29/02/2016 - Monitor.hr
29.02.2016. (23:42)

Kritični pogodak

Oscari 2016.: Politika, rasizam, kalkulacije i humor

“Oscari imaju samo taj nedostatak da su jedni od najstarijih i svakako globalno najprepoznatljiviji, pa se sva ta politička rabota mnogo bolje vidi i o njoj se duže i glasnije govori nego u slučaju nekog festivala ili neke nacionalne akademije koja nije američka… Je li neko uočio da je poslednji belac koji je dobio Oscara za režiju Michel Hazanavicius pre 4 godine za ‘The Artist’, a poslednji Amerikanci su braća Coen pre 8 godina za ‘No Country for Old Men'”, komentira ovogodišnju dodjelu Oscara Marko Stojiljković. Monitor

01.03.2016. (00:00)

Oscari 2016.: Politika, rasizam, kalkulacije i humor

Koliko su nagrade, bilo koje, same po sebi relevantne? Naravno, radujemo se kada ih i ako ih dobijemo. Radujemo se i za naše favorite ako ih dobiju. Negodujemo ako smo mi ili naši favoriti oštećeni. A ako smo se još i kladili na nekoga, onda naš sentiment dobija i materijalne razloge. Međutim, ostaje teško, neodgovorivo pitanje, jesu li zaista pobedili najbolji.

Štos je u tome da svaka dodeljena nagrada zapravo više govori o onome ko je dodeljuje nego o onome kome se dodeljuje. Čak i stvari zanata, od efekata, tona, kamere, montaže, scene, šminke i kostima su podložne subjektivnom shvatanju onoga ko se tu pita i određenim ne baš kvantitativnim estetskim merilima. O “umetničkijim” kategorijama da i ne govorimo: sa glumcima se gleda ko je na redu i za šta, koliko je ko imao plodnu karijeru ili koliko je ko “vruća roba”, pa je poneka od dodeljenih nagrada uvek pod lupom je li u pitanju kalkulacija, da ne pominjemo večitu dilemu da li se zaista ocenjuje glumačko umeće ili umeće transformacije. Kod nagrada za scenario uvek se uzima u obzir i o čemu govori nagrađeni film, a ne samo dramaturško umeće autora. Slična stvar je i sa nagradama za režiju koja je pre svega zanat, ali je i predmet svojevrsnih kompenzacija. Nagrade za životno delo su po pravilu ispravljanje neke nepravde. A proglasiti neki film najboljim je tek nezahvalan zadatak.

Nagrade su, dakle, stvar politike i nekakvih dogovora u žirijima. To važi za sve festivale i sve te godišnje nagrade raznih filmskih institucija, akademija i strukovnih okruženja. Centralno pitanje nije toliko kvalitet nečijeg ostvarenja, nego kako poruku poslati: glede estetike, glede aktuelnosti i glede zaslužnosti pojedinih koji se nađu u konkurenciji. Oscari imaju samo taj nedostatak da su jedni od najstarijih i svakako globalno najprepoznatljiviji, pa se sva ta politička rabota mnogo bolje vidi i o njoj se duže i glasnije govori nego u slučaju nekog festivala ili neke nacionalne akademije koja nije američka.

U slučaju ovogodišnjih Oscara, to je počelo još sa nominacijama. Već drugu godinu zaredom nismo imali predstavnike manjina među nominiranim glumcima, što je posebno pogodilo Afroamerikance, nismo ih imali ni u drugim umetničkim i tehničkim kategorijama, a čast “crnačkog” filma su branili Sylvester Stallone za epizodnu ulogu u filmu Creed i beli scenaristi filma Straight Outta Compton, na šta se takođe nije blagonaklono gledalo.

Prošle godine je to odjeknulo na taj način da su jednom jedinom “manjinskom” predstavniku, Alejandru Gonzalezu Inarrituu, dali tri glavne nagrade: za najbolji film (beše to odlični Birdman), režiju i scenario, a u podeli karata, odnosno nagrada, deblji kraj je izvukao Michael Keaton za glavnu mušku ulogu i Linklaterov “magnum opus” Boyhood. Ove godine se o tome dugo raspravljalo, najavljene su “mere” od strane Akademije kako bi se diverzifikovalo glasačko telo koje se percipira kao klub starih, bledolikih muškaraca i na taj način je, opet na štetu nekog drugog u budućnosti, očuvan “mir u kući” još pre ceremonije dodele zlatnih statua.

To, naravno, ne znači da to nije bila tema pomalo otrovnog i nategnutog, ali ipak pristojnog i prigodnog humora od strane domaćina Chrisa Rocka koji je i sam razmišljao o bojkotu, ali je od njega odustao jer bi organizatori našli novog domaćina, i to, po Rockovim rečima, verovatno Kevina Harta, suptilno poručujući potonjem da je klasičan tezgaroš, ali i da je možda preuzeo njegov “typecast” pričljivog crnca. Neke šale ipak nisu bile tako umerene, ali su malo bolje pogađale suštinu nerazumevanja. Rock je, naime, pripremio skeč sa posetiocima lokalne kino-dvorane u Comptonu koji za “belačke” filmove nisu ni čuli. Po mom mišljenju, bilo kakvi rasni ili nacionalni ključevi, bilo u davanju nominacija i nagrada, bilo u naknadnom “inženjeringu” biračkog tela nisu rešenje, a tu svojevrsnu okoštalost treba rešavati u korenu: u filmskim školama i kasnije, pre svega u nezavisnoj produkciji, čak i na amaterskom nivou, pa ćemo tako zaista dobiti post-rasno društvo, barem kada je film u pitanju. Uostalom, je li neko uočio da je poslednji (striktno rečeno) belac koji je dobio Oscara za režiju Michel Hazanavicius pre 4 godine za The Artist, a poslednji Amerikanac, odnosno Amerikanci su braća Coen pre 8 godina za No Country for Old Men. To ne govori o nekakvoj pravdi ili nepravdi u bilo kojoj od kategorija, nego objašnjava da su neke stvari moguće i da pojedini od onih koji biraju ne gledaju na rasu onoga kojeg biraju.

