Windows 10 za deset? - Monitor.hr
29.07.2015. (07:21)

Windows 10 za deset?

Iako ne možemo reći kako je ova nova verzija Microsoft Windows operacijskog sustava dočekana s istim žarom kao legendarni Win95 ili XP, ne možemo poreći činjenicu da je dočekana s velikim zanimanjem javnosti.

S jedne strane, riječ je o verziji koja bi trebala nastaviti neobičan trend izdavanja operacijskih sustava tvrtke iz Redmonda: dobar OS, zatim loš OS, pa opet dobar OS… pa tim slijedom nakon katastrofalno prihvaćene verzije 8, ova nova verzija trebala bi, legenda kaže, biti opet jedna dobra verzija.

S druge strane, kako je sad već očito da se Microsoft ne snalazi u novoj eri informatike, svima je zanimljivo pogledati na koji način imperij planira uzvratiti udarac svojim moćnim protivnicima; hoće li to biti Mirko Filipović protiv Gabriela Gonzage ili Mohammad Ali protiv Larrya Holmesa?

Mediji su podijeljeni u mišljenjima: dok su mediji fokusirani na IT industriju relativno optimistični, oni orijentirani na biznis nešto su oprezniji u iščekivanjima; i tu se krije možda najveća opasnost po tvrtku čiji glavni pokretač više neće biti operacijski sustav i uredski paket, već mobilni i oblačni servisi: sumnjičavi poslovni korisnici daleko su opasniji od sumnjičave mladeži koja ionako gleda kako će kupiti Appleov proizvod, samo ako može.

A unutra je…

Windows 10, barem po mom osobnom mišljenju, uistinu nastavljaju trend dobar-loš-dobar: izvrstan XP pratila je katastrofalna Vista, što je ispravljeno zaista odličnim Windows 7, da bi se nastavilo ponovno katastrofalnim Windowsima 8 i nešto manje suckabilnim 8.1, a sudeći prema svemu čemu smo svjedočili prateći Insider Preview verzije, Windows 10 ima potencijala da bude uspješan OS.

Tehnološki, riječ je o kontinuitetu napretka: kao što je Windows 7 bio bolji od Viste, tako je i Windows 8 u svojim internim komponentama bolji od Windows 7. Problem je u grafičkom sučelju kojeg je Microsoft pokušao ugurati u grlo svojim korisnicima, a kojeg je većina korisnika ispljunula takvom silinom da se nisu stigli niti osvrnuti na tehničke prednosti novog sustava.

Windows 10 je evolucijski, nikako revolucijski pomak. Zapravo, riječ je o retrogradnoj evoluciji, no nikako ne devoluciji: Microsoft je ipak odlučio priznati poraz i poslušati jecanja i škrgut zuba korisnika koji su sa sučelja sedmice bačeni na posve novo, posve drugačije i posve mobilnome orijentirano sučelje osmice. Rezultat je bio globalni krik nezadovoljstva korisnika kojima je u životu najmanje potrebno naglo promijeniti ergonomiju rada na računalu, posebice kad novo sučelje ima značajno manju ergonomičnost od starog.

Rezultat: Windows 10 nastoji (i u tome uglavnom dobro uspijeva) spojiti stari način rada s novim. Ponovno je tu neka vrsta Start izbornika, istina ponešto drugačija, ali ovaj put prepoznatljiva. Moderne aplikacije ne iskaču u oči korisnika koji taj čas radi kakav kreativan posao, a prozore je moguće povećavati, smanjivati i organizirati na razne načine, baš kao u svim drugim ne-Win8 operacijskim sustavima. Uglavnom, ako ste naviknuti na način rada Windowsa XP ili sedmice, u desetki ćete se vrlo brzo snaći – i to je pohvalno.

Druga tehnološki iznimno važna stvar zove se Edge – riječ je o vrlo svježem Microsoftovom browseru koji će u budućnosti umiroviti nesretni MSIE i (nadamo se) sve one legacy aplikacije koje su izazivale glavobolje svima koji nisu koristili točno određenu verziju operacijskog sustava s točno određenom verzijom MSIE.

Nimalo beznačajno, Edge se vjerojatno neće inatiti poput MSIE i izmišljati neke svoje “standarde” i trikove, već će nastojati držati se prihvaćenih standarda. U eri online usluga, kad browser postaje univerzalni klijent, a lokalno instalirane aplikacije sve manje relevantne, browser koji se drži standarda i koji se dobro ponaša jest dobitna kombinacija ili jednostavno jedini ispravan put.

