Ukinute vize za SAD - Monitor.hr
23.10.2021. (13:00)

Napokon

Ukinute vize za SAD

Ukidanje viza gotovo 30 godina neriješeno je diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja. Za ulazak u bezvizni režim potrebno je ispuniti brojne preduvjete, a zadnji koji je Hrvatska trebala zadovoljiti je manje od tri posto odbijenih zahtjeva. Hrvatska, Rumunjska, Bugarska i Cipar zadnje su članice EU kojima SAD nije ukinuo vize. Hrvatskoj ih je danas ukinuo. Europska komisija od SAD-a je još 2014. tražila da ukine vize za Hrvatsku i ostale zemlje Unije čiji su građani tada još morali imati taj dokument za ulazak u SAD. Čak je zaprijetila i recipročnim mjerama, ali to se nije dogodilo. Index slavi. Za sve informacije u vezi viza imate ovdje.


Slične vijesti

Jučer (13:00)

Do jutra su već svi slavili pobjedu

Višnja Starešina: Iranski napad na Izrael nije uvod u eskalaciju, već u deeskalaciju sukoba

Je li trosatni napad Irana na Izrael u noći sa subote na nedjelju uvod u novu eskalaciju sukoba i veliki rat na Bliskom istoku, kao što je to izgledalo u medijima jutro poslije? Ili je bila riječ o taktičkom manevru dogovorenom između SAD-a i Irana, kako su još prije večeri upozoravali ozbiljniji analitičari bliskoistočnih zbivanja? U svakom slučaju, bio je to jedan od neobičnijih ratova u povijesti ratovanja, i to ne samo na Bliskom istoku. Za razliku od Hamasova napada i masakra 7. listopada, koji je bio potpuno iznenađenje i šok, i to ne samo za Izrael, veliki iranski napad najavljivan je, vremenski vrlo precizno, nekoliko dana prije. I to u ozbiljnim američkim medijima (Wall Street Journal, Bloomberg). A onda su u noći sa subote na nedjelju Izraelci zainteresirani za praćenje rata sjeli pred televizore i gledali vijesti o tristotinjak raketa i dronova koje je Iran lansirao prema Izraelu. (Lider)

Petak (22:00)

I Europa svoj AI za utrku ima

Francuski startup Mistral AI dobiva značajna ulaganja, što je rezultiralo procijenjenom vrijednošću tvrtke preko 5 milijardi eura

Osnovan od strane bivših zaposlenika DeepMinda i Meta, Mistral je postao ponos Francuske te primjer uspješnog europskog poduzetništva u području umjetne inteligencije. Tvrtka se ističe svojim otvorenim pristupom i poštivanjem europskih regulativa. Mistralov model, nazvan Mistral Large, predstavlja konkurenciju vodećim američkim AI kompanijama poput OpenAI-ja i Meta. Model doseže vrhunske sposobnosti razmišljanja i tečno vlada engleskim, francuskim, španjolskim, njemačkim i talijanskim jezikom. Osim toga, suradnja s Microsoftom dodatno pojačava njihov globalni utjecaj. Naime, Mistralovi otvoreni i komercijalni jezični modeli bit će dostupni na Microsoftovoj Azure AI platformi. Microsoft također ima manjinski dionički udio u Mistralu. (Bug)

16.04. (20:00)

Joe Biden, wake up!

Što bi značio novi Trumpov mandat: Više blagodati za superbogate, uskraćivanje medicinske i socijalne skrbi…

Prema istraživanjima građani ne žele ponovnu utakmicu Bidena i Trumpa. No, upravo se ona nudi, zahvaljujući kompliciranim izbornim pravilima, da i ne spominjemo ulogu novca koji je praktično zapečatio Trumpovu i Bidenovu nominaciju. Trump zastupa dodatne ogromne porezne rezove za superbogate i korporacije, kakve je već započeo 2017. godine. To će produbiti ekonomske nejednakosti i navijestiti klasni rat radničkoj klasi. Trump i republikanci zagovaraju sumornu budućnost. Njegovi planovi znače blagodat za korporacijske direktore, a katastrofu za radne ljude. Prije svega je potrebna pozitivna vizija novog Bidenovog predsjedništva, što znači reinvestiranje u programe koji su uspješno smanjili siromaštvo i povećali blagostanje građana, kaže izvršni urednik čikaškog mjesečnika In These Times. Novosti

14.04. (16:00)

Muke po društvenim mrežama

Američki političari razmatraju sudbinu TikToka, no to nije njihov glavni prioritet

Dok se spominje moguće povlačenje ili prodaja, snažan lobistički tim TikToka otežava političku odluku. Iako je Zastupnički dom prihvatio prijedlog da se TikTok proda ili povuče, Senat će odlučiti o njegovoj sudbini. Međutim, političari poput Chucka Schumera i Mitcha McDonnella nisu istaknuli TikTok kao ključno pitanje. Lobisti TikToka, koji su udvostručili napore i angažirali utjecajne osobe, čine sve kako bi zaštitili interes platforme. Unatoč izazovima poput optužbi za pranje novca, TikTok nastavlja širiti svoj utjecaj i razvijati nove aplikacije. (Bug)

19.03. (20:00)

Kupi im, Joe, stan

Većina Amerikanaca smatra da nedostupnost stambenog prostora negativno utječe na Bidenovu ekonomiju

