Analiza: Parlamentarni izbori u Crnoj Gori - Rusija treba političke marionete - Monitor.hr
11.10.2016. (12:53)

Analiza: Parlamentarni izbori u Crnoj Gori – Rusija treba političke marionete

Crna Gora ulazi u završnicu predizborne kampanje za predstojeće desete parlamentarne izbore, koji će se održati 16.oktobra/listopada 2016.godine. Na izborima se bira 81 poslanik/ca za Skupštinu Crne Gore, dok pravo glasa na izborima ima 530.840 birača upisanih u centralni birački spisak. Na izborima učestvuje 17 političkih subjekata, a izborni prag iznosi 3%.

Predizborna kampanja je u privrednim i bankarskim krugovima počela stvarati popriličnu neizvjesnost i strah pred »rušilačkom« opozicijom, koja bi mogla ugroziti stabilnost te države. Radi se dosada o najprljavijoj i najnegativnijoj kampanji, koja se u osnovi svela na referendum o liku i djelu Mila Đukanovića, aktualnog predsjednika Vlade Crne Gore i predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS). Strah od nestabilnosti i skretanja sa euroatlantske perspektive Crne Gore je visok, jer postaje sve očitije, da su se pojedine strane sile sve više umiješale u predizbornu kampanju. Otvorena je čak i kriminalistička istraga zbog sumnji o pranju novca pojedinaca iz proruskog opozicionog Demokratskog fronta (DF).

Ritam i ton kampanje diktira rušilačka pozicija Demokratskog fronta sa negativnom kampanjom, u koju se zapleo i DPS Mila Đukanovića, koji nastupa defenzivno, jer i sam vodi, prije svega, negativnu kampanju, usmjerenu u kritiziranje opozicije i isticanje, da se na tim izborima odlučuje o očuvanju samostalnosti i euroatlantskoj perspektivi države. U toj izrazito negativnoj i polariziranoj kampanji odudaraju Socijaldemokrate (SD) Ivana Brajovića, koji su jedni od rijetkih aktera na političkoj sceni, koji se bave predstavljanjem svog ekonomskog programa i odražavaju neku potpuno drugačiju političku kulturu, što se pozitivno odražava i u anketama javnog mnijenja, jer njihov rejting raste.

SDP-u i Krivokapiću pada podrška

Do sada obavljena istraživanja javnog mnijenja predviđaju visoku izlaznost na predstojećim izborima, čak preko 70%. Odnos snaga između proeuropskog vladajućeg bloka i opozicije je dosta tijesan. Zbog toga bi aktualnim političkim odnosima garant političke i ekonomske stabilnosti mogla biti stranka SD, koja je nastala poslije rascijepa u Socijaldemokratskoj partiji (SDP) Ranka Krivokapića i koja je poslije 18 godina koaliranja sa Milom Đukanovićem i DPS-om nedavno im potpuno okrenula leđa i počela djelovati kao najveći kritičar vlasti. Istraživanja pokazuju, da nedosljednost SDP-a može predstavljati kraj političke karijere Krivokapića, jer dosadašnje ankete pokazuju, da SDP gubi podršku među biračima i da vjerojatno neće preći izborni prag. Veći dio izbornog tijela SDP-a prelio se u novi Brajovićev SD, koji je istovremeno privukao i druge birače, koje je od socijaldemokracije upravo odvraćao bivši vođa te političke partije Krivokapić. Tako je Brajović preuzeo socijaldemokratsku lidersku poziciju u Crnoj Gori.

Rusija u traženju crnogorskog Dodika

Rusija je snažno prisutna u Crnoj Gori. Može se već govoriti o ekspanziji ruskog utjecaja u Crnoj Gori. Prema podacima crnogorskog državnog zavoda za statistiku MONSTAT-a od ukupno 4.200 registriranih stranih kompanija, trećina je u vlasništvu Rusa. Procjene su, da u Crnoj Gori živi preko 10.000 Rusa, koji su kupili oko 100.000 nekretnina. Čak djeluju i škole prema ruskom planu i programu kao što je Dukley Academy – Center of Continued Education in Montenegro u Budvi. U Crnoj Gori su Rusi pokrenuli svoj radio, printane medije, otvorili ruske škole, osnovali brojne sportske i kulturne organizacije te pokrenuli različite privatne biznise.

