28/06/2016 - Monitor.hr
28.06.2016. (22:19)

Novi filmovi o izbjeglicama ‘Jedan čovjek se vratio’, ‘Skakač’ ili ‘Izbjeglički blues’ bi mogli promijeniti trend crno-bijele percepcije stvarnosti u filmovima izbjegličke tematike i otvoriti put iskrenijoj i smjelijoj analizi jednog od najaktualnijih problema današnjice

29.06.2016. (00:06)

Posljedice oluje u Osijeku: Samo u KBC-u šteta preko pet milijuna kuna – plivali su podrumi, parkirališta, podvožnjaci, vjetar čupao stabla

29.06.2016. (00:01)

Novi filmovi o izbjeglicama – iskreniji i smjeliji

Dok se Evropa bori sa divljajućom ksenofobijom potpirenom retorički istreniranim populističkim političarima, filmski festivali na izbegličku krizu reaguju pojačanim fokusom na temu emigracije i potrage za identitetom. Najprimetniji zalet u ovom pravcu se osetio početkom godine na Berlinalu u okviru koga se našlo osam filmova pomenutog profila, među njima i ‘Fuocoammare’ (‘Fire at Sea’) Gianfranca Rosija koji je osvojio Zlatnog medveda, a u Austriji – sve od Crossing Europea (20.-25. April), uprkos uznemiravajućim političkim dešavanjima u zemlji ili baš zbog njih, programi ovdašnjih filmskih festivala pokazuju snažnu socijalno-političku angažovanost.

Tri ovdašnja festivala kasnije, postavlja se pitanje koliko u odabiru onoga što se uvrštava u program, baš kada se radi o osetljivim temama kao što je izbeglička kriza, kvalitet igra primarnu ulogu. U mnoštvu produkcija koje su našle svoja festivalska mesta u proteklih nekoliko meseci, malo njih je ostavilo upečatljiv dojam bilo originalnim pristupom materiji, bilo sposobnošću da poniknu u dubinu problema ili samim rediteljskim/ scenarijskim/ fotografskim umećem. Sa jedne strane, čak i najlošiji filmovi o izbegličkoj krizi i posledicama rata treba da postoje da bi savremene probleme približili široj publici i lako je shvatiti zbog čega se kritičarsko oko sužava na pola vizira, a pero ne oštri tolikom merom kao kod produkcija drugačije tematike. Sa druge – mlitavo odrađen posao se obrušava na goruća pitanja kao tovar cigala i gledaoca ostavlja zbunjenim, a u najgoru ruku iritiranim i/ ili hladnokrvnim.

Biti izbjeglica nije pjesma, ali i izbjeglice razumiju poeziju

Film koji je otvorio ovogodišnji IFFI 24. maja (Internacionalni filmski festival u Innsbrucku koji je pretežno okrenut afričkoj, latino-američkoj i centralno-azijskoj kinematografiji, ali ne zapostavlja evropske produkcije) – ‘Problemski Hotel’ Belgijanca Manu Richea, dostojan je svoga naslova i tematski i tehnički. Da dobre namere ne vode neminovno ka dobrim rešenjima, postaje jasno posle petnaestak minuta, sve snažnijom konfrontacijom gledalaca sa neujednačenošću naracije. Riche je neodlučan po pitanju pravca u kome se kreće, trapavo gazeći po, inače solidnoj osnovi za prikaz života u jednom belgijskom azilantskom domu u kome caruju depresija, beznađe i strah od deportacije. Problem nije u tome što film nije „ozbiljan“, što u svakom slučaju nije obaveza autora pri tretiranju bilo koje teme, već u neodlučnosti po pitanju narativnog stila. I pored izvanredne glume Tareka Talabyja u ulozi čoveka misterioznog porekla koji pati od amnezije i koji i pored nastojanja da ne upadne u oči iznalazi rešenja za probleme koji oko njega eskaliraju, priča tone u lonac u kome se krčkaju usiljeni intelektualizam, bledi humor i konfuzne ideje. Jedna od njih – božićno drvo koje sa jednog kraja zgrade na drugi nosi grupa azilanata, na početku ima smisla, pa čak i vica, sve dok se ne pretvori u nebulozni perpetuum mobile. Individualne sudbine su tek ovlašno dotaknute i pored mnogih otškrinutih vrata u interesantne pravce.

Za razliku od ‘Problemskog Hotela’, dva kratka filma pokazana na IFFI-ju pristupaju ratnoj/ izbegličkoj temi koncentrisano, pokazujući da dužina nije parametodavna u zaokruživanju priče. Dubok utisak ostavlja šestominutni dokumentarac ‘Izbeglički bluz’ (UK, 2016/ svetska premijera na Berlinalu, u zvaničnoj selekciji „Generation 14plus“) Stephana Bookasa & Tristana Dawsa nazvan prema stihovima iz istoimene pesme W.H.Audena, napisane 1939. kao reakcija na Holokaust. Pesmu na engleskom, tvrdim akcentom, tokom čitave dužine filma recituje izbeglica po imenu Noah čije lice ne vidimo, što se uklapa u značenje stihova koji govore o iščezavanju i izopštenosti iz društva. Služeći se pesmom kao jedinim verbalnim komentarom, film je baziran na odabiru upečatljivih fotografskih i video snimaka koje gledaocu približavaju jedan dan u izbegličkom kampu u francuskom lučkom gradu Calais – pitko se nadovezujući, emotivno, ali bez patetike, na recitovane stihove.

Igrani film ‘Opkoljeni hleb’ rediteljke Soudade Kaadana (Sirija/ Liban, 2016) u svega 12 minuta, kroz susret dezertera i mlade žene koja se izdržava mešenjem i krijumčarenjem hleba, gledaocu na jednostavan, pa ipak nenaivan način približava apsurdnost rata. Fotografija je monohromna, bezbojna poput prašine koja guta okoliš, čime se uklapa u atmosferu pritisnutu povicima nevidljivih vojnika i zvucima hitaca iz njihovog automatskog oružja. Jedan od najjačih aduta filma su neusiljeni dijalozi neobojeni moraliziranjem i ultimativnim istinama. Kaadana ostavlja kraj otvorenim, ne videći potrebu da otkriva ono što se lako da naslutiti, time dodajući utisku realne životne situacije.