Simpatičan evolucijski pomak je i uistinu moćna opcija pretraživanja kombinirana s Cortanom, Microsoftovom virtualnom asistenticom koja će (barem u teoriji) poslušati što joj imate za reći i onda to i izvršiti. Nešto kao Siri. Khm, khm.

Dok su prijašnje mogućnosti u Windows ugrađenog pretraživanja obično bile spore, naporne i ne pretjerano upotrebljive, u ovoj verziji Windowsa vjerojatno ćete vrlo često odlučiti posegnuti za pretraživanjem umjesto lutanja po izbornicima.

A što ne valja?

Je li moguće da nešto ne valja u tako savršenom novom operacijskom sustavu koji, kažu, može bez problema pogoniti i računalo kojeg je još vaša baka donijela u miraz? Na prvi pogled sve je tu – novitet, boljitet, ljepota i raskoš… baš kao i u svakom marketinškom materijalu.

Windows 10 ima nekoliko stvari koje bi vas mogle nažuljati, ovisno o tome koliko nonšalantno shvaćate računala. Ako ste paranoidni sistemaš, sasvim ste sigurno čuli kako razvojne verzije Windowsa 10 skupljaju podatke o načinu na koji korisnici rabe svoje računalo. No, to je za očekivati, i to je bila javno i transparetno oglašena specifičnost ranih buildova Windowsa. Za očekivati je da će većina tracking mogućnosti biti isključena u finalnoj verziji. No, oni koji brinu o vlastitoj privatnosti vjerojatno će potrošiti određeno vrijeme ručno isključujući stvari koje im se ne sviđaju (a na to smo navikli s Facebook računima, jelte…), a ekstra paranoični smatrat će Cortanu prislušnim uređajem.

Relaksirani i oni koji se ne žele ili ne znaju pozabaviti postavkama privatnosti ionako će i dalje uživati u svojim plavim tableticama. 😉

Tehnički, postoje značajno ozbiljniji problemi s desetkom. Nekoliko dana prije službenog puštanja u javnost nove verzije Windowsa dogodio se propust s upravljačkim programima za nVidia grafičke kartice koji je mnoge korisnike ostavio s neupotrebljivim računalima. Bio bi to možda tek nesretan sticaj okolnosti kad u pozadini ne bi virkao potencijalno daleko ozbiljniji problem: Windows 10 u verziji za kućne korisnike samostalno i automatizirano preuzima sigurnosne i druge nadogradnje. To znači da će se računalo samo brinuti o tome da sve komponente budu nadograđene na najnoviju verziju, pa makar to značilo i neplanirano rušenje stroja.

U idealnom slučaju bila bi to apsolutno dobrodošla novost, jer većina korisnika niti mari, niti želi instalirati sigurnosne zakrpe, pa je za njih zapravo dobro što ih sustav prisiljava da računalo drže ažurnim. S druge strane, mogući su problemi poput gore navedenog, a što posebice može doći do izražaja zbog činjenice da su od verzije deset i upravljački programi postali dio važnih nadogradnji, dok su ranije bili navedeni kao opcionalni, koje je korisnik mogao ali ne i morao instalirati.

No ono što je u ovom slučaju krucijalno (a ne spominje se često) je činjenica da s novom verzijom Windowsa korisnik ima još manju kontrolu nad vlastitim računalom, pa će odluku o (primjerice) nadogradnji računala umjesto njega donijeti sam operacijski sustav, algoritmom nad kojim korisnik nema kontrolu (primjerice, računalo može samostalno odlučiti povući update preko preskupog mobilnog Interneta ili ponovo pokrenuti računalo usred kakvog važnog posla ili prezentacije). Što nas dovodi do poznate izreke…

Timeo Danaos et dona ferentes

Novi OS! Besplatan upgrade u narednih godinu dana! Lijepo, šareno, krasno, bolje, najbolje!
Ako nas ne zaslijepi ljepota marketinga i geekoidna ljubav za novom gadgeterijom, Windows 10 ostavlja nekoliko otvorenih pitanja.

Ponajprije, besplatnost. Svi kućni vlasnici Windowsa 7 i svježijih moći će besplatno obaviti nadogradnju na Windows 10.