Iako formalno nisu uključeni u politički život samo je pitanje vremena kada će biti uključeni i postati politički faktor. Prema obavještajnim podacima već sada u Crnoj Gori živi oko 2% Rusa. Pojedine političke opcije u Crnoj Gori već su u funkciji politike Ruske federacije, što mnogi od njih i ne skrivaju. Tu je prije svega vrlo jasna uloga Demokratskog fronta ali i drugih političkih stranaka i/ili koalicija koji se protive punopravnom članstvu Crne Gore u NATO-u, a neki se čak protive i članstvu u EU. Isti proruski opozicioni Demokratski front je u više navrata optužio SAD-e da se miješaju u izborni proces i unutrašnje političke odnose u Crnoj Gori.

Rusija nema problema u traženju kandidata za crnogorskog (Milorada) Dodika, jer se većina političara nudi sama. Redovne su posjete pojedinih crnogorskih stranačkih zvaničnika Moskvi, koji u ovom slučaju zaobilaze i zvanični Beograd, koji nastoji zadržati relativno korektne odnose sa zvaničnom Podgoricom.

Međunarodni institut IFIMES smatra, da u Crnoj Gori postoji mala vjerojatnoća da se na političkoj sceni pojavi i etablira crnogorski (Milorad) Dodik. Razlog je jednostavan, Crna Gora ima jake institucije države za razliku od Bosne i Hercegovine u kojoj su zbog slabog djelovanja državnih institucija moguće pojave i djelovanje poput Milorada Dodika. Evidentna je činjenica da su Rusiji potrebne političke marionete u Crnoj Gori.

Dekriminalizacija, slobodni mediji i ekonomske slobode

Situacija sa kriminalom i korupcijom u Crnoj Gori je slična kao i u drugim državama regije. Crna Gora bilježi određene pomake u borbi protiv kriminala i korupcije, proces dekriminalizacije Crne Gore odvija se ispod očekivanja. Kriminal i korupcija su rak rana crnogorskog društva, a mediji su samo djelomično slobodni, dok je Crna Gora po pitanju ekonomskih sloboda bolje pozicionirana od mnogih država u susjedstvu.

Prema Corruption Perceptions Indexu (CPI) organizacije Transparency International Crna Gora je u 20015.godini zauzela 61. mjesto od ukupno 167 država zajedno sa Italijom, Lesotom i Južnom Afrikom i ima niži stepen korupcije od Makedonije (66), Bugarske (69), Srbije (71) i Albanije (88). Prema slobodi medija (2015 World Press Freedom Index) nalazi se na 106. mjestu od 180 zemalja i statusom zemlje s djelomično slobodnim medijima. Crna Gora se na ljestvici ekonomske slobode za 2015.godinu, koju je utemeljila Heritage Foundation i Wall Street Journal, između 166. država nalazi se na relativno povoljnom 65. mjestu, što predstavlja značajan napredak, jer se na istoj ljestvici Slovenija nalazi na 90.mjestu, Srbija 77., Turska 79., Kosovo 84., Italija 86., dok je Bosna i Hercegovina na 108.mjestu.

Crna Gora je započela borbu protiv korupcije i kriminala. Otežavajuća okolnost je da je u susjednim državama prisutan visok stepen kriminala i korupcije, koji po sistemu „spojenih posuda“ ugrožava cijelu regiju.

Opozicija protiv (o)pozicije

Na političkoj sceni Crne Gore za vrijeme trajanja predizborne kampanje vlada poprilično kaotično i šizofreno stanje. Opozicija u Crnoj Gori duboko je podijeljena i imala bi velike poteškoće prilikom sastavljanja nove Vlade, ukoliko eventualno DPS i SD ne bi osigurali većinu u Skupštini Crne Gore.

Ilustrativni su odnosi unutar opozicije. Tako je Demokratski front postavio uslov Velikoj koaliciji „Ključ“ da njihovi lideri, koji su bili u Đukanovićevim vladama ministri ne mogu biti ministri u eventualnoj novoj vladi. Tako bi bila eliminirana barem dvojica lidera velike koalicije „Ključ“. To predstavlja javno poniženje za veliku koaliciju „Ključ“, kojeg DF želi eliminirati kroz „obezglavljivanje“ njihovih lidera.

Birači u Crnoj Gori će na predstojećim izborima imati priliku da biraju između relativne stabilnosti ili neizvjesnosti, koja može dovesti do destabilizacije Crne Gore i regije. Važno je, da na predstojećim parlamentarnim izborima Crna Gora samostalno izabere svoj put u budućnost bez utjecaja vanjskih faktora, pogotovo ne onih koji destabiliziraju ili mogu destabilizirati tu državu.

U Crnoj Gora djeluje snažan nevladin sektor, kojeg je potrebno ubuduće razvijati, jer predstavlja snažan korektiv vlasti, završava IFIMES svoju analizu.