Ove godine je, dakle, u kategoriji za najboljeg reditelja pobedio Alejandro Gonzalez Inarritu za film The Revenant koji, iskreno na mene nije ostavio neki dojam, i tako se upisao kao treći reditelj nakon Johna Forda i Josepha L. Mankiewitza koji je osvajao kipić dve godine u nizu. Određeno umeće mu se ne može osporiti, naročito vidljivo u prvoj trećini filma i dugoj sekvenci bitke trapera sa Indijancima i povlačenja brodom, ali pitanje je je li nagrada otišla u prave ruke kada The Revenant izgubi fokus i postane skupa i pretenciozna mešavina raznih natuknutih, a nerazrađenih tema, očekivane dramaturgije filma o preživljavanju jeftine filozofije i atraktivnih kadrova surove prirode. Ne radi li se tu možda opet o kompenzaciji, ako ne po “manjinskoj”, onda po nekoj drugoj kalkulantskoj liniji, jer Inarrituova režija svakako nije zanatski uporediva sa režijom Georgea Millera u Mad Max: Fury Road, filmu savršeno variranog tempa, značajnog teksta i podteksta i sve vreme napetog i spektakularnog.

Kada smo već kod Mad Maxa, on je relativni pobednik ovogodišnjih Oscara, sa čak 6 kipića. Međutim, oni su svi u tehničkim kategorijama. Jedina dva tehnička koja su mu izmakla bili su vizuelni efekti (Ex Machina) i kamera (Emanuel Lubezki treći put zaredom, za The Revenant). To govori o zanatskoj superiornosti filma, a u nekom drugom odnosu snaga u Hollywoodu, Mad Max bi verovatno uzeo i režiju, a moguće čak i najbolji film, ma koliko Akademija izbegavala da glavnu nagradu daje žanrovskim, odnosno akcionim filmovima.

Treći Oscar za The Revenant je otišao u ruke Leonardu DiCapriu, što je očekivano. Možda čak i zasluženo, ali u svakom slučaju pod srećnim okolnostima. Naime, oko njegovog Oscara se vodila kampanja već prilikom nekih prethodnih njegovih nominacija, a ove godine on zapravo i nije imao realnu konkurenciju glumca sa određenim zaslugama i dobrom ulogom u filmu koji je privukao pažnju Akademije i drugih akademija i strukovnih udruženja. Naravno, nije mu ova uloga najbolja u karijeri, ali ona mu je donela toliko željenu statuu.

Kod ostalih glumačkih kategorija stvari su isto tekle očekivanim tokom. Brie Larson je nagrađena za glavnu ulogu u filmu Room, ali više od te uloge bila je presudna njena karijera u filmovima nezavisne produkcije koja ide konstantnom uzlaznom linijom, od čega treba istaći uloge u filmovima Short Term 12 i The Spectacular Now. Sličan kumulativni efekat je kumovao tome da Alicia Vikander dobije Oscara za sporednu ulogu u The Danish Girl, iako je i nominaciju i kipić mogla dobiti pre svega za Ex Machina. Ona je u poslednjih nekoliko godina svakako “vruća roba” sa obe strane Atlantika i u svim produkcijskim aranžmanima, a njena ostvarenja se kreću od stabilnih do impozantnih. U muškoj konkurenciji, najbolju sporednu ulogu je ostvario britanski uglavnom teatarski glumac Mark Rylance u filmu Bridge of Spies i to je jedini glumački Oscar koji se može nazvati čistim meritumom, bez ikakvih kalkulacija, starih ili novih zasluga. Da se gledalo na taj način, favoriti bi bili u poslednjih nekoliko godina hiperaktivni Tom Hardy i stara legenda Sylvester Stallone koji je reprizirao svoju najiskreniju i najvažniju ulogu u karijeri.

Meritum se može videti i u slučaju obe scenarističke kategorije. U pitanju su bila dva važna filma koja se oslanjaju na tradiciju angažiranog Hollywooda kakvu smo imali 70-ih i donekle 90-ih, filmovi sa važnim temama koji su ih se hvatali iz dva različita ključa. Film o finansijskoj krizi 2008. godine, dobitnik Oscara za najbolji adaptirani scenario The Big Short se svoje teme hvata poletno i zajebantski i u hodu objašnjava gledaocima pojmove nužne za razumevanje mehanizma prevare kojoj smo nesvesno bili izložni. Dobitnik Oscara za originalni scenario i najbolji film po mišljenju Akademije Spotlight je, pak, ozbiljna, angažirana doku-drama koja se jako oslanja na faktografiju i sistemski se bavi pedofilskim skandalom koji je potresao katoličku crkvu prvo u Bostonu, pa onda dalje po Americi, a na kraju do samog Vatikana. O njemu sam već pisao na ovom mestu i smatram da je taj kipić otišao u prave ruke.