Čežnja za mirom nema granicu

U okviru retrospektive „Retro granice“ na IFFI-ju je takođe pokazano 13 filmova nastalih između 1983-2016 koji tematizuju čežnju za mirom ili boljim životom preko sopstvenih državnih granica, nevoljno izgnanstvo i nostalgiju za domovinom. Među njima su se našli sirijski ‘Al Leil’ (1990.) Mohameda Malasa o sećanju na Šestodnevni rat koji je opustošio grad Kuneitra na Golanskoj visoravni, nemačko-jermenska produkcija ‘Pesma za Beka’ (1992.) o muškarcu koji beži iz turskog dela Kurdistana do Nemačke, doumentarac ‘Kisangani dnevnik’ Huberta Saupera (D/A, 1998.) o 80.000 preživelih pripadnika etničke zajednice Hutu koji traže svoje mesto pod afričkim suncem i komedija ‘Ja i moj belac’ Pierra Yameogoa (SUI/ FR, 2003.) o Mamadiju, studentu iz Burkine Faso koji ne može da produži vizu zbog neuplaćenih državnih stipendija. Ovoj retrospektivi se i pored, verujem, iskrene želje da uvrštavanjem filmova koji dolaze sa svih krajeva sveta baci svetlost na višeslojnost pomenutih tema, može prebaciti to da je previše rastrzana između različitih vremenskih epoha i podneblja upakovanih u jedan paketić bez etikete.

Pošto festival, koji je ove godine proslavio 25. jubilej svoga postojanja, nema katalog i umesto njega nudi mršavu brošuru u kojoj sem kratkih sinopsisa i festivalskog programa nema ni najelementarnijih informacija po pitanju ideje koja iza njega stoji, posetilac je prepušten povlačenju linija između pojedinačnih tačkica, u vrsti kreativne potrage za smislom. Tom formulom je nastalo tumačenje sadržaja restrospektive izloženo u uvodnoj rečenici ovog pasusa.

Za razliku od konfuznih ramova ‘Retro granica’, kooperacija sa festivalom kratkog metra u Oberhausenu je u 100-minutnom programu sastavljenom od dokumentarih i igranih filmova – ‘Britanya’ Marjoleine Bonnstre (FR/NL, 2003.), ‘Victoria, Texas’ Melisse Doline (USA, 2005.), ‘Sharaf’ Davida Aronowitscha/ Hanne Heilborn (S, 2012.), ‘Transparent Black’ Izraelca Ronija Geffena (2010.) i ‘Wada’ Khaleda Mzhera (D, 2014.), uspela da pametno sklopljenom filmskom slagalicom predstavi živote izbeglica iz različitih uglova – sa osvrtom na njihov identitet, kulturu, strahove i čežnje.

Emigranti s kamerama

Uopšteno posmatrano, IFFI-ju se najviše može prebaciti da mu želja za političkom angažovanošću trči ispred transparetne festivalske strukture u jednom, čini se, pre spontanom impulsu da pokaže filmove po svaku cenu, nego da ih svrsta u zaokruženu programsku celinu. Zbog toga je i moglo da se desi da dva najinteresantnija dugometražna dokumentarna filma prođu skoro neprimećeno. Radi se o ‘Those Who Jump’ koji potpisuju reditelji Moritz Seibert & Estephan Wagner i ko-reditelj Abou Bakar Sidibé (DK, 2015./ pokazan u okviru Foruma na Berlinalu i potom na Crossing Europe) i ‘Life Saaraba illegal’ Petera Hellera (D, 2016./ svetska premijera u Insbruku) koji se svojim neposrednim pristupom temi migracije izdvajaju iz mnoštva. U oba slučaja, reč ili kameru preuzimaju sami emigranti ili njihova rodbina.

‘Those Who Jump’ je krajem prošlog meseca nagrađen od strane Italijanske asocijacije za filmsku i televizijsku montažu u kategoriji najbolje filmske montaže, a dodeljene su mu i glavna nagrada Salina Doc Festa i International Amnesty Award u Poljskoj. Pomenuta priznanja film duguje ponajpre svojoj nepretencioznoj dramaturgiji, neobičnom procesu nastanka i odličnoj filmskoj montaži Estephana Wagnera (DK). Ustupivši svoju kameru izbeglici Abou Bakaru Sidibéu, Moritz Siebert (DE) i Wagner su, svesni rizika da bi ova istog trenutka mogla biti prodata, svome novome snimatelju preventivno dali novac. U početku rizičan, ovaj potez se pretvorio u srećnu okolnost. Abou Bakar Sidibé je jedan od stotinu Afrikanaca koji na marokanskoj planini Gurugu čekaju na povoljnu priliku da preskoče visoku žičanu ogradu koja ih deli od španskog lučkog grada Melile, izbegličke odskočne daske za prelazak u Evropu. Njegov osećaj za važnost određenih situacija se pokazuje neprocenjivim u dokumentovanju svakodnevnice koju deli sa stotinama drugih muškaraca. Sidibé je ujedno i komentator izbegličke odiseje. Staloženim glasom, on gledaocima otkriva kolektivne strahove i košmare – paniku od upada policije u improvizovan izbeglički kamp i od batina ako budu uhvaćeni pri preskakanju. Najveća strepnja svakoga od njih je ipak da će čitav trud biti uzalud čak iako dosegnu Evropu, zato što im je sa televizije poznato na koji način se Stari Kontinent ophodi sa pridošlicama iz Afrike. Migranti su u Sidibéovom prisustvu opušteni i vremenom zaboravljaju na kameru koja ih u obližnjem gradu prati pri rovarenju po kontejnerima u potrazi za hranom i vodom, pri opravci pohabane obuće, ličnoj higijeni ili ubijanju vremena. Prisluškujemo razgovore mladića pred čijim očima sleću i poleću avioni koji u njima potpiruju fantaziju o Evropi u kojoj je „sapun takav, da ti izbeli kožu“.
Sidibéove impresije su povremeno ispresecane snimcima kamere pogranične policije koja danonoćno proverava stanje duž ograde, čineći „skok u slobodu“ praktično nemogućim. Pretnja postaje konkretnija pri jednoj od racija tokom koje Sidibé, i sam u bekstvu i sa zvukom helikoptera iznad glave, kamerom hvata hapšenje grupe ljudi iz svog izbegličkog kampa. „Posle svega ovoga, kako ćemo ikada stići do ograde?“, pita ga jedan od saputnika pogleda upravljenog ka stubu dima koji se diže nad brdom. Vrativši se u kamp, izbeglice pronalaze pustoš – sva imovina, uključujući šatore, odeću i obuću, pa čak i hranu – je pretvorena u pepeo. Gledalac se upoznaje sa pravilima kampa u kome svaka nacija ima svog predsednika i ministre. „Izdajnici“ – oni koji se uhvate da su razgovarali sa policijom, osuđuju se na egzekuciju, a svaki napad na ogradu se dešava samo u organizaciji zvaničnih predstavnika etničkih grupa. Pri samom kraju filma, Sidibé neposredno pred okončanje svojih petnaestomesečnih peripetija na Guruguu, jednostavno primećuje: „Evropljani su decenijama eksploatisali moju zemlju. I sada kada sam krenuo za Evropu, žele da me zaustave. Neće moći.“ ‘Those Who Jump’ nije vanredan samo po svojoj insajderskoj autentičnosti, već i po hrabrosti da pokaže i onu drugu stranu koja je pri obradi ovakvih tema mahom nepoželjna. Ubistvo zbog izdaje se neće desiti pred kamerom, ali će se njegovo postojanje otvoreno priznati.

