30/03/2016 - Monitor.hr
30.03.2016. (23:56)

Nisu pročitali sitna slova

Nema zakonske osnove za smjenu šefa SOA-e?

Premijer Tihomir Orešković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ne mogu pokrenuti postupak imenovanja Daniela Markića za novog ravnatelja SOA-e niti Pjera Šimunovića za predstojnika Ureda VNS-a jer još nisu razriješili njihove prethodnike. Naime, po zakonu, bez službenog postupka i dokazivanja propusta, Dragan Lozančić i Ivica Panenić mogu biti prijevremeno smijenjeni jedino ako to sami zatraže. Jutarnji

30.03.2016. (23:49)

UEFA pokrenula disciplinski postupak protiv HNS-a

Europska nogometna federacija (UEFA) pokrenula je u srijedu disciplinski postupak protiv Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), zbog propusta učinjenog na kvalifikacijskoj utakmici za Europsko prvenstvo U-21 reprezentacija Hrvatske i Estonije odigranoj u ponedjeljak, 28. ožujka u Zaprešiću.

Reprezentacija pod vodstvom izbornika Nenada Gračana slavila je u tom dvoboju s 2-1, pogocima Pavičića i Perice, ali prijeti joj oduzimanje tri osvojena boda i registracija dvoboja pobjedom Estonije 3-0, jer je u 46. minuti utakmice umjesto Antonija Milića ušao Ivan Fiolić koji nije bio upisan u službeni zapisnik te shodno tome nije imao pravo nastupa.

Disciplinski odbor UEFA-e će o ovom slučaju donijeti odluku 4. travnja.

Hrvatska reprezentacija je vodeća u skupini 6 sa 18 bodova iz sedam utakmica, a jedini poraz doživjela je protiv Španjolske u Rijeci (2-3). Naši nogometaši imaju pet bodova više od Švedske i Španjolske, ali Šveđani su odigrali dvije, a Španjolci jednu utakmicu manje.

Do kraja kvalifikacija mladi hrvatski reprezentativci još moraju odigrati obje utakmice protiv Šveđana te gostovati u Gruziji. Na završni turnir će se izravno plasirati devet pobjednika skupina, a četiri najbolje drugoplasirane reprezentacije plasirat će se u dodatne kvalifikacije.

30.03.2016. (23:42)

Nakon 8 mjeseci, tek svako peto računalo koristi Windows 10

30.03.2016. (23:30)

Packe

HZZO: Država nam duguje 450 milijuna kuna za dopunsko

HZZO je oštro odgovorio na najavu poskupljenja dopunskog osiguranja. Kažu kako procedura počinje tek kad ministar pošalje službeni nalog, zatim slijedi javna rasprava, a konačnu riječ ima Upravno vijeće HZZO-a. Navode i kako je valjanih polica 2.471.301, od čega 881.779 na teret državnog proračuna za siromašnije građane i branitelje. Tu HZZO vladi spočitava da 2015. nije platila svih 815 milijuna kuna, već 365.776.982,88 kuna. Monitor

30.03.2016. (23:15)

HZZO: U 2015. država nije pokrila dopunsko osiguranje na teret proračuna

Prošle je godine država HZZO-u uplatila manje od polovice iznosa kojim proračun pokriva dopunsko zdravstveno osiguranje za osjetljive skupine građana, objavio je u srijedu HZZO i, na medijske upite o poskupljenju police, objasnio da procedura za poskupljenje počinje tek kad stigne takav nalog od Ministarstva zdravlja.

Kad Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) dobije službeni nalog Ministarstva zdravlja za podizanje cijene police dopunskoga zdravstvenog osiguranja, postupit će po redovitoj pravnoj proceduri, to jest stavit će odluku na javnu raspravu, a zatim će Upravno vijeće HZZO-a donijeti konačnu odluku na temelju analize javne rasprave, priopćio je u srijedu HZZO.

Ministar zdravlja Dario Nakić rekao je u srijedu kako je povećanje cijene police dopunskoga zdravstvenog osiguranja sa 70 na 89 kuna od 1. svibnja mjera za povećanje prihoda zdravstvenog sustava.

HZZO je u priopćenju kojim odgovara na medijske upite o poskupljenju dopunskoga zdravstvenog osiguranja naveo da je broj valjanih polica 2.471.301, od čega je 881.779 na teret državnog proračuna za siromašnije građane, branitelje i ostale osjetljive skupine.

“Točno je da se iz proračuna ne dobivaju sva financijska sredstva koja bi trebala biti dobivena za pokrivanje prava koja je država dala osjetljivim skupinama. Za spomenuti broj polica na teret državnog proračuna trebalo bi HZZO-u biti uplaćeno 815 milijuna kuna, a država mu je 2015. godine uplatila 365.776.982,88 kuna”, kaže se u priopćenju Službe za odnose s javnošću.

Vlada je na twitteru objavila da konačna odluka o poskupljenju dopunskoga zdravstvenog osiguranja nije donesena jer se “još radi na kreiranju parametara za cjelovito rješenje”.

30.03.2016. (23:04)

Uspjeh Bandićeve obrane: tajne snimke iz istrage afere Agram su nezakonite

30.03.2016. (22:51)

Poduzetnik se sastao s Petrovom nakon objave na Facebooku, krediti su mu najveći problem

Toni Katić, hrvatski poduzetnik iz Njemačke, na svom je Facebooku nedavno objavio koliko mu papirologije treba za pokretanje biznisa u Hrvatskoj, te pozvao predsjednicu, premijera i Vladu da nešto učine. Nakon objave, potpredsjednik vlade Božo Petrov pozvao ga je na sastanak. Croexpress piše o čemu su pričali: građevinske dozvole, kako privući investitore, EU fondovi i najvažniji problem – krediti. “Hrvatska ima loš rejting, ali koliko sam ja razumio banke bi mogle imati kamate od 1,5%, a ne primjerice 7,9%. Moje osobno mišljenje je da bi kamate trebale biti 3-4%. Tko zarađuje na toj razlici? Tko je taj koji želi iskoristiti ljude?”, pita Katić.

30.03.2016. (22:33)

Sud kao nezakonite izdvojio sve tajne snimke iz istrage afere Agram

Sudsko vijeće zagrebačkog Županijskog suda u srijedu je, na prijedlog obrane Milana Bandića i njegovih suoptuženika, kao nezakonite izdvojila sve tajno snimljene telefonske razgovore i SMS poruke iz istrage u aferi Agram pa će o osnovanosti optužnice u tom slučaju odlučiti tek nakon što Vrhovni sud potvrdi ili odbaci odluku o zakonitosti dokaza.

Anto Nobilo, odvjetnik vlasnika CIOS-a Petra Pripuza, kazao je da su tajne Uskočne snimke proglašene nezakonitim dokazima jer rješenje o određivanju tih mjera nije bilo valjano obrazloženo.

