'Sveučilište ne smije biti pas čuvar sistema i promotor uskogrudnih i nazadnih ideja' - Monitor.hr
15.03.2016. (08:28)

‘Sveučilište ne smije biti pas čuvar sistema i promotor uskogrudnih i nazadnih ideja’

“U javnosti se već nekoliko godina govori o konzervativnoj kontrarevoluciji, koja se pod novom vlasti samo zahuktala – od prvobitne najave „registra izdajnikâ“, preko nasrtajâ na slobodu medijâ i sve češćeg javnog zastrašivanja „nepodobnih“ s najviših razina. S druge strane, ekonomski modeli koji će se gurati su očekivani i predviđani – od privatizacijâ preko daljnje komercijalizacije zdravstva pa do i dalje nedovoljnog izdvajanja za znanost i obrazovanje. No neki aspekti konzervativne kontrarevolucije u široj su javnosti potpuno nepoznati.

Dok se daljnja komercijalizacija, komodifikacija i privatizacija visokog obrazovanja, često u žarištu političkih borbi još od 2008-9., pripremaju kroz daljnje smanjivanje izdvajanja za obrazovanje i znanost iz proračuna, na polju visokog školstva sprema se ofanziva drugačije vrste. Naime, upravo se odvija plan da se zagrebački Filozofski fakultet (koji se inače, opravdano ili ne, smatra bastionom progresivne misli) integrira ni više ni manje nego s Katoličkim bogoslovnim (!) fakultetom.

Nejasno je po kojem bi se to logičkom kriteriju jedan društveno-humanistički fakultet (na kojem se studiraju i predaju jezici, arheologija, sociologija, psihologija i sl. znanstveni predmeti) mogao spajati s učilištem na kojem se obrazuju vjeroučitelji, crkveni orguljaši i različiti katolički birokrati.

Naravno, logika tu nema nikakve veze bilo s čim. Na prizemnoj je razini tu riječ o političkim dealovima uobičajenog tipa – bivšem dekanu FF-a Damiru Borasu su 2014. trebali glasovi s KBF-a da bi bio izabran za rektora Sveučilišta u Zagrebu, a ideja integracije FF-a i KBF-a mu ni ideološki nije bila mrska (dovoljno se sjetiti prvog, kontroverznog medijskog istupa novog rektora Borasa o „biblijskim vrijednostima“). Integracija se FF-a i KBF-a pokušala provesti odmah tada, potpuno netransparentno i ispod žita, ali kako to, zbog otpora na FF-u, nije odmah uspjelo, sklapanje se ugovora prolongiralo za dvije godine.

Trenutni dekan FF-a, Vlatko Previšić, po svemu je nasljednik prethodnoga dekana i njegov „igrač“. Stoga ni ne čudi da sadašnja uprava FF-a, u fingiranju javne rasprave na Fakultetu, pokušava silom progurati neznatno promijenjen i i dalje netransparentan ugovor FF-a i KBF-a (a na štetu svojih studenata i profesora), pri čemu ne prezaju čak ni od ucjenâ pa se pojedinim odsjecima neizravno daje do znanja da neće dobiti nova docentska mjesta ako ne pristanu na sklapanje ugovora s KBF-om.

No na stranu sitno politikantstvo i činjenica da se nasilnim guranjem takvog ugovora krše i brojni fakultetski propisi, ono što je stvarno zabrinjavajuće je što ovakvo nešto znači u široj slici. Riječ je, bez ikakve sumnje, o napadu na sekularnost visokoga obrazovanja, o daljnjem pokušaju premrežavanja Crkve i države, o pokušaju još čvršće integracije vjeronauka u osnovnom i srednjem školstvu (jer će vjeronauk ubuduće, prema ovom planu, držati vjeroučitelji koji će također biti i profesori hrvatskog, engleskog, sociologije, filozofije i sl.), kao i o praktički izravnom političkom napadu na jedan fakultet koji trenutna vlast može, bar dijelom, smatrati „disidentskim“ i „buntovničkim“ jer s njega dolazi čitav niz javnih intelektualaca koji se ne slažu s konzervativnim idejama koje promiče nova vlast, kao što je u prošlosti upravo FF bio izvor više studentskih gibanja koji su išli protiv ekonomskoga smjera u kojem ide ova (kao i bivša) vlast.