Slične vijesti

24.06. (22:00)

Ako krenu graditi odmah, to je taman — metar na dan

Susjedi idu u cestovnu revoluciju: U Crnoj Gori izgradit će više od 600 kilometara autocesta i brzih cesta

Crna Gora je proteklog tjedna napravila korak prema jednom od najvećih infrastrukturnih projekata u svojoj povijesti. Vlada je usuglasila, a Skupštini poslala na usvajanje Prostorni plan do 2040. godine, koji predviđa izgradnju čak 623 kilometra autocesta i brzih cesta. Riječ je o strateškoj viziji koja bi, ako se u potpunosti ostvari, mogla preoblikovati prometnu kartu zemlje, ali i značajno utjecati na njezinu gospodarsku i regionalnu povezanost. tportal

06.11.2023. (15:00)

Trojanski konj u Podgorici

Starešina: Srpsko-rusko preuzimanje Crne Gore pokazuje se kao pomno planirana operacija

Više se čak ni briselskim političkim namještenicima ne može za ozbiljno prodati priča o prozapadnoj orijentaciji države čiju vladu de facto kontrolira ruski čovjek u Crnoj Gori, četnički vojvoda Andrija Mandić. Nitko u Washingtonu ili Bruxellesu više ozbiljno ne vjeruje vlasti čiji su čelni ljudi Jakov Milatović i Milojko Spajić, političari proizvedeni u laboratorijima srpskog odnosno ruskog sveta, kao trojanski konj preko kojega će Srbija odnosno Rusija (ponovno) preuzeti Crnu Goru. Retorički proeuropska stranka Europa sad uz potporu Andrije Mandića osigurala je srpsku kontrolu svih poluga vlasti u Crnoj Gori. Ima predsjednika države (Milatovića), premijera (Spajića) i predsjednika parlamenta (Mandića). Ključni joj je zadatak provesti popis stanovništva u Crnoj Gori. I to takav popis stanovništva koji će pokazati da su Srbi postali većinsko stanovništvo u državi. Višnja Starešina za Lider.

01.10.2023. (19:00)

Lezi 'lebe da te jedem

Kako se postaje Crnogorac?

LEŽANJE REVOLUCIJE: Kako se postaje Crnogorac?

  • Pitanje je koliko je dostupnost interneta učinila da se rekord na ovaj način premaši i da po neradu, ležanju i sporosti poznati Crnogorci iz vica pređu u naoko ozbiljniji medijski prostor. Zapravo na tromeđi zajebancije, mita i predrasude, tamo gdje se stječe dobar dio recentnih medijskih sadržaja, ovakvoj inicijativi je prirodno stanište. U svijetu zaljuljanom preko granica ljudske pažnje, u svijetu koji pokušava da ubrza kako bi zaboravio (Kundera), jer kad zaboravi lakše podnosi (Bajaga), slavni podvig nečinjenja dobija gotovo mitsku i svakako šamansku dimenziju.
  • Da još nešto da kažem u ovom, mea culpa, ubrzanom preletu. Čini se da Crnogorci koji leže prestaju biti striktno etnički element. Zapravo se u tom silnom ležanju nacionalno rastače, pa je ove godine favorit Jovan iz Kruševca, što šaljivi organizatori takmičenja nazivaju apsurdnom situacijom. Naprotiv, to bi mogla biti šansa da pod okrilje crnogorske lijenosti priđu novi članovi zajednice koja bi nadišla etnički šablon. Baskijske su fabrike decenijama primale špansku sirotinju i tako redefinisale baskijski identitet od etničkog ka radničkom pripadanju socijalnoj strukturi. Pošto fabrika u Crnoj Gori, da oprostite, nema, možda da novo vezivno tkivo bude organizovani nerad? Dobro ste došli, drugarice i drugovi, usporite, postanite Crnogorci, zalegnite revolucionarno, skalajte subverzivno, neće vam rabota uteć’. Lupiga
11.09.2023. (09:00)

Nešto se crni u toj gori

Starešina: Razotkrivajuća zagrebačka razglednica Jakova Milatovića

Posjet novog crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića Hrvatskoj bio je sadržajno važno razotkrivanje. Milatovićev politički pokret PES (Pokret Europa sad) osvojio je relativnu većinu na crnogorskim parlamentarnim izborima, ali za sastavljanje vlade treba partnere: ili otvoreno velikosrpske stranke ili Đukanovićev DPS. U Zagrebu je prilično jasno najavio kako vidi taj ‘europski put‘ Crne Gore i ‘povratak pravnoj državi‘. ‘Povratak pravnoj državi‘ u Crnoj Gori u prijevodu znači kaznenim progonima za korupciju eliminirati iz političkog života Milu Đukanovića i istaknutije članove DPS-a. Druga je važna poruka novoga crnogorskog predsjednika da ne priznaje zaključke Badinterove komisije o razdruživanju SFRJ-a iz 1991., koji su bili pravno utemeljenje za međunarodno priznanje svih država sljednica SFRJ-a, uključujući i Hrvatsku i Crnu Goru, nego se priklanja (veliko)srpskoj tezi o nezakonitom odcjepljenju novih država od SFRJ-a. Višnja Starešina za Lider.