Izbjeglice grade kraj iz kojeg su izbjegli

U ‘Life Saaraba illegal’, reditelj Peter Heller reč daje senegalskom umetniku Alibeti koji na primeru svoja dva bratića Aladjija i Souleya opisuje dug i mukotrpan put migranata od ribarskog ostrva Niodion do juga Španije. Alibeti je jedan od retkih Senegalaca mlađe generacije koji ne sanjaju o boljem životu u Evropi. Čitav film je baziran na emigrantskoj sagi njegove familije koja datira iz 1970-ih, kada se njegov ujak kao mornar otisnuo u pravcu Evrope. Obrevši se u Nemačkoj, ujak je bio jedan od prvih afričkih gastarbajtera koji su svoju nameru – da zarade koliko treba, pa da se vrate u Senegal – i ostvario. Mnogo godina kasnije, njegov sin, pod sasvim drugačijim okolnostim kuca na zamandaljena vrata Evrope u kojoj su imigranti nepoželjni. Do španske obale stiže na krcatom ribarskom brodiću u Saarabu, „obećanu zemlju“ koja devet godina ne može da mu pruži radni ugovor i boravišnu dozvolu. Gledalac paralelno prati pokušaje njegovog mlađeg brata Souleya da mu se pridruži jednako riskantnim putem, što mu naposletku i uspeva. U Španiji ga naravno čeka sudbina istovetna bratovljevoj. Alibeti u nekoliko navrata putuje iz Senegala u Španiju da bi bio pored svojih rođaka i povremeno pokušava da ih nagovori da se vrate tamo gde neće strahovati od policije. ‘Life Saaraba illegal’ bi bila samo još jedna priča na temu bezpapiraša, da se u njoj ne krije neobičan preokret – od nadničarskih plata sa kojima jedva sastavljaju kraj sa krajem, braća svakog meseca odvajaju novac koji Western Unionom šalju kući. Familija zida, za ondašnje prilike, velelepnu kuću i seoska privreda oživljava. Lokalno stanovništvo postaje prihvatilište za izbeglice iz drugih afričkih zemalja koji aktivno učestvuju u izgradnji infrastrukture ostrva.

Izbjeglice iz Palestine – sirov, duhovit, brutalan, diler

„Strah nije opcija“ glasio je slogan ovogodišnjeg Vienna Shorts International u čijem se katalogu može pročitati jedno od najbolje napisanih obrazloženja za odabir jednog festivalskog slogana: „U kakofoniji histeričnih monologa, želimo da otvorimo prostor za dijalog (…) Strah je naš veran pratilac i loš savetnik, naročito kada je u pitanju suživot sa drugima“. Fanatizam, fundamentalizam, terorizam, histerija koju izazivaju mediji, uspon i pad utopija, sloboda govora i sloboda štampe, ekološka katastrofa, strah od bolesti i smrti su teme koje su pronašle mesto na ovom festivalu kratkog filma koji se etablirao kao jedan od najboljih svoje vrste. U drugom bloku takmičarskog dokumentarnog programa pod sjajnim imenom „Tvrđava koju smo sazidali“, našla su se četiri kratka metra – ‘Enemies Within’ Selima Azzazija (FR, 2016.), ‘Between a Garden and the Sea’ Ariane Lorrain (CA/PS, 2016.), ‘9 dana – sa mog prozora u Alepu’ Floora van den Meulena i Thomasa Vroegea (NL/SY, 2015.) i pobednika u dokumentarnoj kategoriji – ‘A Man Returned’ Mahdija Fleifela (DK/GB/NL, 2016.) koji je prethodno osvojio Srebrnog Medveda na Berlinalu.

‘Jedan čovek se vratio’ je priča o Redi, palestinskom izbeglici koji je 2009. napustio izbeglički logor Ain El-Helweh u Libanu i zaputio se u Evropu. Živeo je tri godine na ulicama Atine odakle je posle višestrukih neuspešnih pokušaja da dobije azil, deportovan nazad u Liban. Već prvi vizuelni susret sa njim nagoveštava nesvakidašnji portert čoveka koji se ne uklapa u klasičnu sliku azilanta na koju smo navikli – u pomrčini koja vlada u anonimnoj ruševini, pod budnim okom kamere, Reda pali svoju prvu „lulu“ dopa dok počinje sa kratkim rezimeom prethodnih događaja koji su ga tu doveli. Nešto kasnije, saznavši o njegovoj velikoj ljubavi koja bi iz Atine trebala da mu se približi u izbegličkom logoru, doživljavamo ga sa iglom u veni u kuhinji roditeljskog doma. Porodica koja zna za njegov porok, da se utešiti praznim obećanjima da će sve biti drugačije čim se bude oženio. Reda je vrsta lošeg momka iz kraja koje poznajemo sa naših podneblja – sirov, duhovit i brutalan u izvođenju svog „biznisa“. Za pojasom nosi pištolj i kreće se kroz tesne ulice nervoznim, paranoidnim koracima. Dileme o njegovoj navodnoj nevinosti zbog zločina koji ga je iz Grčke na nedefinisano vreme torpedirao u libanski zatvor, raspršuju se onog momenta kada se raskrinkava njegova uloga glavnog dilera drogama u mestu na kome živi oko 120.000 očajnika. Reda se frenetično kreće od svojih kurira do krojača, poslastičara i drugih ljudi angažovanih u organizaciji njegove svadbe. I dok je nevesta na putu za Liban, za kojom je „poslao čitavu armiju prijatelja i rodbine“, stara se o poslovima koji sem droga, uključuju i iznamljivanje skutera onima koji žele da se provozaju po logoru. Kraj je jednako nepredvidiv kao i čitav tok filma – svadba je u toku, sa sve uramljenom slikom Jasera Arafata na zidu, improvizovano ljubavno gnezdo je namešteno, ali biznis je biznis. Happy end je ipak tu, plesom sa okićenom mladom, uz izvode njihovih prethodnih telefonskih razgovora.
Generalno gledano, ukupna slika filmova na temu izbegličke krize se kvari opšte-prihvaćenom formulom crno-bele percepcije stvarnosti. Krećući se pravolinijski putem političke korektnosti prema kojoj je dobro – dobro, a zlo – zlo, filmski autori se zapliću u korenje predvidljivog tla, ne kopajući dublje u biće traume i očaja. Ostvarenja poput ‘Jedan čovek se vratio’, ‘Skakača’ ili ‘Izbegličkog bluza’ bi mogla da promene taj trend, otvarajući put iskrenijoj i smelijoj analizi jednog od najaktuelnijih problema današnjice.