Bidenova administracija predlaže porezne olakšice za kupce prvih nekretnina i planira izgradnju novih domova kako bi ublažila krizu stanovanja. No, ekonomski stručnjaci ističu da će smanjenje kamatnih stopa biti ključno za poticanje tržišta. Krizu stanovanja možemo vidjeti na lokalnoj razini, gdje gradovi poput Bozemana u Montani i Jackson Holea u Wyomingu bilježe rekordne cijene nekretnina. Ovaj fenomen proširio se i na veće gradove poput Phoenixa i Long Islanda, što dodatno komplicira situaciju. Prognoze za ostatak godine ostaju neizvjesne, ali ekonomisti ističu da je izgradnja novih domova ključna za balansiranje ponude i potražnje. Međutim, postoje skeptici koji sumnjaju da će vlada uspjeti ispuniti svoja obećanja. (Forbes)

05.03. (15:00)

Velika Britanija postaje sigurna luka za kineske tvrtke

Shein i TikTok između dvije vatre – SAD-a i Kine

Shein, poznati internetski trgovac sa sjedištem u Singapuru, mogao bi inicijalnu javnu ponudu (IPO) izdati u Londonu, a ne u New Yorku kako se očekuje. Britanski političari su izrazili podršku njenom uvrštavanju na londonsku burzu. Istodobno, TikTok, pod vlasništvom kineske tvrtke ByteDance, suočava se s optužbama i ispitivanjima u Kongresu zbog mogućih veza s Kinom. Sve to odražava rastuće napetosti između dvije sile, koje su dovele do pomaka u globalnim poslovnim strategijama. Tako mnoge tvrtke razmatraju premještanje svojih proizvodnih pogona iz Kine u druge dijelove Azije. (Lider)

05.03. (14:00)

Uskrsnuće američke industrije urana

U SAD-u, prethodno zaboravljeni rudnici urana ponovno su postali aktivni zbog rastuće globalne potražnje za nuklearnim gorivom

Najmanje pet proizvođača u državama poput Wyomminga, Teksasa, Arizone i Utaha ponovno pokreće proizvodnju, nadajući se iskoristiti rastući interes za nuklearnu energiju. Nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011., mnoge zemlje su odbacile upotrebu urana, što je dovelo do zatvaranja većine američkih rudnika. Međutim, s povećanim fokusom na smanjenje emisija, sve više država se vraća nuklearnoj energiji, stvarajući potražnju koja nadmašuje trenutnu proizvodnju. Industrija se suočava s izazovima obnove rudnika nakon dugog razdoblja mirovanja, ali s obzirom na geopolitičke neizvjesnosti i potrebu za osiguranjem opskrbe, očekuje se da će američka proizvodnja urana doživjeti snažan oporavak u narednom desetljeću. (Tportal)

15.02. (20:00)

Ponovne napetosti u orbiti

Svemirsko hladnoratovsko prepucavanje Amerike i Rusije: od satelita do novog nuklearnog oružja

Razvoj događaja koji podsjeća na hladnoratovske napetosti ovoga puta se preselio u Zemljinu orbitu, za koju mnogi već smatraju da bi mogla postati sljedeće “bojno polje” svjetskih vojnih velesila. Prvi događaj, onaj planirane naravi, zbio se u svemirskoj bazi na Cape Canaveralu. S tamošnje lansirne rampe SLC-40, kojom upravlja Space Force, raketa Falcon 9 SpaceX-a lansirala je klasificirani teret u nisku orbitu. Misija USSF-124 obavijena je velom tajne, no neke pojedinosti ipak su poznate. U teretnom prostoru rakete kod lansiranja nalazila su se dva satelita za nadzor neba. Zatim je Rusija, kako su objavili, učinila velik napredak u svojem planu da u Zemljinu orbitu lansira – nuklearno protusatelitsko oružje. Takav je sustav navodno u pripremi, ali još nije lansiran. Imao bi mogućnost, navodno, uništavati suparničke satelite, od komunikacijskih, preko špijunskih, pa do nadzornih. Bug

13.02. (14:00)

Mala zemlja - velike mogućnosti

Hrvatska potreba za vizionarima: Američki primjer kao putokaz za napredak

Unatoč svemu što je nama u Hrvatskoj zajamčeno i što uzimamo zdravo za gotovo, hrvatska kolektivna svijest opterećena je osjećajem stagnacije i propadanja, piše Maruška Vizek za tportal te istražuje mogućnosti usvajanja američkih modela kao putokaza za promjenu. Sudjelovanje na Global Leadership Forumu u Washingtonu pružilo je uvid u globalne izazove. Postavlja se pitanje: Kako Hrvatska može napredovati? Jedan od ključeva leži u vrednovanju znanja. Američki sustav naglašava važnost obrazovanja, dok Hrvatska često podcjenjuje znanje. Druga razlika leži u percepciji uspjeha. Američki model naglašava dugotrajan rad, dok Hrvatska često favorizira brze, ponekad neetičke, rješenja. Stoga je potrebno promijeniti kolektivne vrijednosti. Promocija vizionara koji su postigli uspjeh kroz znanje i predan rad ključna je za izgradnju novih vrijednosti i poticanje napretka u Hrvatskoj. (tpotral)