Centar za mirovne studije: Hrvatski europarlamentarci protiv socijalnih prava građana i financijskih interesa Hrvatske - Monitor.hr
18.01.2017. (07:30)

Centar za mirovne studije: Hrvatski europarlamentarci protiv socijalnih prava građana i financijskih interesa Hrvatske

Europski parlament raspravljat će i glasovati u četvrtak 19. siječnja o izvješću Marije Joao Rodrigues, kojem je cilj osigurati obveznu razinu socijalne zaštite svih građana Europske unije. Hrvatski zastupnici i zastupnice iz redova Hrvatske demokratske zajednice i Hrvatske seljačke stranke, koje je u radnoj skupini Europskih pučana za izradu amandmana predstavljala zastupnica Dubravka Šuica, osmislili su amandmane kojima:

  • Traže da se u Europski stup socijalnih prava uvede promocija fleksibilnih, prekarnih, oblika rada, kao doprinosa ekonomiji. Takve tvrdnje suprotne su istraživanjima koja pokazuju da takvi oblici rada srednjoročno i dugoročno štete ekonomiji, a radnicima uvijek. Naime,to su svi oni oblici rada koji su nesigurni, slabo plaćeni, nezaštićeni, oni koji su izvan redovnog sustava ugovora o radu i uvijek su na štetu radnika.
  • Protive se uvođenju obveze definiranja visine “minimalne plaće za dostojan život” (living wage) koja bi trebala zamijeniti minimalnu plaću. Takva minimalna plaća pokrivala bi osnovne životne troškovima, čime bi se eliminirao sve veći broj radnika koji usprkos tome što rade, žive u siromaštvu.
  • Protive se reguliranju prava na rodiljni i roditeljski dopust te ostalim pravima vezanima za uspostavu ravnoteže privatnog i poslovnog života roditelja male djece. Iako su prije izbora za Europski parlament zastupnici koalicije koju su predvodile HDZ i HSS najavljivali kako će sustavnim aktivnostima na području zaštite majčinstva i djeteta, razvojem infrastrukture i usluga namijenjenih obitelji raditi na podizanju razinu socijalne sigurnosti, kvalitete i načina života mladih bračnih parova i obitelji u svrhu ostvarenja pronatalitetne politike u Republici Hrvatskoj, sada se bore da to pravo ne postane pravo svih građana i građanki Europske unije
  • U situaciji u kojoj se Hrvatska priprema za ulazak u Eurozonu, navedeni zastupnici iz Hrvatske, zajedno s europskim kolegama, protive se novim fondovima koji bi zemljama, uključujući Hrvatsku, koje nisu na istim financijskim pozicijama kao i druge zemlje u Eurozoni, pomogli u financijskoj prilagodbi i eliminiranju ekonomskih i socijalnih problema građana

Centar za mirovne studije i hrvatske članice EGSO-a pozivaju građane i građanke da izvrše pritisak na navedene zastupnike te kako bi u Europskom parlamentu prestali zastupati interese krupnog kapitala na uštrb vlastitih građana, već radili za dobrobit onih koji su ih tamo izabrali; onih kojima je potrebno jačanje sustava socijalne države, pravedna plaća za vlastiti rad, dostojanstvo rada i poštovanje privatnog života, da bi osigurali egzistenciju svojih obitelji i imali pristojan żivot dostojan čovjeka. Ujedno, daju i podršku apelu Saveza samostalnih sidikata Hrvatske upućenom hrvatskoj Vladi i Europarlamentarcima, stoji u priopćenju Centra za mirovne studije.


Slične vijesti

13.04.2021. (14:30)

Bacili pola kruha

EU nudi Hrvatskoj 10 milijardi eura, iz prethodnog budžeta povukli smo – 46%

Od 10,7 milijardi eura za koje je Hrvatska dobila zeleno svjetlo u EU budžetu za razdoblje 2014.-2020., do kraja prošle godine bilo je isplaćeno tek nešto više od 5 milijardi eura ili 46,6 posto. S obzirom na to da nije isplaćena ni polovica dodijeljenih sredstava do kraja 2020., sukladno pravilu N+3 godine, Hrvatska ima još oko 2,5 godine za realizaciju tih projekata. Iz interventnog Fonda za oporavak i otpornost, Hrvatska će do 2030. imati na raspolaganju blizu 10 milijardi eura, a Poslovni se pita hoćemo li iskoristiti ili propustiti tu priliku. Inače, od pristupanja EU do 31. ožujka ove godine kraja 2020. Hrvatska je iz Bruxellesa povukla 38,2 milijarde kuna više nego što je uplatila.

01.04.2021. (17:30)

Eno na najvišoj polici!