13.08.2023. (15:00)

Živio on meni sto godina!

Sezona na jahti: “Moj omiljeni gost ostavio nam je napojnicu od 56.000 eura”

Radnica na JAHTI otkrila BIZARNE ZAHTEVE BOGATAŠA! Bez trunke srama traže jedno i plaćaju PAPRENO - ne postoji "NE"

Crnogorka Maja Bučanin radi kao stjuardesa na jahtama, a priče s posla često objavljuje na svom Tiktoku. Ova je izazvala posebno zanimanje jer je posada njezine čarter jahte dobila izdašnu napojnicu od čovjeka kojeg je predstavila kao svog omiljenog gosta, prenosi nova.rs. “Naša jahta za najam je 250-300.000 eura tjedno, a oni potroše puno novaca, 400-500.000 eura i ostave napojnicu. Nije zapisano da moraju, ali obično ostavljaju 10 posto”, objasnila je, a zatim opisala čovjeka iz Europe koji ima 71 godinu, došao je s obitelji i “cijelo vrijeme pecao, nije ga ništa zanimalo”. “Uglavnom, čovjek je došao s tonom alkohola i dvije ogromne kutije cigara. Užasno veseo čovjek, ali vidi se da je dosta zahtjevan… Uglavnom, dva dana prije napuštanja broda, završi on obračun s kapetanom i ostavi nam 56.000 eura napojnice. Ima nas 9 na brodu pa je svatko dobio 6200 eura. Dao mi je svoju posjetnicu i rekao da ako trebam bilo kakvu pomoć u poslovnom svijetu, mogu računati na njega. Kupila sam auto od napojnice, tako da… živio on meni sto godina!”, smije se Maja. Poslovni

22.07.2023. (12:00)

Zlatni standard (ne samo) crnogorske politike

Andrej Nikolaidis: Vladati znači krasti, što svi dobro znaju

Posvađali se zbog para a razišli zbog principa. Tako je Avdo Sidran objasnio odnose među partijama u balkanskim demokratijama. I bio je u pravu. Evo, crnogorska vlada već bi bila sklepana da se stranke nisu posvađale oko resora – što znači: para. Čim je zapelo, Miki se sjetio principa. Mikijevih 10 principa su cool i super. I svi ih prihvataju. Kao što bi prihvatili i bilo kojih 10, 20 ili 30 drugih principa. Sad samo još da se dogovore oko para. Dogovarati se oko „proevropske i pro-NATO agende“ sa Mandićem i Kneževićem, a bogami i sa još ponekom partijom koja će se naći u vladi, to je kao da organizujete svadbu u savani, pa sa čoporom lavova i hijena usaglašavate veganski meni. Pa onda lavovi i hijene, izvaljeni na suncu, mrmljaju: daaaa, može avokado; kako da ne, obožavamo pire od manga; jeeeeste, neka bude dosta humusa, sa hladno cijeđenim maslinovim uljem, ali limeta, limeta, nipošto limun; obaaavezno artičoke, nemojte da zaboravite artičoke!! Sve može. Jer veganski meni ionako nije bitan. Same zvanice su mesni meni. Za Mikija bi se, proizlazi, moglo reći ono što je Viktor Ivančić rekao za Prleta Perića. Parafraziram: SPC je na tron Crne Gore možda i mogla postaviti pogodniju ličnost od Mikija, ali ne i pogodniju dvoličnost od njegove. Andrej Nikolaidis

 

11.04.2023. (09:00)

Povratak Balkana

Starešina: Na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori pobijedila je Srpska pravoslavna crkva