Besplatno? Hmm, ta nije li mantra sve donedavno bila da besplatno ne valja? Čini se kako je ova vremenski ograničena ponuda želja Microsofta da što je moguće veći broj korisnika preseli na novi sustav.

Zašto bi to bilo važno?

Ok, zato što je davanje podrške samo za jedan sustav lakše od davanja podrške za više sustava, no svejedno – zašto bi korporacija čiji je interes punjenje džepova dioničara dala išta besplatno? Za to postoji Gatesova fondacija.

Valja nam imati na umu: Microsoft ne dijeli Windowse iz altruizma: u pozadini jest neki cilj te tvrtke. Koji, to će vrijeme pokazati. Moguće je da Microsoft ubrzano radi na transformaciji u tvrtku koja planira glavne prihode ostvarivati uslugama na Internetu, pa je operacijski sustav više navlakuša za zadržavanje lojalnosti kupca kako bi mu se moglo prodati što više usluga. Možda je u tijeku ozbiljno zaključavanje ekosustava po uzoru na Appleovo, pa će i korisnici Windowsa u skorijoj budućnosti moći kupiti aplikacije samo kroz Microsoftovu trgovinu (a to je lukavstvo koje je konkurentskoj tvrtci donijelo fantastično bogatstvo)? Možda je to dio strategije da se nove generacije korisnika polako navuku na pametne telefone i tablete pogonjene Microsoftovom tehnologijom?

Dobro, ovo zadnje bi mogao biti uistinu težak, ako ne i uzaludan posao.

Što god da je pravi razlog ovog neobičnog marketinškog poteza Microsofta, treba imati na umu da nikako nije riječ o ponašanju pijanog milijunaša, već o pomno planiranoj strategiji od koje Microsoft na kraju priče očekuje – profit.

Instalirati?

Trebate li, dakle, preuzeti nove, besplatne i prekrasne Windowse 10? Moj je savjet da ipak malo pričekate. Da, novi Windowsi izgledaju dobro. Da, vraćena je velika većina upotrebjivosti s XP-a i sedmice. Da, besplatno je.

Ne, jer je afera s nVidia upravljačkim programima pokazala kako lako nešto može poći po zlu. Ne, jer su još uvijek otvorena pitanja privatnosti na koja Microsoft tek treba odgovoriti. Ne, zato što ionako imate rok od godinu dana da preuzmete nadogradnju. Ne, jer još uvijek nismo sigurni što točno znači to besplatno i hoće li se u budućnosti iznebuha pojaviti kakav model pretplate kojeg ćete biti prisiljeni plaćati želite li imati još i ovo ili ono.

Desetka je na dobrom putu da postane dobar operacijski sustav, no kakvom će se uistinu pokazati nećemo saznati već sutra, nego tek za nekoliko mjeseci. Stoga ne žurite s nadogradnjom i sačekajte da entuzijasti iščešljaju probleme za vas. Koristite li računalo za ozbiljan rad, moj vam je savjet da se ipak strpite nekoliko mjeseci, pola godine: do tad će desetka vjerojatno biti još stabilnija i upotrebljivija.

A ako ste entuzijast i morate isprobati baš sve najnovije – samo naprijed! Što se lošeg, uostalom, može dogo

Autor je jedan od vodećih domaćih informatičara i ekspert za slobodni softver, informatički novinar, bivši stručni savjetnik za informatiku u poglavarstvu Grada Zagreba i vlasnik tvrtke Operacijski sustavi. Jedan je od 25 najboljih IT konzultanata u Hrvatskoj, prema izboru korisnika tih usluga. Autor je i SF knjige ‘Umišljena inteligencija’, koju u obliku e-booka možete besplatno skinuti na svoj Android uređaj s Google Play.


Slične vijesti

26.12.2023. (18:00)

Još malo pa nestalo

Podrška za Windows 10 prestaje 2025. Čak 240 milijuna računala spremno za e-otpad

Zna se već neko vrijeme da Microsoft namjerava svoju podršku za Windows 10 prekinuti u listopadu 2025. Iako su u kompaniji obećali da će sigurnosna ažuriranja nastaviti nuditi do 2028., stručnjaci upozoravaju da bi osobna računala koja nisu kompatibilna s Windows 11 nadogradnjama i planiranom sljedećom generacijom operativnog sustava lako mogla završiti na smetištu i generirati elektronički otpad vrijedan 320.000 automobila. Analitičari Canalys Researcha procjenjuju da će u dvije godine otprilike petina uređaja, odnosno 240 milijuna računala, postati e-otpad zbog nekompatibilnosti. Većina tih računala, iako u dobrom stanju, mogla bi se barem reciklirati, ali njihova nekompatibilnost s najnovijom podržanom verzijom Windowsa znatno smanjuje njihovu vrijednost za obnavljanje i preprodaju. Bug