Nakon napadâ na slobodu medijâ, nakon napadâ na „buntovne“ nacionalne manjine, uz napade na prava i životni standard radne većine koji se najavljuju, politički konglomerat koji gura konzervativnu kontrarevoluciju (a koji se ne može, dakako, svesti samo na stranke trenutno na vlasti) to planira učiniti napadom na najveći društveno-humanistički fakultet u zemlji. Nema nikakve sumnje, kao što je već rečeno, da su ovakvi postupci, započeti na iznimno koruptivan način (kupovinom glasova prilikom izbora za rektora), motivirani vrlo prozaičnim političkim namjerama.

Inicijativa Akademska solidarnost ističe svoje oštro protivljenje ovakvim napadima na Filozofski fakultet u Zagrebu i s gnušanjem odbija totalitarističku infiltraciju konzervativnog političkog konglomerata u sve pore društva. Najavljujemo da ćemo se aktivno boriti protiv integracije Filozofskog fakulteta u Zagrebu s Katoličkim bogoslovnim fakultetom, kao i protiv svih drugih negativnih tendencija u visokom obrazovanju – od komercijalizacije, komodifikacije i privatizacije pa do nasilne retradicionalizacije i klerikalizacije.

Želimo slobodno i otvoreno sveučilište, spremno na kritičko propitivanje svijeta oko sebe, a ne sveučilište kao psa čuvara sistema i promotora uskogrudnih i nazadnih ideja, koje služe samo očuvanja trenutnog statusa quo”, poručuje inicijativa.


Slične vijesti

05.08.2024. (07:00)

Društvo mehaničara

Beck: Današnji svijet ne treba filozofske fakultete jer se predstavlja kao besmislen

Ono što je nekad bio samo obiteljski osjećaj, da vas studij na Filozofskom osuđuje na doživotno siromaštvo i sluganstvo, danas je društvena parola: samo se STEM računa. Znanost, matematika, kemija, fizika, ekonomija, glavno da je praktično i primjenjivo. Eventualno može i logopedija i psihologija, jer uvijek će biti malo munjenih. Ali, klonimo se Filozofskog jer tamo se nalaze samo riječi, a one su prazne. Više ni prestižna Anglistika ne može privući mlade, a manje atraktivni jezici našli su se pred slomom, dok je Indologiju upisalo točno nula studenata.

Kada su u srednjem vijeku u Bologni, Padovi, na Sorbonni, u Oxfordu i Cambridgeu pokrenuli prva sveučilišta, mislili su da imaju sve znanje svijeta i da ga mogu prenijeti. Bolonjski proces raskinuo je s tim i nudi samo instant-znanje koje se brzo usvaja, brzo isplaćuje i koje brzo zastarijeva. Mi ga zovemo STEM. Ono staro, solidno i trajno znanje, još uvijek postoji, i posjeduju ga filozofski fakulteti. Ali, ako ih nitko ne upiše, i ono će nestati. Boris Beck za Večernji (a prenio ga Narod izvlačeći iz konteksta zavaravajući naslov).

09.07.2020. (15:30)

Ljetna bitka

Studenti Filozofskog ne dopuštaju Borasovom čovjeku da preuzme fakultet

Studenti i profesori od jutros se okupljaju se ispred zgrade Filozofskog fakulteta kako bi dočekali Borasovog prorektora Miljenka Šimpragu koji je imenovan na mjesto v.d. dekana. Dekanica Vesna Vlahović Štetić jučer je suspendirala, a studenti kažu da danas primopredaje neće biti (Telegram).

19.10.2017. (18:14)

Studenti izviždali 10-minutni govor Damira Borasa na proslavi Dana Filozofskog fakulteta – s prvom izgovorenom riječi rektora Borasa sa samog kraja dvorane krenulo je glasno zviždanje studenata, zviždali mu 10 minuta (od 14 minuta govora) pa ga na mjesto ispratili opet zvižducima; inače rektor je do prošle akademske godine bio zaposlenik Filozofskog, ali je manevrima kozmičkih razmjera prešao na Učiteljski i Grafički fakultet, gdje je dobio dozvolu za produženje rada nakon 65. godine života

05.09.2017. (21:56)

Lijepa naša Rvacka

Dežulović: Ne okreći se, kćeri!