Kategorije koje su takođe zanimljive određenim gledaocima, poput stranih, animiranih i dokumentarnih filmova uglavnom nisu donele iznenađenje i Oscari su otišli tamo gde su im kladionice i predviđale. Mađarski film Son of Saul je pogodio žicu Akademije sa novim tretmanom večite, ozbiljne teme Holokausta. Animirani Inside Out koji se najpre može opisati kao slika dečijeg uma, očekivano je dobio kipić, premda je moj favorit bio “animirani za odrasle” Anomalisa koji je pokazao više živosti nego brojni igrani filmovi. U konkurenciji dokumentarnih filmova, Asif Capadia je ostvario trijumf sa Amy, premda je ovogodišnji izbor dokumentaraca sa nominacijama daleko od relevantnog. Uostalom, kao što je austrijski dokumentarista Hubert Sauper rekao, Akademija ne voli baš ozbiljne dokumentarce na ozbiljne teme, naročito ako propituju sistemske stvari, pa je film o tragično preminuloj rock-zvezdi svakako više odgovarajući izbor od Oppenheimerovog The Look of Silence koji se bavi zločinima indonezijskog diktatorskog režima potpomognutog iz Amerike.

Iznenađenja nije bilo ni po pitanju originalne muzike, Oscar je otišao Eniu Morriconeu za The Hateful Eight, ali i za celu njegovu kompozitorsku karijeru uglavnom sačinjenu od ikoničkih filmova, ali nepodobnih za Akademijine standarde i kriterije. Iznenađenje se, međutim, dogodilo u kategoriji najbolje pesme. Umesto očekivane ‘Til It Happens to You’ iz dokumentarnog filma The Hunting Ground u izvođenju Lady Gage, trijumfovala je pesma ‘Writing’s on the Wall’ u izvođenju Sama Smitha koju smo čuli u za sada poslednjem Bondu, Spectre. Pitanje je, naravno, koliko je iznenađenje kad pobedi “Bond” pesma, ali to se očito tako percipiralo.

Pored toga beše još nekrologa, šala filmskih i ne-filmskih i politike, mnogo politike. Rasna tematika je dominirala, što kroz humor, što nekako ozbiljno i jasno nam je da Amerika nije još post-rasno društvo, kao što nije nijedno drugo, a i da sa rešenjem pitanje rase kroz dekrete, ono će se opet otvoriti kroz pitanje klase. O rasi je govorio i Inarritu u svom podužem govoru. Leonardo DiCaprio je govorio o ekologiji, nakon što se zahvalio i Martinu Scorseseu koji ga je “naučio dosta toga o filmu”. Međutim, treba imati u vidu da je ovo ujedno i izborna godina, pa su se manje ili više suptilne reference bacale na predsedničke kandidate. Trumpu Trumpovo, Sandersu Sandersovo, kako bih vam rekao, a saznali smo i da ima nade i da filmovi mogu promeniti neke zakone, kao u slučaju kratkometražnog dokumentarca A Girl in the River: The Price of Forgiveness koji je promenio kaznenu politiku zemlje prema tzv. ubistvima iz časti, a nama ostaje da se nadamo da će Spotlight zaista označiti kraj jedne ere u katoličkoj crkvi.

To je bilans te večeri. Iz mog ličnog ugla, to je bila još jedna od neprospavanih noći uz još dva pocepana kladioničarska tiketa (zeznuše me Amy i Inarritu) koja bi duplirala moju kritičarsku zaradu. Nekim izborima sam zadovoljan, nekima baš i ne, ali tako je uvek, ne samo na Oscarima. Nego, da li se i vama učinilo da se ove godine ceremonija nije toliko vukla? Mada, nisu mi sve šale toliko legle, niti sam baš razumeo štos sa kolačima. Jednom kada smo se skinuli sa crvenog tepiha, sve je nekako išlo. Možda da ne menjamo domaćina? Ili da sledećeg instruiramo da bude brz i efikasan?

Filmski kritičar Marko Stojiljković porijeklom je iz Beograda, a živi i radi u Sloveniji. Pratite ga i na blogu Film na dan.

29.02.2016. (23:49)

Nikad kraja

Leonardo DiCaprio unatoč Oscaru predmet sprdnje na internetu

Leonardo DiCaprio napokon je osvojio Oscara, ali ga internet i dalje zeza bez milosti. Netko je uslikao glumca kako sjedi sa kipićem pored nogu i šalje poruke na mobitel, što je inspiriralo dosta smiješnih foto-montaža. Također se na veliko smije na račun njegovih izraza lica dok je čekao graviranje kipa. Bilo je i sugestija da je primajući nagradu Akademiji pokazao srednji prst.

29.02.2016. (23:36)

Makedonija: Balkanska ruta će se zatvoriti kad Austrija popuni svoju migrantsku kvotu

29.02.2016. (23:24)

Košarka: U važnoj utakmici Cedevitin poraz kod Partizana 61-82

29.02.2016. (23:11)

Koalicija koju vodi SAD razmatra kopnenu operaciju u Siriji?