“Nije obrazložena osnovana sumnja, a nisu obrazloženi ni razlozi koji zahtjevaju zadiranje u ustavna prava. Radilo se o šablonskom obrazlaganju bez navođenja konkretnih činjenica. Osim toga neka rješenja su glasila na kaznena djela koja nisu u katalogu ZKP-a. U svakom slučaju nezadovoljna strana ima pravo žalbe i sve ide na Vrhovni sud”, kazao je Nobilo ispred zgrade Županijskog suda.

Uskok najavio žalbu, na potezu Vrhovni sud

Predstavnici Uskoka potvrdili su da će se žaliti na odluku optužnog vijeća. Tužitelji su kazali i da je neobično što su kao nezakonite odbačene mjere koje je ranije tijekom istrage odobrio isti sud.

Odluka Vrhovnog suda u sličnim se slučajevima ranije čekala po nekoliko mjeseci.

Nobilo je, pak, pojasnio da je podloga za današnju odluku suda usklađenje s praksom Europskog suda za ljudska prava te da je sjednica optužnog vijeća prekinuta dok se na Vrhovnom sudu ne razriješi sudbina nezakonitih dokaza.

“Nakon toga će se sjednica nastaviti i onda će se donijeti odluka da li se optužnica potvrđuje u svom meritumu ili ne”, rekao je Nobilo.

Dodao je i da obrana trenutno vodi s jedan nula, ali da to ništa ne znači jer je Vrhovni sud onaj koji će konačno odlučiti.

Holding tvrdi da nije oštećen, postignuta i prva nagodba

Obrana je potvrdila i da je na optužnom vijeću koje je počelo u 9 sati predstavnik Zagrebačkog Holdinga dao izjavu da ta krovna gradska tvrtka nije oštećena djelima za koje se terete Bandić i njegovi suoptuženici.

“To su potkrijepili i vještaćenjem koje su proveli za svoje potrebe, a iz kojega proizlazi da nisu pretrpili štetu i to je ono što mi tvrdimo u svojoj obrani. Vrlo je rijetko da imate situaciju da zastupnik oštećenog ne podržava Državno odvjetništvo”, kazao je Nobilo, čijeg branjenika Uskok tereti da je s Bandićem namještao poslove oko prikupljanja otpada.

“Smatramo da je u tom dijelu optužnica potpuno promašena, da nije ostvarena protupravna imovinska korist, jer je tržišna cijena koja je utvrđena nakon toga bila daleko veća od one s kojom je, prema tvrdnjama tužiteljstva, ostvarena protupravna imovinska korist”, ustvrdio je Nobilo.

Predstavnici Uskoka su, pak, potvrdili da je na sjednici optužnog vijeća sklopljena i prva nagodba, a riječ je o 15-optuženom Dragutinu Kosiću koji je nakon priznanja osuđen na uvjetnu kaznu od deset mjeseci zatvora u koji neće ići ako u dvije godine ne ponovi kazneno djelo.

Optužno vijeće bez Bandića i navodnog vrha njegove piramide

Poput Bandića na sjednicu optuženog vijeća nisu došli ni najvažniji gradonačelnikovi suoptuženici – Pripuz i nekadašnji predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić.

Optužnicu protiv zagrebačkog gradonačelnika i njegovih suradnika te ‘poslovnih partnera’ gradskih tvrtki, za navodne nezakonitosti ‘teške’ preko 25 milijuna kuna, Uskok je, na više od 400 stranica, sudu predao sredinom prosinca prošle godine.

U optuženičkoj piramidi nakon Bandića, Ljubičića i Pripuza slijede gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, Ivan Markušić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović, Dragutin Kosić (osuđen nakon nagodbe) te direktor Plinare Ante Dodig.

Nezakonitosti na štetu grada, ali i Državog proračuna

Istraga u slučaju Agram pokrenuta je zbog sumnji da je gradonačelnik sa svojim suradnicima nizom nezakonitosti oštetio grad kojim upravlja više od 13 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i Državni proračun.

Uz sporne donacije u predsjedničkoj kampanji Bandića Uskok tereti za pogodovanje Pripuzovom CIOS-u te Mihaljevićevoj tvrtki Bramgrad, trgovanje utjecajem pri nezakonitom zapošljavanju sebi bliskih osoba u Gradskom poglavarstvu i Zagrebačkom Holdingu, ali i nezakonito korištenje službenih gradskih automobila u privatne svrhe.

Istraga protiv Bandića u međuvremenu je proširena i nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja.

Najprije mu jamčevinu platio odvjetnik, a potom ga oslobodio Ustavni sud

Bandić je nakon toga, u ožujku 2015. vraćen u istražni zatvor iz kojega je izašao u studenome 2014. uz jamčevinu od 15 milijuna kuna koje mu je navodno posudio odvjetnik Marijan Hanžeković te zabranu kontaktiranja sa svjedocima i nemogućnost obnašanja gradonačelničke dužnosti. U konačnici ga je lani u travnju na slobodu postio Ustavni sud, a omogućeno mu je i obavljanje dužnosti.

Protiv Bandića je sredinom veljače prošle godine podignuta i prva optužnica kojom ga je Uskok teretio da je s dvoje suoptuženika udruzi “U ime obitelji” prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna. No, zagrebački je sud tu optužnicu najprije vratio tužiteljstvu na doradu, a potom u srpnju odbacio kao neosnovanu.

Još je i niz potvrđenih i nepotvrđenih optužnica protiv Bandićevih suradnika koje se teretilo za mnoge nezakonitosti – od zamjene zemljišta i izmjena Generalnog urbanističkog plana do malverzacija na štetu gradskih tvrtki.

Tek ako optužnica u slučaju Agram bude potvrđena sud će sazvati pripremno ročište na kojem će se, među ostalim odrediti i datum početka mogućeg suđenja.

30.03.2016. (22:28)

BBB utrčali na teren, prekinut susret Dinamo – Nacional

30.03.2016. (22:21)

BBB utrčali na teren, prekinut susret Dinamo – Nacional

Derbi susret 17. kola malonogometnog prvenstva Hrvatske između Futsal Dinama i Nacionala u dvorani II Doma sportova prekinut je zbog nereda na tribinama i ulaska Bad Blue Boysa na teren.

Atmosfera u ‘dvojci’ je od samog početka bila naelektrizirana, a BBB su veći dio susreta vrijeđali igrače Nacionala.

Do nereda je došlo u samoj završni prvog poluvremena pri vodstvu Nacionala 2-0 kada je nekoliko navijača Dinama utrčalo na teren i napalo golmana Nacionala Ivana Pavlića i predsjednika kluba Ivicu Đolu.

