenje njegovog dizajna

Vještak je izračunao da je prodajom CD-a na kojima su bila Ilićeva grafička rješenja Croatia Records od 1998. do 2018. godine zaradila oko 2,3 milijuna kuna. Postotak tog iznosa (gotovo pola milijuna kuna) sud je dosudio Mirku Iliću. Iz Croatia Records su rekli kako su bili uvjereni da mu nisu dužni nikakvu autorsku naknadu jer je izdavač nakon potpisivanja ugovora stekao neograničeno pravo korištenja dizajnerovog rada i to na svim medijima. Kako onda da izvođači dobivaju naknadu od prodaje CD-a, pitao je Ilić. Telegram