29.02.2016. (22:53)

Protiv izbjeglica

Vlada mijenja zakon i šalje vojsku na granicu

Vlada će vrlo skoro pokrenuti izmjene Zakona o nadzoru državne granice kojima bi se omogućilo sudjelovanje vojske u čuvanju granice, piše Jutarnji. Prema neslužbenim informacijama, usvajanje ovih promjena ne bi značilo i automatsko slanje vojnika na granice, nego u trenutku kada bi se procijenilo da policija sa svojim snagama na njima više ne može kontrolirati situaciju.

29.02.2016. (22:43)

Počinje pretprodaja ulaznica za ‘Batman v Superman: Zora pravednika’

U utorak, 1. ožujka, u CineStaru započinje pretprodaja kinoulaznica za najveći ovogodišnji kinohit Batman v Superman: Zora pravednika koji kreće s prikazivanjem pretpremijerno 23. ožujka u IMAX, RealD 3D, Auro 3D i 4DX formatu.

CineStar je za najveće fanove pripremio LIMITED EDITION poklon iz filma uz kupljene ulaznice za CineFan projekcije koje će se održati 23. ožujka u 20 sati.
Svi koji žele prvi pogledati jedan od najočekivanijih filmova godine svoje ulaznice mogu kupiti od sutra u CineStaru i to na blagajnama kina te online.

U glavnim su ulogama oskarovac Ben Affleck (Argo) u ulozi Batmana/Brucea Waynea i Henry Cavill (Man of Steel, The Man from U.N.C.L.E.) u ulozi Supermana/Clarka Kenta.

Bojeći se postupaka superjunaka s božanskim moćima čije je djelovanje van svake kontrole, moćni osvetnik iz Gotham Cityja kreće u borbu s najcjenjenijim spasiteljem modernog doba, dok se svijet pita kakav mu junak zapravo treba. Sada kad su Batman i Superman u sukobu, ubrzo raste nova prijetnja, a čovječanstvu prijeti veća opasnost od bilo koje s kojom je dosad bilo suočeno.

Warner Bros. Pictures po prvi puta zajedno predstavlja dvojicu slavnih superjunaka.

29.02.2016. (22:24)

Probajte riješiti ovu zagonetku, dovest će vas do ludila

29.02.2016. (22:20)

Još će djeca i voljeti ići u školu

Učenici će učiti Štulićeve stihove za lektiru, neće biti jedinica…

U 60 škola eksperimentalno ove jeseni trebalo bi početi smanjenje opsega gradiva (30%) u svim razredima. Za prvaše i drugaše ukidaju se zaključne ocjene, a školska godina trajat će nešto duže zbog terenske nastave i aktivnosti u prirodi. Hrvatski će imati fleksibilnu lektiru (u kojoj će biti i stihovi Branimira Štulića), a pisana slova učit će se tek u drugom razredu. Matematika već u prvom razredu uvodi elemente statistike, a povijest će opširnije učiti o Domovinskom ratu. Dnevnik.hr, Večernji

29.02.2016. (21:50)

Adio Superman

Nadzorni odbor HRT-a pokrenuo smjenu Gorana Radmana

Nadzorni odbor HRT-a večeras je na izvanrednoj sjednici jednoglasno donio odluku o pokretanju postupka razrješenja glavnog ravnatelja HRT-a Gorana Radmana. Na teret mu se stavlja što HRT računovodstveno nije odvojio prihode i rashode na javnu i komercijalnu djelatnost. O aneksima ugovora koji omogućuju da 40-ak zaposlenika zadrži iste plaće ili dobije velike otpremnine u slučaju otkaza, nije se puno raspravljalo jer ih je Radman povukao. Večernji, Index

29.02.2016. (21:41)

‘Tragično je kada političari govore svašta i ne čuju što im građani poručuju’

“Barem u politici i književnosti dužni smo pažljivo i odgovorno postupati s riječima. Gotovo svi međuljudski odnosi počivaju na jeziku. Budući da mislimo onako kako govorimo, govor je i pokazatelj stanja duha govornika. Ako npr. netko ‘svašta lupeta’, slušatelj spoznaje stanje duha govoritelja… U demokratskim je sustavima značajno i da političari imaju velike uši, da dobro čuju i razumiju što im građani poručuju”, piše Gvozden Flego. Jutarnji

29.02.2016. (21:08)

Namirnice koje ne smijete podgrijavati

29.02.2016. (20:07)

Rashodi HOO-a 117 milijuna kuna; godina završena u ‘plusu’

29.02.2016. (19:45)

Iako nemamo razloga

Hrvati među najoptimističnijima glede budućnosti EU

Objavljeno je nacionalno izvješće Eurobarometra za Hrvatsku koje pokazuje da Hrvati u iznadpolovičnoj većini doživljavaju EU pozitivno, dok na prosjeku EU28 prevladava neutralan stav. Svega 12% ispitanika misli negativno o EU, dok je na prosjeku EU-a takvih 23% ispitanika. Također, hrvatski ispitanici su među najoptimističnijima glede budućnosti EU, a kao najveći problem vide useljavanje. N1

29.02.2016. (18:14)