28.06.2016. (23:44)

Razdijeljeni rt

Prevlaka polako propada u iščekivanju konačnog rješenja

Hrvatski poluotok Prevlaka i dalje u neizvjesnosti i izolaciji čeka rješenje konačnog statusa. Krajnji jug kopnenog dijela Hrvatske, poluotok Prevlaka u općini Konavle, na samom ulazu u zaljev Boka Kotorska u Crnoj Gori, danas je sasvim nedostupan za javnost. Posvuda su vidljivi tragovi propadanja. Za to vrijeme uz njega se kupaju rijetki turisti, a lokalno stanovništvo oprezno je u očekivanjima spram državnih vlasti. Suština sporenja zasniva se na crnogorskom zahtjevu da se Prevlaka apsolutno demilitarizira, pa i na tezi da rt možda uopće – nije dio Hrvatske. Deutsche Welle

28.06.2016. (23:18)

Foto, Zagreb: Vozač kamiona krivo procijenio visinu nadvožnjaka pa razbio kombije koje je prevozio

28.06.2016. (22:45)

180 sekundi civilizacije

Video: Kako su nicali gradovi u posljednjih 6.000 godina

Animator Max Galka objavio je digitalnu mapu koja u 3 minute pokazuje povijest svjetske urbanizacije u posljednjih gotovo 6.000 godina (Dnevnik.hr). Danas, čak 54 posto svjetske populacije živi u gradovima. Do 2030. godine taj postotak će se popeti na čak 75 posto što je značajan porast od 1960. godine kada je u gradovima živjelo tek 34 posto svjetske populacije.

28.06.2016. (22:05)

Pokretni dvorac

Šerbedžija, Zlonoga i prostitutka na 14. Tabor film festivalu

Na deseci domaćih i stranih kratkih filmova bit će prikazani na 14. Tabor film festivalu koji će se održati od 7. do 10. srpnja u romantičnom dvorcu Veliki Tabor u pitoresknom zagorskom kraju. ‘Mjesta u blizini’ nadarenog redatelja Mate Ugrina i ‘Tome Zidića Gonič’ Andree Knezović premijerno su u Taboru, a osim njih bit će, među ostalim, prikazani ‘Dota’ Petre Zlonoge, ”Belladona’ Dubravke Turić, ‘Tu tamo’ Alexandera Stewarta, ‘Orah’ Danila Šerbedžije, pobjednici festivala u Oberhausenu – švicarski dokumentarac ‘Venusia’ o neobičnom odnosu vlasnice bordela i njezine prijateljice i zaposlenice te filipinski igrani film ‘Dan prije kraja’ o najvećoj filipinskoj oluji i smrti pjesnika… Monitor

28.06.2016. (22:02)

Istanbul: 41 ubijena osoba i 200 ranjenih u samoubilačkom napadu na aerodrom

Četrdeset i jedna osoba je ubijena, a 239 je ranjeno u napadu u zračnoj luci Ataturk u Istanbulu, javljaju turski mediji, a prenosi BBC. Prema prvim informacijama na aerodromu su odjeknule dvije eksplozije, a sumnja se da su eksplozije izazvali bombaši samoubojice. Osim eksplozije čuli su se i pucnjevi iz vatrenog oružja koji su dopirali navodno s parkirališta zračne luke. BBC piše o trojici napada, od kojih je jedan iz kalašnjikova gađao ulaz u terminal. Večernji

28.06.2016. (21:46)

Promjena taktike

HZZ: EU će dati novce za zapošljavanje mladih, dijelit će se strože

Ne ukida se niti jedna mjera iz Programa aktivne politike zapošljavanja niti se privremenom obustavom ona dovodi u pitanje, nego se samo pojedine mjere redefiniraju tako da se sredstva efikasnije koriste. Udio sredstava iz proračuna se, istina, smanjio, ali udio iz europskih fondova se znatno povećao. Kod donošenja odluke nije se radilo o pitanju količine sredstava nego stvarnoj učinkovitosti pojedinih mjera. To se posebno odnosilo na mjeru stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa (SOR), koja se dosad provodila krajnje neselektivno, i za nedeficitarna zanimanja, za osobe sa VSS-om i bez institucije mentorstva, što je ozbiljno rušilo cijenu rada, priopćio je Hrvatski zavod za zapošljavanje. N1

28.06.2016. (20:43)

Šaroliko glazbeno društvo

Saul Williams, Pipsi i Baden Baden dodani na SuperUho

Saul Williams, Pips, Chips & Videoclips, Baden-Baden i Damir Avdić posljednji su izvođači dodani za ovogodišnje izdanje festivala SuperUho koji se održava u Primoštenu od 1. do 3. kolovoza. Dosad su najavljeni Devendra Banhart, Shobaleader One, Mudhoney, Peter Hook and The Light, Mark Lanegan, Lightning Bolt i Žen. Cijena festivalske ulaznice je 250 kuna, a kampa 150 kuna. Monitor

28.06.2016. (20:39)

Do 15. srpnja stižu rješenja o povratu poreza, u kolovozu isplata

28.06.2016. (20:35)

Foto: Lego kao pikselna umjetnost

28.06.2016. (20:34)

Foto: Gusto naseljeni planet – od nebodera do prometnih gužvi

28.06.2016. (20:33)

Ultimativni vodič kroz nacionalne parkove u Hrvatskoj

28.06.2016. (20:32)

Pokus na jabuci: Posljedice lošeg ponašanja, bulinga, maltretiranja, zezanja, nepoštivanja drugih

28.06.2016. (20:31)

Zabavnija strana škole

Cres: Osnovna škola u svoj kurikulum uvrstila – jedrenje

Za 22 creskih učenika nastava još uvijek traje – imaju praksu iz jedrenja. Radi se o prvom slučaju u Hrvatskoj da je jedrenje uključeno u školski plan i program kao slobodna aktivnost. “Radi se o vannastavnoj, ali školskoj aktivnosti koju provodi profesor tjelesne i zdravstvene kulture. Teoretski dio nastave provodili smo tijekom nastavne godine, a praktični sada, kad su povoljni uvjeti za takve aktivnosti”, rekao je Josip Pope, ravnatelj OŠ Frane Petrića. Interes učenika drugog, trećeg i četvrtog razreda je velik… Novi list