Do prekida je Nacional vodio 2-0 golovima Novaka (10) i Čujeca (19).

30.03.2016. (22:18)

Romeo i Julija

Klepetan se napokon vratio svojoj Malenoj

Klepetan i Malena vjerojatno su najpoznatije rode na svijetu (imaju i svoj Facebook), baš kao i njihova ljubavna priča koja traje već 14 godina (video). Dvije rode dijele gnijezdo u Brodskom Varošu i svake se godine ponovo sretnu po povratku s afričkog juga. Ove godine Klepetan je kasnio šest dana, no na kraju se ipak vratio. Večernji

30.03.2016. (21:43)

Kao komarci

5000 neprijavljenih dronova snima po Hrvatskoj

U Zagrebu je održan prvi DRONEfest, na kojem se govorilo o bespilotnim letjelicama. Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima više od 5000 dronova, no samo 134 operatora dronova uredno su registrirana preko državne Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo. Prema postojećem pravilniku svako bi snimanje trebalo biti prijavljeno Državnoj geodetskoj upravi, a kazne za prekršitelje su od 5.000 do 100.000 kn. Večernji

30.03.2016. (21:34)

Odlučujuća subota

Aleksandra Kolarić: SDP s Komadinom ima šanse pobijediti HDZ

Milanovićeva pobjeda na unutarstranačkim izborima u SDP-u dovest će do nastavka trenda gubitka glasova, smatra Aleksandra Kolarić. Milanovića zove političkim luzerom. “Milanović će nastaviti eliminirati protivnike i uličnim jezikom vrijeđati političke suparnike i neistomišljenike i na taj način doprinositi isključivosti i netolerantnosti u našem društvu… S druge strane, SDP s Zlatkom Komadinom kao liderom ima velike šanse za postizanje široke progresivne koalicije, na novoj političkoj platformi, bez koje pobjeda nad HDZ-om ostaje tek isprazna tlapnja”, kaže Kolarić.

30.03.2016. (21:24)

DRONEfest okupio preko 300 sudionika

Prvo izdanje DRONEfesta, poslovne konferencije o bespilotnim letjelicama koju je IN2 organizirao u suradnji s coworking prostorom HUB385, okupilo je više od 300 sudionika zainteresiranih za ovo brzorastuće područje.

Najveću pozornost okupljenih privukao je blok o regulativi, čija je svrha smanjenje vjerojatnosti da dođe do incidenata i nesreća, kao što su pad bespilotne letjelice na ljude ili imovinu, sudara sa zrakoplovom, nedopuštenog snimanja i sličnih događaja. Na navedenom bloku sudjelovali su predstavnici regulatora: Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (HACZ), Hrvatske kontrole zračne plovidbe (HKZP) i Državne geodetske uprave (DGU), koji su prezentirali procedure i zakonske odredbe vezane uz korištenje bespilotnih letjelica u Hrvatskoj.

Marina Fekonja Dragan iz HACZ-a prezentirala je pravila i praksu vezanu uz označavanje sustava od strane operatora, pravila letenja, postupak koji operator mora proći kako bi regulirao izvođenje operacija, uvjete kada je letenje zabranjeno i slično. Hrvatska je podijeljena u četiri zone, pri čemu se dozvole za letenje u tri zone izdaju u kratkome roku, dok je zakonski rok za odobravanje dozvola za let u urbanim područjima 30 dana i zahtijeva i polaganje teorijskog ispita.

Ivan Landek iz DGU-a prezentirao je razvoj uredbe o snimanju iz zraka od 1993. godine do danas. Četvrta verzija trenutno se nalazi na e-savjetovanju, kako bi se omogućilo poboljšanje brzine poslovanja i uvođenje reda za dobivanje odobrenja. Prema trenutnim zakonima, svi koji žele snimati bespilotnim letjelicama moraju podnijeti zahtjev DGU-u, koji je dužan i pregledati snimljene materijale ako nisu snimljeni za privatne svrhe.

Panel rasprava koju je moderirao nekadašnji Ministar prometa i veza te bivši čelnik Hrvatskog telekoma Ivica Mudrinić bila je prilika za postavljanje brojnih pitanja iz publike, koja je uglavnom upozoravala na potrebu za smanjenjem broja pravila i ubrzanjem procedura potrebnih za dobivanje raznih dozvola. Marinko Keser iz HKZP-a rekao je kako hrvatski zračni prostor nema tendenciju zatvaranja, nego otvaranja. Odgovarajući na pitanje iz publike doc.dr. Mišo Mudrić s Pravnog fakulteta pojasnio je hrvatsku i europsku praksu vezanu uz osiguranje od odgovornosti.

Robert Repinac i Mario Teskera iz Žita održali su prezentaciju o korištenju bespilotnih letjelica u poljoprivredi, projektu koji je IN2 napravio za tu tvrtku koja posjeduje 22.000 hektara vlastitih površina. Posljednja dva mjeseca oni dronom kontroliraju stotinjak hektara poljoprivrednih površina dnevno, prateći vegetacijski indeks, nadgledajući kulture i stanje usjeva na terenu, kako bi na osnovu tih podataka donijeli bolje odluke o upravljanju navedenim poljima.

Osim na predavanjima i panelima, sudionici konferencije mogli su pohađati i radionice o snimanju dronom i izradi vlastitog drona, a u sklopu konferencije održana su i posebna događanja za developere, te dječja radionica.

„Izuzetno sam zadovoljan interesom za konferenciju koji je nadmašio naša očekivanja i kapacitet prostora u kojem je održana. Zbog velikog odaziva i pozitivnih reakcija razmišljamo i o dvodnevnom izdanju konferencije sljedeće godine.“ – rekao je direktor konferencije Tihomir Šašić iz IN2.

30.03.2016. (21:04)

Misli Malog princa – mudrost za sva vremena

30.03.2016. (21:00)

Je li Miki Manojlović Vučićev as iz rukava za ministra kulture?

30.03.2016. (19:51)

Spice up your life

Nova super namirnica – ljubičasti kruh

Prvo smo upoznali ljubičaste krumpire, a sada je tu i – ljubičasti kruh. Kreirao ga je znanstvenik iz Singapura Zhou Weibiao, navodno od crne riže. Ovaj je kruh bogat vlaknima i proteinima, te se lakše probavlja i zdraviji je od bijelog kruha koji je na lošem glasu zbog ugljikohidrata i visokog glikemijskog indeksa. Times Live, CNN

30.03.2016. (18:49)

Igra skrivača

Što se desilo Tigeru Woodsu?

Golf.com analizira što se dogodilo sa Tigerom Woodsom, velikom golf zvijezdom, kojem je karijera, čini se, krenula nizbrdo nakon kobne automobilske nesreće i otkrića seks skandala. Nakon razvoda, Tiger se povukao na svoje imanje gdje većinom sam igra video igrice.