Sezona lova na posao

U mjesec dana gotovo 14 tisuća ljudi ostalo bez posla

Ukupni broj zaposlenih u Hrvatskoj u siječnju ove godine šesti je mjesec zaredom smanjen na mjesečnoj razini, i to za 1% pa je broj zaposlenih pao ispod 1.3 milijuna, pokazali su podaci Državnog zavoda za statistiku. Krajem siječnja u evidenciji je bilo ukupno 1.293.354 zaposlenik, što je u odnosu na prethodni mjesec 13.676 zaposlenih manje. N1

29.02.2016. (17:50)

I to je postignuće

Maletić: Prijeti nam oduzimanje 200 milijuna eura iz EU fondova

“Hrvatska je sa samo 62% iskorištenih sredstava uvjerljivo na zadnjem mjestu ljestvice iskoristivosti fondova EU. Godine 2015. od 900 milijuna eura povučeno je samo 400 milijuna. Konstantno se povlačilo puno manje i zbog toga će se na kraju 2016. oduzimati sredstva, prema mojim procjenama oko 200 milijuna eura”, upozorava europarlamentarka Ivana Maletić. Jutarnji

29.02.2016. (16:51)

Dobar primjer mladima

‘Političku elitu čine prepisivači diplomskih, lopovi, utajivači poreza’

“Govor mržnje nekih političara i javnih osoba koji uživa otvoreno ili prešutno odobravanje trenutne vlasti, rasteže granice prihvatljivog političkog i javnog komuniciranja. Prepisivači diplomskih radova, lopovi i utajivači poreza, propali tajkuni, prebjezi iz različitih stranaka čine hrvatsku političku elitu. Kakav oni primjer predstavljaju mladim ljudima?”, pita se Antonija Petričušić, predavačica na Katedri za sociologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu. H-alter

29.02.2016. (16:31)

Što se događa s automobilom kad se natoči pogrešno gorivo, i što se hitno mora napraviti kako bi se smanjilo štetu na autu

29.02.2016. (16:03)

Svakoga dana ...

10 stvari koje radite svaki dan kako biste bili pametniji

Veliki dio inteligencije čini samopouzdanje i sreća, koju vrlo jednostavno možete potaknuti zapisujući sve što ste već ostvarili ili učinili. Također je dobro čitati, pa makar dnevne novine i igrati društvene igre, kao i naučiti neki strani jezik. N1

29.02.2016. (15:29)

UN: Tisuće Sirijaca umrle od gladi

29.02.2016. (15:24)

Grčko-makedonska granica: Nekoliko stotina izbjeglica iz Sirije i Iraka probilo ogradu na pruzi kod Gevgelije; makedonska policija bacila suzavac i dimne bombe, iako je među izbjeglicama puno djece;.oni uzvratili kamenjem

29.02.2016. (15:13)

Populista ima pravo!

Sinčić: Nek zastupnici spavaju u tvornicama koje su uništili

“Nemaju gospoda saborski zastupnici gdje spavati kada svaki deseti put dođu na sjednicu? Neka spavaju u Gredelju koji su uništili. Ili u propaloj tvornici Kamensko. Dioki ili Nada Dimić”, komentirao je Ivan Sinčić, čelnik Živog zida i saborski zastupnik saborske zastupnike koji mjesečno dobivaju povlastice od 3.000 kuna za najam mjesta boravka. Komentirao je prije toga izjavu zastupnika Vukšića: “Ako gospodin Branko misli da će ukidanje povlastice od 3000 kn učiniti saborske zastupnike podložnima mitu i korupciji, onda mu moram reći da su naši zastupnici zadnjih 25 godina unatoč bezobrazno visokim primanjima i svim mogućim povlasticama, među najkorumpiranijima na svijetu”. Poslovni, 24sata

29.02.2016. (15:09)

Foto: Darth Vader i stormtrooperi prošetali Stradunom

29.02.2016. (15:08)

U Hrvatskoj će goriva od ponoći neznatno poskupjeti: eurodizel za jednu, eurosuperi za sedam lipa po litri

29.02.2016. (15:07)

Uređenje plaža i biciklističkih staza u fokusu aktualnog kruga sufinanciranja infrastrukturnih projekata iz fonda Ministarstva turizma, u kojem će se isplatiti ukupno 17 milijuna kuna za 34 projekta

29.02.2016. (14:55)

Il' na tretman "poljubiš pa prođe"

Prvi ministrov potez: Reforma hitne – s kašljem i temperaturom svom liječniku

Prva reforma ministra zdravlja, Darija Nakića bit će ona hitne pomoći na koju će moći samo – hitni pacijenti. Tvrdi on kako ljudi dolaze na hitnu zbog kašljucanja ili povišene temperature pa da se onda na hitnom prijemu čeka 10-ak sati. Nehitni pacijenti za otprilike dva će mjeseca morati ili svom ili dežurnom liječniku obiteljske medicine. Dnevnik.hr

29.02.2016. (14:39)

Black power

Niska cijena nafte – veća prodaja vikendica, brodica, vozila

Cijena goriva na crpkama u Hrvatskoj tridesetak je posto niža nego prije dvije godine, što će, piše Večernji, značiti više stranaca koji kupuju vikendice u Hrvatskoj, jeftinije usluge transporta, niže ugostiteljske cijene, veću prodaju malih i srednjih brodica, vozila i kamiona, jeftinija putovanja u inozemstvo…

