Veliki rast cijena dionica u svijetu i Hrvatskoj
Na američkom tržištu kapitala u listopadu Nasdaq je porastao za 9,4 %, Dow Jones za 8,5 %, a S&P 500 indeks za 8,3 %, što predstavlja izuzetno visok mjesečni rast. Drugim riječima, rast S&P indeksa za 159 bodova u listopadu spada u najveće mjesečne dobitke u njegovoj povijesti. Slična je situacija zabilježena i na europskom tržištu kapitala (na kojem je frankfurtski DAX porastao za 12,3 %, pariški CAC40 za 9,9 %, a londonski FTSE100 za 4,9 %) kao i na japanskom tržištu gdje je Nikkei 225 zabilježio rast od 9,7 %.
Porast optimizma rezultat je dobrih vijesti iz FED-a koji očekuje nastavak rasta američkoga gospodarstva i stoga najavljuje moguće povećanje kamatne stope krajem godine, a potpomognut je i najavama Europske središnje banke da će razmotriti dodatne poticajne mjere kako bi se podupro gospodarski rast i spriječile deflatorne tendencije. Nastavak ekspanzivne monetarne politike potiče rast cijena na tržištu kapitala pa je tako
U sjenci zbivanja na svjetskim tržištima kapitala te pri praćenju objave kvartalnih rezultata dionica tvrtki koje kotiranju na Zagrebačkoj burzi zabilježen je rast Crobexa na razinu od 1.725 bodova što je 2,3 % više nego na kraju rujna. Time se Crobex popeo na najvišu vrijednost u posljednjih mjesec i pol dana, ali se još uvijek kreće ispod razine s početka ove godine. U listopadu je rast zabilježen i kod gotovo svih sektorskih indeksa (najviše kod CROBEXturista koji je porastao za 11,3 %), izuzev CROBEXtransporta čija je vrijednost smanjena za 6,7 %. Pri rastu prometa dionicama za 6,1 %, padu prometa obveznicama za 69,8 %, padu prometa strukturiranim proizvodima za 10,3 % i rastu blok prometa za 175,5 % sveukupni je promet u listopadu povećan za 15,9 % u odnosu na rujan. Unatoč relativno visokom mjesečnom rastu, riječ je o i nadalje niskoj razini sveukupnog prometa s obzirom na to da je listopadski promet od 314,9 milijuna kuna peti mjesečni promet po veličini u prvih deset ovogodišnjih mjeseci. Uz to, domaće tržište kapitala ostaje i dalje plitko pa je tako sa samo četiri dionice ostvarena gotovo polovina ukupnog dioničkog prometa.
Na susjednim regionalnim tržištima kapitala u listopadu su zabilježena mješovita kretanja burzovnih indeksa: porasli su ljubljanski SBI-TOP (za 3,5 %) i makedonski MBI10 (za 1,4 %), dok su beogradski BELEX15 i sarajevski SASX10 izgubili 2,0 %, odnosno 0,4 % svoje vrijednosti. Istodobno su glavni indeksi na burzama u Bukureštu, Sofiji, Budimpešti, Pragu i Varšavi zabilježili rast koji se kretao između 0,9 % i 3,2 %.
Pri sporom oporavku gospodarske aktivnosti te u okolnostima predizborne neizvjesnosti i stoga nedovoljno jasnom smjeru buduće ekonomske politike, na Zagrebačkoj se burzi održava već dulje vrijeme prisutno razdoblje niskog prometa i potisnutih cijena. Stoga se ni u nastavku godine ne očekuju promjene dosadašnjih tendencija, odnosno snažnije oživljavanje tržišta, osobito u situaciji kada bi eventualno dizanje američkih kamatnih stopa pomaklo tokove kapitala prema razvijenim ekonomijama.