“Mi, predstavnici organizacija za podršku izbjeglicama veoma smo zabrinuti zbog neadekvatnog odgovora Europe, kao odgovorne regije bogatih država, u suočavanju s globalnom izbjegličkom krizom. U 2015. godini svjedočili smo postavljanjima žica, a ne humanosti, kaosu umjesto razumnim politikama i političkom egoizmu umjesto solidarnosti i suradnji.
Uvjereni smo da je neuspjeh Europe u prihvaćanju izbjeglica na human i dostojanstven način pokazuje preispitivanje ideje politika europskih integracije i izdaje fundamentalne vrijednosti Europe.
Zaprepašteni smo što europske vlade nastavljaju praksu nepružanja dovoljno sigurnih i legalnih načina ulaska na EU teritorij tražiteljima međunarodne zaštite. Posljedica takvih politika u 2015. godini je što je više od milijun izbjeglica moralo proći po život opasan prijelaz preko mora, koji je rezultirao s gotovo 3700 muškaraca, žena i djece poginulih na srednjem Mediteranu i Egejskom moru.
Bez trenutne akcije, situacija bi se mogla pogoršati u 2016. godini. Zbog toga pozivamo Europu da osigura sigurne i legalne puteve do zaštite: preseljenje u treće zemlje, programe humanitarnog prijema, olakšano spajanje obitelji, liberalizaciju viznog režima te prekid prakse tzv. push backova.
Organizacije za potporu izbjeglicama iz Austrije, Češke, Hrvatske, Mađarske, Njemačke, Poljske, Slovačke, Slovenije i Švicarske pozivaju Europsku uniju i zemlje Europe da prevladaju razlike u pristupima politici azila.
Vlade trebaju, bez odgađanja, uspostaviti sustav koji nudi, barem na prvim točkama ulaska u EU, brzu registraciju i identifikaciju, kao i neposrednu humanitarnu pomoć. Pravilno prepoznavanje ranjivih skupina, kao i poštivanje postojećih odnosa među izbjeglicama u EU mora biti dio novog zajedničkog sustava.
Naša vizija je da cijela središnja Europa treba biti mjesto dobrodošlice za izbjeglice u kojem će svaka zemlja preuzeti odgovornost o prihvatu i integriranju izbjeglica po ujednačenim uvjetima. Dok to ne bude slučaj, ljudima u potrebi, bez obzira na njihovu zemlju podrijetla, trebao bi biti omogućen siguran prolaz Balkanskom rutom.
Svugdje u središnjoj Europi javljaju se snažni trendovi rasizma i populističkih političkih pokreta. Ksenofobija također postaje opasan mainstream. Teroristički napadi u Parizu i nasilje na novogodišnju noć u Kölnu koriste se kako bi bacili sumnju na stotine i tisuće nevinih izbjeglica. Sigurnosna pitanja trebaju biti rješavana bez ugrožavanja ljudskih prava i dostojanstva.
Vjerujemo kako zemlje srednje Europe trebaju raditi zajedno da bi ispunile svoju pravnu i humanitarnu obvezu u zaštiti institucije azila u regiji koja je i sama odgovorna za milijune izbjeglica u prošlom stoljeću. Pozivamo svoje vlade da osiguraju pravedan i transparentan pristup nacionalnim sustavima azila na moru, kopnu i u zračnim lukama”, završava CMS u svom priopćenju.
Zajedničku deklaraciju srednjoeuropskih članica ECRE-a potpisuju:
Asylkoordination Österreich, Austrija
Diakonie Flüchtlingsdienst, Austrija
Verein Projekt Integrationshaus Wien, Austrija
Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) – Organization for Aid to Refugees, Češka
Centar za mirovne studije (CMS) – Center for Peace Studies, Hrvatska
Magyar Helsinki Bizottság – Hungarian Helsinki Committee, Mađarska
PRO ASYL, Njemačka
Diakonie, Njemačka
Fundacja Refugee – Refugee Foundation, Poljska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka – Helsinki Foundation for Human Rights, Poljska
Liga za ľudské práva – The Human Rights League, Slovačka
Pravno-informacijski center nevladnih organizacij (PIC) – Legal centre for the protection of human rights and environment, Slovenia
Germany Schweizerische Flüchtlingshilfe, Švicarska