29.02.2016. (13:20)

Na simpatičnost

Karamarko, Brkić, Buljević i Kovač imaju kredite s kamatom od 2 posto

Potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko i ministar obrane Josip Buljević svojedobno su iskoristili povlasticu da kredit dobiju po dva posto kamata, a kao zaposlenik SOA-e kredit od dva posto dobio je i Milijan Brkić. Istih 2% plaća i aktualni ministar vanjskih poslova Miro Kovač. Priliku za povlašten kredit kao znanstvenici iskoristili su i Predrag Šustar (2,68%), ministar znanosti, i Slaven Dobrović (2,5%), ministar zaštite okoliša. Bivši premijer Zoran Milanović je u 42. godini života u Erste banci dobio “kredit za mlade”. T-Portal

29.02.2016. (13:20)

Hrvatska ostvarila nacionalni cilj iskorištavanja energije iz obnovljivih izvora od 20% do 2020. godine

29.02.2016. (13:13)

Hrvatska ostvarila nacionalni cilj iskorištavanja energije iz obnovljivih izvora

Hrvatska je ostvarila nacionalni cilj iskorištavanja energije iz obnovljivih izvora koji je trebao biti ostvaren do 2020. godine, stoji u najnovijem izvješću Eurostata. Udio energije iz obnovljivih izvora u konačnoj potrošnji energije u zemljama Europske unije gotovo je udvostručen u razdoblju od 2004. do 2014. godine, a Republika Hrvatska, zajedno s devet zemalja Unije, zadovoljila je cilj zacrtan za 2020. godinu.

Promatrajući Europsku uniju kao cjelinu, ona se približava cilju od 20 % energije iz obnovljivih izvora energije, a trenutačno je na 16 %. Zemlja koja prednjači u toj kategoriji jest Švedska s 52,6 %, a Hrvatska je u 2014. godini, najviše zahvaljujući hidroelektranama, proizvela 27,9 % energije uz pomoć obnovljivih izvora.

Prema posljednjem izvješću Eurostata, Republika Hrvatska već sada zadovoljava ciljeve koje je Europska unija zacrtala za 2030. godinu. Zemlje koje su najdalje od zadanih ciljeva jesu Francuska, Nizozemska i Velika Britanija, koje su na razini manjoj od 9 % energije koja se troši, a zasnovana je na obnovljivim izvorima energije.

Vodeći se Europskom strategijom za pametan, održiv i uključiv rast „Europa 2020“, zemlje članice Europske unije trebale bi do 2020. godine ostvariti sljedeće ciljeve:

  • 20 % manju emisiju stakleničkih plinova u usporedbi s 1990. godinom
  • 20 % udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj energetskoj potrošnji
  • 20 % manju potrošnju energije (u odnosu na onu koja se do 2020. očekuje u slučaju neprovođenja posebnih mjera)
29.02.2016. (13:02)

Video: u idiotskom pokušaju da s Audijem sustigne superautomobil, umalo ubio sebe i djevojku!

29.02.2016. (12:51)

Znojavi doplatak

Milano će plaćati radnicima koji idu biciklom na posao

Sjevernotalijanski industrijski centar Milano poticat će ljude da idu na posao biciklom tako što će im plaćati za svaki kilometar prijeđen biciklirajući. Država je već spremila fond za održiva mobilna rješenja od 35 milijuna eura, a Milan najavljuje projekt sličan francuskom gdje zaposlenici dobivaju 25 centa (1,9 kuna) po kilometru prijeđenom biciklom do posla. Sličan se projekt već provodi u malom toskanskom gradu Massarosi, u kojem sudjeluje 50 ljudi. Projekt međutim treba riješiti glavni nedostatak – “nedovoljno siguran biciklistički okoliš”, odnosno staze, parkirališta i tuširaonice… Guardian

29.02.2016. (12:39)

Promjenjivo i oblačno vrijeme s više oblaka i kiše nego sunca nastavit će se i cijeli ovaj tjedan koji je pred nama, za vikend toplije i sunčanije

29.02.2016. (12:33)

Zrinka Pavlić: Odgledali smo još jednu više-manje dosadnu dodjelu Oscara, Leonardo DiCaprio je napokon osvojio prokleti kip pa se sad svi možemo odmoriti, Chris Rock uspio je istodobno štrecnuti Akademiju zbog rasizma i privilegirane Afroamerikance zbog bojkota, ali je bio pomirljiviji nego što su se neki nadali, lijepe žene nosile su nešto malo lijepih i još više ružnih haljina i blablabla, najbolje u cijeloj oskarovskoj noći bila je zapravo HTV-ova komentatorska ekipa

29.02.2016. (12:23)

Kurikulum koalicija

Reforma školstva se nastavlja – Jokiću produljen mandat

Radna skupina koja je započela rad na reformi nastavlja sa svojim poslom, odlučeno je na dva puta odgađanom sastanku voditelja radne skupine za reformu obrazovanja, Borisa Jokića s potpredsjednikom Vlade Tomislavom Karamarkom i ministrom znanosti, obrazovanja i sporta Predragom Šustarom. Radna ostaje aktivna do 15. lipnja, a “prema potrebi i dalje”. “Ovo je jedan okvir kojeg svi moramo podržavati, školstvo mora biti zaštićeno od politike i politikanstva”, rekao je Karamarko, a Jokić kako je “ovo prvi put da se s ovakve razine govori o obrazovanju”. Jokić je izjavio i kako će se na glazbenoj kulturi učiti o pop glazbi, na satovima hrvatskog jezika poticat će se kultura čitanja, a u sklopu matematike već bi se i prvašići trebali susresti sa statistikom. T-Portal, 24sata

29.02.2016. (12:13)

Sudac Ivan Turudić: Da je lustracija nemoguća, govori i odluka Europskoga suda iz 2006. godine u kojoj stoji da je lustracija nemoguća nakon 10 godina

29.02.2016. (11:42)

A, jel piše zadaću?!

