Što je pokazalo provedeno kriminalističko istraživanje službenika Policijske postaje Vodice u župnim poslovnim knjigama? Čekajte, kako mislite, crkva nema poslovnih knjiga? Što bi svakako bilo – sad ste i vi shvatili – najgluplje od sviju glupih pitanja. E, sad može “ali dobro”: ali dobro, recimo, da je bilo sve kako kaže vijest: da je “besramna kradljivica” s ciljem ostvarivanja protupravne imovinske koristi ušla u crkvu i iz košarice za milodare svetom Anti pred nosom uzela dva eura (Šibenski). Dobro, pet. U tom slučaju, naime, iscrpili smo sva glupa, i ostalo nam je samo ono ključno teološko pitanje – pa što da je gospođa i uzela par novčića iz košarice za milodare? Ili, da preformuliram: pa što? Sam smisao milodara, tumačio mi je barba Ivo, je poravnavanje između onih koji imaju, a ne treba im, i onih kojima treba, a nemaju. A Gospi sigurno ne treba. Boris Dežulović za N1
Tu su, uvijek kad zatreba
Dežulović: Naši dečki
Prošle subote – istoga dana kad je Općinsko državno odvjetništvo u Splitu objavilo kako se odbacuje kaznena prijava protiv liječnika koji su Vladimira Matijanića ispratili u smrt – naši su “nestašni dečki” sletjeli na zagrebački aerodrom dočekani bengalkama, a premijer Plenković javno se pohvalio kako se zahvaljujući naporima njegove vlade “događa proces bez presedana”. Sustav, ukratko, funkcionira. A “naši nestašni dečki” vratili su se kako su i otišli. “Jebat ću ti majku”, rekao je jedan vidjevši na aerodromu snimatelja jedne nacionalne televizije. “Šta snimaš koju pičku materinu?” rekao je drugi vidjevši reportera s fotoaparatom. “Ma boli me kurac, ajde bježi od mene!” rekao je treći kad ga je novinar pitao kakav je osjećaj vratiti se kući. To su, eto, građani kakvi mogu računati na pomoć Države i Sustava u svako vrijeme i na svakom mjestu, čak i hiljadama kilometara daleko, čak i u zatvoru, čak i vikendom. Vladimir Matijanić bio je u svom podstanarskom stanu, teško bolestan i zaražen koronavirusom. U Splitu nije dobio ni hospitalizaciju, ni pregled, ni lijek, ni intervenciju Hitne pomoći. “Naši nestašni dečki” u Grčkoj su dobili i inzulin, i senzore za glukozu, i jamčevine, i putne listove, i troškove za povratak u Hrvatsku. Sve po zakonu, propisu, protokolu i etici.”. Boris Dežulović za Novosti.