30.03.2016. (18:37)

Novi list dobiva novog vlasnika – investicijski fond J&T

Riječki Novi list uskoro će dobiti novog vlasnika – češko-slovački financijski fond J&T će, kako saznaje Hina, u idućih nekoliko dana potpisati ugovor o preuzimanju najstarijeg hrvatskog dnevnog lista nakon odluke Zagrebačke banke (Zabe), najvećeg vjerovnika te izdavačke kuće u predstečajnoj nagodbi.

Prema izvorima iz Novog lista, ključnu odluku o odabiru J&T kao novog vlasnika donio je najveći vjerovnik Zaba nakon što je češko-slovački investicijski fond nadjačao ponudu Telegram media grupe u vlasništvu obitelji Ninoslava Pavića, donedavno većinskog vlasnika Europapress Holdinga.

Po pisanju portala Fairpress.hr, glavni urednik Novog lista Nenad Hlača u utorak je obavijestio novinare o tome, a vijest o prodaji riječke novinske kuće potvrdio je i predsjednik uprave Telegram media grupe Saša Milinović. Prema njegovim riječima, u srijedu prijepodne zaprimio je od vlasnika Novog lista obavijest da ponuda Telegram media grupe nije prihvaćena.

“S obzirom da je osim Telegram grupe u pregovorima sudjelovao još samo investicijski fond J&T, pretpostavljam da su odlučili Novi list prodati njima. Telegram grupa je već godinu dana u procesu pregovora oko prodaje Novog lista, a investicijski fond uključio se tek nedavno, prije otprilike dva mjeseca. Fond je ušao u pregovore preko jedne od svojih medijskih kompanija, odnosno tvrtke kćeri pod nazivom JOJ'” rekao je Milinović za Fairpress.hr.

Glavni urednik Novog lista Nenad Hlača bio je bez komentara tvrdeći da sve dodatne informacije može dati samo Uprava, a i predstavnik Sindikata novinara Marinko Glavan rekao je kako ima informaciju da je Novi list prodan, ali još nije dobio službenu informaciju od Uprave.

S druge strane, predsjednik Uprave Neven Klarin još je u srijedu prijepodne izjavio da je prodaja Novog lista stvar vlasničkog udjela, te da ne može ništa potvrditi. “Mi dajemo izjave samo za vlastiti medij”, rekao je Klarin za Fairpress.hr.

Prema pisanju T-portala, još nije poznato hoće li J&T direktno investirati u Novi list ili će potpisnik ugovora i nositelj tog posla biti njihova medijska grupacija JOJ Media House.

Prema medijskim napisima, financijska grupa J&T upravlja imovinom vrijednom 9,4 milijarde eura, a njezina JOJ Media House osnovana je 2010. i u svom portfelju ima nekoliko slovačkih televizijskih privatnih kanala i marketinških tvrtki u Slovačkoj, Češkoj i Austriji.

Pronalazak strateškog partnera bio je jedan od glavnih zadataka Uprave Novog lista prema predstečajnoj nagodbi sklopljenoj krajem prošle godine. Ukupna dugovanja Novog lista prema vjerovnicima iznosila su više od 40 milijuna kuna, a gotovo polovicu od ukupnog duga potražuje Zagrebačka banka.

30.03.2016. (18:37)

7 razloga zašto hren treba jesti i nakon blagdana

30.03.2016. (18:14)

Nemili povratak

877 ljudi s Balkana radikaliziralo se u Siriji, a 299 se vratilo u Europu

Balkanska istraživačka regionalna mreža otkrila je koliko se ljudi s Balkana radikaliziralo u Siriji i Iraku, te koliko ih se vratilo. S Kosova ih je otišlo 300, iz BiH 200, iz Makedonije 207 osoba, iz Albanije 107, iz Srbije 50 dok je iz Crne Gore u redove Islamske države otišlo 13 boraca – ukupno 877 osoba. Na Balkan se pak vratilo ukupno 299 osoba: u Kosovo njih 130, u Makedoniju 70, u BiH 50, u Albaniju 42 te 7 u Srbiju. Index

30.03.2016. (17:56)

Prava romansa

Oteo avion jer mu je žena prigovarala da je ne voli dovoljno

Seif al-Din Mohamed Mostafa, otmičar zrakoplova EgyptAira, kaže da se na očajnički potez odlučio jer mu vlasti nisu dozvolile da napusti zemlju i vidi ženu i djecu. Njegov je plan bio da avion sleti na Cipar i da njegova supruga, Cipranka s kojom ima više djece, dođe u zračnu luku da joj preda pismo. Neobična otmica potaknula je brojne duhovite komentare na društvenim mrežama. “Žena mi je baš rekla: Ne voliš me dovoljno. Nikada nisi oteo zrakoplov da bi došao k meni”, piše u jednoj poruci. Monitor

30.03.2016. (17:33)

Oteo avion jer je htio vidjeti ženu i djecu

Egipatsko državno odvjetništvo zatražilo je u srijedu izručenje muškarca kojega je ciparsko pravosuđe smjestilo u pritvor pod optužbom za otmicu zrakoplova EgyptAira.

Državni odvjetnik Nabil Ahmed Sadek zatražio je od “ciparskih vlasti da osumnjičenika Seifa al-Dina Mohameda Mostafu izruče egipatskim vlastima”, ističe se u priopćenju odvjetništva koje se oslanja na bilateralni ugovor o izručenju potpisan 1996.

Sudac istrage Andreas Lambrianou rekao je nakon saslušanja da je osumnjičenik upitao policiju: “Što drugo možete učiniti ako ženu i djecu ne vidite 24 godine, a egipatska vlada vas u tome sprječava?”

No ciparski dnevni list piše, prenoseći izjavu njegove bivše supruge, da osumnjičenik 24 godine nije mario za svoju obitelj.

Lambrianou je dodao da policija još mora utvrditi vrstu tekućine pronađene u njegovoj prtljazi.

Neobična otmica i njezin sretan završetak potaknuli su brojne duhovite komentare na društvenim mrežama.

“Žena mi je baš rekla: ‘Ne voliš me dovoljno. Nikada nisi oteo zrakoplov da bi došao k meni”, piše u jednoj poruci.

Pravosudne vlasti u Larnaki pritvorile su 58-godišnjeg Egipćanina, kojeg opisuju kao “psihički nestabilnu” osobu, na osam dana.

‘Zračni gusar’ je tijekom leta Airbusom A-320 iz Aleksandrije u Kairo zahtijevao da zrakoplov sleti na Cipar i da njegova supruga, Cipranka s kojom ima više djece, dođe u zračnu luku da joj preda pismo.

Seif al-Din Muhamed Musafa živio je na Cipru do 1994. godine.