Akcija Nenada Bakića – 1.000 robota ide u škole

Poduzetnik Nenad Bakić je 2014. pokrenuo projekt Croatian Makers, kroz koji školama donira opremu za robotiku, a čiji je cilj poticanje razvoja i stjecanje novih znanja mladih. Iako je pri pokretanju robotičke lige – natjecanja u robotici kroz koje će školarci usvajati nova znanja – bila planirana donacija od 200 robota za 30 škola, zbog velikog interesa povećana je na – 1.000 robota i 166 škola. Index

29.02.2016. (11:38)

Dinamo izbačen iz Lige prvaka mladih

29.02.2016. (11:35)

Dinamo izbačen iz Lige prvaka mladih

Uefina Disciplinska komisija donijela je odluku da se mlada ekipa Dinama zbog povrede pravila u utakmici protiv Anderlechta izbacuje iz Lige prvaka mladih.

Dinamo je tako unatoč pobjedi na terenu izbačen iz natjecanja, a u četvrtfinale prolazi Anderlecht.

Forum.hr se uključio u raspravu o izbacivanju.

29.02.2016. (11:19)

Traje to, treba nešto pregristi

Chris Rockove kćeri prodavale kekse na Oscarima – zaradile 65.000 dolara

Već nahvaljeni voditelj ovogodišnjih Oscara, Chris Rock izveo je odličnu akciju na ceremoniji dodjele kad je poslao svoje kćeri, izviđačice Zahru i Lolu, da prodaju kekse okupljenim Holivuđanima. Kćerima je pomogao prodavati, a posebno je pozvao DiCaprije rekavši mu “ajde, zaradio si 30 milijuna dolara!”. Izviđači ovako i inače skupljaju novac, a milijunaši su, ne baš mnogi, sinoć posegnuli u džepove i izvadili nešto više od 65 tisuća dolara. VideoCBS news, EW

29.02.2016. (11:06)

Foto-montaža: Božo Petrov se zahvalio HDZ-u na svom Oscaru

29.02.2016. (10:55)

Pula: Zbog istog prezimena mu blokirali račun i ovršili u iznosu od 650 tisuća kuna, FINA priznala pogrešku, ali hoće da plati za njihovu grešku

29.02.2016. (10:52)

Video, košarka: Zabio koš preko cijelog terena za pobjedu Reala

29.02.2016. (10:51)

Zagreb: Oduzimaju joj posvojeno dijete jer ga je ostavila na čuvanje – kćeri

29.02.2016. (10:42)

Video: Moćna Lady Gagina izvedba ‘Till It Happens To You’ na Oscarima, posvećena žrtvama zlostavljanja

29.02.2016. (10:20)

Volonter - hoćeš-nećeš

"Projektni tjedan": Dva tjedna bez nastave nego – aktivnosti u zajednici

Reformom kurikuluma Hrvatska se odmiče od faktografije i činjenica k razvoju viših kognitivnih funkcija poput rješavanja problema, donošenja odluka, znanja o tome kako učiti, kreativnosti i inovativnosti, objašnjava Boris Jokić, voditelj reforme. Razjašnjava i zanimljivu ideju “projektnog tjedna”: “Radi se o dva tjedna tijekom kojih učenici i učitelji nemaju uobičajene nastavne sate iz predmeta, ali razvijaju znanja, vještine i stavove vezane uz međupredmetne teme i šira područja učenja. Tijekom ovih tjedana sudjeluju u različitim aktivnostima u zajednici. Cilj je povezati školu i zajednicu”. Jutarnji

29.02.2016. (09:47)

Moj TV podsjetnik

Šest programa ponedjeljkom

10:15 Treća povijest: Samoubilački terorizam, HTV3
10:51 Poirot – Mrs McGinty’s Dead (7,9), HTV2
13:32 Pljačka a la Grand (6,4), HTV2
15:25 Nepomirljivi (6,8), HTV3
16:02 Montirani proces, HTV1
19:52 Slike Indije: U vrtlogu kretanja, HTV2
20:00 L.627 (7,5), HTV3
20:01 Morski pas – Ispod površine, HTV2
20:03 BezVeze, HTV1
20:47 Domovina (8,1), HTV1
22:10 Osmanlije – Muslimanski carevi Europe (7,3), HTV4
22:54 Probacije: Bojan iz Pule, HTV1
22:54 Oscar 2016. snimka, HTV2
23:31 Sankt Peterburg-Baština careva, HTV1
23:45 Do smrti i natrag (5,8), Nova TV
00:19 Igra prijestolja (9,0), HTV1
Kompletni programi: HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, RTL, Nova TV