28.06.2016. (20:30)

Na Googleu objavljeni osobni podaci o 112.000 francuskih policajaca, informacije, koje uključuju i adrese, objavio nezadovoljni radnik

28.06.2016. (20:21)

Eurozastupnik Škrlec: Sad kad je izglasan Brexit treba zahtijevati selidbu Europske agencije za lijekove iz Londona u Hrvatsku

28.06.2016. (19:39)

Na šalu i slavlje spremni

Islandska ministrica vanjskih poslova otkrila kako se bira reprezentacija

Nakon veličanstvene pobjede protiv Engleske na Europskom prvenstvu u Francuskoj Islanđani su srušili internet. Islandsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je na Twitteru kako se izabiru nogometni reprezentativci. Ministrica Lilja Alfredsdottir šali se kako je od 332.529 stanovnika Islanda samo 23 odgovarajuće dobi i u odgovarajućoj fizičkoj spremi za nastup na Euru. Index

28.06.2016. (19:34)

Saul Williams, Pipsi i Baden Baden dodani na SuperUho

Saul Williams, Pips, Chips & Videoclips, Baden-Baden i Damir Avdić posljednji su izvođači dodani za ovogodišnje izdanje festivala SuperUho koji se održava u Primoštenu od 1. do 3. kolovoza. Dosad su najavljeni Devendra Banhart, Shobaleader One, Mudhoney, Peter Hook and The Light, Mark Lanegan, Lightning Bolt i Žen. Cijena festivalske ulaznice je 250 kuna, a kampa 150 kuna.

SuperUho ima podjednak broj stranih i domaći izvođača, a od stranih novonajavljen je Saul Williams, velikan eksperimentalnog hip-hopa. Domaća imena predvode jedni od najpopularnijih i najdugovječnijih izvođača Pips, Chips & Videoclips, tu su još mladi graveyard pop dvojac Side Project, energična garage gothic post-punk petorka Baden-Baden, kultni Franz Kafka Ensemble te novi šibenski rock’n’roll trojac Magul, predvođeni legendarnim gitaristom Antom Prginom. Regionalna imena zaključuju Damir Avdić, poznati bosanskohercegovački pjesnik kontroverzne poezije i It’s Everyone Else, slovenski dvojac čiji je izričaj suluda kombinacija industriala, harcorea, noisea, elektronike i popa.

Prodajna mjesta ulaznica su Azimut (Obala palih omladinaca 2) u Šibeniku, Dallas Music Shop Rijeka (Splitska 2a) u Rijeci, Rockmark (Berislavićeva 13), Dirty Old Shop (Tratinska 18) u Zagrebu, Turistička agencija Laguna (Tepli bok 25) u Primoštenu, CD shop Butiga (Jurja Šižgorića 2, ex Dallas Music Shop) u Šibeniku.

28.06.2016. (19:21)

Deseci filmova na 14. Tabor film festivalu – Šerbedžija, Zlonoga, prostitutka

Na deseci domaćih i stranih kratkih filmova bit će prikazani na 14. Tabor film festivalu koji će se održati od 7. do 10. srpnja u romantičnom dvorcu Veliki Tabor u pitoresknom zagorskom kraju.

Prijavljeno je više od tisuću filmova, a radove za Tabor probrali su selektori Ivan Ramljak, Ana Abramović, Iva Rosandić i Davor Kanjir .

U domaći je natjecateljski program izabrano sedamnaest žanrovski raznovrsnih filmova, među kojima će dva filma imati svoju svjetsku premijeru. Tako će taborska publika prva imati prilike vidjeti film ‘Mjesta u blizini’ nadarenog redatelja Mate Ugrina. Ovaj igrani film, nastao u hrvatsko-njemačkoj koprodukciji, govori o trojici dječaka koji bezbrižno provode posljednje dane ljeta, družeći se na mjestima poput jezera, kolibe ili napuštene plesne dvorane, sve dok kraj ljeta ne stigne prije no što su očekivali. Premijerno se prikazuje i eksperimentalno-dokumentarni film ‘Tome Zidića Gonič’, portret vizualne umjetnice i performerice Andree Knezović, kojim nastoji istražiti i temu kreativnog stvaralačkog procesa, te pružiti uvid u njezin intimni svijet obilježen odlučnošću, strahom i strašću.

Pored ovih naslova, program domaćih filmova donosi neke koji su već dobro znani publici ovog festivala. Domaći filmski naslovi podijeljeni su u tri cjelovečernja programa, pa u programu O muškarcima i ženama ide i film ‘Dota’ Petre Zlonoge, ‘Priče iz bijele sobe’ Silve Ćapin, ‘Belladonu’ Dubravke Turić te ‘Planemo’ Veljka Popovića. Program Kroz pustinju i prašumu donosi ‘Novi južni Zagreb’ Darka Fritza koji nakon internacionalne premijere u Oberhausenu na Taboru ima svoju hrvatsku premijeru, te filmove ‘Tu tamo’ Alexandera Stewarta, ‘Orah’ Danila Šerbedžije, ‘Skoro ništa’ Ane Hušman, ‘Petrovu šumu’ Martine Meštrović te film ‘Na plaži’ Gorana Škofića.

O najboljem filmu domaće konkurencije ove će godine odlučivati tročlani žiri sastavljen od mladih filmaša i umjetnika Tomislava Šobana, prošlogodišnjeg pobjednika Tabor film festivala, redatelja Davida Kapca zapaženog po filmskim ostvarenjima ‘Zagorski specijalitet’ i ‘Kud puklo da puklo’, te likovne umjetnice i redateljice animiranih filmova Jelene Oroz.