30.03.2016. (17:31)

Baš utješno

Ministar opravdava poskupljenje: Slovenci dopunsko plaćaju 200 kn

Ministarstvo zdravlja od 1. svibnja povećava cijenu dopunskog osiguranja HZZO-a sa 70 na 89 kuna. “Slovenci izdvajaju 28 eura, što je preko 200 kuna“, odgovara ministar Nakić na kritike pacijenata i umirovljenika koji su najglasniji protiv poskupljenja. Poskupljenje kakvo predlažu HDZ i ministar Nakić trenutno nije dopušteno jer nije predviđeno u planovima, kaže Peđa Grbin. Vilibor Sinčić pak poručuje da će Hrvati sada okusiti život kao u Americi, gdje oni koji nemaju novac umiru. S obzirom da gubici u zdravstvenom sustavu iznose oko 2,5 milijardi kuna, za očekivati je još neke mjere i poskupljenja.

30.03.2016. (17:08)

Organizacija je pola posla

5 načina kako povećati produktivnost

U svakom poslovnom timu postoje ljudi koji crpe energiju time što se fokusiraju na sebe umjesto na dobrobit tima, te time ubijaju produktivnost. Njih jednostavno treba odgoditi za neki drugi put i ne dozvoliti im da kradu vrijeme. Veliki ubojica produktivnosti je nedostatak pauza i previše zadaća na rasporedu. Mashable

30.03.2016. (16:08)

Ministri dogovorili hitne helikoptere za cijelu godinu, u svim uvjetima

Ministar zdravlja Dario Nakić i ministar obrane Josip Buljević u srijedu su potpisali ugovor o uspostavi hitne helikopterske medicinske službe (HHMS) tijekom cijele godine u svim uvjetima, a ugovorom su osigurana dva helikoptera koji će biti stacionirani u Splitu i na Krku.

Helikopteri stacionirani u Splitu i na Krku moći će pružiti hitnu pomoć osobama na udaljenim otocima u svim uvjetima i svako doba dana, istaknuo je ministar zdravlja Nakić. Izvijestio je kako su u tijeku pregovori s MUP-om da se u srcu turističke sezone, ljeti, ima još jedna baza – u Dubrovniku.

“Tu je i lokalna zajednica izrazila spremnost da sufinancira taj projekt“, rekao je novinarima u Banskim dvorima.

Posredno se osvrnuo na ranije probleme koje je HHMS imala, budući da je prema prijašnjem ugovoru s jednom talijanskom tvrtkom takav hitni helikopterski prijevoz obavljan samo danju, a let je ovisio i o tjelesnoj težini pacijenta.

„Dugo vremena, cijelo vrijeme smo imali raspravu oko hitne helikopterske službe… Danas potpisujemo ugovor oko uspostave hitne helikopterske službe koja će biti cijelu godinu. Dakle, ne u vremenskim uvjetima, noću da se ne može letjeti, ne za one ljude koji su upitne tjelesne težine, nego da se osigura pravovremena dostupnost zdravstvene zaštite ljudima koji se nalaze na udaljenim područjima, na otocima“, rekao je ministar zdravlja Nakić.

Naglasio je pritom višestruku financijsku korist projekta koji će za devet idućih mjeseci koštati ukupno 7 milijuna kuna (šest milijuna kuna osigurao je MORH i jedan milijun kuna Ministarstvo zdravlja), odnosno 10 milijuna kuna na godišnjoj razini, rekavši da je prošla administracija za tu namjenu planirala na godišnjoj razini 127 milijuna kuna.

30.03.2016. (15:55)

Satir iliti divji čovik

Bujanec tužio News Bar, što je i stravično smiješno i opasno

Zbog satiričnog teksta Hitna pomoć oživljavala Bujanca nakon vijesti o zapljeni kokaina vrijednog 44 milijuna eura kontroverzni voditelj emisije Bujica tužio je News Bar zbog povrede ugleda i časti. Ovo je opasan presedan kojim se otvara Pandorina kutija, piše N1. Nakon zabrane Montiranog procesa, ovo je drugi udarac na satiričare od strane članova HNIP-a, čiji je Bujanec jedan od osnivača. S druge strane, u petak se u Zagrebu na Zrinjevcu odžava veliki skup satiričara Za satiru spremni! – protiv cenzure.

30.03.2016. (15:28)

!acičitP

Leća između nas: Par s neobičnim fotografijama s putovanja

Prije nego okinemo fotografiju, možemo se zapitati što vidimo, ali i što ostaje skriveno. Bit je fotografije izbor i kompozicija izabranog, igra uključivanja i isključivanja, a u kreativnom eksperimentu jedan ju je slovački par okrenuo naglavce: Zuzu Galova i Peter Sedlacik posljednje tri godine putuju svijetom i međusobno se fotografiraju, ali istovremeno, pružajući time lice i naličje jedne fotografije i istražujući njezine granice. Zasad 150 njihovih objavljenih diptiha prati 50.000 ljudi na Instagramu i Tumblru. Guardian

30.03.2016. (15:10)

Raste i hrvatska

Top 10 država s najvišom prosječnom plaćom

Prema videu koji je sastavila Telka.hr, Irci predvode listu od 10 država s najvišim prosječnim plaćama pobjedničkom cifrom od 280.000 kuna. Nakon Irske dolaze Luksemburg (265.000) i Norveška (228.000), četvrta je Švicarska s prosječnom plaćom 227 tisuća kuna godišnje, peta je Australija s 215.000 kuna, a u prvih deset ušle su i Njemačka, Austrija, Kanada, Švedska i Francuska. Večernji

30.03.2016. (14:55)

Češko-slovački financijski fond J&T kupio Novi list

30.03.2016. (14:35)

Katalog 1926-2016

Priča o legendarnom osnivaču Ikee

“Kuća iz snova po cijenama iz snova” bila je jednostavna ideja Šveđanina Ingvara Kamprada koja je dovela do posla danas vrijednog tri milijarde eura. Riječ je o osnivaču Ikee, koji se prodajom počeo baviti sa 17 godina, 1958. otvorio prvu prodavaonicu, a pet godina kasnije izlazi na međunarodno tržište, koje je pokorio od 70-ih nadalje. Ingvara se napadalo iz dvaju razloga: izbjegavanje poreza i simpatiziranja nacista u prošlosti, a osebujan Šveđanin danas slavi 90. rođendan. T-Portal

30.03.2016. (14:06)

Nije baš "Na Sleme, na Sleme, na Sleeemeee..."