29.02.2016. (09:32)

Sveta kamata

Borut Šeparović: Opstanak banaka ni dužnici ne dovode u pitanje

“Dužnici kojima su banke upropastile živote ne dovode u pitanje budućnost banaka”, kaže Borut Šeparović, čelnika i osnivača Montažstroja, koji u Zagrebačkom kazalištu mladih priprema predstavu ‘Crna knjiga’. U vrlo zanimljivom intervjuu pita se još “jesu li dugovi, reprezentirani predimenzioniranim apstraktnim brojevima, uistinu sveti i nepovredivi? Ili mogu biti otpisani?”, smatra kako “ne možemo promijeniti nešto bez da promijenimo sve, a opet ako želimo promijeniti sve, promjena mora započeti negdje”. Novi list

29.02.2016. (09:28)

Dobit riječkog brodogradilišta 3. maj prošle godine – 148 milijuna kuna

29.02.2016. (09:19)

Nogometaši Barcelone pobijedili u 26. kolu Primere na Nou Campu Sevillu s 2:1 i izjednačili španjolski rekord s 34 utakmice u nizu bez poraza

29.02.2016. (09:12)

Ni pravo na šator

Tri od pet branitelja ne uživa nikakva posebna prava

Više od 70% branitelja ne uživa niti traži neka posebna prava – ili su radno aktivni ili su u tzv. običnoj mirovini, rečeno je na braniteljskom simpoziju Od rova do krova (ovaj postotak bi značio da od sveukupno 500.000 branitelja njih 300.000 nema posebna prava, ali da njih 200.000 ima takva prava!). Istaknuto je i kako je zabilježeno dramatično povećanje pobola hrvatskih branitelja od malignih oboljenja, prijevremenih smrti u prosječnoj dobi od oko 51 godine te o značajno povećanoj stopi samoubojstava. HRT

29.02.2016. (09:06)

S razdjelnicima se može i uštedjeti…

29.02.2016. (08:58)

Odiseja 2.0

Na grčko-makedonskoj granici 6.500 izbjeglica, u Grčkoj 30.000, dolaze novi

6.500 izbjeglica blokirano je na zatvorenoj grčko-makedonskoj granici, u samoj Grčkoj je između 20.000 i 30.000 izbjeglica, tranzitni centar Idomeni u blizini granice je prepun – hrana se u redovima čeka nekoliko sati, a nedostaje i lijekova i smještaja. Grčke su vlasti pokušale smanjiti pritisak na makedonsku granicu zadržavanjem izbjeglica na otocima ili sporijim prijevozom iz Atene, tako da mnogi pješače do granice. Čak se i benzinske postaje na sjeveru Grčke koriste za improvizirane izbjegličke kampove. Još zna zahladnjeti pa ljudi lože vatru da se zagriju. Nedostaje svega – istrošili su se na dugačkom putu preko Irana i Turske. Grčke vlasti poručile su da idući mjesec očekuju 50 do 70 tisuća izbjeglica blokiranih u državi. HRT, Fox News, Yahoo News

29.02.2016. (08:05)

Happy Monday

DiCapriju i Innarituu Oscari za ‘Povratnika’, ‘Spotlight’ najbolji film

Leonardo DiCaprio dobio je svojeg prvog Oscara za ulogu u filmu ‘Povratnik’ meksičkoga redatelja Alejandra Inarritua, koji je drugu godinu za redom dobio Oscara za najbolju režiju, dok je Oscar za najbolju glavnu glumicu pripao Brie Larson za ulogu u filmu ‘Soba’. Oscara za najbolji film dobio je Spotlight, istinita priča o novinarskoj istrazi pedofilije u katoličkoj crkvi, dok je najbolji film na stranom jeziku Saulov sin, dugometražni prvijenac Laszla Nemesa. Ovdje svi dobitnici. Najbolji sporedna glumica je Alicia Vikander (‘The Danish Girl’), glumac Mark Rylance (‘Bridge of Spies’), Inside Out najbolji animirani film, naj-dokumentarac je Amy, najbolju originalnu glazbu ima The Hateful Eight, skladao Ennio Morricone, Oscara za najbolji originalni scenarij osvojio je ‘Spotlight’, a za adaptirani The Big Short. Najviše Oscara, njih 6, većinom u tehničkim kategorijama, dobio je ‘Mad Max: Fury Road’, dok je ceremoniju dodjele vodio Chris Rock, vrlo duhovito i s puno sarkastičnih komentara na račun rasizma i rasne različitosti u Hollywoodu. NY Times, YouTube

29.02.2016. (07:30)

Sponzorirana vijest

Femmenessence – hormonsko zdravlje na prirodan način

Svaka žena prolazi kroz tri značajna perioda svog života: reproduktivnu dob, menopauzu i dob zlatnih godina. U svakom od tih perioda poremećaj delikatne hormonske ravnoteže, koja je temelj zdravog organizma žene, može izazvati ozbiljne fizičke i psihičke probleme. Femmenessence proizvodi na potpuno prirodan način doprinose regulaciji hormonske aktivnosti i zdravlju reproduktivnog sustava kod žena. Maca Harmony, Maca Life i Maca Pause dostupni su bez recepta u svim ljekarnama, a možete ih naručiti i na www.femmenessence.hr