„’Na Božić ljudi slave susret čovjeka s Bogom, odnosno Boga s čovjekom. I to u sadašnjem trenutku – ne u susretu s mamom i tatom, već u susretu jednih i drugih s Bogom. Naravno da Božić ima i jedno daljnje značenje koje su kršćani očito zaboravili: mi za Božić ne samo da se susrećemo s Bogom, nego iščekujemo i ponovni Kristov dolazak na Uskrs.’ Gornji pasus nije, kako biste brzopleto zaključili, nadahnuta propovijed kardinala Josipa Bozanića na polnoćki u zagrebačkoj prvostolnici. Nije čak ni motivacijski govor vojnog ordinarija pred mladom vojskom, niti replika nekoga HDZ-ovog ili Mostovog mladomisnika na svečanoj blagdanskoj sjednici Sabora. Hrabra teza o Božiću kao navještenju Kristova povratka iznesena je na splitskom Filozofskom fakultetu, na katedri sociologije, i to na predavanju iz kolegija – Suvremene sociološke teorije“, piše Boris Dežulović. N1

19.06.2017. (22:20)

Ohrabrujuća bitka u dugom ratu

Mreža antifašistkinja: Kako je Filozofski postao naš

“Filozofski je tako na prošloj sjednici Fakultetskog vijeća nakon mukotrpne borbe dobio svoju dekanicu, predloženu od strane progresivne opozicije okupljene u Inicijativu za Filozofski, čime su se bitno uzdrmale učmale sveučilišne strukture te je postignut važan korak za transparentno i demokratsko upravljanje Fakultetom. Iako opoziciju na Fakultetu, ali i na Sveučilištu općenito, nesumnjivo očekuje još teških bitaka, ova pobjeda označava pozitivan pomak u izbijanju institucionalnih poluga moći iz ruku vladajućih elita. Jer, ako nam je slučaj Filozofskog fakulteta išta pokazao, onda je to da famozne “institucije koje trebaju raditi svoj posao” uopće ne rade u korist “svih” što se često uzima kao nešto što je samo po sebi razumljivo, već su duboko strukturno isprepletene i povezane s pozicijama moći, privatnim interesima pojedinaca i skupina te koruptivnim mrežama”, piše Mreža antifašistkinja Zagreba.

19.05.2017. (17:11)

Novi početak od jeseni

Splitski Filozofski fakultet kupuje zgradu Brodomerkura za 105 milijuna kuna

Na splitskom je Filozofskom fakultetu danas potpisano pismo namjere o kupnji zgrade Brodomerkura za 105 milijuna kuna za potrebe Sveučilišta u Splitu pa se očekuje da ovaj fakultet novu akademsku godinu započne u novom prostoru. Rektor splitskog Sveučilišta Šimun Anđelinović je objasnio da će 8.868 kvadratnih metara zadovoljiti potrebe Filozofskog fakulteta, ali i Rektorata, čija će se dosadašnja zgrada prodati. Index, T-Portal

31.01.2017. (17:07)

Nikad mira

Vijeće Filozofskog: Nametnuta uprava prekinula sjednicu, protivi se volji većine

Privremena uprava Filozofskog fakulteta nema želje poštivati volju većine, nema želje steći povjerenje onih kojima upravlja, ne želi omogućiti Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu da normalno funkcionira, kaže Inicijativa za Filozofski nakon današnje sjednice Vijeća Filozofskog fakulteta u Zagrebu na kojoj je obnašatelj dužnosti dekana odbio na dnevni red uvrstiti pokretanje postupka izbora dekana, prodekana i konstituiranja Vijeća.

14.12.2016. (10:54)

Plenum studenata zagrebačkog Filozofskog fakulteta zaključio kako je sjednica Senata zagrebačkog Sveučilišta štetna i neprihvatljiva za Filozofski fakultet, ali i za Sveučilište u Zagrebu, no zbog nadolazećih božićnih i novogodišnjih blagdana za sada su odgodili blokadu dekanata fakulteta i najavili ‘aktivno čekanje’ do sljedeće sjednice u siječnju

26.11.2016. (11:29)

Rektorov kraken

Salata od akademske hobotnice – kriza upravljanja Filozofskim fakultetom

Na Filozofskome fakultetu održana je izvanredna sjednica Vijeća koje je smijenilo v.d. dekana Željka Holjevca, no on odluku odbija prihvatiti. Izbori za Studentski zbor poništeni su zbog tri glasačka listića viška i upravljačka kriza na fakultetu se nastavlja, a rezultat je višegodišnjih kompromitacija prvenstveno sadašnjeg rektora Damira Borasa, koji ju je izazvao – iz privatnih interesa. Konzervativna kontrarevolucija koja prodire u Zagrebačko sveučilište, a nastavlja se u ministarstvu Pava Barišića, neodvojiva je od svojih ekonomskih ciljeva, piše Igor Lasić za Novosti.