Među dvadeset i šest filmova izabranih u međunarodnu konkurenciju na ovogodišnjem će se Taboru prikazati preko dvadeset premijernih naslova, kako regionalnih, tako i hrvatskih premijera. Među jedanaest regionalnih premijera naći će se tako pobjednici festivala u Oberhausenu – švicarski dokumentarac ‘Venusia’ koji govori o neobičnom odnosu vlasnice bordela Lise i njezine prijateljice i zaposlenice Lene, te igrani film filipinskog redatelja Lava Diaza ‘Dan prije kraja’ (‘The Day before the end’), dojmljiva priča o dolasku najveće filipinske oluje i smrti pjesnika. Deset hrvatskih premijera također donosi reprezentativan izbor filmova, od kojih svakako treba spomenuti film nagrađen na festivalu u Clermont Ferrandu, ‘Las Cosas Simples’ (r. Alvaro Anguita) nešto drugačiji, čileanski susret Penelope i Odiseja, kao i višestruko nagrađivani ‘Madam Black’ novozelandskog redatelja Ivana Bargea, igrani film o glamuroznom fotografu koji se, nakon što pregazi djetetovog ljubimca, nađe pred izazovom izmišljanja priče o njegovu nestanku. Hrvatska će publika po prvi puta imati prilike pogledati i sjajan film ‘Ernie Biscuit’ Adama Eliota, najbolji kratki film u 2016. prema mišljenju Australskog filmskog instituta. Napravljen tehnikom animacije glinenih figura, ‘Ernie Biscuit’ priča je o gluhom pariškom taksidermistu čiji se život okrene naglavačke kada na pragu nađe goluba. Među obiljem sjajnih stranih filmova koje će posjetitelji ovogodišnjeg Tabora imati prilike gledati u pet cjelovečernjih programa naći će se i njemačko-austrijski film o trojici braće koja pripremaju originalan dar za majku, ‘Kada’ (‘Die Badewanne’) Tima Ellricha, također dobitnik nagrade u međunarodnoj konkurenciji ovogodišnjeg Clermond Ferranda.

Koji će od filmova međunarodne konkurencije odnijeti nagrade za najbolji animirani, eksperimentalni, igrani i dokumentarni film te Grand Prix, odlučit će žiri u kojem se ove godine nalaze slovenska redateljica i voditeljica programa Slovenske kinoteke Varja Močnik, crnogorski redatelj Ivan Salatić te filmski teoretičar i predavač na Sveučilištu u Aaltu, Helsinki Olaf Möller. Uz odluke žirija, za najbolji film po mišljenju publike i ove će godine glasovati posjetitelji festivala.

Uz filmove u konkurenciji, ovogodišnji Tabor donosi mnoštvo popratnih filmskih i ostalih programa, kao i bogat glazbeni program.

28.06.2016. (19:02)

Državni zavod za zaštitu prirode moli za pomoć u potrazi za – ugroženim kornjašima, alpinskom strizibubom i velikom četveropjegom cvilidretom

28.06.2016. (18:58)

Na usluzi do kraja

Šustar mijenja Zakon o sportu – prema HNS-ovim željama

Ministar Šustar pokrenuo je proceduru izmjene Zakona o sportu, kojom predlaže izmjenu ili brisanje upravo onih članaka koji su ponajviše smetali vodstvu Hrvatskog nogometnog saveza. Ministarstvo predlaže izmjenu članaka kojima je definiran sastav skupština sportskih saveza, odnosno koji bi u slučaju Hrvatskog nogometnog saveza značio da u glavnom tijelu ovog saveza najveći utjecaj imaju klubovi iz najvišeg ranga natjecanja s jednakim brojem glasova. HNS se žestoko protivio ovoj odredbi i odlučio je ne provoditi Zakon o sportu, protiv kojega je čak podnio ustavnu tužbu. T-Portal

28.06.2016. (18:31)

Malo siromašniji

400 najbogatijih izgubilo 127 milijardi dolara zbog Brexita

Kolaps na tržištu dionica uzrokovan referendumom o izlasku Velike Britanije iz EU značajno je “osiromašio” najbogatije ljude svijeta čiji ukupni gubici prema Bloombergovom indeksu milijardera iznose 3,9 bilijuna dolara ili 3,2 posto prijašnje vrijednosti. Dan nakon izlaska 400 najbogatijih je izgubilo 127 milijardi dolara. Britanski milijarder Richard Branson kaže da je njegova Virgin grupa nakon referenduma izgubila oko trećine vrijednosti. Branson tvrdi da UK korača u “katastrofu” te je pozvao na novi referendum jer su tvrdnje kampanje za izlazak bile “netočne”. Lider, Belfast Telegraph, Bloomberg

28.06.2016. (18:31)

U godinu dana u Europskoj uniji tri milijuna više zaposlenih

28.06.2016. (17:57)

Ponuda premašila potražnju

Više kreveta, manje gostiju: Apartmani na moru jeftiniji nego nakon rata

Da je turistička ponuda u privatnom smještaju značajno nadrasla potražnju, pokazuju ovih dana oglasi, piše Slobodna. Tako se krevet u obiteljskom domaćinstvu na lokacijama od Istre do Dubrovnika ovih dana može dobiti za nevjerojatnih 6 eura, a cijeli četverokrevetni apartman za tek 25 eura dnevno. Tradicionalnih lipanjskih gostiju koji su dolazili u privatni smještaj u lipnju, poput Čeha, Slovaka, Poljaka i građana BiH, ove je godine manje pa u panici od praznih apartmana ovih dana vlasnici i najbolje krevete u prvom redu uz more nude tek za 10 eura.

28.06.2016. (17:51)

Vrijednost koncesije novog terminala u Dubrovniku oko 700 milijuna kuna

28.06.2016. (17:26)

Ako se već dijeli...

HZZ-ove mjere narušile zapošljavanje mladih i srušile cijenu rada

“Pa tko ne bi uzeo 5-6 tisuća eura koje ti po radniku daje država”, pomalo ironičan je Petar Lovrić, predsjednik Udruženja malih i srednjih poduzetnika Hrvatske udruge poslodavaca, čija je tvrtka i sama korisnik HZZ-ovih privremeno ukinutih programa zapošljavanja. Mnogi poslodavci koji koriste potpore ne zadržavaju zaposlenike kada istekne rok u kojemu se za njih dobiva potpora. Kritičari mjera HZZ-a upozoravaju pak da su potpore uglavnom koristile državne institucije, manje realni sektor, da se narušilo klasično zapošljavanje mladih i srušilo cijenu rada. Poslovni

28.06.2016. (17:08)

Osvrt Borisa Rašete na TV-program: Poželi li se čovjek malo odmoriti od dominacije religioznih sadržaja – na HTV-u katkad znaju biti na sva četiri programa odjednom – najpametnije će mu biti prebaciti na Laudato TV, tamo se religija ipak povremeno kombinira s glazbom

28.06.2016. (16:58)

Država se baca u second hand biznis

Stari namještaj i kućanski aparati ići će na popravak i prodaju

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode u javnu je raspravu pustilo prijedlog Plana gospodarenja otpadom za razdoblje od 2016. do 2022. Glomazni otpad poput namještaja, ali i predmeti opće uporabe poput bijele tehnike, igračaka i slično, moći će se ostavljati u Centrima za ponovnu uporabu, u kojima će oni biti popravljani ukoliko im popravak treba. Ti će predmeti moći u ponovnu prodaju po povoljnim cijenama, vjerojatno u trgovinama koje će se nalaziti u samim centrima za gospodarenje otpadom. Novi list

28.06.2016. (16:53)