Milo Đukanović na ovim izborima nije doživio samo definitivan politički poraz, nego se s SPC-om u glavnoj ulozi u Crnoj Gori stvara politički odnos snaga koji može dovesti u pitanje i njegove najveće političke stečevine: zapadnu orijentaciju Crne Gore, članstvo u NATO-u i napose samu crnogorsku državnost.Uz to Đukanovićeva stranka, Demokratska partija socijalista, zasad nema uvjerljiva nasljednika i ne može ga dobiti preko noći, do sljedećih parlamentarnih izbora 11. lipnja. Na drugoj strani već se čuju pozivi tehničkom premijeru, iz Beograda upravljanom Dritanu Abazoviću, da uhiti Đukanovića i njegove ljude, zbog korupcije, dakako, prije parlamentarnih izbora. Možda će se Dritan odazvati pozivima, a možda je dovoljno širiti strah od uhićenja i etikete korumpiranosti. U svakom slučaju, ključevi crnogorske unutarnje stabilnosti sada se nalaze u Beogradu i SPC-u. Višnja Starešina za Lider.

04.04.2023. (21:00)

"Nije volio nezavisne medije, društveni aktivizam, surađivao je i štitio najveći crnogorski ološ"

Aleksandar Trifunović: “Đukanović nije volio demokraciju, ali se njome koristio da osvaja vlast”

CIJENA POBJEDE Novopečeni crnogorski predsjednik Milo Đukanović potrošio 300 tisuća eura na medije | Libero Portal

Tezu da je spasitelj, čak jedini spasitelj Crne Gore upravo je on uspješno plasirao cijeli svoj politički život, i ta ga je mantra održavala na prijestolju Crne Gore čak 34 godine. Istodobno, Đukanović je bio upravo suprotno; kao i svaki višedesetljetni vladar, boreći se za Crnu Goru, borio se za samog sebe korumpirajući crnogorsko društvo do maksimuma. Posljedica toga su i ovi izbori. Crna Gora je daleko od pomirene i jedinstvene države. Crna Gora je politički podijeljena i nepovjerenje među ljudima je ogromno. Nacionalizam je dominantni politički izraz. Crnogorsko društvo je korumpirano, a država je to u kojoj se organizirani kriminal i dalje osjeća sigurno i zaštićeno. Milo Đukanović imao je sve uvjete da za vrijeme svoje vladavine unaprijedi društvo, smanji podjele, poveća standard, osigura stabilnost društva. Zbog vlasti, kao i svaki autokrat, izabrao je suprotno. Na kraju, pobijedile su ga podjele kojima je i sam kumovao i poticao ih. Buka

03.04.2023. (08:00)

Mlada nada

Težak poraz Đukanovića. Jakov Milatović je novi predsjednik Crne Gore

Na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori osvojio je oko 60 posto glasova, dok je njegov protukandidat i dosadašnji predsjednik Milo Đukanović osvojio oko 40 posto. Izlaznost na izborima bila je 70 posto od ukupno upisanih oko 550 tisuća birača. Jakov Milatović je ekonomist, bivši ministar gospodarskog razvoja u prvoj vladi nastaloj nakon parlamentarnih izbora održanih u kolovozu 2020., na kojima je Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS) prvi puta nakon tri desetljeća izgubila većinu u parlamentu. Izbornu strategiju Milatović je temeljio na gospodarskoj retorici te odluci vlade u kojoj je bio ministar da minimalnu plaću u Crnoj Gori podigne sa 220 na 450 eura. Index

19.03.2023. (09:00)

"Onaj tko kaže da je jednako udaljen i od fašizma i od antifašizma, budite sigurni da je na strani fašizma"

Povjesničar Milivoj Bešlin: “Srpski nacionalizam je samo krak velikoruskog nacionalizma”

Pro-Russia Serbs protest in Belgrade to support Russia and against NATO - The Japan News

“Većinska Srbija fingira neutralnost u ovom brutalnom ratu protiv Ukrajine i njenog identiteta, kulture, jezika i povijesti. U takvim okolnostima nema prave neutralnosti, onaj tko kaže da je jednako udaljen i od fašizma i od antifašizma, budite sigurni da je na strani fašizma. Lažna neutralnost većinske Srbije zapravo je odsutnost hrabrosti da se javno kaže da su na strani agresora. Uzroci takve konstelacije su višestruki. Srpski nacionalizam kao vladajuća ideologija u posljednja dva desetljeća se postupno, ali temeljito rusificirao. On je danas samo jedan krak velikoruskog nacionalizma prema kojem ovaj mali balkanski ima podanički odnos. Svi režimi u Srbiji od 1990. do danas, osim u kratkom razdoblju Zorana Đinđića, radili su na tome da Srbija postane ono što je Tomislav Nikolić definirao kao „crnu rupu u europskom tepihu“, smatra srbijanski povjesničar i veliki kritičar velikosrpskog nacionalizma Milivoj Bešlin. Aljazeera