22.06.2022. (18:46)

Rusi više ne mogu preuzeti Windowse 10 i 11

18.08.2020. (17:30)

Deset tajnih prozorčića

10 savjeta za bolji i brži rad s Windowsima 10

Bug.hr navodi što se može dobiti i kako:

Poravnavanja prozora

Virtualne radne površine

Mapa sa svim postavkama u Windowsima

Izravni pristup svim diskovima

Tajni startni izbornik

Proširene mogućnosti međuspremnika

Pomoćnik za koncentraciju, odnosno blokiranje smetala

Pretraživanje postavki

Dodavanje emotikona putem tipkovnice

Određivanje vremena za ažuriranje Windowsa

29.06.2020. (17:00)

Izgubljeno nađeno

Nova aplikacija za povratak podataka na Windowsima 10

Microsoft Store postao je bogatiji za još jednu aplikaciju, i to Microsoftovu. Windows File Recovery kako mu sam naziv kaže služi za povratak datoteka koje su slučajno obrisane, ili koje su postale nedostupne uslijed formatiranja diska, USB memorije ili nekog drugog uređaja čija je namjena skladištenje podataka. Bug

 

30.12.2019. (12:30)

Prozor u konfjutor

Windows 10 trenutno ima 65,43% korisnika

Dvije trećine korisnika Windowsa koristi, dakle, desetku, drugi su po udjelu Windowsi 7 koje unatoč skorom kraju podrške i dalje ima 26,82% korisnika. Windowsi 8.1 imaju tržišni udio od 4,85%, a Windowsi XP 1,27%, iako su podršku od Microsofta izgubili još prije pet godina. Bug

05.10.2019. (20:30)

Prozorski telefon

Windows 10 dobili novu značajku – pokazuju napunjenost uparenog smartphonea

Nova verzija Windowsa 10 dobija novu nadogradnju opcije Your Phone – indikator baterije unutar aplikacije pokazuje koliko je baterije preostalo u uparenom smartphoneu, što funkcionira i kad telefon nije spojen na računalo. Proširena je i opcija Link to Windows za niz telefona, a koja korisniku omogućava da šalje poruke i prati podsjetnike na ekranu PC-a. TechRadar

12.05.2019. (15:00)

Windows 10 nalazi se na 825 milijuna uređaja

08.03.2019. (14:45)

Windows 10 instaliran je na 800 milijuna uređaja u cijelom svijetu, u odnosu na prošlogodišnjih 700 milijuna uređaja

04.03.2017. (09:42)

Naprijed u prošlost

Veljača: Broj korisnika Windowsa 10 pada, a Windowsa 7 – raste!

Broj računala koja imaju instaliran operativni sustav Windows 10 u veljači je pao, dok je broj računala s Windows 7 povećan, iako bi Microsoft, naravno, htio da je drugačije, čime dodatno pada njihova želja o milijardu računala s instaliranom desetkom. Dakle, udio Windowsa 7 porastao je sa 47,20% u siječnju na 48,41%, dok je udio Windowsa 10 s 25,30% ukupnog tržišta pao na 25,16%. Brojke nisu velike, ali trend je pada. Ovdje grafikon udjela. Zimo

22.02.2017. (07:14)

Prozor u intimu

EU: Windowsi 10 narušavaju privatnost, ljudi ne znaju na što pristaju

Europski regulatori koji se bave podacima i privatnošću poslali su Microsoftu pismo u kojem su izrazili zabrinutost oko načina na koji ta tvrtka prikuplja i pohranjuje podatke te kako o tome obavještava korisnike. Pismo se poslali još prošle godine i dosad nisu vidjeli rješenje problema – smatraju da Microsoft putem Windowsa 10 prikuplja podatke za raznovrsne svrhe, uključujući i oglašavanje te da bi Microsoft trebao jasno objasniti koje vrste osobnih podataka su u obradi te u koje svrhe. Bez tih informacija korisnici nemaju dovoljno spoznaja o tome o čemu daju pristanak, pa stoga taj pristanak nije valjan, kažu. Reuters