Meksički par nazvao kćer Brexit u čast britanskog napuštanja EU-a

28.06.2016. (16:50)

Strjeljašica Snježana Pejčić nastavila na natjecanju Svjetskoga kupa u streljaštvu u Bakuu blistav ovogodišnji rezultatski niz ostvarivši treću uzastopnu pobjedu

28.06.2016. (16:50)

Rolls-Royce Vision Next 100 je vozilo iz nekog paralelnog svemira

28.06.2016. (16:46)

HEP lani ostvario dobit od 1,6 milijardi kuna

28.06.2016. (16:34)

Crne prognoze

UNICEF: 69 milijuna djece mlađe od 5 godina umrijet će zbog siromaštva

UNICEF je predstavio Izvješće o stanju djece u svijetu. Prema trenutačnim trendovima 69 milijuna djece mlađe od pet godina umrijet će od uzroka koji se uglavnom mogu spriječiti. Do 2030. godine 167 milijuna djece živjet će u siromaštvu, a 750 milijuna djevojčica bit će udano u dječjoj dobi. ”Izgledi djece nigdje nisu tako loši kao u subsaharskoj Africi, gdje najmanje 247 milijuna djece, odnosno dvoje od troje djece, odrasta u teškom siromaštvu”, kaže Anthony Lake, izvršni direktor UNICEF-a. Index, al Jazeera,

28.06.2016. (16:30)

Video: Lako tako [zubo] – bespilotnom letjelicom na planinarski dom i vrh (Lipa na Medvednici)

28.06.2016. (16:20)

Erupcija sreće na Islandu: Kako je Reykjavik reagirao na zadnji zvižduk na utakmici?

28.06.2016. (15:56)

Država se zadužila za 562 milijuna kuna, daleko više od plana

Ministarstvo financija na aukciji je izdalo 562 milijuna kuna novih trezorskih zapisa, više nego što se planiralo, s rokom dospijeća od godinu dana, uz prosječnu kamatnu stopu od 0,94%. S obzirom da na naplatu dospijeva 323 milijuna kuna vrijednih trezoraca, ukupni dug po kunskim trezorcima povećan je za 239 milijuna, na 17,338 milijardi kuna. Poslovni

28.06.2016. (15:40)

Ne dirajte ravnicu

Grčka osigurala 100% usjeva, Hrvatska 5%

Štete od olujnog nevremena s tučom koje je poharalo dijelove Hrvatske tek će se zbrajati u idućim tjednima. Štete su velike, a naknade, i u slučaju proglašenja elementarne nepogode, opet će biti nedovoljne za pokrivanje troškova proizvodnje. Dobro će proći oni koji su osigurali usjeve, nasade i plodove. No u Hrvatskoj je osigurano tek 5-10 posto površina. U Švedskoj, Finskoj i Danskoj stopa osiguranja je 90%, a u Grčkoj 100%, jer tako nalaže zakon. agroklub.com

28.06.2016. (14:19)

U taktiku ne vjerujemo

Dežulović: Bog i Hrvati

“Dok su eksperti, komentatori i analitičari, još vrući od Quaresmina šamara tri minute prije kraja drugog produžetka, plačnim glasom palamudili o potrošenom Perišiću, umornom Striniću, prekasnom Pjaci, neupotrebljivom Mandžukiću i neupotrjebljenom Kaliniću, te katastrofalnoj taktici nedoraslog Mamićevog privatnog trenera pilatesa Ante Čačića, Domagoj Vida trezveno je spustio loptu na zemlju i jedini otvoreno izgovorio ono što se Hrvatima nitko do sada nije usudio reći: Bog nije htio da idemo u četvrtfinale”, komentira ispadanje s Eura Boris Dežulović za N1.

28.06.2016. (13:49)

Mudar tip

Hawking: Ništa se ne mijenja, i dalje smo pohlepni i glupi

Stephen Hawking prije šest godina je upozoravao kako “čovječansto uništava pohlepa i glupost”, a sada tvrdi da se situacija nije promijenila, već da su ljudi postali još gluplji i pohlepniji (video). Ponovo upozorava i na zagađenje zraka te prenapučenost. “Vlade se utrkuju u naoružavanju umjetnom inteligencijom. Financiranje projekata od kojih bi ljudi imali koristi, poput usavršavanja medicinske dijagnostike nekako je na dnu liste prioriteta”, kaže Hawking.

28.06.2016. (13:25)

Video: Konj prekidao reportera

28.06.2016. (13:23)

Razglednica sa Šolte

Robi K.: Govno i vitamini

“Mi obitelj smo došli na malo duži đir kod mog dida na Šoltu. Dida je sa teškom gunđaonom šetkao po dvoru. Moja mama je rekla: Čako zgodno nam je da možemo spojit praznike! Dida je pitao: Koje praznike? Moj tata je rekao: Dan antifašizma i Dan hrvacke državnosti! Didi je uletilo čudilo: Kakoš to spojit, čoviče božji?! To je ka da ideš spajat vodu i ulje! Ili, još tačnije, ka da ideš spojit govno i vitamine!”, piše piše Robi K. za Peščanik.

28.06.2016. (12:56)

Više nema čime šokirati

Kanye u spotu skinuo Taylor i poručio: Čekam da me netko tuži

Kanye West voli provocirati pa je tako u spotu za novu pjesmu Famous snimio scenu u kojoj leži gol u krevetu pored svoje supruge Kim Kardashian i mnogih celebritija. Tik do njega je Taylor Swift, a tu su i Bill Cosby, Donald Trump, Rihanna te Caitlyn Jenner. Ideju mu je dao Vincent Desiderio. Uz sve to, objavio je na Twitteru Hoće li me netko više tužiti, čekat ću. RTL vijesti

28.06.2016. (12:33)

Divljanje nakon Brexita

Britanija: Rasisti prilaze obiteljima na cesti i govore im da se gube iz zemlje

Nakon Brexita, u Velikoj Britaniji je došlo do porasta rasističkih ispada. Na automobile u blizini jedne škole postavljeni su anti-imigrantski leci na kojima je pisalo ‘Napustite EU – nema više poljskih štetočina’, a isti se letci ubacuju u poštanske sandučiće. Ima i slučajeva da se ljude zaustavlja na cesti i govori im se da odu. Jedna Hrvatica u Britaniji na Facebooku je opisalo negativno iskustvo iz trgovine kad su je tjerali iz države. Telegram, Mirror

28.06.2016. (12:11)

Zakon kaže

Petranović: Hrvatska se u obračunu s huliganima iz Francuske ponaša kao Srbija

U težnji da brzo odgovori na prozivke javnosti, splitski Županijski sud je odredio jednomjesečni istražni zatvor četvorici mladića koji su uslikani na tribinama u Francuskoj. No hrvatski prekršajni sudovi nemaju nadležnost nad prekršajima počinjenima u inozemstvu, tako stoji u Kaznenom zakonu. Hrvatska se u ovom slučaju ponaša jednako kao – Srbija, piše Damir Petranović za Forum, jer je preuzela univerzalnu jurisdikciju i ambiciju suditi huliganima dok istovremeno susjednoj državi s pravom odriče nadležnost nad ratnim zločinima počinjenim na vlastitom teritoriju.

