Skulpture na udaru biciklističke civilizacije - Monitor.hr
Prekjučer (20:00)

Još jedan problem na naplati pred izbore za vlast koja najviše od svega voli bicikle

Skulpture na udaru biciklističke civilizacije

Na Savskom nasipu 12 skulptura, nikad službeno zaštićenih, našlo se u sjeni šeste faze Greenway projekta. Iako je Grad Zagreb obećao “nježno” uklapanje biciklističke staze, skulpture su završile stiješnjene uz asfalt, a neke su umalo oštećene. Jedna je skulptura i ukradena, pa se projekt našao u političkoj i stručnoj vatri uoči lokalnih izbora. Struka upozorava na loše planiranje i nedostatak osjetljivosti prema javnoj umjetnosti. Slučaj da se negdje kroz park skulptura projektira biciklistička staza s ‘ekološkim asfaltom’ nije mi poznat. Nakon pokreta Black Life Matters stvorila se svijest o neprimjerenosti ostanka nekih skulptura u javnom prostoru i potrebi njihovog deponiranja u muzeje ili rekontekstualiziranja. Međutim ovakvo rješenje nisam dosad vidio, a nagledao sam se svega u javnom prostoru, rekao je za tportal Josip Zanki, dopredsjednik HDLU-a.


Slične vijesti

12.04. (12:00)

Likovnjaci protiv biciklista

Projekt biciklističke staze Greenway posljednjih tjedana udara u postamente Aleje skulptura na Savskom nasipu

Zelena staza bi se trebala protezati 132 km uz tok Save, a osim samog pojačanja biciklističkog prometa i smanjenja prometnog zagađenja trebala bi i modernizirati sliku nasipa svojom eko-tehno estetikom i dodacima poput led svjetala na solarne panele. No, došlo je do nepredviđenog problema – kip Putokazi Zvonimira Lončarića smješten je direktno na predviđenoj trasi staze. Odbor HDLU-a pregledao je dokumentaciju projekta i utvrdio da bi se Greenway trebao i mogao uskladiti s postojećim postavom. Percepcijama inovacije unatoč, projekt Greenway nije novitet, a studija izvodljivosti napravljena je još prije 10 godina. Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet u izjavi za HRT rekao je da se s Greenway stazom “malo nespretno krenulo”, no nada se da će se projekt uskladiti i “da će staza nježno proći pored [kipova].”

Aleja je trebala služiti kao muzej suvremene skulpture na otvorenom s osmišljenim stazama koje bi garantirale da posjetitelji i šetači mogu sustavno proći kroz umjetničko okruženje uz rijeku. Lončarićevi Putokazi – poznate savske nožice – tamo su već gotovo 20 godina, a u 36 godina provedbe uz njih je postavljeno još 11 skulptura. Iako je to prvi takav sustavni projekt u Hrvatskoj, te stoga ima i povijesni značaj, građani ga ne mogu prepoznati jer za njega nema podrške. H-alter