Sin najpoznatijeg Šerpe: Everest je postao cirkus

“Osjećaj odlaska u avanturu, zajedničkog rada, napraviti nešto što nitko dosad nije učinio, uz osjećaj drugarstva i zajedničkog rada – taj duh sada ne postoji. To je sad industrija totalne usluge gdje se ispunjava ega zapadnjačkih penjača i ljudi iz južne Azije koji žele testirati koliko blizu smrti mogu doći, što ide uz veliku cijenu po Šerpe. Mislim da moj otac ne bi htio biti živ da vidi cirkus u koji se Everest pretvorio”, kaže Norbu Tenzing, sin Tenzinga Norgaya, najpoznatnijeg Šerpe u povijesti i čovjeka koji se s Edmundom Hillaryjem prvi popeo na Everest. Tenzing sudjeluje u dokumentarcu Sherpa: Trouble on Everest Jennifer Peedom o lošim radničkim pravima Šerpa, a kojeg kritičari hvale i zbog krasnih scena planina i obrade teme. Šerpe su 2014. štrajkale za bolja prava (nakon pogibije njih 16 u lavini pod Everestom), prošle godine penjanje je otkazano (nakon pogibije 22 penjača i Šerpa), no upravo sad kreću pripreme za uspon na najvišu planinu za ovu godinu jer Šerpama treba novac… Guardian

30.03.2016. (14:04)

30 intrigantnih praznovjerja širom svijeta

30.03.2016. (13:49)

Lipo li je

Zajednički album Olivera i Gibonnija: ‘Familija’ predstavlja nešto važno

Oliver i Gibonni objavili su zajednički album Familija, koji će korisnici HT-a besplatno moći skinuti od 12. travnja (nešto se može čuti i ovdje[audio_icon]), a ovoga petka će ga zajedno promovirati besplatnim koncertom na zagrebačkom Trgu bana Jelačića (HT plaća, promoviraju novu uslugu Magenta 1). “Nije se tražio trenutak, jednostavno, Gibo je to predložio, a ja sam se složio. Spontano, lijepo, prirodno… Naslov tog albuma meni je jako lijep. Familija ili obitelj danas izmiče kontroli, pa smatram da je ovaj album nešto što zaista predstavlja nešto važno”, objašnjavaju pjevači za tportal.

30.03.2016. (13:47)

Kostelićeva avantura skijama i pješice po Islandu – počinje sutra, prijeći će 730 kilometara u 39 dana, nada se da će biti puno snijega

30.03.2016. (13:29)

Dnevna doza realnosti

Čačić: Mi smo nevjerojatna zemlja u kojoj se ni izbori ne mogu održati

“Ova vlada u najmanju ruku mora izdržati do izbora sudaca Ustavnog suda jer po našem zakonodavstvu izbori se proglašavaju odlukom Ustavnog suda, a od sutra nemamo kvorum. Mi fizički ovog trenutka ne možemo održati izbore. Mi smo nevjerojatna zemlja u kojoj se ni izbori ne mogu održati”, prokomentirao je Radimir Čačić u emisiji Novi dan na N1[video_icon] povodom napetosti na liniji Tomislav Karamarko – premijer Orešković, što Čačić smatra Karamarkovom slabošću. “Prošla Vlada je bila baš sramotna, ali sad imamo Vladu koja ne postoji”, kaže zastupnik Reformista. Index

30.03.2016. (13:10)

Milom ili silom, ali tako će biti!

Kina: Do 2020. godine srednja klasa mora brojati 600 milijuna ljudi

100 milijuna Kineza koji danas žive ispod granice siromaštva trebaju postati bogatiji, a srednja klasa za pet godina mora narasti na 600 milijuna ljudi, stoji u kineskim državnim smjernicama gdje piše, doslovno, da do 2020. Kina mora postati država umjerenog blagostanja. Na velikom redovnom narodnom kongresu odlučeno je i da gospodarski razvoj mora biti iznad 6,5%, napokon je prihvaćeno da je zagađenje države problem i da se treba boriti za zdraviji okoliš, odlučili su se jače boriti protiv korupcije, te žele nametnuti Kinu kao međunarodnog čimbenika. Jutarnji

30.03.2016. (13:02)

Vrijeme za restart

Koristi od godinu dana pauze usred karijere

Iako mnogi ljudi sanjaju o predahu usred karijere, tek malobrojni to doista i naprave. Ipak, broj onih koji se odluče na pozamašnu pauzu u srednjoj fazi života u porastu je, zbog tvrtki koje postaju otvorenije za takve stvari i općenito zbog sve češćeg mijenjanja poslova. Veliki prekid od posla omogućuje novi pogled na stvari, rezultira poboljšanim učinkom na poslu, ali i nudi mogućnost da krenete ispočetka i pronađete se u nekoj drugoj branši. Oni koji su probali tvrde da je vrijedno rizika. BBC

30.03.2016. (12:44)

Odeš u rat - dobiješ besplatnu reklamu

Ratovanje u Siriji Rusiji donijelo 7 milijardi dolara u prodaji oružja

Biznis ruskih proizvođača oružja je, khm, eksplodirao nakon što je Rusija demonstrirala svoju vojnu moć 5-mjesečnom vojnom akcijom u Siriji. U posjeti državnom proizvođaču oružja Vladimir Putin pohvalio se komercijalnim plodovima sirijskog angažmana brojkama od 14,5 milijardi dolara izvezenog oružja u 2015., što je bilo iznad očekivanja, dok za ovu godinu očekuje narudžbe od 56 milijardi dolara. Države koje naručuju rusko oružje su Alžir, Kina, Egipat, Indonezija, Iran, Vijetnam i Pakistan, a mnoge narudžbe uključuju borbene avione Su-35 i 35, bombardere Su-32 i nove napadačke helikoptere Mi-28N Night Hunter, što su Rusi sve pokazali u Siriji. Putin kaže da ih je akcija u Siriji koštala 480 milijuna dolara, a vojska procjenjuje da će “marketinški učinak” ruskog angažmana u Siriji biti ugovori o prodaji oružja u vrijednosti 7,6 milijardi dolara. Mashable

30.03.2016. (12:39)

Hrvatskoj na raspolaganju 1,2 milijarde kuna iz EU fondova za biciklistički promet; problem je što gradovi baš i nemaju neke velike planove za investiranje, pogotovo Zagreb

30.03.2016. (12:23)

Hrvatskoj na raspolaganju 1,2 milijarde kuna iz EU fondova za biciklistički promet

Korisnici EU fondova iz Republike Hrvatske za ulaganje u biciklistički romet i cikloturizam na raspolaganju imaju više od 1,2 milijarde kuna u razdoblju 2014.-2020., podatak je kojeg se može vidjeti iz novog alata Europske biciklističke federacije za praćenje raspoloživih sredstva iz europskih fondova za razvoj biciklističkog prometa.

