Kolinda je bila u pravu - stigli smo Švicarsku
Sve se više Švicaraca odlučuje sreću potražiti u inozemstvu
2017. i 2018 godine gotovo 32.000 Švicaraca se iselilo. 36 posto emigranata iz Švicarske je u starosti između 20 i 35 godina.
2017. i 2018 godine gotovo 32.000 Švicaraca se iselilo. 36 posto emigranata iz Švicarske je u starosti između 20 i 35 godina.
Na obvezujućem referendumu o tzv. “Lex Netflixu”, birači će odlučiti moraju li međunarodne streaming platforme ulagati četiri posto prihoda koji ostvare u Švicarskoj u lokalnu filmsku industriju, kao što od 2007. čine švicarske radiotelevizijske kuće. Uz to, 30 posto sadržaja streaming platformi morat će biti europski filmovi i serije. Streaming servisi moći će birati hoće li izravno sudjelovati u produkciji švicarskih filmova i serija ili će plaćati namet u cilju financiranja promoviranja švicarske filmske industrije. (…) Pristanu li Švicarci na povećanje švicarskog udjela u financiranju i zaposlenicima Frontexa, Švicarska bi plaćala 61 milijun švicarskih franaka na godinu do 2027., u odnosu prema 24 milijuna 2021., prema procjenama vlade. N1
Sankcije SAD-a i EU oslanjaju se na to da će ih provoditi banke. Ali digitalne valute djeluju izvan područja standardnog globalnog bankarstva, s transakcijama zabilježenim u javnom financijskom zapisu poznatom kao blockchain (Index, Bloomberg). Koristeći kriptovalute Rusi bi mogli izbjeći gotovo sve sankcije, tvrdi američki stručnjak za borbu protiv pranja novca. Te tvrdnje opovrgavaju stručnjaci za blockchain, navode kako ruske vlasti neće koristiti kriptovalute, jer bi njihova popularnost u zemlji dovela do gubitka kontrole nad njihovim monetarnim sustavom. Ruska središnja banka prije nekoliko je tjedana pokušala zabraniti kriptovalute (Coindesk). Osim toga, oligarsi utočište imaju u Švicarskoj. Tamošnja vlada odlučila je da neće zamrznuti niti jedan bankovni račun ruskih dužnosnika i ruskih firmi, čak i ako su pod sankcijama EU, ali je osudila napad na Ukrajinu (Jutarnji).
Švicarska je već treću godinu zaredom najomiljenije mjesto za život i rad, uz Australiju i Novi Zeland, pokazalo je istraživanje provedeno među iseljenicima. Čisti zrak, sigurnost, kvaliteta zdravstvene skrbi, neradna nedjelja, najveći minimalac na svijetu, neki su od razloga zašto je Švicarska omiljena. No druga strana su visoki troškovi hrane, stanarina, nekretnina. T-portal…
Prije nekoliko dana objavljeno je kako Švicarska otvara svoje tržište rada za radnike iz Hrvatske. Nedostaje im kvalificiranih radnika u sljedećim područjima: inženjering, financijske usluge, IT, farmaceutika. Ugostiteljstvo također teško zapošljava osoblje i traži radnike. Na švicarskom tržištu rada naročito su traženi maturanti i diplomanti s vještinama i kvalifikacijama u ovim područjima. No također treba biti svjestan da je život u Švicarskoj skup – samo najam jednosobnog stana u Zürichu košta oko 2000 švicarskih franaka (14 tisuća kuna) mjesečno. Dodajte ovome troškove života od 1500 švicarskih franaka (10 tisuća kuna), te privatno zdravstveno osiguranje, koje se mjesečno plaća oko 300 švicarskih franaka (oko 2100 kuna). Index…
Švicarska s početkom 2022. godine otvara svoje tržište rada za radnike iz Hrvatske te će se oni izjednačiti s drugim državljanima zemalja članica EU. Ako bi radnici useljenici iz Hrvatske prešli određeni prag, Švicarska bi mogla posegnuti za zaštitnom odredbom i ponovno ograničiti dozvole za dolaske radnika iz Hrvatske s 1. siječnjem 2023. godine ili najkasnije krajem 2026. S 31. prosincem 2020. godine 28.324 hrvatska radnika boravila su u Švicarskoj. Index…
Švicarska je deblokirala ukupno 1,3 milijardi franaka financijske pomoći siromašnijim zemljama članicama EU, u pokušaju popravljanja trenutno zategnutih odnosa sa svojim najvećim trgovinskim partnerom. Riječ je o novcu za ‘kohezijske isplate’ zamrznutom 2019. nakon spora oko međusobnog priznavanja burzovnih pravila. Švicarska time pokazuje dobru volju nakon dugogodišnjih neuspješnih pregovora o čvršćem povezivanju zemlje s jedinstvenim tržištem EU-a, a Bern se također nada da će sada moći opet sudjelovati u istraživačkom programu EU-a Horizon. N1…
Dok Finska problem beskućnika rješava davanjem smještaja i potporama, Švicarska se ljudi bez doma želi rješiti na sasvim drugačiji način – deportacijom. Vlasti grada Basela nude beskućnicima jednosmjernu kartu za povratak u njihovu matičnu državu, pod uvjetom da se više ne smiju vratiti u Švicarsku. Net.hr…
Švicarci su na referendumu u nedjelju glasali za zabranu nošenja burki u restoranima, trgovinama i na drugim javnim mjestima, što će ući i u njihov ustav. Na papiru se zabrana odnosi općenito na prekrivanje lica, što znači i na nogometne huligane (a na bake koje nose šal?, mladenke s velom?…), no zakon je predložila desna, antiislamska skupina, koja je stajala i iza referenduma kojim je prije 10 godina zabranjena izgradnja novih minareta. Swiss info
Švicarska je po broju umrlih od korone u samom vrhu u Europi (41 osoba na 100.000 stanovnika), dok je broj zaraženih dvostruko veći nego u Njemačkoj, no svejedno su u mnogim mjestima barovi, restorani i kina i dalje otvoreni, na tržnicama vlada gužva, u kockarnicama se kocka, u teretanama znoji, a otvorene su i javne kuće, piše Deutsche Welle.
Screaming for equality.
📕 Read more: https://t.co/dZyBKrYArI pic.twitter.com/GhkAJVKWwT
— World Economic Forum (@wef) June 17, 2020