28.06.2016. (11:55)

Nije osobno

Što ako jedan od partnera ima puno manju potrebu za seksom?

Razlike u seksualnoj želji među partnerima nisu rijedak problem. Iako je teško podnijeti da vas netko odbije nekoliko puta zaredom, tako nešto ne biste trebali shvaćati ozbiljno, već se podsjetiti da partnerov nedostatak želje najvjerojatnije uopće nema veze s vašom privlačnošću, osobnošću ili kvalitetama kao osobe, savjetujer seksualna terapeutkinja Michele Weiner. Jutarnji

28.06.2016. (11:31)

Dobro je znati

Trikovi koji će vam olakšati ‘guglanje’

Stavite zvjezdicu unutar navodnika da biste odredili nepoznatu ili varijabilnu riječ, tako ćete pretražiti sve moguće varijante fraze. Koristite minus kako biste eliminirali rezultate koji sadrže određene riječi. Ako uz pojam upišete ‘define’, rezultati pretrage sadržavat će samo značenje upita. Ovo su samo neki od trikova za lakše ‘guglanje’. N1

28.06.2016. (11:04)

Bakić: Očekujem do 20% veću dobit turističkih kompanija

Ove turističke sezone očekujem do 2% više noćenja, 4 do 5 posto veće prihode od turizma i 10 do 20 posto veću dobit većih (boljih) turističkih kompanija; u nekima zbog restrukturiranja (recimo Arenaturist) još veći rast, predviđa Nenad Bakić na svom blogu Eclectica. Znatno bolji buking prije sezone je omogućio veću alokaciju u direktnu prodaju i kasniju prodaju uz veće cijene; cijene su vezane i uz povećanje kvaliteta, a mnogi su jako ulagali, piše Bakić.

28.06.2016. (10:35)

Vlasnik Francka uložio 15 milijuna kuna u Gradsku kavanu, prodao 341 tisuću kava

28.06.2016. (10:21)

Kviz KOZa na KotarFEST-u u Delnicama

28.06.2016. (10:19)

Foto: Muškarci s ljubavlju glade pivske trbuhe u smiješnoj reklami

28.06.2016. (10:10)

Foto: Slavonac iskoristio poplavu i na luftiću prošao poplavljenim ulicama ispijajući pivo

28.06.2016. (09:56)

Unija se ponaša kao ostavljena cura

Engleski možda više neće biti službeni jezik EU

Engleski jezik, koji je bio radni u institucijama EU, možda više neće biti službeni jezik EU nakon što Britanija izađe iz članstva europskog bloka, izjavila je predsjedavajuća Ureda za ustavna pitanja u Europskom parlamentu Danuta Hübner. Moguće je da će biti više od jednog službenog jezika. N1, Reuters

28.06.2016. (09:33)

Sve više hotelijera u ponudi ima i posebne usluge za kućne ljubimce

28.06.2016. (09:30)

Moj TV podsjetnik

Šest programa utorkom

14:32 Wimbledon, tenis: Dodig – Berdych, HTV2
14:52 Jelovnici izgubljenog vremena: Čuda od graha i fažola, HTV1
17:17 Na vodenome putu: Libečki zaljev, HTV3
18:09 Takvim sjajem može sjati: Tražeći stihove, HTV4
20:00 David Beckham: Istraživanje nepoznatog, HTV2
20:16 Ubojstvo iz nužde (6.1), HTV3
20:54 Bliski odnosi (7.3), HTV1
22:30 Plavo nebo, HTV3
22:44 2Cellos Live at Arena, HTV2
22:55 Mirotvorac (5.9), RTL
23:30 Cura na zadatku (6.2), NovaTV
Kompletni programi: HTV1, HTV2, HTV3, HTV4, RTL, NovaTV

28.06.2016. (08:34)

Standard & Poor’s snizio kreditni rejting Ujedinjenog Kraljevstva s najviše moguće ocjene "AAA" na "AA", zbog referenduma

28.06.2016. (08:31)

Barka mala

U Hrvatsku stigao francuski Uber za brodove Click&Boat

Internetska platforma za iznajmljivanje brodova Click&Boat stigla je u Hrvatsku i zasad je na domaćem tržištu registrirano više od 300 brodova u 40 gradova. Francuski startup, koji je nastao 2013. godine po principu ekonomije dijeljenja, ove se godine počeo širiti i na ostale zemlje Mediterana pa je osim u Hrvatsku stigao u Španjolsku, Italiju, Grčku, Tursku i Maltu. Jutarnji

28.06.2016. (07:30)

Sponzorirana vijest

Biograd na moru: Mediteransko selo San Antonio nudi 36% popusta na smještaj do 15. srpnja

Ljetujte u predivnom Mediteranskom selu San Antonio šest ili osam dana s polupansionom za dvoje po akcijskoj cijeni od 4.375 kuna umjesto 6.865 kuna. Ponuda uključuje bogat buffet doručak i večeru u dvokrevetnoj sobi s terasom (dijete do tri godine ima gratis smještaj) te neograničeno korištenje vanjskog bazena i sunčališta. Kamene kućice okružene prirodom i mediteransko raslinje idealan su ambijent za odmor. Mediteransko selo ograđeno je sa svih strana, a parkiralište je pod stalnim nadzorom čime je garantirana sigurnost i diskrecija svakog gosta. Ponuda dana…

28.06.2016. (07:01)

Bez puno filozofije

Engleski izbornik dao ostavku nakon blamaže protiv Islanda

Roy Hodgson dao je ostavku na mjesto izbornika reprezentacije Engleske, koja je izgubila s 2:1 od senzacionalnog Islanda u osmini finala i ispala s Europskog prvenstva. Hodgson je 1. svibnja 2012. godine postao izbornik Engleske. Na Euru u Poljskoj i Ukrajini 2012. ispao je od Italije nakon penala u četvrtfinalu, na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. nije prošao skupinu. Uspio je voditi Gordi Albion u 57 utakmica, a upisao je 34 pobjede, uz 14 remija i 9 poraza. Također, imao je godišnju plaću 4,2 milijuna eura. Index, BBC