Sindikat biciklista je tim povodom uputio pitanje na službene adrese 6 hrvatskih gradova o ulaganjima u biciklistički promet i dobili kao prvo očekivani rezultat da je Koprivnica i dalje najbiciklističkiji grad u Hrvatskoj s relativno velikim ulaganjima u održivi promet, a posebno u infrastrukturu za bicikliste i pješake. Gradovi poput Samobora, Metkovića i Pule transparentno su prikazali relativno mala ulaganja u biciklistički promet, dok je neugodno iznenadila Rijeka koja ove godine nema predviđena ulaganja u postojeću ili novu biciklističku infrastrukturu. Na samom je začelju po transparentnosti objave podataka završio glavni grad Hrvatske – Zagreb, čija ulaganja u biciklistički promet već treću godinu za redom u prosjeku čine manje od 1% ulaganja u cjelokupni promet.

Gradovi na sjeveru Europe ulažu približno 20-25€ per capita godišnje izravno u projekte biciklističke infrastrukture. Za razliku od toga, zemlje jugoistočne Europe ulažu daleko manje, a takvi su i rezultati. Primjerice, Zagreb s proračunom za cestovnu prometnu infrastrukturu od preko 550 milijuna kuna godišnje, za biciklistički promet izdvaja između nekoliko desetaka tisuća do nekoliko stotina tisuća kuna, i to primarno za označavanje isprekidanih žutih crta na pješačkim površinama. Preračunato, u Zagrebu godišnji proračun za biciklističku infrastrukturu varira od 10-ak lipa do oko jedne kune po glavi stanovnika.

30.03.2016. (12:21)

Plava trava zaborava

14.000 zahtjeva Googleu iz Hrvatske za brisanje linkova, 3.000 odobreno

Otkad je Europski sud pravde 2014. omogućio pravo na zaborav na internetu, samo Hrvati su Googleu poslali 14 tisuća zahtjeva za uklanjanje rezultata pretrage u kojima se spominje njihovo ime ili podaci. Odobreno ih je tek 3784, a poveznice su uklanjane samo ako nisu od javnog interesa, ako sadržavaju podatke o nečijem zdravlju, seksualnoj orijentaciji, rasi, religiji ili političkoj pripadnosti, podatke o maloljetnicima ili zatvorskim kaznama. Odbijeno je 29 zahtjeva za uklanjanje novinskih tekstova s domaćih portala, 21 zahtjev javnih osoba te 14 zahtjeva za uklanjanje političkih izjava. Jutarnji

30.03.2016. (12:19)

14-godišnja djevojčica – najmlađa članica goleme polarne ekspedicije

30.03.2016. (12:18)

Prelazak na demokraciju: Htin Kyaw prisegnuo kao prvi civilni predsjednik Mianmara (nekadašnja Burma) nakon 50 godina vojne vladavine

30.03.2016. (11:46)

Daj šta daš

Rakitić podržao hrvatski start-up za poklanjanje memorabilija

Suvlasnik hrvatskog start-upa s londonskom adresom Scorrers nedavno je postao i hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić, koji je u posao donio i značajno ulaganje. Radi se o besplatnoj aplikaciji koja služi kao platforma putem koje zvijezde svojim obožavateljima dijele memorabiliju – dresove, kopačke, albume… – a sretni se dobitnici biraju izvlačenjem lutrijskih listića. Začetnik projekta je Ivan Ilečić, a trenutačna baza zvijezda okuplja Nikolu Kalinića, Roberta Hilberta, Alena Halilovića, Darija Srnu i druge. Jutarnji

30.03.2016. (11:37)

Sa proljećem dolaze i novi fotoaparati

Sony predstavio RX10 III – fotoaparat sa velikim senzorom koji ima zoom 25x

Sony je napravio veliki skok u odnosu na prošlogodišnji model RX10 II koji je imao zoom od 8,3x. RX10 mark III ima raspon 24 – 600 mm, čak tri puta veći od prethodnika što ga čini najjačim zoom kompaktom sa senzorom od jednog inča koji snima u rezoluciji 20 megapiksela. Otvor blende je i dalje odličan f/2.4-4. Kamera ima OLED tražilo sa 2,36 milijuna točaka, kao i okretni monitor. ISO raspon 64 – 12.800. Video snima u 4K (primjer). Tijelo aparata je otporno na vlagu i prašinu. Sjajno. DPreview, Imagining Resource. Sony

30.03.2016. (11:25)

Foxconn potvrdio preuzimanje Sharpa za manju cijenu – $3,5 milijardi, nakon propale ponude iz prošlog mjeseca od 6,2 milijardi

30.03.2016. (11:16)

The long run

Novi Acerov Chromebook ima bateriju koja traje 14 sati

Chromebook je s ovom godinom konačno postao veći, s boljom slikom i od dizajnerskih materijala. Acerov novi Chromebook 14 zamijenio je plastiku aluminijem, koji osim što je otporniji bolje i izgleda. Broj 14 u imenu s jedne strane odnosi se na 14-inčni ekran koji je u potpunosti HD, a s druge na bateriju koja bi trebala trajati čak 14 sati. Spravica će od travnja biti dostupna na Amazonu i Bestbuy.com za 300 dolara. Mashable

30.03.2016. (11:10)

Glupom svaštarenju - ništa novca

664 milijuna eura za pametnu specijalizaciju Hrvatske

664 milijuna eura iz europskih fondova oslobođeno je današnjim usvajanjem Strategije pametne specijalizacije Republike Hrvatske za razdoblje od 2016. do 2020. (ovdje PDF strategije). Novac iz pametne specijalizacije je namijenjen poticanju znanstvene izvrsnosti i jačanju konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva kroz istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije. Gore navedenih 5 milijardi kuna tek treba dosegnuti, a za početak je spašeno 60 milijuna kuna iz Operativnog programa razvoja ljudskih potencijala. HRT

30.03.2016. (10:43)

Uspravnica u obilasku

Predsjednica seli ured u Zadar – obilazi Premudu, Silbu, Molat

Sljedeći tjedan od utorka do petka predsjednica Grabar Kitarović preselit će svoj ured u Zadarsku županiju, u novom izmještanju nakon Splita, Pule i Vukovara. Na veselje otočana, najviše vremena planira provesti na zadarskom arhipelagu, od Dugog otoka, Molata, Premude, Oliba i Silbe, do Paga, gdje će se upoznati s problemima života na otocima i izvan turističke sezone. “Značajan je njezin posjet otocima, priobalju i Dalmatinskoj zagori, u krajeve i mjesta gdje gotovo nikad viši dužnosnik nije došao, to je jedno ohrabrenje našem narodu, optimizam”, ocjenjuje HDZ-ov župan Zlatko Ževrnja. Dnevnik.hr

30.03.2016. (10:39)