Plenković: Na raspolaganju iz EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina

Prvi korak je plan za ulaganja koja su sto posto bespovratnih sredstava (6,3 milijarde), zatim idemo na višegodišnji financijski okvir, u kojem je naša participacija 15%, a 85% na EU (20 milijardi), i za treći korak iz instrumenta EU sljedeće generacije (3,6 milijardi) imamo vremena do 2023. – sve skupa na raspolaganju od EU imamo 30 milijardi eura u idućih 10 godina, rekao je Plenković. Postoje kriteriji: najmanje 37% projekata mora se odnositi na tzv. zelenu tranziciju, najmanje 20% na digitalnu tranziciju, a cijeli plan temelji se na načelu koji su u Europskoj komisiji nazvali “Ne nanosi značajnu štetu”. Što se raspodjele tiče, na gospodarstvo će ići 54% sredstava, na 10%, na obrazovanje i znanost 15%, na tržište rada 4%, na zdravstvo 5%, a na obnova zgrada nakon potresa 12%.

17.11.2020. (17:30)

Na belgijskoj plaći

Hrvatska dobila 510 milijuna eura od Bruxellesa

Europska komisija isplatila je 510 milijuna eura Hrvatskoj u okviru instrumenta SURE za potporu radi smanjenja rizika od nezaposlenosti. Dio novca je po negativnoj kamatnoj stopi, drugi dio na 30 godina po 0,3% kamate. Dobit ćemo još jedanput 510 milijuna, sve za očuvanje radnih mjesta. HRT

22.07.2020. (01:30)

Točno koliko nas košta korona

Od 22 milijarde eura iz Bruxellesa – 5,9 milijardi su bespovratna sredstva

Hrvatska će u sljedećem 7-godišnjem razdoblju na raspolaganju imati 22 milijarde eura iz Bruxellesa, od toga iz novog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) nešto više od 12,6 milijardi eura i iz novog instrumenta EU sljedeće generacije (NGEU) 9,4 milijarde eura. Od tih 9,4 milijarde, nešto više od 5,9 milijardi su bespovratna sredstva, a 2,35 milijardi su zajmovi. Novi list

21.07.2020. (10:30)

E, tenks!

Završio samit: EU Hrvatskoj daje rekordnih 22 milijarde eura

Maratonski summit lidera Europske unije završio je jutros oko 5:30 sati dogovorom o nikad većem proračunu Unije od 1074 milijarde eura koji uključuje povijesni iskorak u obliku prvog dogovorenog masovnog zaduživanja na razini EU za potrebe financiranja oporavka od korona-krize. Hrvatskoj su, prema konačnom dogovoru, na raspolaganju oko 22 milijarde eura, dvostruko više novca nego što je dosad imala na raspolaganju kroz sve EU fondove.

28.05.2020. (12:30)

E, tenks!

Hrvatskoj od Unije 10 milijardi eura za oporavak od krize

Iz novog europskog Fonda za oporavak EU nakon koronakrize, teškog čak 750 milijardi eura, Hrvatska će dobiti 10 milijardi eura – 7,4 milijarde eura bespovratno i 2,6 milijardi eura zajmova, piše Večernji. Prema ovome bi hrvatska alokacija bila najveća kad se uspoređuje s ukupnim BDP-om zemlje u koju novac odlazi.

31.12.2019. (09:30)

Jel briselski vlakovođa zna izgovoriti Sv. Ivan Žabno?!?

Gradi se 400 kilometara novih pruga, za 3 milijarde eura

Hrvatska država, Europska unija i Svjetska banka u sljedećih deset godina u projektiranje, obnovu i nadogradnju željezničke infrastrukture trebali bi uložiti više od tri milijarde eura. Riječ je o 18 projekata koji su u različitim fazama realizacije; Jutarnji detaljizira svaku od dionica. Trenutno vlakovi u Hrvatskoj voze prosječno 58 kilometara na sat, nakon gradnje trebali bi ići do 160 km/h; sad su sporiji samo u Srbiji, BiH i Crnoj Gori.

27.12.2019. (17:30)

Požurit' dok to još postoji

Ugovoreno 2,7 milijardi kuna za prva 44 kilometra nizinske pruge ka Rijeci, većinu plaća EU

Nadležni šefovi i ministar potpisali su 2,7 milijardi kuna vrijedan ugovor za rekonstrukciju postojećeg i izgradnju drugog kolosijeka na 44 kilometra dugoj dionici željezničke pruge između Hrvatskog Leskovca i Karlovca. Dosad se gradilo sjeveroistično od Zagreba, sad se okrenulo prema jugozapadu, rekao je premijer. Posao na ovoj dionici trebao bi biti gotov za 4 godine kad će vlakovi voziti 160 kilometra na sat. 85% troškova pokriva EU. Novi list

19.12.2019. (10:00)

Ne daje Bruxelles novce samo za mostove i pruge – dali 27 milijuna kuna za edukaciju radiologa