Moj TV podsjetnik

Šest programa srijedom

11:25 Zvonili ste, milorde?, RTL
12:25 ‘Allo, ‘allo!, RTL
13:37 Vjera, prijevara i minimalac (5,9), HTV2
15:20 Stablo (6,6), HTV3
15:59 Satirikon, HTV1
17:45 Svete planine svijeta – Potop, HTV2
20:00 Alphaville (7,2), HTV3
20:03 U potrazi za Shakespeareom (8,7), HTV1
20:06 Zemlja u zoru: Meksiko, HTV2
21:00 Dobra žena (8,7), HTV1
21:07 Vjerni Danny (7,0), HTV2
21:51 Intervju tjedna – Dražen Trogrlić, HTV3
23:15 Svjetski biseri: Tajland, HTV1
23:20 Andrija i Anđelka, RTL
23:25 Slučajna avantura (5,1), Nova TV
Kompletni programi: HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, RTL, Nova TV

30.03.2016. (10:19)

Snimka Dubrovnika u 4K rezoluciji

30.03.2016. (10:13)

Ne pitaj što tvoja plaća može učiniti za tebe

Googleov direktor za prošlu godinu primio plaću od 100 milijuna dolara

Na prošlogodišnjoj plaći izvršnog direktora Googlea Sundara Pichaija pozavidjela bi mu i velika imena u poslovnom svijetu: isplaćeno mu je 100,5 milijuna dolara, dok je 350 najvećih tvrtki u SAD-u prosječno isplaćivalo 16,3 milijuna dolara za istu poziciju. Nakon što je prethodni direktor Larry Page prešao na mjesto direktora Alphabeta, nove Googleove holding kompanije, Pichai je sjeo za kormilo Googlea. “Gledam na ovo kao na priliku da pažljivo razmislim kako ću to vratiti svijetu”, prokomentirao je Pichai svoje bogatstvo. Mashable

30.03.2016. (10:10)

Budućnost biznisa je da kupac bude i rad i kapital

Većina ljudi u biznisu i financijama smatraju da je nova ekonomija (umjetne inteligencije i autonomnih strojeva) poput stare ekonomije: udovoljavanje potreba kupaca za proizvodima i uslugama. Ali, to nije tako. Pravo srce nove ekonomije je pomaganje ljudima da jedni druge više trebaju. Kako bismo izgradili novu ekonomiju inovacije nam moraju pomoći da jedni drugima više trebamo, na bolje načine, kako bismo se bolje međusobno vezali. Ako inovacije unište te veze i smanje naše međusobne potrebe strmoglavit ćemo se. Kad jedni druge više ne budemo trebali sve će biti gotovo, odnosno društvo koje se razvija i napreduje je ono gdje je svatko i potrošač i radnik, piše TechCrunch u vrlo zanimljivom članku.

30.03.2016. (09:26)

Oporuka slavnog književnika otkrila: Umberto Eco zabranio da se o njemu raspravlja deset godina nakon smrti

30.03.2016. (09:10)

Ministar Nakić: "Reforma Hitne pomoći od 1. svibnja"; reformom će na hitnu moći samo zaista hitni slučajevi, ostali će morati obiteljskom liječniku, hitnost će određivati trijažna sestra

30.03.2016. (09:08)

Dodatna i dopunska

Riječki liječnici fušaju u Mariboru, kod kuće otkazuju operacije

20 riječkih anesteziologa radi vikendom u mariborskoj bolnici, a još 40 anesteziologa iz drugih bolnica čeka dopuštenje za rad u Mariboru, dok s druge strane, kako piše Jutarnji, pati bolnički operacijski program petkom koji je naglo skraćen “zbog nedostatka potrebnih nalaza” anesteziologa. List piše i kako 1500 do 2000 hrvatskih liječnika radi kod privatnika, a bez dopuštenja ravnatelja bolnica u kojima su zaposleni (kontrolira ih samo 6 inspektora). Novi pravilnik o dopunskom radu liječnika trebao bi omogućiti liječnicima da rade kod privatnika, ali i u drugim bolnicama gdje postoji potreba. HRT

30.03.2016. (08:42)

Talk to the hand

Kako ljubazno kritizirati

Daniel Dennett, kojem laskaju da je “najbolji suvremeni filozof” i “sljedeći Bertrand Russel”, u svojoj knjizi Intuition Pumps and Other Tools for Thinking postavlja pitanje zanimljivo za današnju kritički nastrojenu (posebno internetsku) kulturu: Koliko bismo točno dobrostivi trebali biti kad kritiziramo suparnikove poglede? Stvar je u tome da ga trebamo pripremiti na prihvaćanje kritike, a krajnji cilj nije pobijediti protivnika, već stići do istine. Brain Pickings

30.03.2016. (08:25)

And cut

Instagram uveo videa od 60 sekundi

Većina ljudi nemušta je u snimanju videa, zato je Instagram i bio ograničio njihovo trajanje na 15 sekundi kad ih je uveo 2013. No nakon 40-postotnog porasta njihove gledanosti u posljednjih pola godine, odlučili su to vrijeme produžiti na jednu minutu, čime se Instagram udaljava od Snapchata s jedne te s YouTubea s druge strane. Opcija je predstavljena montažom već objavljenih kratkih uradaka, ali zasad još nije dostupna svima. Techcrunch se pita hoće li sada stići i alati za njihovo uređivanje. Mashable

30.03.2016. (08:06)

Crna zvijezda

Većina želi zabraniti dark web

Oko 70% ljudi poduprlo bi zabranu dark weba, pokazalo je istraživanje provedeno u 24 zemlje širom svijeta, a u kojem je ispitanicima pojašnjeno da dark web osigurava enkripciju i anonimnost novinarima, aktivistima za zaštitu ljudskih prava i zviždačima, ali da isto tako može biti iskorišten za ilegalnu trgovinu narkoticima i oružjem ili za druga kaznena djela (ovdje infografika). Svejedno, između 61% i 85% ispitanika izjasnilo se u prilog trajnom gašenju dark weba, što najviše podržavaju stanovnici Indije, Indonezije, Egipta i Meksika, a najmanje oni iz Južne Koreje, Švedske i Kenije. Reuters, Wired

30.03.2016. (08:03)

Oracle traži 9,3 milijardi dolara odštete od Googlea za kršenje autorskog prava pri korištenju Jave za Android

30.03.2016. (07:30)

Sponzorirana vijest

Prestanite biti taoci hemoroida

Vrata WC-a više ne moraju izgledati kao vrata pakla, toaletni papir više neće davati osjećaj kao da je umočen u kiselinu, a svaka stolica kao da je prekrivena iglama. Pilex je potpuno prirodan preparat koji na elegantan način doprinosi zdravlju vena analnog područja. Pilex kapsule su najbolje rješenje da izbjegnete neugodan kontakt sa osjetljivim područjem i dostupne su u svim boljim ljekarnama. Više možete saznati i na www.pilex.hr